Skocz do zawartości

Gniazdka elektryczne podtynkowe


Recommended Posts

31 minut temu, Rafał S napisał:

Na kondycjoner mnie chyba nie stać. Z tego, co widziałem, to b. drogie zabawki

Używany Isol8 minisubAxisjest na giełdzie za 4,5tys to bdb kond.

Listwa wyjdzie taniej (zależy jaka), ale nie z każdą będzie tak samo brzmiał system. 

Skorzystaj z propozycji Bogusława, warto spróbować, dla porównania może pożycz jeszcze Enerra lub inną i zobaczysz o czym wcześniej pisałem. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, shureido napisał:

nie pamiętasz co napisałeś ok. godzinę temu ? 😮

poniżej cytat Twojego tekstu

"...nie mają  nic ciekawego do powiedzenia poza kilkoma z doopy tekstami o instalacji w ścianie..."

 

No i...?

2 godziny temu, shureido napisał:

a wiesz jakie masz przewody w ścianie i co jest podpięte w esce, w której są gniazda do audio ?

Po tym czekałem tylko, aż wyjedziesz, że do samej elektrowni trzeba by podłączyć superduper kable.

A to, że inne urządzenia mają wpływ poprzez instalacje w jednym obwodzie z audio nie trzeba tłumaczyć, podobnie jak te wpięte w jedną listwę.

Też kiedyś o tym było na przykladzie wtyczki isoteka isoplug.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DiBatonio napisał:

No i...?

Po tym czekałem tylko, aż wyjedziesz, że do samej elektrowni trzeba by podłączyć superduper kable.

A to, że inne urządzenia mają wpływ poprzez instalacje w jednym obwodzie z audio nie trzeba tłumaczyć, podobnie jak te wpięte w jedną listwę.

Też kiedyś o tym było na przykladzie wtyczki isoteka isoplug.

oszczędź sobie sarkastyczne wycieczki do elektrowni

lepiej zdiagnozować/zapobiegać (niewspółmiernie niższe koszty), niż "leczyć"ze skutkami ubocznymi (nieprzewidywalnymi), czasochłonnymi i finansowymi akrobacjami przy pomocy akcesoriów 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😁😁😁

11 minut temu, shureido napisał:

oszczędź sobie sarkastyczne wycieczki do elektrowni

 Nie mam nic do żadnej z elektrowni 😁

Mam  nadzieję, że @Rafał S przetestuje kilka listew i oceni ich wpływ na brzmienie, później przyjdzie czas na gniazdo i nam tutaj opisze wrażenia. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shureido Racja, że to co w ścianie ma ogromne znaczenie i nikt tego nie kwestionuje. Za to też się zabiorę, ale na razie musi poczekać. Z gniazdkami pewnie nie będę szaleć, ale listwy filtrujące przetestuję, bo już stwierdziłem, że bez nich jest jeszcze gorzej. Jeśli masz jakieś konkretne rady dot. ewentualnych zakupów (np. dobre tanie gniazdka), to chętnie przeczytam. Co do reszty, to bardzo proszę, żebyś odpuścił, bo wątek na tym nie zyskuje i trudniej mi przez to zebrać wskazówki od innych.

Bardzo proszę moderatorów ( @MariuszZ, @RoRo ) o usunięcie wpisów niemerytorycznych. Z góry serdecznie dziękuję. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafał S napisał:

A skoro mowa o listwach, polecicie coś? W okolicy mam to:

Ja  nic nie polecę bo nie miałem zbyt wielu listw. Kilka DIY i Tagę. Jednak zachęcam do wstrzymania się z zakupem i dokładnego przeanalizowania co Ci doskwiera w dźwięku. Najpierw diagnoza, a później leczenie. 

Z zasilaniem temat jest tak obszerny, że nawet nie wiem od czego zacząć. Na jakość dźwięku może wpływać wiele rzeczy związanych z zasilaniem. Od zaklóceń RFI, poprzez zwykły brum, hum, hiss, pętle masowe, na zakłóceniach od samych urządzeń audio, które wpływają na pracę sąsiednich urządzeń poprzez masy, sprzężenia pojemnościowe, elektromagnetyczne. Zwykła składowa stała w sieci energetycznej potrafi życie uprzykrzyć i powodować obniżenie jakości SQ. Szczególnie tarfa toroidalne przy składowej stałej szybciej wchodzą w nasycenie, po czym ich efektywność czy wydajnośc dramatycznie spada, w przypadkach skrajnych mogą wydawać dziwne dźwięki lub nawet się przypalić.

