Skocz do zawartości

Dali Mentor Menuet - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Dnia 3.04.2021 o 14:57, lpomis napisał:

I pomijasz jeszcze Dali Menuet, które są biedniej wyglądającą wersją Menuet SE ;)

To właśnie o ten model chodzi mi najbardziej.

Podsumowując: ciekawi mnie czy jest różnica w przetwornikach (brzmieniu) w modelu Dali Mentor Menuet, a Dali Menuet (bez SE).

Trochę pomieszałeś bo SĄ Dali MENTOR MENUET, Dali MENTOR oraz Dali Mentor Menuet SE. Nie ma samych Menuetów. Natomiast w celu odróżnienia Mentorów od Menuetów , czasem używało się nazwy Menuet z pominięciem MENTOR, pomimo, że właściwa nazwa zawierała też MENTOR. A te bez SE to właśnie Mentory a nie Menuety (miał je właśnie Seba). Trochę zagmatwane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. 

Są Dali Mentor 1

dali-mentor-1-cherry-front-przod.jpg.41199f81216e9455364755634a1c5347.jpg

Są Dali Mentor Menuet (testowane)

dali-mentor-menuet-all-przod-front.jpg.d82bc57cbda0d90fd63dc1b47cc726c0.jpg

Są Dali Menuet (obecnie w sprzedaży)

dali-menuet.thumb.jpg.73fbbfcbfedccbe0c1e2e8090b49535c.jpg

I są Dali Menuet SE (też obecnie w sprzedaży)

dali-menuet-se-wild-walnut.png.f9221c636eef184ab6b5355e6a936132.png

Najłatwiej je rozróżniać po wykończeniu, bo mają inne forniry lub lakiery (pomijam oczywiście Mentor 1, bo te to nawet ślepy odróżni;).

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zdjęcia miałem w poprzednim telefonie a ten wyczyściłem i oddałem koledze z pracy. Być może w dziale "wasze systemy" są jeszcze ich zdjęcia ale trzeba by było sporo kopać. W każdym razie moje były w czarnej satynie. Bardzo solidne paczki, z tym że bez maskownic już nie były tak urocze. Ten aluminiowy front jakoś mi nie pasowal. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jakoś nie odpowiadały te Dali, których słuchałem.  OPRÓCZ bardzo już starych Dali 7 (troche podobne do znanych w Polsce 7A). Te Dali 7 z moją lampą tworzą idealne zestawienie. Mam okazje używać limitowanej wersji z pluszowym wykończeniem ścian frontowych. Prawdopodobnie wykonano zaledwie kilkadziesiąt kompletów. Natomiast nowsze podłogówki Ikon 6 mk2 których miałem okazje słuchać to już nie to, pomimo dość wysokiej ceny.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marcinmarcin napisał:

Słuchałem kiedyś jakiś wyższych Dali u znajomego z takim rozwiązaniem (kopułka + wstęga) i przy cichym słuchaniu nie było wysokich tonów, przy głośnym był nadmiar

A może to akustyka. Z tego co pamiętam to przy niskich poziomach głośności dźwięk z metrów 1 był jakby wyprany. Dopiero słuchając ich głośniej, grały całkiem przyjemnie. Dla mnie ogólnie takie maleństwa mają za słabą podstawę basową. Jest taki utwor Dire Strairs "six blade knife" z bardzo fajną linią basu, i tam te niedostatki w porównaniu z innymi kolumnami właśnie się objawiały. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, seba3002 napisał:

A może to akustyka. Z tego co pamiętam to przy niskich poziomach głośności dźwięk z metrów 1 był jakby wyprany. Dopiero słuchając ich głośniej, grały całkiem przyjemnie. Dla mnie ogólnie takie maleństwa mają za słabą podstawę basową

To były podłogówki - z wyglądu coś jak wspomniane wyżej Ikon 6 mk2. Grały dziwnie. Inny charakter przy cichym, inny przy głośnym odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

A może to akustyka. Z tego co pamiętam to przy niskich poziomach głośności dźwięk z metrów 1 był jakby wyprany. Dopiero słuchając ich głośniej, grały całkiem przyjemnie. Dla mnie ogólnie takie maleństwa mają za słabą podstawę basową. Jest taki utwor Dire Strairs "six blade knife" z bardzo fajną linią basu, i tam te niedostatki w porównaniu z innymi kolumnami właśnie się objawiały. 

