Skocz do zawartości

Średniojasne interkonekty analogowe do około 1000 zł?


Recommended Posts

 

22 godziny temu, Kraft napisał:

Odpowiedź jest zarazem prosta i skomplikowana. Tak, przy nieślepym odsłuchu nasz mózg jest narażony na sugestie, podobne do zaprezentowanego złudzenia optycznego.

Próbujesz tłumaczyć proste zjawiska elektryczne skomplikowaną psychowizualizacją i psychoakustyką ale nie tędy droga chyba. Obserwując szare pola zmieniamy i wykorzystujemy tło, stąd pozorna różnica w odcieniu kwadratów. Przekładając na elektrykę słuchamy jednego lub kilku tonów (muzyka) i zmieniamy tło. Raz dajemy obok zakłócenia szerokopasmowe i szum o umownej wartości 10uV, drugim razem 100uV. Ten sam dźwięk mimo, że prezentujący taką samą barwę (skład harmonicznych) zabrzmi inaczej w otoczeniu innego tła szumu i zakłóceń. Nic to nie ma wspólnego z psychoakustyką tylko z prądem, zakłóceniami, szumem i prawdopodobnie pętlami mas.

Koledzy przytoczyli konkretne przykłady gdy raz słuchali w jednej konfiguracji, a później zmieniali ją poprzez dodanie przewodów czy urządzeń. Te dodatkowe przewody mogły zmienić przepływ przemiennego sygnału audio. Dodatkowy przewód to potencjalnie inna ścieżka sygnału. Uogólniając rezystancja masy przewodu sygnałowego się zmniejszy po dołożeniu kolejnego.  Część sygnału przemiennego na tzw. "powrocie" w przypadku pętli masowej zamykającej się na przykład przewodem zasilającym PE "popłynie" w warunkach zakłóceń, które mogą być "wstrzykiwane" do sygnału audio poprzez sprzężenia elektromagnetyczne i pojemnościowe. Zmieni to percepcję tego sygnału audio, który po dostarczeniu innego tła zabrzmi inaczej. To tylko spekulacje ale nie wykluczam, że taki scenariusz istnieje i nie ma nic wspólnego z psychoakustyką. 

Nie znaczy to, że psychoakustyka nie ma wpływu na to jak słyszymy. Czasami jednak mam wrażenie, że tłumaczenie zjawisk fizycznych fenomenem psychoakustyki jest nadużywane. Z reguły wtedy gdy brakuje pomiarów laboratoryjnych do opisania jakiegoś zjawiska akustycznego, którego ktoś nie mierzy bo nie wie jak ;) 

@Fafniak @Kraft @pirlo81 Dajcie już spokój Bogusławowi. Dokładnie się określił czego oczekuje. Wy zaś jeżeli chcecie tego testu zainicjujcie nowy temat w testach. Opiszcie zasady i wasze oczekiwania. Na przykład w jaki sposób i czym zamierzacie przełączać przewody tak by można było w locie porównywać ale i nie zabierać możliwości dłuższego słuchania celem wychwycenia różnic. Jak zamierzacie ograniczyć lub zniwelować "odczulanie sensoryczne" by repertuar nie był powtarzany wielokrotnie przy porównaniach? Jak zamierzacie wyeliminować "dysonans poznawczy"? Kiedy opracujecie procedurę i przedstawicie ją zainteresowanym stronom by nie czuły dyskomfortu, że idą na "szafot" bo procedury, osprzęt to jedna wielka niewiadoma, która wprowadza czynnik stresogenny. Czy dysponujecie analizą, najlepiej pomiarami jeżeli ma być naukowo, że urządzenie do przełączania przewodów nie wpływa na jakość dźwięku? 

Sugeruję poustalać sprawy do jutra. Później uporządkuję ten temat bo za dużo tu off topu. Jak będzie nowy temat to postaram się poprzerzucać część postów.

Pozdrawiam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

Dajcie już spokój Bogusławowi.

nie czytasz postów

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Ja jestem otwarty na procedury - szczegóły w wiadomości prywatnej.

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

@Bogusław Kożyczkowski - więc dajmy spokój sobie - jest chętny który chce pogadać jak to zorganizować i bez napinki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Na przykład w jaki sposób i czym zamierzacie przełączać przewody tak by można było w locie porównywać ale i nie zabierać możliwości dłuższego słuchania celem wychwycenia różnic. Jak zamierzacie ograniczyć lub zniwelować "odczulanie sensoryczne" by repertuar nie był powtarzany wielokrotnie przy porównaniach? Jak zamierzacie wyeliminować "dysonans poznawczy"?

Przeca sam Bogusław ustalił jak ? Ten sposób tobie nie przeszkadzał ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby od poczatku mowa byla o pogawedce o kablach i trunku to nie bylo by tematu o zasadach! Jesli piszemy sie na test to zasady musza byc. Nawet w grach planszowych obowiazuja zasady by nie zmieniać "warunków" np. W czasie gry. Jesli ma byc test to z zasadami na ktore godza sie obie strony. Jesli nie przyjmujemy ogolnie wprowadzonych zasad to Nie Ma Testu. I kropka. Takie to trudne w pojeciu?