Ja bym rozrysował cały system połączeń audio z uwzględnieniem mas, przewodów PEN, zasilaczy impulsowych, posiadanych filtrów RFI/EMi i dopiero pomyślał co zrobić. Gdzie przeciąć pętle, gdzie izolator galwaniczny, a gdzie transformator separujący, gdzie dodatkowy filtr RFI, a gdzie zasilacz liniowy za impulsowy. 

Ogólnie warto mieć listwę z gniazdami filtrowanymi i niefiltrowanymi. Dobrze jak filtr jest dwustopniowy (lepiej filtruje) z kondensatorami Cx ,Cy i dławikami na wspólne i różnicowe zakłócenia. Te listwy wylistowane przez Ciebie mają fajne gniazdka ale niczym szczególnym się nie wyróżniają. Proste lub bardzo proste filtry są na pokładzie.

Szkoda, że nie grzebiesz w elektronice. Jest mnóstwo fajnych projektów. Wg mnie pozostaje Ci diagnozowanie i metoda prób. Pożyczaj jak koledzy dają i sprawdzaj ale pamiętaj o pewnych kwestiach.

Jak zaopatrzysz się w listwę to trzeba być konsekwentnym i zmienić (dostosować) całą resztę. Nie da Ci listwa zbyt wiele pożytku, jak nie zadbasz o kompatybilność elektromagnetyczną całej reszty. 

Wszystkie przewody w systemie powinny być ekranowane. W gniazda pod filtrem wpięte tylko urządzenia bez filtrów wewnętrznych RFI, Te które mają filtry pod gniazda niefiltrowane. Jeżeli w systemie jest zasilacz impulsowy to podłącz poza listwę na zewnątrz lub wymień zasilacz na liniowy. Należy pamiętać, że urządzenia cyfrowe same z siebie generują wysokie zakłócenia RFI więc warto zadbać o rozłączenie wszelkich pętli masowych.

Ja (nie polecam i robię to na własną odpowiedzialność) w pomniejszych urządzeniach (DAC, Pre) I -szej klasy ochronności rozłączam od obudowy przewody PEN. Wystarczy, że wzmacniacz ma obudowę uziemioną, a masy tych urządzeń i tak są połączone poprzez masę interkonektów. Różnicówka zadziała po awarii któregokolwiek urządzenia. We wzmacniaczu połączenie PEN na obudowie z masą układową zrealizowane jest na ground lifterze poprzez mostek diodowy galwanicznie separujący masę od PEN dla małych prądów. Przy dużych prądach (zwarcie) zadziała jak należy. 

Nawet modem sieciowy podłączony kablem lan do streamera może siać zakłóceniami w system audio jeżeli mod ma zasilacz impulsowy. Wszystko zabezpieczysz, a po kablu sieciowym lan zakłócenia i tak mogą do sytemu przesiąknąć. Jeden element zaniedbasz i możesz nie osiągnąć zadowalającego efektu. 

Ja uważam, że główną przyczyną słabszej jakości dźwięku są wszelkiego rodzaju zakłócenia i trzeba do tematu podejść rzetelnie. Zainwestowałeś niemało w sprzęt to zadbaj o jego środowisko. Nie wiesz jak wyeliminować zakłócenia z kabla lan, wykorzystaj wifi. Nie wiesz jak poradzić sobie z pętlą tworzoną przez coaxial, wykorzystaj toslink lub zastosuj separator masy itd. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ Mariusz, nie wszystko zrozumiałem, ale bardzo dziękuję. Napiszę więcej, może będziesz w stanie coś jeszcze mi podpowiedzieć.

  • Problem objawia się jako szum (wysokotonowy, czyli pewnie ten "hiss", o którym piszesz). Zależnie od tego, które kolumny podepnę, jest mniej lub bardziej wyraźny. Czasem szumi nawet przy wyłączonym źródle dźwięku.
  • Problem zaobserwowałem tylko przy podpinaniu testowanych mocnych (i teoretycznie lepiej zbudowanych) wzmacniaczy: kiedyś Gato Amp 150, teraz - Norma Revo Ipa 140.
  • Obecnie urządzenia w torze to:
    • Cyrus CD XT Signature jako transport CD (po koaksjalu PAD Vesta do daka)
    • Gustard R26 jako dak (po RCA Albedo Blue do wzmacniacza)
    • testowana Norma Revo Ipa 140 (z wewnętrznym DC Blockerem) jako wzmacniacz (po głośnikowych Equilibrium Cello do kolumn)

Nie jestem pewien, które z urządzeń ma filtry RFI. Zakładam, że Norma Revo Ipa 140 i Cyrus CD XT Signature. Nie wiem, jak z Gustardem R26.

