Skocz do zawartości

regulacja głośności w DACu z preampem i wzmacniaczu zintegrowanym


Jacek Placek

Recommended Posts

Pytanko do posiadaczy takich combo oraz wszelkiej maści teoretyków ;) Jeśli macie DACa z preampem (np. Topping DX3 Pro+) podłączonego do wzmacniacza zintegrowanego to co wolicie?

- ustawić głośność DACa na maksa a kręcić pokrętłem we wzmaku, czy

- ustawić wzmaka na maxa a kręcić pokrętłem w DACu?

- coś innego (kręcenie oboma pokrętłami, nie ma znaczenia, to zależy itp.)

Z pewnością w wielu przypadkach odpowiedź będzie "to zależy", ale ciekaw jestem Waszych opinii od czego to zależy, jakie są Wasze preferencje, czy są może jakieś techniczne zalety jednej lub drugiej opcji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej samemu przeprowadzić test i ocenić co jest najlepsze dla Ciebie :) 
Ja wychodzę z zasady, że źródło staram się ustawiać na max, a reguluję głośnością z poziomu wzmacniacza. Niekiedy może być problem, że gdy ustawisz DACa na 100% mogą być słyszalne przesterowania i w takim przypadku ustawiłbym na około 75% max głośności. Dynamika i precyzja powinna być na plus. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 13:21, Jacek Placek napisał:

Jeśli macie DACa z preampem (np. Topping DX3 Pro+) podłączonego do wzmacniacza zintegrowanego to co wolicie?

Sprawdzałem to w swoim Gustardzie A18. Wybieram głośność maks. tzn. "0.0" i włączam Direct DSD, żeby obejść preampa w DAC-u i korzystać tylko z jego funkcji przetwornika. Jeżeli tego nie robię, to dźwięk wyraźnie traci na jakości, bo preamp w DAC-u mam znacząco słabszy niż we wzmacniaczu. I myślę, że tak będzie u większości, chyba, ze ktoś zdążył wymienić DAC-a na lepszego, a wzmacniacz został mu gorszy ze starego toru. Wtedy może preamp w DAC-u będzie lepszy niż we wzmacniaczu. Zdaje się, że np. wyższy model Gustarda - A22 - ma dobry preamp. Ale w tańszych DAC-ach bym na to nie liczył.

Sprawdź sam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Q21 napisał:

Najlepiej samemu przeprowadzić test i ocenić co jest najlepsze dla Ciebie :) 

No to oczywiste, starałem się pisać tak, żeby nie brzmiało to pytanie o radę, bo nie jest ;)

7 minut temu, Dedal75 napisał:

Ale tylko wtedy gdy taki ma na wyjściu napięcie wyższe niż 2V

Ten Topping ma 2.1 jeśli dobrze czytam specsy.

 

8 minut temu, Dedal75 napisał:

Co do regulacji to takie podłączenie jest bez sensu, dla mnie  tylko  wejście bezpośrednie na końcówkę

No ale jeśli masz tylko takie sprzęty to bardziej bez sensu byłoby niesłuchanie muzyki bo "takie połączenie jest bez sensu" :) A jeśli dobrze rozumiem, że masz na myśli podłączenie DAC/preamp pod końcówkę to jest to właśnie coś co rozważam

 

Moje spostrzeżenia są zgodne z tym co piszecie, czyli DAC na maxa, głośność w integrze, chociaż to się kłóci trochę z opcją podłączenia DACa bezpośrednio pod końcówkę gdzie już bym miał tylko opcję kręcenia DACiem. Czy integra ustawiona na maksa jakoś się różni od końcówki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrałem na dac  napięcie przy którym najlepiej mi sie słucha i to są okolice 1,6-2V i tam mam dac, a głośność regulujw potencjometrem w integrze

1 minutę temu, Jacek Placek napisał:

Czy integra ustawiona na maksa jakoś się różni od końcówki?

U mnie tak ustawiona gra podobnie jak końcówka z dac - dźwięk jest trochę zbyt łagodny jak na moje gusta 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacek Placek napisał:

 

No ale jeśli masz tylko takie sprzęty to bardziej bez sensu byłoby niesłuchanie muzyki bo "takie połączenie jest bez sensu" :) A jeśli dobrze rozumiem, że masz na myśli podłączenie DAC/preamp pod końcówkę to jest to właśnie coś co rozważam

 

 

No jakie 😋 .