13 minut temu, Asia napisał:

 

Wybacz Mariusz, za dorzucenie sprzątania.

Bedzie sprzatanie przez moderatora?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Chyba Miro 84 napisał:

Gdyby od poczatku mowa byla o pogawedce o kablach i trunku to nie bylo by tematu o zasadach! Jesli piszemy sie na test to zasady musza byc. Nawet w grach planszowych obowiazuja zasady by nie zmieniać "warunków" np. W czasie gry. Jesli ma byc test to z zasadami na ktore godza sie obie strony. Jesli nie przyjmujemy ogolnie wprowadzonych zasad to Nie Ma Testu. I kropka. Takie to trudne w pojeciu?

Widocznie to jest najtrudniejsza część do ogarnięcia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MariuszZ napisał:

To tylko spekulacje ale nie wykluczam, że taki scenariusz istnieje i nie ma nic wspólnego z psychoakustyką. 

No właśnie - spekulacje. A ja zamiast nich mam eksperymenty, czasem nawet robione przez osoby z tytułami naukowymi.

13 minut temu, MariuszZ napisał:

"odczulanie sensoryczne", "dysonans poznawczy", "dyskomfort", "szafot"

  ... i po słyszalnych różnicach, A przecież jeszcze przed chwilą "tylko głuchy by nie usłyszał";) 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sqter83 napisał:

Czy ktoś poza mną w ogóle ma chęć dojścia do prawdy w temacie kabli ??

Ciągle przerzucanie się komentarzami i swoimi przemyśleniami z dopiskiem "chyba"

Czas zostawić panów i ruszyć temat organizacji testu do przodu , skupić się na zasadach i znalezieniu odważnych którzy się tego podejmą.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, pirlo81 napisał:

Prawdy są dwie. Jedni słyszą a inni nie słyszą i trzeba to zweryfikować. Ale do tanga trzeba dwojga. Przeproeadzanie testów z udziałem wyłącznie sceptyków nie ma żadnego sensu, bo oni i tak nie słyszą. Niestety strona słyszącą nie chce brać w tym udziału mimo iż dysponują czasem, miejscem oraz sprzętem. Ślepe testy forumowiczów nigdy się nie odbędą. Szkoda. 

Dokładnie, ale liczę że znajdą się jeszcze jakieś osoby  bez uprzedzen, na tyle pewne siebie i bez kompleksów że podejmą wyzwanie i z pokorą przyjmą wyniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, seba3002 napisał:

I z prostego pytania o kawałek kabla zrobiła się kolejna wojenka 🤪. Tylko czekać aż zaczną lecie "chu.." i inne pieszczotliwe zwroty 🙂.

Wiesz ze do tego Nie dojdzie! Nikt już sie nie da nabrać na wjazdy personalne itp. Akcje będące.....   do oczyszczenia tematu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No właśnie - spekulacje. A ja zamiast nich mam eksperymenty, czasem nawet robione przez osoby z tytułami naukowymi.

Czy to nie spekulacje gdy opowiadasz o omamach wzrokowych, by za chwilę nawiązać do psychoakustyki? Taka niewinna i sprytna przerzutka z narządu wzroku na słuch. Gdzie mogę znaleźć naukowe opracowanie, że mózg działa tak samo rozpatrując domenę wzroku i słuchu?

Który naukowiec się tym zajmował w kontekście słyszenia różnic w słyszeniu muzyki wprowadzonych poprzez podmianę przewodów? 

Nie wiem o co chodzi z tym cytatem "głuchy by nie usłyszał" w trosce o zagwarantowanie by odczulanie sensoryczne i dysonans poznawczy w trakcie testu nie miał miejsca.

Jeżeli masz na myśli słowa autora to chyba ma prawo do takiej opinii. Poza tym prawda jest taka, że nie wszyscy słyszą dobrze. Ja jako 50cio latek mogę pomarzyć by słyszeć jak 20to latek. Mimo to tzn. wiek, szum uszny, który często zagłuszam muzyką żeby nie zwariować nie narzekam. Podmieniam przewody i albo zostawiam albo do szuflady chowam. Robię to bo nie na wszystkich da się słuchać. Niektóre nie wiedzieć dlaczego wprowadzają dyskomfort bo w dźwięku coś przeszkadza 😉

Prawie jak u tego gościa poniżej. 

Strasznie ten film nasiąknięty jest lokowaniem produktu ale warto posłuchać, nawet by mieć o czym dyskutować 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MariuszZ napisał:

Czy to nie spekulacje gdy opowiadasz o omamach wzrokowych, by za chwilę nawiązać do psychoakustyki? Taka niewinna i sprytna przerzutka z narządu wzroku na słuch. Gdzie mogę znaleźć naukowe opracowanie, że mózg działa tak samo rozpatrując domenę wzroku i słuchu?

ciekawe wnioski - nie bezpośrednio o tym co chciałbys zobaczyć ale wnioski są jednak ciekawe

a dokładniej od tego momentu :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

Tak sobie pomyślałem , jak kable mogą powodować przydźwięk to dlaczego nie miały by wprowadzać zmian w brzmieniu ?

