Skocz do zawartości

WiiM Pro - a jak ten namiesza?


ProjectPi

Recommended Posts

49 minut temu, Dominik Bobrowski napisał:

Przełączyłem na kabel optyczny - wszystko gra. Czy użyłem złego kabla? Czy to może jakaś ułomność dac'a? Z góry dzięki za jakieś wskazania.

Jak masz możliwość sprawdź z innego źródła coaxial czy DAC działa przez to wejście. W V90-DAC w sytuacji użycia wejścia optycznego i coaxialnego, optyczny powinien być podłączony pod wejście "Optical 2".

Dodatkowo sprawdź z innym kablem, może być testowo nawet interkonekt RCA jak radzi kolega wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

A dzwiek testowy z WiiMa z roznymi czestotliwosciami? W kazdym przypadku nic?

Dłuższy zwykły kabelek RCA nie zmienił sytuacji. Cisza. Dźwięk testowy pojawia się dla optyka i coax na wszystkich możliwych kombinacjach ale tylko jak wyjście jest ustawione na optyk. Po przedstawieniu na coax milczy. Zakupu Wiim'a dokonałem właśnie pod kątem podłączenia go do V90 przez coax, gdyż tu ma największe możliwości. Na razie to nie wygląda dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dominik Bobrowski napisał:

Dźwięk testowy pojawia się dla optyka i coax na wszystkich możliwych kombinacjach ale tylko jak wyjście jest ustawione na optyk. Po przedstawieniu na coax milczy.

Nie rozumiem pierwszego zdania. W jakim sensie dzwiek pojawia sie dla coax gdy wyjscie jest na optyk?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rms.pl napisał:

Jak masz możliwość sprawdź z innego źródła coaxial czy DAC działa przez to wejście. W V90-DAC w sytuacji użycia wejścia optycznego i coaxialnego, optyczny powinien być podłączony pod wejście "Optical 2".

Dodatkowo sprawdź z innym kablem, może być testowo nawet interkonekt RCA jak radzi kolega wyżej.

Dzięki, będę próbował podłączyć dvd przez coax tylko jak jutro zakupię jakiś inny kabel. Początkowo testowałem bez wpiętego optyka, także tu nie powinno być konfliktu w V90. Liczę jeszcze że może chodzić o kabel bo inaczej dramat będzie. Zawracałem Wam cały miesiąc głowę odnośnie dostawy WiiM'a, a później jego wysyłki. No i jak już doszedł w sam raz na weekend to taki klops. V90 też od Was 😀

17 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Nie rozumiem pierwszego zdania. W jakim sensie dzwiek pojawia sie dla coax gdy wyjscie jest na optyk?

Jak wyjście ustawione jest na optyk:

Screenshot_20230331-1947412.png.d3a0c252ffc5ebd08141db30f4a2b9d0.png

Wybierając między opcjami :

Screenshot_20230331-194220.png.6bdd3ef4b311548687df2975441911f8.png

Dźwięk testowy mam dostępny do testowania dla obu opcji. Po przełączeniu wyjścia na coax:

Screenshot_20230331-195004.png.114bc40f97eb345b0eb010abca699910.png

Kolumny milczą przy obu testach, co ewidentnie wskazuje że połączenie wiim z dać przez coax nie funkcjonuje. Chyba, że mówisz o jakieś innej funkcji dźwięku testowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dominik Bobrowski napisał:

Dzięki, będę próbował podłączyć dvd przez coax tylko jak jutro zakupię jakiś inny kabel. Początkowo testowałem bez wpiętego optyka, także tu nie powinno być konfliktu w V90. Liczę jeszcze że może chodzić o kabel bo inaczej dramat będzie. Zawracałem Wam cały miesiąc głowę odnośnie dostawy WiiM'a, a później jego wysyłki. No i jak już doszedł w sam raz na weekend to taki klops. V90 też od Was 😀

Jak wyjście ustawione jest na optyk:

Screenshot_20230331-1947412.png.d3a0c252ffc5ebd08141db30f4a2b9d0.png

Wybierając między opcjami :

Screenshot_20230331-194220.png.6bdd3ef4b311548687df2975441911f8.png

Dźwięk testowy mam dostępny do testowania dla obu opcji. Po przełączeniu wyjścia na coax:

Screenshot_20230331-195004.png.114bc40f97eb345b0eb010abca699910.png

Kolumny milczą przy obu testach, co ewidentnie wskazuje że połączenie wiim z dać przez coax nie funkcjonuje. Chyba, że mówisz o jakieś innej funkcji dźwięku testowego.

Ok. Test sygnalu ustawia parametry dla wybranego typu wyjscia, ale dzwiek jest odtwarzany przez aktywne wyjscie.

Twoj DAC ma diode lock obok selektora wejscia. Dla toslinka zapewne sie swieci, a co z coax?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

50 cm to troche malo jak na coax...

Sprobuj przetestowac jakikolwiek przewod RCA, byleby nie krotszy niz 1m, zeby wyeliminowac problem z wyjsciem ewenrualnie.

Mógłbyś mi to wyjaśnić. Dlaczego pół metra kabla nie gra , a ponad metr ma grać ? 

od razu powiem , że to tylko ciekawość :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Mógłbyś mi to wyjaśnić. Dlaczego pół metra kabla nie gra , a ponad metr ma grać ? 

od razu powiem , że to tylko ciekawość :) 

Nie, ze nie gra, ale zbyt krotki kabel moze sprawiac klopoty zwiazane z odbiciami fali. To wchodzi w korelacje z czasem narastania sygnalu, jesli kabel jest krotki a czas relatywnie dlugi, to odbicie pojawia sie w wyjatkowo niekorzytnym dla dekodowania nosnej momencie. Kiedys typowy rise time byl w okolicach 25 ns i dla takiego czasu zalecano min. 1 m czy nawet poltora jesli dobrze kojarze. Teraz wiecej urzadzen skraca czas narastania, wiec krotsze kable tez moga dzialac, ale Pro nie ma przesadnie krotkiego tego czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Kiedys typowy rise time byl w okolicach 25 ns i dla takiego czasu zalecano min. 1 m czy nawet poltora jesli dobrze kojarze.

Człek się uczy przez całe życie. Po raz pierwszy się z tym spotykam. Grałem na coaxialnych przez 30 lat , mam ich coś ok.16 szt. Od 30 cm. do 2m. i wszystkie na ...... już mi się nie chce liczyć ilu urządzeniach " grały". Może mam farta :) W tej chwili streamer Pioneera , CD Meridiana , DDRC 22 D są podłączone kablami coaxialnymi poniżej 1metra. Czy powinienem zmienić na dłuższe ? Mam takie. Czy usłyszę różnice ? Jest sens robić test ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Człek się uczy przez całe życie. Po raz pierwszy się z tym spotykam. Grałem na coaxialnych przez 30 lat , mam ich coś ok.16 szt. Od 30 cm. do 2m. i wszystkie na ...... już mi się nie chce liczyć ilu urządzeniach " grały". Może mam farta :) W tej chwili streamer Pioneera , CD Meridiana , DDRC 22 D są podłączone kablami coaxialnymi poniżej 1metra. Czy powinienem zmienić na dłuższe ? Mam takie. Czy usłyszę różnice ? Jest sens robić test ?

Od sluchania kabli sa tu inni, wiec pomijam.

Wciaz mowa tu o jakosci sygnalu wykorzystywanego przy transmisji spdif. Zeby jego degradacja mogla miec wplyw na odbior samege streamu audio wyciagnietego z spdif, musi osiagnac jakis tam poziom zalezny od nadajnika, odbiornika i kabla. Odbicia sa o wiele mniejszym problemem przy zachowaniu jednolitej impedancji, porzadny kabel z BNC daje wieksze szanse pracy przy malej dlugosci niz niepewny RCA. W moich krotkich testach jakosc sygnalu wychodzacego z Pro a dochodzacego do odbiornika byla wyzsza przy dluzszym a gorszej jakosci kablu, niz przy takim 70 cm wyzszej jakosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Jasne tylko nie za długi żeby był bo czas opadania będzie się zbytnio ciągnął powodując jeszcze większy dzitter.

