Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe w miejsce monitorów do Arcama SA30


Recommended Posts

Dnia 7.04.2023 o 20:11, Sylwester Wojajczyk napisał:

Cariny już dojechały, pogrywają od godzinki. Wrażenia opiszę, jak posłucham nieco dłużej.

Rozumiem, że podłogówki? Fajny prezent na święta. Koniecznie podziel się wrażeniami i wrzuć jakieś foty. Ja kupiłem jakiś czas temu podstawkowe Cariny BS 247.4 i basu mi nie brakuje w 27m2. A Cariny FS 247.4 mają jeszcze większe "płuca", więc jak na 18m2 będzie za chudo to ja już nie wiem...;) I Arcam powinien je fajnie "poprowadzić".

Pozdrawiam świątecznie:)

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście podłogówki. Bas się pojawił, jest zdecydowanie lepiej, chociaż ścian nie przestawia i do piekieł nie schodzi;) Muszę uruchomić dzisiaj Dirac'a i wykonać pomiary (wczoraj nie było szans że względu na odgłosy przedświąteczne). Sprawdzę, jak nisko schodzi bas w porównaniu do monitorów, które miałem poprzednio.

IMG20230408175656.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są prześliczne, muszę ich kiedyś spróbować. Ale na razie czekam na Vela BS407 (a moje Cariny nie mają nawet miesiąca;), także "trochę" wkręciłem się w Elaci. U mnie Cariny BS 247.4 w 27m2 schodzą równo do 44Hz (przynajmniej na moje ucho), przy 40Hz pojawia się już pewien spadek, ale mimo to słychać i ten zakres dość wyraźnie (odtwarzane z płyty testowej Hi-Fi i Muzyka). Być może ma na to wpływ, że kolumny stoją na szafce, co wspomaga dół, odległość między kolumnami a ścianą to ok. 25 cm. 

elac.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Kraft napisał:

Co jest z tymi Dynkami? Takie kultowe, a nikt z forum nie chce na nich słuchać. 

Coś jest na rzeczy, bo dwukrotnie podchodziłem do Dynek (x14 i Emity) i po jakimś czasie bez żalu się z nimi żegnałem. A kilka lat temu były dla mnie obiektem kultu wręcz po kwiecistych recenzjach najlepszego na świecie ponoć wysokotonowca. Największe chyba moje rozczarowanie w audio, chociaż wierzę, że mogą być zwolennicy takiego grania np. do bardzo jasnych wzmacniaczy. Kraft - Dynaudio chyba jeszcze nie miałeś na testach? Poprosimy;)

1 godzinę temu, tomasz1w napisał:

Są prześliczne, muszę ich kiedyś spróbować. Ale na razie czekam na Vela BS407 (a moje Cariny nie mają nawet miesiąca;), także "trochę" wkręciłem się w Elaci. U mnie Cariny BS 247.4 w 27m2 schodzą równo do 44Hz (przynajmniej na moje ucho), przy 40Hz pojawia się już pewien spadek, ale mimo to słychać i ten zakres dość wyraźnie (odtwarzane z płyty testowej Hi-Fi i Muzyka). Być może ma na to wpływ, że kolumny stoją na szafce, co wspomaga dół, odległość między kolumnami a ścianą to ok. 25 cm. 

elac.jpg

Velom wizualnie też nic nie brakuje, a brzmieniowo podobno sporo wyżej od Carin! Jak na razie ponad moim budżetem, bo w ciągu ostatniego roku za dużo zmian poczyniłem i trochę mnie to szarpnęło po kieszeni:( A wracając do zejścia basu to również długo miałem kolumny na szafce RTV i bas niewiele się poprawiał mimo bliskości ściany. Kraft często podkreśla jak ważna jest akustyka i bardzo dobrze widać w pomiarach. U mnie bas gdzieś ucieka, jak zrobię pomiary Carin to wrzucę tu wykres, może ktoś zetknie bardziej doświadczonym okiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszedł mi oksymoron, napisałem że czekam na Vela BS407... Ale oczywiście miałem na myśli BS403;) 

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

Jak wy słuchacie muzyki w takich pomieszczeniach? Pusto i bez dywanów 🤯

To na zdjęciu tak wygląda. Dywanu wprawdzie nie ma ale są mięsiste zasłony, porządna sofa a meble mają swoją wagę. Poza kadrem sporo innych bibelotów, poduszeczki, kwiatki, takie tam. Idealnie nie jest, ale nie jest to też studnia, jaką dane mi było parę razy słyszeć w nowoczesnych wnętrzach.

