Skocz do zawartości

Czy wzmacniacze mają brzmienie?


Kraft

Recommended Posts

53 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Niestety nie moglbym, bo zagadnienie wzmacniaczy przekracza moje kompetencje, chocby z racji braku u mnie zaplecza z elektroniki. Ja nawet nie podjalbym sie proby wyjasnienia pojecia "poprawnie skonstruowany wzmacniacz", bez urazy dla @Krafta. Obciazenia, jakie sa mozliwe na wyjsciu wzmacniacza, to jak dla mnie zbyt zlozony temat, by moc twierdzaco odpowiedziec na Twoje pytanie.

Nie szkodzi, nie można wiedzieć wszystkiego. 

10 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Nie, nie mozna :)

Zeby byl odsluch, musialby byc sprzet do odsluchu, a ja go podobno nie posiadam.

Kto tak twierdzi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DiBatonio napisał:

Nie mnie pytaj, zapytaj swojego kolegę Krafta.

To po co sie na to powolujesz i na wikipedie, skoro nie wiesz o co chodzi?

 

13 minut temu, DiBatonio napisał:

Co proszę? Agresywny dc blocker? 

A ten dc blocker to gdzie w odtwarzaczu CD?🙂

Na wyjsciu analogowym. Zaskoczony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

To po co sie na to powolujesz i na wikipedie, skoro nie wiesz o co chodzi?

Ja nie wiem?😁

Jeszcze raz:

To, że 10Hz jest poza specyfikacją CD  nie ja napisałem.

 

3 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Na wyjsciu analogowym. Zaskoczony?

Na wyj analogowym czego?

Przykłady proszę.

Nie spotkałem jeszcze CD playera, który mi nie odwtorzyl płyty testowej z pasmem od 5-10Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Ja nie wiem?😁

Jeszcze raz:

To, że 10Hz jest poza specyfikacją CD  nie ja napisałem.

 

"Teoretycznie 10Hz jest poza specyfikacją CD, patrz Wikipedia za Kraftem."

No to gdzie w tej Wikipedii mam patrzec?

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Na wyj analogowym czego?

Przykłady proszę.

Nie spotkałem jeszcze CD playera, który mi nie odwtorzyl płyty testowej z pasmem od 5-10Hz.

Dowolnego urzadzenia z analogowym wyjsciem, ktorego projektanci postanowili, ze bedzie usuwac DC offset filtrem gornoprzepustowym. Zaskoczony?

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Dowolnego urzadzenia z analogowym wyjsciem, ktorego projektanci postanowili, ze bedzie usuwac DC offset filtrem gornoprzepustowym. Zaskoczony?

Gdyby to napisał kto inny, może bym był zaskoczony, spod Twojej klawiaturki nic mnie już nie zdziwi.

Jeszcze raz:

Proszę przykłady takich odtwarzaczy CD, nie obchodzi mnie to wyczytałeś o filtrach i DC offsecie, nie pytam o teorię, pytam o praktykę.

Wymień odtwarzacze z takimi ograniczeniami, znasz?

Czy dalej będziesz palić głupa? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, DiBatonio napisał:

Nie spotkałem jeszcze CD playera, który mi nie odwtorzyl płyty testowej z pasmem od 5-10Hz

Warto sprawdzic czy faktycznie jest to 5 xzy 10Hz. Jeżeli membrana się rusza to znaczy, że da się jej ruch "usłyszeć" mikrofonem, zapisać i zweryfikować czy jest to 10Hz. 

Wg mnie nie jest. Membrana może się ruszać w rytmie którejś z harmonicznych tonu testowego.

Nie każdy wzmacniacz wzmocni tak niską częstotliwość bez zniekształceń nieliniowych.

Łatwo to sprawdzić Spectroidem. Włącz apke i obejrzyj spektogram zdjęty mikrofonem telefonu z małej odległości od membrany. 

Ciekawy jestem wyniku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Gdyby to napisał kto inny, może bym był zaskoczony, spod Twojej klawiaturki nic mnie już nie zdziwi.

