Skocz do zawartości

Zestaw 50 kPLN


Rokownik

Recommended Posts

22 godziny temu, Rokownik napisał:

Więc trochę mnie dziwi kontestowanie wyboru MA8950 jako klocka wokół, którego można zbudować cały zestaw.

Absolutnie nic nie kontestuje. To Twoj wybór, Jeśli tak to odebrałeś to z mojej strony wybacz.

22 godziny temu, Rokownik napisał:

które udało się odsłuchać nie zrobiło na mnie tak dobrego wrażenia jak MAK.

No to znaczy że to klocek dla ciebie

21 godzin temu, muzofan napisał:

Najważniejsze żeby właściciel sprzętu był zadowolony 😉. Teoretyzować zawsze można. 

Dokładnie tak.

 

Jak te ATC ?

Piotrek

 

Edytowano przez Piotr Sonido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATC SCM 40 + McIntosh MA8950. U mnie w salonie.

Para, która bezwzględnie obnaża niedostatki w jakości nagrań. Wystarczy, że coś jest nagrane i wrzucone do Tidala z nadmiernym basem, a ATC donośnie o tym komunikują wibracjami, przesterowaniem i lawami pulpy. Gdy nagranie jest stosunkowo nowe i bardzo dobrze utrwalone, to kolumny grają równo i neutralnie.

W każdym aspekcie, obiektywnie, są lepsze od Hyperionów IV, fajna scena, dobry detal, przyjazna średnica. Znam je, bo wielokroć słuchałem u kolegi, od którego je z resztą pożyczyłem. W mniejszym pomieszczeniu, z innym wzmacniaczem (dzielonka Vincenta) grają wręcz wybornie. Niestety nie u mnie. I nie z MAKiem.

W bezpośrednim porównaniu Hyperiony IV vs ATC, natychmiast rzuca się w uszy "ociężałość" brytyjskich kolumn. Nie ma tego polotu, tej zwiewności, tej lekkości grania. ATC pożerają prąd w sposób zauważalny dla MA8950. Nie, nie żeby wzmacniacz sobie nie radził. Daje radę, ale czuć "wagę" kolumn i potencjometr głośności musi iść mocniej w prawo. Ciche słuchanie gubi detale i wyrazistość, a także lekkość i swobodę. Przy głośniejszym odsłuchu jest już OK, ale zaczyna być odczuwalne spowolnienie, szczególnie w artykulacji basu. Zaczyna to przeszkadzać, zwłaszcza w kontekście pięknie prezentującej się średnicy. Ogólnie, szczególnie przy gorszych realizacjach, wszystko to zaczyna sprawiać, że spada dynamika całego ZG.

Pyk, przepinam na Hyperiony IV, zasłaniam basrefleksy i jest....pięknie. Wszystko wraca na swoje miejsce. Kluczem okazuje się zatkanie rzeczonych otworów.

Wnioski?

1. starożytnie górale mówią: słuchaj u siebie!! I rację mają. 😀

2. jeżeli czegoś nie odsłucham u siebie, to nie kupię, choćbym miał szukać tych kolumn cały rok (Hypki są na tyle dobre, że dopóki nie znajdę złotego Graala, będą u mnie, bez wstydu, grać).

3. w ciągu 2 tygodni powinny zawitać u mnie AA Rhea II (w wersji 1,5 albo 2,5), konstruktor zna moje pomieszczenie, zna wymagania, zobaczymy,

4. muszę rozpocząć krucjatę pt. jak przytargać do siebie YB Audio Huracany RS, które strasznie mi podpasowały przy wyjazdowych odsłuchach i na które bardzo, bardzo, bardzo 😉 liczę.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak koledzy mieli rację.

6 minut temu, Rokownik napisał:

2. jeżeli czegoś nie odsłucham u siebie, to nie kupię, choćbym miał szukać tych kolumn cały rok (Hypki są na tyle dobre, że dopóki nie znajdę złotego Graala, będą u mnie, bez wstydu, grać).

Bardzo dobre podejscie też tak mam.