Funkcja przedwzmacniacza jest stworzona do podpięcia końcówki mocy .

Bez sensu jest używanie dwóch przedwzmacniaczy jednocześnie . Pzdr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dedal75 napisał:

Bez sensu jest używanie dwóch przedwzmacniaczy jednocześnie

A jednak ludzie tak robią...

 

32 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Ja dobrałem na dac  napięcie przy którym najlepiej mi sie słucha i to są okolice 1,6-2V i tam mam dac, a głośność regulujw potencjometrem w integrze

Pierwsza regulacja na dac-u, a druga w wzmaku 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @Dedal75 zalecane podłączenie takiego urządzenia najlepiej do końcówki mocy, aby nie dublować przedwzmacniaczy lub do wejścia na końcówkę mocy "Direct in" we wzmacniaczu zintegrowanym. W przypadku podłączenia integry plus DAC z wbudowanym preampem, zalecamy nie rozkręcać go na maksimum ponieważ zdarzały się przypadki, że pojawiały się wtedy zniekształcenia. Przedwzmacniacz DAC może też negatywnie wpływać na dźwięk, to zależy też czy został prawidłowo skonstruowany i wykonany, słabsze preampy często powodują spadek dynamiki niezależnie czy to w połączeniu z końcówką mocy czy integrą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek Placek napisał:

Czy integra ustawiona na maksa jakoś się różni od końcówki?

Trzeba by pomierzyć 😁

Uważam, że oprócz tego, iż tak, się przyjęło, to podając sygnał wyjściowy z DACa na integre powinen on być na maksymalnym poziomie.

Czyli w DAC z regulowanym sygnałem wyjściowym (pre) powinen być ustawiony zawsze na max. i tyle.

Z takich źródeł jak CD player sygnał wyjściowy jest też ustawiony na max poziomie zazwyczaj ok 2V, XLR więcej. 

 Natomiast wracając do sytuacji, gdzie regulacje głośności w integrze masz ustawione pokrętło  na "max" jest to dość niebezpieczne w przypadku, gdy korzystasz z kilku źródeł. 

Chwila nieuwagi i kiedy selektor w integrze wyląduje na innym źródle niż DAC dostaniesz maksymalny sygnał na wejście wzmacniacza, a wtedy łatwo o uszkodzenie głośników lub wzmacniacza.

Warto o tym pomyśleć również wtedy, gdy z systemu audio korzysta jeszcze inny domownik nie do końca rozeznany w temacie jak co masz podłączone.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Funkcja przedwzmacniacza jest stworzona do podpięcia końcówki mocy .

Bez sensu jest używanie dwóch przedwzmacniaczy jednocześnie . Pzdr

Niby tak, ale zwroc uwagę że kiedyś był np CD zamiast dac i przedwzmacniacz. "drive" był z dopasowania sygnału z CD do czułości wzmacniacza (albo i nie i był zamulacz lub przester 😋

Jak masz dac zamiast pre, to brak tego punktu gdzie podbijesz 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, rms.pl napisał:

W przypadku podłączenia integry plus DAC z wbudowanym preampem, zalecamy nie rozkręcać go na maksimum ponieważ zdarzały się przypadki, że pojawiały się wtedy zniekształcenia

OK, ale jeśli DAC ma opcję directa, to chyba należy założyć, że w tym trybie nie powinno być zniekształceń, czy jest możliwe, że po przełączeniu na tryb preampa i odkręceniu na maxa zniekształcenia mogą się pojawić? Może być na przykładzie wspomnianego Toppinga, ale ogólnie jestem ciekawy czy takie coś może się zdarzyć

 

19 minut temu, DiBatonio napisał:

Trzeba by pomierzyć 😁

Chyba posłuchać :)

 

Cytat

Natomiast wracając do sytuacji, gdzie regulacje głośności w integrze masz ustawione pokrętło  na "max" jest to dość niebezpieczne w przypadku, gdy korzystasz z kilku źródeł. 