No właśnie, dobre pytanie. U mnie w systemie nie ma tego typu problemów, ale po wymianie głośnikowych lub interkonektów, brzmienie zmienia się. Pewnie jakbym więcej komponentów w systemie, takie problemy mogłyby się pojawić, ale na chwilę obecną bez uwag. Czytałem Twoje poczynania w klubie Naim, odnośnie przydźwięków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

 

Próbujesz tłumaczyć proste zjawiska elektryczne skomplikowaną psychowizualizacją i psychoakustyką ale nie tędy droga chyba. Obserwując szare pola zmieniamy i wykorzystujemy tło, stąd pozorna różnica w odcieniu kwadratów. Przekładając na elektrykę słuchamy jednego lub kilku tonów (muzyka) i zmieniamy tło. Raz dajemy obok zakłócenia szerokopasmowe i szum o umownej wartości 10uV, drugim razem 100uV. Ten sam dźwięk mimo, że prezentujący taką samą barwę (skład harmonicznych) zabrzmi inaczej w otoczeniu innego tła szumu i zakłóceń. Nic to nie ma wspólnego z psychoakustyką tylko z prądem, zakłóceniami, szumem i prawdopodobnie pętlami mas.

Koledzy przytoczyli konkretne przykłady gdy raz słuchali w jednej konfiguracji, a później zmieniali ją poprzez dodanie przewodów czy urządzeń. Te dodatkowe przewody mogły zmienić przepływ przemiennego sygnału audio. Dodatkowy przewód to potencjalnie inna ścieżka sygnału. Uogólniając rezystancja masy przewodu sygnałowego się zmniejszy po dołożeniu kolejnego.  Część sygnału przemiennego na tzw. "powrocie" w przypadku pętli masowej zamykającej się na przykład przewodem zasilającym PE "popłynie" w warunkach zakłóceń, które mogą być "wstrzykiwane" do sygnału audio poprzez sprzężenia elektromagnetyczne i pojemnościowe. Zmieni to percepcję tego sygnału audio, który po dostarczeniu innego tła zabrzmi inaczej. To tylko spekulacje ale nie wykluczam, że taki scenariusz istnieje i nie ma nic wspólnego z psychoakustyką. 

Nie znaczy to, że psychoakustyka nie ma wpływu na to jak słyszymy. Czasami jednak mam wrażenie, że tłumaczenie zjawisk fizycznych fenomenem psychoakustyki jest nadużywane. Z reguły wtedy gdy brakuje pomiarów laboratoryjnych do opisania jakiegoś zjawiska akustycznego, którego ktoś nie mierzy bo nie wie jak ;) 

@Fafniak @Kraft @pirlo81 Dajcie już spokój Bogusławowi. Dokładnie się określił czego oczekuje. Wy zaś jeżeli chcecie tego testu zainicjujcie nowy temat w testach. Opiszcie zasady i wasze oczekiwania. Na przykład w jaki sposób i czym zamierzacie przełączać przewody tak by można było w locie porównywać ale i nie zabierać możliwości dłuższego słuchania celem wychwycenia różnic. Jak zamierzacie ograniczyć lub zniwelować "odczulanie sensoryczne" by repertuar nie był powtarzany wielokrotnie przy porównaniach? Jak zamierzacie wyeliminować "dysonans poznawczy"? Kiedy opracujecie procedurę i przedstawicie ją zainteresowanym stronom by nie czuły dyskomfortu, że idą na "szafot" bo procedury, osprzęt to jedna wielka niewiadoma, która wprowadza czynnik stresogenny. Czy dysponujecie analizą, najlepiej pomiarami jeżeli ma być naukowo, że urządzenie do przełączania przewodów nie wpływa na jakość dźwięku? 

Sugeruję poustalać sprawy do jutra. Później uporządkuję ten temat bo za dużo tu off topu. Jak będzie nowy temat to postaram się poprzerzucać część postów.

Pozdrawiam.

 

 

Czy moge zrobic link do tematu "slepy test"? Tam opisze "co nieco".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pirlo81 napisał:

czy między nami jest coś nie wyjaśnione, że ignorujesz moje pytania?

Nie wiem czemu takie oburzenie w stosunku Bogusia, przecież również nie odpowiadasz na zadane pytania. Kiedyś zadałem Ci pytanie i olałeś sprawę, a później moderator już zablokował temat. Doradzić autorowi tematu nie, ale zasyfić temat, to bardzo chętnie widzę. To może mi w końcu odpowiesz na moje pytanie z poniższego tematu:

https://forum.audio.com.pl/topic/83559-kable-głośnikowe-chord-clearway-x-2-razy-25-metra/?tab=comments#comment-451923

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...