 

3 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

W moich krotkich testach jakosc sygnalu wychodzacego z Pro a dochodzacego do odbiornika byla wyzsza przy dluzszym a gorszej jakosci kablu, niz przy takim 70 cm wyzszej jakosci.

Ok. sprawdzę. Co z czym spiąć  by różnica była najbardziej słyszalna ? Mamy do wyboru już wymienione przeze mnie ustrojstwa : CD ; streamer , DDRC .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "Ciagnacy sie czas opadania" jakos nie wlaczyl u niego lampki ;)

16 minut temu, tomek4446 napisał:

 

Ok. sprawdzę. Co z czym spiąć  by różnica była najbardziej słyszalna ? Mamy do wyboru już wymienione przeze mnie ustrojstwa : CD ; streamer , DDRC .

Powtorze, o sluchaniu kabli cyfrowych sie nie wypowiadam. Z mojej perspektywy taki kabel dziala poprawnie w danym torze, albo niepoprawnie, i wplyw jest raczej zerojedynkowy. Acz ASRC i brak lockowania na zegar w miniDSP jakas tam przestrzen dla dyskusji o bardziej subtelnym wplywie na jakosc streama audio daje, gdy przedmiotem zainteresowania jest jitter, a nie np. amplituda sygnalu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka nowych faktów. Nie udało mi się znaleźć dziś w sklepach koło mnie innego kabla coxial. Natomiast dvd, kablem który posiadam, podłączyłem pod dac (coax - coax):

PXL_20230401_104148043.jpg.4b6c3cb8970b7bbfcface216c7e56246.jpg

No i śmiga bez problemu. Zapaliła się też lampka na dac:

PXL_20230401_104548511.jpg.6097cb915fd557ccbc4517fd8e743600.jpg

Rozumiem, że wyeliminowałem w tym momencie winę kabla i dac'a. A problemu trzeba upatrywać w WiiM Pro? Czy jakiś inny dac (topping) nie miał podobnego problemu z coax? @rms.pl jakieś pomysły? Macie jakiś kontakt z producentem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Toppingi miewaja problemy z coax, przynajmniej niektore z modeli. Albo Twoj Pro ma uwalony port, albo jest jakas fatalna niedogadywalnosc miedzy Pro a Twoim DACem. Jak mniemam polaczeniowo i setupowo jedyna roznica to zrodlo - DVD vs WiiM, a reszta identyczna?

Jeszcze jedna rzecz - niedawno byl update FW dla Pro. Dzis z jakiegos powodu byl wymuszony rollback do starszej wersji, przyczyna nieznana. Jaka jest u Ciebie wersja aktualnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Akurat Toppingi miewaja problemy z coax, przynajmniej niektore z modeli. Albo Twoj Pro ma uwalony port, albo jest jakas fatalna niedogadywalnosc miedzy Pro a Twoim DACem. Jak mniemam polaczeniowo i setupowo jedyna roznica to zrodlo - DVD vs WiiM, a reszta identyczna?

Jeszcze jedna rzecz - niedawno byl update FW dla Pro. Dzis z jakiegos powodu byl wymuszony rollback do starszej wersji, przyczyna nieznana. Jaka jest u Ciebie wersja aktualnie?

Tak, jedyna różnica to źródło, reszta identyczna. Skłaniałbym się do fatalnej niedogadywalności spowodowanej oprogramowaniem. Aplikacja android aktualna. Wersje Wiim'a sprawdzę po powrocie do domu. Może przywrócę go do ustawień fabrycznych i to coś pomoże.

Edytowano przez Dominik Bobrowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...