  1. Normę, ze względu na DC Blocker na pokładzie, wpinam do gniazda niefiltrowanego listwy Tomanka lub do ściany.
  2. Transport Cyrusa tak samo, bo piszą (enigmatycznie) o jego wewnętrznym filtrowaniu. (Próbowałem wpinać do gniazda filtrowanego, nie było poprawy.)
  3. Gustarda wpinam do gniazda filtrowanego listwy. (Próbowałem też do gniazda niefiltrowanego lub do ściany - nie było poprawy).

Pytania:

  1. Czy powinienem coś podpiąć inaczej?
  2. Czy ww. listwy (Enerr, Gigawatt, IsoTek EVO3 Sirius) mogą przynieść lepszy efekt niż ta podstawowa Tomanka?
  3. Czy warto zainwestować w listwę DIY z lepszymi filtrami?
  4. Czy lepsze kable zasilające (o grubszym przekroju żył) mogą pomóc?
  5. Czy dobrze rozumiem, że najważniejszy jest kabel zasilający wzmacniacza, na drugim miejscu ten od daka i na trzecim ten od transportu CD (najmniejszy pobór mocy)?
  6. Na ile ważny jest kabel od gniazda w ścianie do listwy? 

Dzięki, pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafał S napisał:

Czy powinienem coś podpiąć inaczej?

Cześć. Poniżej moje odpowiedzi. Dla wielu będą kontrowersyjne i chętnie podyskutuję jakby ktoś miał inne zdanie ;) 

1) Tak. Masz XLR złącze we wzmacniaczu. Podpinając R26 XLR-ami częściowo zmniejszysz wpływ pętli mas na jakość sygnału. W transporcie wykorzystaj złącze toslink (optyczne) na próbę.

2) W zakresie jaki Ci doskwiera obstawiam, że nie będzie poprawy z wykorzystaniem listw pod warunkiem, że Tomanek jest dobrze zaprojektowany i poskładany. Jaki to model? Ma filtr? DC bloker? 

3) Nie na tym etapie. Szukasz źródła (przyczyny) zakłóceń. O wymianie listwy na lepszą pomyśl jak znajdziesz problem.

4) Nie uważam, że grubsze znaczy lepsze i raczej nie pomogą na tą dolegliwość.

5) Jest to logiczne bo wraz ze wzrostem mocy wzrasta natężenie pola EM ale uważam, że stopniowanie wpływu nie ma sensu bo każdy może różnie wpływać. Np. jeden będzie elementem pętli masowej, a inny będzie źródłem zakłóceń EM generowanych za blisko interkonektów. Dlatego trzeba konsekwentnie zadbać o wszystkie przewody. Ekran, dławiki ferrytowe w standardzie powinny być na kablach wg mnie. 

6) Ma taką sama wagę ważności jak reszta drutu w ścianie (wg mnie jest najmniej istotny) pod warunkiem, że całość audio zasilana jest z listwy. czyli potencjalne pętle masowe zamykają się listwą. Jeżeli jest blisko sprzętu lub innych przewodów audio to profilaktycznie powinien mieć ekran. 

Teraz moje pytania.

1) Czy masz w pobliżu zasilacze impulsowe podłączone do sprzętu? Jakie i gdzie wpięte? 

2) Masz streamer? Jak jest zasilany? Jak sygnał cyfrowy dostarczasz do streaera?

3) Próbowałeś zmieniać fazę napięcia zasilania w urządzeniach, głównie we wzmacniaczu? Jeżeli nie to spróbuj zamienić wtyczkę przewodu zasilającego w listwie w położenie odwrotne. tzn. zamień fazę z neutralem miejscami (L z N). Jeżeli nie pomoże spróbuj to samo z R26. Ma to sens ponieważ część urządzeń audio jest podatna na zakłócenia sieciowe, które poprzez pojemność sprzęgającą uzwojeń wtórnych z pierwotnym trafa potrafią "przeciekać" do elektroniki. Trafa toroidalne mają uzwojenia praktycznie na sobie więc problem pojemności między uzwojeniami jest realny. Jeżeli zakłócenia wysokiej częstotliwości występują w sieci energetycznej to w zależności podłączenia fazy do trafa będzie ich w układzie więcej lub mniej. 

4) Czy próbowałeś zasilać sprzęt poprzez trafo separujące? Jeżeli zabiegi "przepinania" kabli nie pomogą to pomyśl o wypożyczeniu listwy z trafem separującym od sieci. 