Seba zapodał wcześniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem sobie w ostatnich dniach Menuetów w salonie 25 m2 (w dwóch różnych ustawieniach, 85 cm i 100 cm od ściany za kolumnami) oraz na biurku w pokoju 10 m2. I jestem pod dużym wrażeniem możliwości tych maluchów. To jedne z najciekawszych kolumn jakich miałem okazję słuchać. Przede wszystkim mają rewelacyjne wokale. Namacalne i bardzo przyjemne w odbiorze. Myślę, że słowo piękne mogło by paść. Być może nie słyszałem lepszych (albo słyszałem, ale trochę zapomniałem i trudno mi porównać). Druga zaleta to świetna mikrodynamika. Niby staroświeckie materiały membran, ale Dali zasuwają, że trudno za nimi nadążyć. Szczególnie uderzenia instrumentów perkusyjnych robią wrażenie. Ścisła czołówka w moim rankingu. Nie mniejsze wrażenie robi Stereofonia. Przetworniki są wspaniale zgrane, a efekty przestrzenne doskonale dzięki temu odtwarzane. Znowu top listy. Oj, podobają mi się te kolumny.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kraft napisał:

Ścisła czołówka w moim rankingu. Nie mniejsze wrażenie robi Stereofonia. Przetworniki są wspaniale zgrane, a efekty przestrzenne doskonale dzięki temu odtwarzane. Znowu top listy. Oj, podobają mi się te kolumny.   

To posłuchaj sobie w takim razie tego! Jesli sa tak swietne jak piszesz to bedziesz doslownie słyszał jak oddychaja wykonawcy a skrzypienie siedxiska bedzie wręcz irytować, oklaski publicznosci bada odwzorowane bardzo realistycznie i wiele, wiele innych smaczków nie licząc dynamiki - generalnie.... teleportacja na scenę! Polecam :)

ps: nie zapominajmy Oczywiscie o najważniejszym czyli muzyka ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2021 o 16:19, lpomis napisał:

Miałem okazję rozmawiać z jednym z forumowiczów z audiostereo, który zmienił Mentor Menuet na klasyczne Menuety, a później na najnowsze Menuet SE. Stanowczo odradzał mi zakup Mentor Menuetów gdyż jego zdaniem kolejna seria bardzo dużo zmienia na plus.

Może coś w tym jest. Zerknąłem na testy w niemieckim Audio. Menuet są ocenione na 81 punktów (tyle co Dynaudio Excite X14), a Mentor Menuet na 78 (poziom Q Acoustics 3030i). To jak u mnie grają gorsze, to jak muszą brzmieć te lepsze?;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych ocen punktowych trzeba oczywiście podchodzić z przymrużeniem oka. Nawet jeśli założyć, że odzwierciedlają rzeczywistość, to podana wyżej ocena Menuetów i Excite jest średnią. W dokładniejszym rozbiciu wygląda to tak. Średnia ta sama, ale ocena poszczególnych elementów brzmienia różna.

1478685851_Audiomagazin.png.435cb0a7de40093ad6e3e982e8c33513.png

Zagadka. Które to Menuety, a które Excite 14?

W takich ocenach małe kolumny zawsze dostają po tyłku. Mogą mieć wybitną stereofonię czy detaliczność, ale zawsze mają tyły w zejściu basu czy ogólnej dynamice. Trzeba to brać pod uwagę patrząc na finalny uśredniony wynik punktowy.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Mogą mieć wybitną stereofonię czy detaliczność, ale zawsze mają tyły w zejściu basu czy ogólnej dynamice. Trzeba to brać pod uwagę patrząc na finalny uśredniony wynik punktowy.

No właśnie, cóż mi po ich wybitnej stereofonii czy przepięknej górze pasma, jeśli przy niskich poziomach głośności dynamika siadała a bas nie był praktycznie odczuwalny. Generalnie zarówno w dynaudio excite x14 i dali mentorach (wiem, Twój test dotyczy menuetów) czegoś mi po prostu brakowało. Zapewne trzeba być fanem tego typu konstrukcji, ja po iluś tam przesłuchanych monitorach na szczęście wiem czego oczekuję i niestety minimonitory moim oczekiwaniom sprostać nie potrafią 🙂

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seba3002 napisał:

No właśnie, cóż mi po ich wybitnej stereofonii czy przepięknej górze pasma, jeśli przy niskich poziomach głośności dynamika siadała a bas nie był praktycznie odczuwalny. 

Pytanie można odwrócić. Co mi po dynamice i zejściu basu, jak głosy i instrumenty nie są namacalne, a muzyka nie porusza? Znacznie łatwiej znaleźć kolumny dające czadu na basie niż takie, które realistycznie oddają wokale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że w cenie tych dali spokojnie można znaleźć kolumny, które będą miały przyzwoity bas i ogólne "wypelnienie", jak i wyżej wspomniane przez Ciebie cechy. Najlepszym przykładem moje Dynaudio 😉

A mówiąc poważnie to zapewne wiele zależy od naszych preferencji. Zdaję sobie sprawę, że jest duże grono osób, dla których realistyczne oddanie średnicy pasma to kwestia priorytetowa i ja to rozumiem.

Pytanie też czy gdybyś miał wybierać między tymi maleństwami, które grają pięknie środkiem a większymi monitorami bądź podłogówkami, które może nie mają tak pięknych wokali ale ogólnie grają "pełniejszym" dźwiękiem, wybór byłby taki prosty 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...