Stawiasz na Polskie konstrukcję teraz?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rokownik napisał:

Wystarczy, że coś jest nagrane i wrzucone do Tidala z nadmiernym basem, a ATC donośnie o tym komunikują wibracjami, przesterowaniem i lawami pulpy.

Masz po prostu mod pomieszczenia zwielokrotniony przez ATC, które są pewnie za duże jeszcze. 

22 minuty temu, Rokownik napisał:

Pyk, przepinam na Hyperiony IV, zasłaniam basrefleksy i jest....pięknie

No właśnie 😉

Pomierz pomieszczenie i dobierz kolumny pod to plus rozmiar. Jak nie ratuje Cię DSP, ale to dużo użerania, plus trudno uzyskać efekt bez utraty jakości 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Stawiasz na Polskie konstrukcję teraz?

Stawiam na to, na co mnie stać finansowo i organizacyjnie w tej chwili 🤪. Jak pisałem na początku wątku nie mam worka wolnych monet, dużego dostawczaka i całego kalendarza wolnego czasu.

Chętnie bym posłuchał B&W 702S3 u siebie w domu. To 31 kPLN wyjściowo w THF i pewnie taką musiałbym uiścić kaucję.  Nie wspomnę o tym, że piano black na tych kolumnach rysuje się od samego patrzenia. A co dopiero od wyjmowania, pakowania, ustawiania, pakowania, wyjmowania itd. Ergo: proszenie się o kłopoty.

 

Dnia 31.10.2022 o 10:34, Rokownik napisał:

2. akustyka jako tako ogarnięta, dzięki pomocy twórcy mych obecnych kolumn,

(...)

10 nie wykluczam kupna "lepszego" wzmocnienia i nieco odstających in minus kolumn, po to, by za kilka lat, kiedy sprzęt trafi w docelowe miejsce kupić docelowe kolumny

@muzofan pozwoliłem sobie zacytować z pierwszego postu.

Na tyle, na ile, w ogólnie dostępnym salonie dla całej rodziny, można (godząc wszystkie aspekty organizacyjno-sprzętowo-wyglądowe) ogarnąć akustykę to zostało to zrobione. Poza jakimś obrazkiem na jednej ze ścian, absolutnie nic więcej nie wynegocjuję.

Nie może być też tak, że sprzęt zagra bardzo dobrze TYLKO w starannie zaadaptowanych pomieszczeniach. Branża by umarła. Sprzęt musi zostać dobrany do tego co mamy. Na tyle, na ile się da i na ile nas stać.

A za kilka lat...patrz pkt. 10... tak wtedy możemy powrócić do dyskusji o adaptacji.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rokownik a Hypki i ATC miałeś ustawione dokładnie w tym samym miejscu jeżeli chodzi o odległość od ścian? Ogólnie paczki ATC to taka ostatnia deska ratunku ( poza różnymi ustrojami), gdy są bardzo mocne podbicia na basie. ATC to takie troszkę! suche i bez super wyrafinowania  na wysokich granie a na dole znowu linijka, bez przeciągania w czasie i bardzo czytelnie, czysto. Idealnie pokażą charakter dołu reszty systemu. Tak jak pisał Marcin, pomieszczenie swoje robi a i może Mak dokłada swoje jeżeli gra "tłustym, obfitym" dołem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kaczadupa napisał:

Rokownik a Hypki i ATC miałeś ustawione dokładnie w tym samym miejscu jeżeli chodzi o odległość od ścian?

Tak. Plus wszelkiego rodzaju próby, przesuwania, dokręcanie kolców.

15 minut temu, kaczadupa napisał:

Tak jak pisał Marcin, pomieszczenie swoje robi a i może Mak dokłada swoje jeżeli gra "tłustym, obfitym" dołem. 

To pomieszczenie robiło to samo z Yamahą i Hypkami. Po dołożeniu kilku elementów wystroju wnętrza zostało to w 100% opanowane. Bez ingerencji w basrefleks.