To akurat mi nie grozi (przynajmniej na razie), ale oczywiście słuszna uwaga. W moim przypadku główną przyczyną (może i jedyną), dla której nie odkręcam integry (stary technics) na maxa jest tragiczny poziom szumów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

A jednak ludzie tak robią...

 

Pierwsza regulacja na dac-u, a druga w wzmaku 👍

Niektórzy zjadają tasiemca by schudnąć 😂.

Dajmy spokój , czego to ludzie nie robią 😏 

Miałem kilka Dac ów z pre i jeśli jest możliwosc wyłączenia w nich przedwzmacniacza  i napięcia na sztywno tak robię , jest lepiej ( dla mnie) dodatkowe elementy w torze ( zniekształcenia) myślę że to nie najlepszy pomysł .

Chyba że masz problem z wyregulowaniem podczas wieczornego słuchania , to pomaga sprawdziłem . Ode mnie to tyle 😊 . Pzdr 

16 minut temu, marcinmarcin napisał:

Niby tak, ale zwroc uwagę że kiedyś był np CD zamiast dac i przedwzmacniacz. "drive" był z dopasowania sygnału z CD do czułości wzmacniacza (albo i nie i był zamulacz lub przester 😋

Jak masz dac zamiast pre, to brak tego punktu gdzie podbijesz 

Równie dobrze możesz później kolumn nie spasować więc , zawsze  coś ,😋

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest złożona i korzyści z różnych rozwiązań są mniejsze lub większe. 

Warto zwrócić uwagę na następujące elementy.

Cyfrowa regulacja głośności w daku. Będzie ok jeżeli DSP operuje na słowach 24/32 bit i nie będziemy słuchali zbyt cicho. 

Procesor 16bit i zbyt duże tłumienie to realna utrata zakresu dynamicznego. Cyfrowe tłumienie odbywa się tylko na sygnale audio. Poziom szumu pozostaje bez zmian.

Ogólnie to lepiej "tłumić" głośność w tym urządzeniu, które ma zakres dynamiczny w zapasie. Standardem do analiz jest zakres dynamiczny płyty CD czyli 96dB.

Jeżeli do normalnego słuchania potrzebujemy odjąć 30dB to jeżeli dak ma SNR na poziomie 130dB to i tak pozostanie nam 100dB zakresu dynamiki. 

To czysto teoretyczne rozważania są bo i tak z reguły wąskim gardłem jest wzmacniacz. Tu poziomy zakresu SNR, a zatem i dynamiki są mniejsze. Najlepsze wzmaki mają SNR w okolicach 120dB dla 5W ale nawet te z 90dB dają radę nagłaśniać bez utraty jakości dźwięku patrząc przez pryzmat zakresu dynamicznego.

Pozostają kwestie zasadności technicznej. Jeżeli dak ma zakres dynamiczny 120dB, a wzmak SNR na poziomie 90dB i postanowimy tłumić głośność analogowo w pre wzmacniacza o te wspomniane 30dB to skurczy nam się o tyle zakres dymamiczny całego toru audio. Pozytywem jest w tym przypadku to, że obniżając głośność we wzmaku obniżamy zarówno poziom sygnału z daka jak i jego szumy, które i tak z reguły są bardzo małe. 

ESS w swoich notatkach napisał, że dopóki poziom szumu urządzenia analogowego jest niższy niż cyfrowego to korzystniej tłumić analogowo. 

Ja rozwiązałem regulacje głośności osobnym przedwzmacniaczem. 

Cyfrowy sygnał przetwarzany jest w dak Gustard X16 (SINAD 121dB) bez cyfrowego tłumienia czyli pokrętło na 0dB (bez utraty zakresu dynamicznego). Sygnał podany jest na pre Gustard H16 (SINAD 115dB) gdzie analogowo tłumiony jest z wykorzystaniem matrycy rezystorów i przekaźników i następnie podany na "otwarty" wzmacniacz czyli końcówkę mocy bez żadnego tłumienia. Dla Hypexa NC122MP przy wysterowaniu do 5W SNR =105dB. Dla max power SNR = 116dB. 