4 godziny temu, Kraft napisał:

Co jest z tymi Dynkami? Takie kultowe, a nikt z forum nie chce na nich słuchać. 

Nic z nimi nie jest i są to moim zdaniem bardzo dobre kolumny a miałem X32, X14, X34. Po prostu chciałem spróbować czegoś innego, poza tym że względu na pewne kwestie muszę pozbyć się podłogówek, przynajmniej na jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pomiary w DL i niestety nie widzę poprawy w basie w stosunku do monitorów:( Pytanie do kolegów, którzy ogarniają temat akustyki: czy da się zrobić coś z tak dużym spadkiem na niskich tonach? Wygląda na to, że niezależnie od kolumn, które wstawię do pokoju, to bas i tak idzie sobie do sąsiada:( 

carina_elac.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodów technicznych (drzwi balkonowe i szafa zabudowana na całą ścianę) nie mam szans na ustawienie kolumn na krótszej ścianie, a na obu długich jest tak samo słabo:( Basu nie słyszę też w narożnikach, przedpokoju, pod sufitem itp. jak pisali niektórzy koledzy w innych wątkach. Tak się zastanawiam, czy szafa zabudowana na całą krótszą ścianę (3,6 na 2,5 metra) zapchana różnymi tekstyliami może działać jak pułapka basowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej w niewielkich pomieszczeniach bas tworzy problem raczej z powodu nadmiaru - dudni i przytłacza średnicę. A u mnie gdzieś ginie:( Może trzeba będzie wrócić do subwoofera tym bardziej, że z lokalizacją suba będzie łatwiej. Ostatecznie może stać nawet pod stołem:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

Co jest z tymi Dynkami? Takie kultowe, a nikt z forum nie chce na nich słuchać. 

Harbeth P3ESR czy Dali Menuet też są kultowe a nikt na forum nie chce na nich słuchać. Nasze forum jest tak małe, że wyciąganie jakichkolwiek wniosków po popularności jest błędne. Patrz Twój Marantz, każdy mi mówi, że to rozmydlone XXX a Ty go uwielbiasz i uważasz za wzmacniacz wzorcowy. 

Dynaudio mają wybitne wysokie tony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sylwester Wojajczyk - Na tym wykresie to normalnie jakbyś miał odcinkę na 100Hz. Nie masz tam nic przypadkiem powłączane programowo jakiejś opcji która ingeruje w brzmienie? Jak zmieniasz miejsce odsłuchowe - w sensie jak zbliżasz się do kolumn lub oddalasz od nich, to w którymś miejscu czuć, że niskie częstotliwości się pojawiają?

Zapuść może jakiś plik pokroju: https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

I zobacz czy w ogóle coś z głośników się wydobywa.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Moment. Z tego co mi wiadomo Menuetów słucha dwóch uznanych forumowiczów:)

Oczywiście, u jednego za woły robocze robią AP na tej samej zasadzie co u mnie ATC a Dynaudio i Dali są po to aby od czasu do czasu przypomnieć sobie i dostroić uszy do wybitnej góry pasma. A najbardziej uznany forumowicz ma chyba 4 pary różnych paczek z czego pewnie najczęściej grają te z najlepszymi pomiarami czyli KEF ls50 meta. To tak, żeby doprecyzować.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze musisz mieć słusznego ... ;)

Działaj z testem moich Dynek. Jak zamieścisz już  reckę na forum, ukryj ją jakoś, żeby mnie nie korciło i potem ja napiszę swoją z Twoim Marantzem i Dyniami. Ciekawe czy będzie jakiś wspólny mianownik. 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...