Poza tym masz sprzęt godny pozazdroszczenia. To musi działać poprawnie więc nie poddawaj się i walcz by wycisnąć z niego jak najwięcej przyjemności ze słuchania muzyki ;) 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MariuszZ napisał:

Teraz moje pytania.

Najpierw odpowiedź na pytanie kilku forumowiczów zadane w PW: w ramach eksperymentu odłączyłem z sieci wszystko, co mogłem. Część bezpośrednio, a tam gdzie nie miałem dostępu - bezpiecznikami (np. zabudowany sprzęt pozostały po poprzednich właścicielach mieszkania). Nie przyniosło to zauważalnej poprawy. Podobnie wypięcie CD i daka nie pomogło na utrzymujący się delikatny szum spoczynkowy kolumn.

Mariusz, odpowiedzi na Twoje pytania.

  1. Zasilacze impulsowe - jeśli chodzi o tor audio, to nie mam. Co do reszty, to nie zawsze jestem pewien, ale zakładam, że część urządzeń ma zasilacze impulsowe (np. laptop, dekoder TV itp.). Kilka w domu jest podłączonych na stałe, inne okazjonalnie (ładowarki). Audio to tylko CD, dak i wzmacniacz, które mają oddzielną listwę Tomanka.
  2. Nie mam streamera.
  3. Nie, nie próbowałem na razie zmian fazy. Będę eksperymentował i dam znać.
  4. Nie próbowałem listw z trafem separującym. Polecisz jakiś konkretny model czy firmę? Np. TAGA Harmony PC-5000? Może być trochę drożej, jeśli warto dopłacić.
  5. Mój Tomanek to z grubsza TAP4S z modyfikacjami zrobionymi przez producenta specjalnie dla mnie.

    https://tomanek.net.pl/wyprzedaz-tomanek-tap4s-listwa-zasilajaca-slim-jednorzedowa-do-sprzetu-audio-z-filtrem.html

    Moja listwa Tomanka ma po kolei (od strony kabla zasilającego): 1 gniazdo z DC-blokerem, 1 niefiltrowane w ogóle i 2 gniazdka z filtrami Schaffnera jak pod linkiem wyżej (chciałem testować różne kombinacje).

  6. A tak wyglądają te Tagi z trafami:

    https://www.q21.pl/taga-harmony-pc-7000-srebrny.html?hash=6967be4a6b36b5c524a9260c7607c0ff&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=48d200a6-75e0-76e6-aca8-dd3e2bbb5390

    https://www.q21.pl/manufacturer/taga-harmony/taga-harmony-pc-5000.html

Dzięki, pozdrawiam. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MariuszZ napisał:

Poza tym masz sprzęt godny pozazdroszczenia.

Normy jeszcze nie kupiłem. Bardzo mnie kusi, bo potrafi świetnie zagrać. Ale muszę opanować kwestię szumów z niektórych kolumn. Chcę wybrać potem do wzmacniacza kolumny pod kątem charakterystyki audio (mam kilka typów). A nie takie, które akurat jako jedyne nie szumią. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Rafał S napisał:

Normy jeszcze nie kupiłem. Bardzo mnie kusi, bo potrafi świetnie zagrać. Ale muszę opanować kwestię szumów z niektórych kolumn. Chcę wybrać potem do wzmacniacza kolumny pod kątem charakterystyki audio (mam kilka typów). A nie takie, które akurat jako jedyne nie szumią. ;)

Aby zakończyć procedurę testową źródła generującego szumy, sugeruję abyś podjechał ze wzmacniaczem do Arka i korzystając z dostępnego na miejscu bogactwa akcesoriów i zg sprawdził czy źródłem szumów nie jest sam wzmacniacz 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, shureido napisał:

Aby zakończyć procedurę testową źródła generującego szumy, sugeruję abyś podjechał ze wzmacniaczem do Arka i korzystając z dostępnego na miejscu bogactwa akcesoriów i zg sprawdził czy źródłem szumów nie jest sam wzmacniacz 🤔

To na koniec. Norma waży 25 kilo, a ja mam problemy z kręgosłupem, więc staram się minimalizować noszenie takich klamotów. Na Dynaudio S40 nie szumiało, więc sprawa chyba nie jest przegrana. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest bardziej złożona. Nie chodzi tylko o te kolumny. Również RLS Nereida II lekko szumią mi przy muzyce z tym piecem. Do tego transport CD Cyrusa czasem dziwnie się zachowuje, więc coś jest przypuszczalnie na rzeczy z zasilaniem lub torem jako całością.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

czy do wystapienia petli masy konieczna jest obecnosc minimum 2 urzadzen z uziemieniem po stronie zasilania i polaczonych ze soba bezposrednio i elektrycznie?

