Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

Dnia 19.02.2024 o 06:54, elektron6 napisał:

Piękny widok ale i dosyć często spotykany - wyjętą końcówka to najczęściej spalona końcówka:) co w tych modelach nie jest rzadkością…nowe trany drogie i trudno dostępne.

Końcówki wyjmuje się w Sansui tylko po to by je przelutowac po 25-30 latach, usunąć klej i wymienić paste, nic więcej, zrobiłem ich 310 sztuk w ciągu 6 lat mojej przygody z Sansui, spalonych miałem 3 sztuki (907i, 907DR i jeden 907 MOSLimited)

Dnia 20.02.2024 o 16:37, Piotrek608 napisał:

Ten na szczęście żyje, tyle, że się grzeje.  

W związku z tym, ze najnowsze wzmacniacze Accuphasa te za pierdylion monet np E 480 za jedyne 50000zł mają na pokładzie zwyczajne IRFP 240 i 9240 po (sic) 4 zł sztuka i to tam gra i wszyscy chwalą, jak gra.

To mam pytanie czy ktoś z szanownych kolegów próbował zastosować te tranzystory w Sansui??? Może się komuś udało ?

Mosfety to wredne tranzystory, trzeba być bardzo ostrożnym przy stosowaniu zamienników, raz że mamy kilka typow (lateral, vertical itp) to jeszcze wymagają sparowania ktorego w domowych warunkach ciężko dokonac, czasem trzeba kombinowqc z różna wartoscia resystorow bramkowych dla kanalu P i N itp, ostatnio z Pawłem rozmawialiśmy jak wyrównać Prąd poszczególnych tranzystorów stosując różnej grubości podkladki mikowe aby wykorzystać negatywny wspolczynnik temperaturowy i zdolność do samokompensacji.

Pewnie każdy kto ma mosfeta spotkał się z tym że pomimo ustawienia równych prądów obie końcówki nigdy nie mają identycznej temperatury

Edytowano przez Marr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję serdecznie za dotychczasową pomoc! Telefon wsparcia od Czubsiego!💪

Bardzo prosiłem właściciela aby zawiózł ten wzmacniacz do któregoś z Was, ja nie mam do niego szczęścia.. jak mówi moja żonka:

"po co ruszasz to g.. to nie Denon"

Póki co nie jest źle bo trochę podłubałem.. i to jest nawet właściwe określenie bo na płytce końcówki mocy nie pożałowali elementów jak w pcb samsunga do pralki zalane specjalną galaretką:-)

Dobrałem mos-fety pod względem spadku napięcia wedłuh Nelsona Passa, i pojemności G-SD wynosi ona około 1,3nF ( dla przykładu w IRFP jest to typowo ok 2,3nF więc nie pójdą w Sansui i mam swoją odpowiedź!)🙂

Do tego zastosowałem się do Waszych porad tyczących montażu i podkładek oraz pasty termo przewodzącej. TO też ważne!

Efekt jest zadowalający  różnice w spadkach napięcia na rezystorach 0,22R wynoszą znośne 7-10mV na rezystor. 

I daje to bardzo fajny rezultat w postaci pięknego ustawienia się napięć na wyjściu wzmacniacza względem masy wzmacniacza GND jak i pomiędzy wyjściami HOT i COLD  jest to jeden z pierwszych wzmacniaczy który tak ładnie mi się ustawił w sumie sam z siebie, różnice kilku mili voltów  są do zaakceptowania nawet według instrukcji serwisowej a to cieszy.

Wczoraj kilka godzin pograłem na nim i no jest fajnie, bardzo głęboko i szeroko, do tego wrzuca dużą ilość detali.  Moje kolumny są 8 ohm i ok 90dB efektywne więc nieco się tylko nagrzał. Normalnie ten wzmacniacz gra z takimi Kaciorami Infinity co chyba z 1 ohm mają i jakieś 85db efektywności do poruszenia basu w nich trzeba spawarkę inwenterową a nie  delikatny wzmacniacz dla Japończyka humanisty który ma Sonus Faber Cremona i słucha anielskich głosów Wietnamek nagranych w czasie kwitnienia wiśni!

To tylko pokazuje potęgę Sansui!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40mA różnicy to trochę sporo, osobiście dopuszczam różnice 3-4mV w przypadku mosfetow I max 2mV w przypadku BJT.

 

Wiem że to czasochłonne, ale jeśli masz możliwość precyzyjnego pomiaru rezystancji to zmierz jeszcze rezystory źródłowe i daj te "większe" na te tranzystory gdzieś płynie większy prad 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic trzeba będzie dalej nad nim siedzieć, dziś robiłem pomiary po niedzielnych odsłuchach i nie jest najweselej.. dwa mosy uciekły sobie w dwie różne strony jeden ma 36mV  spadku na  rezystorze drenowym 0,22R za to w drugim kanale jeden sobie spadł do 4mV i tak zostały są stabilne i nie tańcują na mierniku. Jeszcze dla pewności sprawdzę układ tranzystor/pasta/podkładka ale jak to nie skutkuje to pozostanie zmiana rezystora do źródła. A tam dostęp jest rewelacyjny szczególnie, że siedzą tam 2 W kobyły audio note.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikoo napisał:

Mam XR, teraz czas na coś cieplejszego.