Jeszcze raz:

Proszę przykłady takich odtwarzaczy CD, nie obchodzi mnie to wyczytałeś o filtrach i DC offsecie, nie pytam o teorię, pytam o praktykę.

Wymień odtwarzacze z takimi ograniczeniami, znasz?

Czy dalej będziesz palić głupa? 

Czy gdziekolwiek napisalem cos o konkretnych odtwarzaczach z taka funkcja? Widzisz ponizej cos takiego?

"Niekoniecznie. Agresywny DC blocker moze temu zapobiec."

 

Znam tu teorie i znam przynajmniej jedno urzadzenie fltrujace DC offset na wyjsciu. Nie jest to odtwarzacz CD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Znam tu teorie i znam przynajmniej jedno urzadzenie fltrujace DC offset na wyjsciu. Nie jest to odtwarzacz CD.

Ale rozmawiamy o cd odtwarzaczu i specyfikacji płyty cd, bo skoro  mowa o paśmie poza specyfikacją CD, to chyba oczywistym jest , że rozmawiamy o możliwości odwtorzenia 10Hz z płyty i odtwarzacza. 

Po co znowu odkręcasz? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Ale rozmawiamy o cd odtwarzaczu i specyfikacji płyty cd, bo skoro  mowa o paśmie poza specyfikacją CD, to chyba oczywistym jest , że rozmawiamy o możliwości odwtorzenia 10Hz z płyty i odtwarzacza. 

Po co znowu odkręcasz? 

 

Byloby latwiej stwierdzic o czym konkretnie mowa, gdybys w koncu przytoczyl owo wspomniane zrodlo z Wikipedii.

Moj udzial to jedynie wspomnienie, ze takie zachowanie jest mozliwe. Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Większość odtwarzaczy CD ma podany w specyfikacji liniowy zakres pasma przenoszenia 20-20 000 Hz.

Aha.

https://rms.pl/baza-wiedzy/739-odtwarzacze-cd

https://www.naimaudio.com/product/cd5si

 

10 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem?

Myślę, że to Ty masz problem, albo robisz to celowo i tyle.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pasmo można też znaleźć w opracowaniach poświęconych płycie CD.

https://www.avtest.pl/artykuly/historia-hi-fi/item/1333-40-lat-plyty-kompaktowej

vfr.png.e1debbe1994305b7df06788ce0e54c17.png

Ale fakt, Red Book nie podaje dolnej granicy możliwości tego formatu. Jedynie górne 22,05 kHz. Można zatem pewnie zapisać i 10 Hz (pytanie, po co?)

Czy temat możemy uznać za zamknięty?

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Ale fakt, Red Book nie podaje dolnej granicy możliwości tego formatu. Jedynie górne 22,05 kHz. Można zatem pewnie zapisać i 10 Hz. 

Czy temat możemy uznać za zamknięty?

Odwtorzyć też. 

https://www.naimaudio.com/product/cd5si

Tym się różnimy, że ja jestem w posiadaniu takich płyt i kiedy jeszcze były u mnie odtwarzacze sprawdzałem sobie m.in. gdzie i jakie mam mody w pokoju. Bawiłem się też w obserwacje jak fizycznie zachowa się membrana przy niskich częstotliwościach,  Ty nawet nie kwapisz się,  by fizycznie na sobie coś takiego sprawdzić.  Wojtek @lpomis chociaż z ciekawości sobie sprawdził, też pobawił się niskimi częst. jemu się chciało, a Ty cały czas teoretyzujesz.

Co Ty byś zrobił bez internetu chłopie?Wiem, co, nie było by zabawy Ctrl+C i Ctrl+V.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

B1. Pomiary niewiele mówią o różnicach w dźwięku.

B2. Ślepe testy są w audio bezużyteczne.

B3. Nasz słuch i wyrobione z jego pomocą wnioski są właściwie nieomylne.

I znów to samo. Mało kto z nas - słyszących - tak twierdzi. Nie wiem, czy ktokolwiek. Manipulujesz wypowiedziami strony przeciwnej i wypaczasz je. Prawda jest jak zwykle nieważna. Byle tylko zdobyć punkt w grze! Brawo!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...