Klasyczne przypadki w poradnikach Audiomatusa pismem obrazkowym przedstawiono. W jednym urządzeniu jak najbardziej też mogą występować pętle masy. Sprawa się komplikuje jak w jednej obudowie jest kilka modułów, cyfrowe i analogowe i mają na przykład wspólną masę. W obszernym poradniku "How to wire up an audio amp" podstawy do analizy ;) 

1475246407_wsplnypktmasy(Medium).thumb.jpg.2812fa84b2259897798beb411d0c464d.jpgpetla_masy.pdf poradnik Audiomatusa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Klasyczne przypadki w poradnikach Audiomatusa pismem obrazkowym przedstawiono. W jednym urządzeniu jak najbardziej też mogą występować pętle masy. Sprawa się komplikuje jak w jednej obudowie jest kilka modułów, cyfrowe i analogowe i mają na przykład wspólną masę. W obszernym poradniku "How to wire up an audio amp" podstawy do analizy ;) 

1475246407_wsplnypktmasy(Medium).thumb.jpg.2812fa84b2259897798beb411d0c464d.jpgpetla_masy.pdf poradnik Audiomatusa.

Muchas gracias za materialy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Rafał S napisał:

Sprawa jest bardziej złożona. Nie chodzi tylko o te kolumny. Również RLS Nereida II lekko szumią mi przy muzyce z tym piecem. Do tego transport CD Cyrusa czasem dziwnie się zachowuje, więc coś jest przypuszczalnie na rzeczy z zasilaniem lub torem jako całością.

Tym bardziej wybrałbym się do Sopotu i korzystając z dobrodziejstwa inwentarza p. Arka, spędziłbym tam kilka godzin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Klasyczne przypadki w poradnikach Audiomatusa pismem obrazkowym przedstawiono. W jednym urządzeniu jak najbardziej też mogą występować pętle masy. Sprawa się komplikuje jak w jednej obudowie jest kilka modułów, cyfrowe i analogowe i mają na przykład wspólną masę. W obszernym poradniku "How to wire up an audio amp" podstawy do analizy ;) 

1475246407_wsplnypktmasy(Medium).thumb.jpg.2812fa84b2259897798beb411d0c464d.jpgpetla_masy.pdf poradnik Audiomatusa.

Na szybko:

"Dobrej współpracy nie zakłóca obecność w takim systemie jednego i tylko jednego urządzenia, którego masa dołączona jest bezpośrednio do przewodu PE."

Jesl dobrze zrozumialem to i owo w przewodniku prostym remedium na problem jest preferowanie polaczen toslink, uzywanie urzadzen drugiej klasy ochronnosci i nie wiecej niz jednego w pierwszej, a dla cyfrowych polaczen koaksjalnych transformator separujacy na wyjsciu np. przez wejsciem do DACa. W tenze sposob nie trzeba rozwiazywac problemow audiofilskich generowanych przez audiofilskie podejscie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

W tenze sposob nie trzeba rozwiazywac problemow audiofilskich generowanych przez audiofilskie podejscie.

To zbyt duże uproszczenie ale życzę powodzenia w rozwiązywaniu nieaudiofilskich problemów ;) 

W drugiej klasie ochronności wewnątrz urządzenia też mogą występować pętle masy. Zachęcam do analizy tego anglojęzycznego poradnika z linka powyżej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MariuszZ napisał:

To zbyt duże uproszczenie ale życzę powodzenia w rozwiązywaniu nieaudiofilskich problemów ;) 

W drugiej klasie ochronności wewnątrz urządzenia też mogą występować pętle masy. Zachęcam do analizy tego anglojęzycznego poradnika z linka powyżej. 

Ja sie domyslam ze uproszczenie i ze moze nawet zbyt duze, ale jako tzw. zwykly uzytkownik niewielki mam wplyw na to, co dzieje sie wewnatrz urzadzenia, poza unikaniem sprzetu zle zaprojektowanego. Lektura dluzszego poradnika jeszcze przede mna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Warto, poszukaj opinii.

Pożycz i zapytaj, czy topy mają taki używany z prezentacji.

Spróbuj w końcu to,  co Tobie pisałem z urządzeniami AGD jakie masz w "chałupie" bez wyjątku łącznie z lodówką. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...