XR jest ok. MR, DR  to ciepłe kluchy.  No, ale jesli ktoś lubi. To tak jak zamienić Porshe na Wołgę Gaz 24. Jedzie i nawet się rozpędza (fakt , że tylko do 120/h), miękko jest , ale reszta .....

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Rega napisał:

XR jest ok. MR, DR  to ciepłe kluchy.  No, ale jesli ktoś lubi. To tak jak zamienić Porshe na Wołgę Gaz 24. Jedzie i nawet się rozpędza (fakt , że tylko do 120/h), miękko jest , ale reszta .....

Mógłbym prosić o wskazanie z jaką elektroniką MR i DR zagrały jak "ciepłe kluchy"? Jakie kolumny i źródło? Może to jednak problem "lokalny" autora "opinii"? 

Aha, nie ma samochodów Porshe. Jest za to marka Porsche (jako fan marki musiałem sprostować).

Edytowano przez MarekB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach sprostowania - przepraszam wszystkich , którym naraziłem się wyrażając moją opinię. Nie miałem na celu robić jakiegokolwiek zamieszania. Zwyczajnie opisałem to co usłyszałem. Czy mi nie wolno mieć własnego zdania? Inną sprawą są reakcje. Można kulturalnie jak zrobił to @misiekx, a można też w taki sposób jak zrobił to Kolega @Marcysko. Wybór należy do piszącego. 

PS Od lat jestem zwolennikiem marki Sansui, a to ze jeden model mi się podoba a inny nie to WYŁĄCZNIE MOJA sprawa. Pozdrawiam Sansujowców! Rega.

PS2 @MarekB Odpowiedź na PW.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MR i DR nie grają jak kluchy ale grają jednak po cieplejszej stronie.

Jak zauważył @MarekB sporo zależy od źródła. Wszystko da się poprawić. Nawet dobrze dobrane kable sporo mogą zdziałać. 

XR też można ocieplić źródłem i okiełznać żywiołowość góry głośnikami, a jednocześnie nie straci wigoru, którym się charakteryzuje. XR gra jak rasowy wzmacniacz lampowy na sowieckich lampach. 

😁

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tadżitsu napisał:

Podoba mi się 🙂

Mnie też i nie wiem po co ocieplać? 

To zabieg marketingowy panów z elektromarketów, którzy mówiąc , że coś ma ocieplone lub ciepłe brzmienie, nie zdają sobie sprawy z tego o czym mówią. Ale mają nadzieję, że potencjalny klient też nie wie i będzie uważał to za bardzo audiofilskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2024 o 01:47, san-sui napisał:

XR gra jak rasowy wzmacniacz lampowy na sowieckich lampach. 

😁

Hmm, nie za bardzo rozumiem takie porównanie 😥

 

Wracając zaś do DR, MR i XR -to mam i słucham od wielu lat MR i jestem zadowolony (jak bym nie był-to by tyle czasu u mnie nie została). Ale również wiele razy i wiele godzin słuchałem u moich kolegów porządnie zestrojonych XR oraz DR i w dobrze zestawionych systemach (a takie były) ich granie również mi odpowiada 👍(nie wspominając o kilku zestawach dzielonych, ale to już inna sprawa 💪).

Dotyczy to modeli od 907, przez 707-na 607 kończąc 😎 

Mam nadzieję, że to już zupełnie uspokoi atmosferę w tym wątku. Nie chodzi wszak o to, że któryś model Alfy Sansui gra źle-ale że koledzy świadomie wybrali model którego granie (i cena) im najbardziej pasuje, w ich warunkach lokalowych i z ich sprzętem towarzyszącym:  okablowanie , kolumny, CD, DAC, streamer, gramofon itd. 👍

Pozdrawiam

PS. A w obecnych czasach (od 2 lat) to bym jednak wolał by te sowieckie lampy (najlepiej świeżej produkcji, bo jednak szkoda tych starszych) wsadzili sobie w d...ę  ci sowieccy bandyci, podłączyli pod odpowiednie napięcie  🤪 i szybko wyp...li do siebie na wschód! (To była dygresja-na ten temat jest inny wątek, więc nie poruszamy bo tutaj).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy wie co znaczy "ocieplone" brzmienie? Dziwne ale prawdziwe. Ale zaraz przyznawać się do tego, czego się nie rozumie? 

Kto pyta nie błądzi. 

@RoRo Dobrze grający system to dobrze zestawiony. To proste ale nie dla każdego. 

Wielu tego nie przyjmuje do wiadomości. 

Każdy model 907 gra inaczej, to od razu słychać, gdy słyszy się je obok siebie. 

 

"Rasowy wzmacniacz lampowy", w tym przypadku, to jest końcówka mocy w/g schematu końcówki Sansui AU-70. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...