McIntosh z całą pewnością wpłynął na bas. Oczywiście można było i jedne i drugie kolumny uspokoić korektorem, ale nie o to przecież chodzi. Skoro prosty zabieg pt. zatkanie otworów BR w kolumnach spowodował wręcz spektakularny efekt, to chyba da radę znaleźć (lub poprosić o skonstruowanie) kolumny, które odpowiednio zagrają w tym co mam w tej chwili.

Jest sporo "jasnych" kolumn dość często łączonych z Makiem np. Focale, Bowersy.

Jeśli się nie uda, MAK odjedzie i tyle. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rokownik napisał:

Oczywiście można było i jedne i drugie kolumny uspokoić korektorem, ale nie o to przecież chodzi. Skoro prosty zabieg pt. zatkanie otworów BR w kolumnach spowodował wręcz spektakularny efekt, to chyba da radę znaleźć (lub poprosić o skonstruowanie) kolumny, które odpowiednio zagrają w tym co mam w tej chwili.

Dobieranie kolumn do pomieszczenia jest dobrym kierunkiem w poszukiwaniu dobrego brzmienia, lub po prostu takiego jak nam się podoba! Niestety jest to proces czasochłonny, ale warto poświęć czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje preferencje brzmieniowe i dlatego warto jak najwięcej testować w swoim pomieszczeniu. Moja przygoda z PMC trwała 20min na jednym odsłuchu. Brakowało mi tam zdecydowanie wypełnienia i gęstości. Wysterowane mocowo były na pewno dobrze 😉

Były to PMC twenty5.24 w pomieszczeniu około 25-28 m2.

Edytowano przez muzofan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele rozmów za mną. Z uwzględnieniem oczywiście już posiadanego "bagażyku" doświadczeń z odsłuchów.

Co sądzicie (wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale każdy głos może być pomocny) o koncepcji kolumn:

  • na basie 2x21W SS z serii Classic
  • na średnicy SS Iluminator 12MU/4731
  • na wysokich SS Iluminator D3004/664000

- obudowa zamknięta.

ZG stworzone i strojone przez YB Audio pod specjalne zamówienie właśnie dla trudnego pomieszczenia, bez możliwości odstawienia od tylnej ściany. Same kolumny mają krótki, szybki, sprężysty i nisko schodzący bas (ponoć w pełni kontrolowany) oraz magicznie sklejoną górę ze środkiem. W pomieszczeniu, do którego zostały stworzone grają ponoć bardzo, bardzo dobrze.

Ryzyko? Albo wygram albo przegram. Nie mam możliwości wcześniejszego odsłuchu.

Będę wdzięczny za każde uwagi i przemyślenia.

pzdr

 

Edytowano przez Rokownik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2023 o 07:57, Rokownik napisał:

W bezpośrednim porównaniu Hyperiony IV vs ATC, natychmiast rzuca się w uszy "ociężałość" brytyjskich kolumn. Nie ma tego polotu, tej zwiewności, tej lekkości grania. ATC pożerają prąd w sposób zauważalny dla MA8950. Nie, nie żeby wzmacniacz sobie nie radził. Daje radę, ale czuć "wagę" kolumn i potencjometr głośności musi iść mocniej w prawo. Ciche słuchanie gubi detale i wyrazistość, a także lekkość i swobodę. Przy głośniejszym odsłuchu jest już OK, ale zaczyna być odczuwalne spowolnienie, szczególnie w artykulacji basu. Zaczyna to przeszkadzać, zwłaszcza w kontekście pięknie prezentującej się średnicy. Ogólnie, szczególnie przy gorszych realizacjach, wszystko to zaczyna sprawiać, że spada dynamika całego ZG.

Już pomijając sam przebieg impedancji jednej i drugiej kolumny, warto zwrócić uwagę, że kolumny o konstrukcji zamkniętej jest zdecydowanie trudniej napędzić. Zresztą zostało to wykazane w Twoim teście.

6 godzin temu, Rokownik napisał:

Ryzyko? Albo wygram albo przegram. Nie mam możliwości wcześniejszego odsłuchu.

Moim zdaniem nie warto. Wypożycz może jakieś z tej stajni i zobacz czy to w ogóle Twoje granie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...