Słuchałem różnych wariantów u siebie i nie słyszałem różnic z pre czy bez tj. tłumienie cyfrowe w daku czy analogowo we wzmaku. W trzech wariantach gra tak samo poprawnie. Nawet regulując logarytmicznym potkiem alpsa w moim lampowym SET nic nie ubywało jakości.

Ważne, że zrobiłem tak by nie zaprzątało mi to głowy i można było słuchać muzyki nie myśląc o tym czego życzę wszystkim hobbystom audio 😉

Pozdrawiam. 

 

ESS-digital-vs-analog-volume-control.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek Placek napisał:

OK, ale jeśli DAC ma opcję directa, to chyba należy założyć, że w tym trybie nie powinno być zniekształceń, czy jest możliwe, że po przełączeniu na tryb preampa i odkręceniu na maxa zniekształcenia mogą się pojawić? Może być na przykładzie wspomnianego Toppinga, ale ogólnie jestem ciekawy czy takie coś może się zdarzyć

W Twoim przypadku włączasz tryb "DAC Mode" i masz pominiętą wbudowaną regulację głośności, której kontrolą zajmie się wzmacniacz. W Toppingu akurat nawet przy rozkręceniu głośności na maksimum w trybie "Preamp Mode" zakłócenia nie występowały.

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Natomiast wracając do sytuacji, gdzie regulacje głośności w integrze masz ustawione pokrętło  na "max" jest to dość niebezpieczne w przypadku, gdy korzystasz z kilku źródeł. 

Chwila nieuwagi i kiedy selektor w integrze wyląduje na innym źródle niż DAC dostaniesz maksymalny sygnał na wejście wzmacniacza, a wtedy łatwo o uszkodzenie głośników lub wzmacniacza.

Warto o tym pomyśleć również wtedy, gdy z systemu audio korzysta jeszcze inny domownik nie do końca rozeznany w temacie jak co masz podłączone.

Ważna uwaga, niby każdy pamięta, a jak słyszymy czasem zdarza się.

Często DAC z przedwzmacniaczem sterowanym pilotem jest łączony ze starszymi wzmacniaczami, które nie mają zdalnej regulacji głośności. Wtedy zalecamy nie ustawianie wzmacniacza na maksimum, a odpowiednie wybranie maksymalnego bezpiecznego poziomu głośności w połączeniu z zewnętrznymi źródłami, aby nie było przykrej niespodzianki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na rozwiązanie z zastosowaniem pasywnego tłumika gdyby komuś przyszło do głowy regulować głośność na wyjściu źródła. Jeżeli taki tłumik dołoży ok. 20k szeregowego oporu do pojemności pasożytniczej interkonektów (dla przykładu 500pF), to powstanie filtr dolnoprzepustowy tłumiący na skraju pasma akustycznego ok. 2 dB. 

Takie rozwiązanie z tłumikiem jest niekorzystne z punktu widzenia zmiennej impedancji źródła. To same zło ;) 

Na zdjęciu symulacja z ltspice jak taki filtr tłumi sygnał - pasmo przenoszenia. 

 

tłumik filtr (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2022 o 13:21, Jacek Placek napisał:

Pytanko do posiadaczy takich combo oraz wszelkiej maści teoretyków ;) Jeśli macie DACa z preampem (np. Topping DX3 Pro+) podłączonego do wzmacniacza zintegrowanego to co wolicie?

- ustawić głośność DACa na maksa a kręcić pokrętłem we wzmaku, czy

- ustawić wzmaka na maxa a kręcić pokrętłem w DACu?

- coś innego (kręcenie oboma pokrętłami, nie ma znaczenia, to zależy itp.)

Z pewnością w wielu przypadkach odpowiedź będzie "to zależy", ale ciekaw jestem Waszych opinii od czego to zależy, jakie są Wasze preferencje, czy są może jakieś techniczne zalety jednej lub drugiej opcji?

Najlepiej było by skrócić ścieżkę sygnału i pominąć jednego z preampów, ponieważ niczego dobrego to nie wnosi do toru. Jednak jeżeli musiałbym wybierać jakieś rozwiązanie z tych trzech, to na pewno DAC. Nie zmienia to z kolei faktu, że barwowo może Ci się podobać zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie, dlatego test rozwieje na pewno wszelkie wątpliwości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...