Skocz do zawartości

Krok w przód - zmiana wzmacniacza stereo


Polar

Recommended Posts

11 minut temu, seba3002 napisał:

ale nie zamierzam też udawać, że wszystko to co się tu dzieje jest z czystego, ludzkiego punktu widzenia fajne. 

To jeszcze na marginesie - odwiedzanie prywatnych domów audiofilów, którzy mają bardzo, bardzo drogie systemy i potem naśmiewanie się z nich też nie jest godne pochwały... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kaczadupa napisał:

To jeszcze na marginesie - odwiedzanie prywatnych domów audiofilów, którzy mają bardzo, bardzo drogie systemy i potem naśmiewanie się z nich też nie jest godne pochwały... 

Nie przypominam sobie, żebym na tym forum "naśmiewał" się z audiofili, którzy "mają bardzo, bardzo drogie" zestawy. A jeśli tak, przytocz taki tekst. To po pierwsze. 

Po drugie, jeśli dzieliłem się z kimkolwiek moimi opiniami na temat słuchanych przeze mnie systemów, to na pewno nie z Tobą, więc nie wiem skąd czerpiesz te sensacje.

Po trzecie - jeśli już z czegoś się śmiałem to na pewno nie było to nic, co miało związek ze statusem majątkowym, odwiedzanych przeze mnie osób, a jedyne co mogło mnie rozbawić, to "niekonwencjonalne" podejście do tematu pewnych osób, a takim wydaje mi się używanie demagnetyzerów do płyt CD jak również "magicznych" docisków do nich. 

Nie krytykuje niczego, czego moje uszy nie słyszały. Ty natomiast potrafisz oceniać coś tylko na podstawie tego, że cena danego urządzenia jest za niska bądź kraj pochodzenia nieodpowiedni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dłuższy czas miałem samą końcówkę mocy bez preampu. Co się zmieniło po dodaniu pre? Otóż sam charakter grania pozostał, natomiast lampa w pre złagodziła nieco brzmienie, dodała dynamiki i wypełnienia na dole, bez utraty blasku i szczegółowości. Jak bym to ujął w procentach? 20% przedwzmacniacz, 80% końcówka. Zastrzegam, że jest to moje subiektywne odczucie.

Jak tylko czas tylko pozwoli w planach dłubanięcie jeszcze 2 preampów dla porównania. Wtedy się wypowiem, na ile jeszcze i co uległo zmianie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Polar napisał:

Znalazłem taki wpis nt. rekomendowanej mocy wzmacniacza dla kolumn https://us.kef.com/blog/recommended-amplifier-power

Jak jednak odczytywać te waty, czy one są podane dla 8 Ohm czy dla 4 Ohm? Przykładowo IN200 ma 200W dla 4 Ohm, a dla 8 Ohm 120W. 

U mnie ten atoll trzeba było "rozkręcić" na 1/3 regulacji żeby zagrał z taką samą głośnością co marantz, który mocy ma dużo mniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Polar napisał:

A teraz może głupie pytanie. Co ma większy wpływ na brzmienie przedwzmacniacz czy końcówka mocy?

Paradoksalnie częściej większy wpływ na dźwięk ma w przypadku konstrukcji dzielonych przedwzmacniacz, szczególnie gdy końcówka mocy jest bardzo neutralna. Podobnie często stopnie sterujące tranzystorami lub lampami mocy maja większy wpływ niż to co na samym końcu i wydawało by się że jest najważniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Sprawdź końcówki atolla 100, 200, 300.  

IN200 signature to nie jest przypadkiem to samo co AM200 signature z dodanym przedwzmacniaczem?

 

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

U mnie ten atoll trzeba było "rozkręcić" na 1/3 regulacji żeby zagrał z taką samą głośnością co marantz, który mocy ma dużo mniej. 

To ciekawe. Jak zajrzeć w bebechy atolla to nie wygląda, żeby moc była oszukana. Wygląda lepiej niż większość wzmacniaczy w tym zakresie cenowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Polar napisał:

To ciekawe. Jak zajrzeć w bebechy atolla to nie wygląda, żeby moc była oszukana. Wygląda lepiej niż większość wzmacniaczy w tym zakresie cenowym.

Ale ja nie twierdzę, że "moc jest oszukana". Opisuję tylko to co zaobserwowałem. 

Niejednokrotnie czytałem, że moje kolumny są wyjątkowo prądożerne. Jak się okazuje, nawet 50W na kanał spokojnie daje sobie z nimi radę. Może nie traktuj mocy jako głównego kryterium, a wybierz taki wzmacniacz, który będzie najbardziej odpowiadał Ci w połączeniu z Twoimi kolumnami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie, że "godzina" gałki, głośność grania i moc wzmacniaczy są trudne do porównania?. Za dużo zmiennych: poziom sygnału źródła, czułość wejścia wzmacniacza, rodzaj potencjometru, czułość kolumn itd. To, że jeden gra głośniej od drugiego na tej samej godzinie 9.00 wcale nie świadczy o tym, że ma od niego większą moc.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Ale wiecie, że "godzina" gałki, głośność grania i moc wzmacniaczy są trudne do porównania?. Za dużo zmiennych: poziom sygnału źródła, czułość wejścia wzmacniacza, rodzaj potencjometru, czułość kolumn itd. Że jeden gra głośniej od drugiego na tej samej godzinie 9.00 wcale nie świadczy, że ma od niego większą moc.

Tym bardziej że marantz ma gałkę analogową a regulacja w atollu in200 odbywa się za pomocą przycisków 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, seba3002 napisał:

Tym bardziej że marantz ma gałkę analogową a regulacja w atollu in200 odbywa się za pomocą przycisków 😉

Hmm mój IN200 ma pokrętło.

Poszperałem jeszcze po forach i w wątku "Atoll czy hegel?" na audiostereo znalazłem taki wpis

Cytat

Dwa dni temu np. słuchałem Xavian Perla na Baltlab Epoca 3 i Atoll IN200 i... wg moich preferencji to Baltlab był górą.

Być może to wina DAC'a albo źródła, ale po Baltlabie kolumny napędzane Atollem 200 wydawały się "lekko owinięte kocykiem".

Czyli jednak miałem rację z tymi odczuciami o kocyku 😆

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...