Skocz do zawartości
RoRo

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł

Recommended Posts

Jeśli mam flac zapisany 24\192000 Hz to u mnie automatycznie przełączają się diody na panelu DACa, podobnie jak w tych plikach testowych. Jest jakaś różnica? Może się mylę.

Napisano (edytowany)

Cały czas mówimy o teście "bit perfect".   O transporcie plików z jednego urządzenia na drugie przez kabel USB. 

Test polega na wykryciu błędów lub potwierdzeniu bit perfect. 

Po co więc ten test skoro nic ma nie wykrywać? Test ma sens, tylko chyba nie potrafimy się tu dogadać od wczoraj ;)

Edytowano przez JohnDoe

Fajnie że piszecie od wczoraj, przynajmniej się dowiem co to jest ten bit perfect i jak zjeść. Tak że ciekawa lektura.

9 minut temu, JohnDoe napisał:

Cały czas mówimy o teście "bit perfect".   O transporcie plików z jednego urządzenia na drugie przez kabel USB. 

Test polega na wykryciu błędów lub potwierdzeniu bit perfect. 

Po co więc ten test skoro nic ma nie wykrywać? Test ma sens, tylko chyba nie potrafimy się tu dogadać od wczoraj ;)

OK, faktycznie przy pomocy tej małej paczki szybko i sprawnie przetestujesz wszystkie Hz i Bit, które obsługuje DAC.

1 minutę temu, Pboczek napisał:

Fajnie że piszecie od wczoraj, przynajmniej się dowiem co to jest ten bit perfect i jak zjeść. Tak że ciekawa lektura.

Gdzieś wyczytałem, że bit jest perfect jak jesteś na imprezie i płeć przeciwna mocno zwraca na ciebie uwagę. Ma to sens 🤣

Napisano (edytowany)
18 minut temu, Pboczek napisał:

@Pboczek - to typowa dyskusja o skórce z gó..a. Nie służąca niczemu poza ,,nabijaniem,, ilości postów. 

Edytowano przez Rega

Napisano (edytowany)

@Rega przepraszam Ciebie ale dyskusja jak każda inna a na pewno bardziej realistyczna niż poematy o kabelkach.  W nosie mam ilość postów.  Problemem jest to, że nie każdy rozumie o co w tej dyskusji  chodzi. Może więc Ty wytłumaczysz i zakończymy ten temat. 

Zaczęło się od tego, że kolega "ogarnął sobie" bit perfect ale nie wie (nie potrafi wytłumaczyć) jak. Więc chyba warto to wyjaśnić bo z tego co widzę, wielu ludzi nie wie o co chodzi z tym całym bit perfect z jednego urządzenia na drugie

Jeśli ktoś nie rozumie o czym jest dyskusja to jak rozmawiać?

Edytowano przez JohnDoe

Też uważam, że temat jak najbardziej sensowny. Wiele osób pierwszy raz się z tym pojęciem spotyka. Dla wyjadaczy wiem to nuda. Ale warto się zapoznać z tym zagadnieniem, żeby wyciągnąć maksimum ze sprzętu.

Wg mnie (nie znam się) chodzi o to by nie degradować dźwięku na przykład przez mikser systemu komputera. Obniżenie głośności w systemie suwakiem volume, który nie jest suwakiem analogowym, wiąże się tym, że wraz z obniżeniem poziomu głośności nie obniża się poziom szumów i sumarycznie spada dynamika. Systemowe obniżenie poziomu głośności wiąże się ze zmianą zawartości bitowego słowa (nie ma bit perfect) na wyjściu. Dlatego słowa 32/24/16 bitowe są zmianą głośności degradowane do odpowiednio mniejszej liczby bitowej. W niektórych przypadkach dynamika słyszalnie spadnie. 

Jak sprawdzić czy system (PC) przekazuje ze źródła sygnał bit perfect można na przykład w Jriver Media puszczając DSD plik muzyczny (1 bit). W opcjach jest okienko i wyświetla czy sygnał jest bez zmian. Włączenie w opcjach korektora czy nawet zmiana głośności powoduje, że DAC odczytuje plik w innym formacie (wyświetla błędne info) i przestaje go być słychać bo zmienia się zawartość w bitowym słowie z informacją o sygnale. 

Jeżeli systemowy odtwarzacz poprzez sterowniki wasapi/asio potrafi przekazać sygnał DSD (1bit) do DACa i ten to prawidłowo zdekoduje co będzie w głośnikach/słuchawkach słychać to analogicznie zrobi to z sygnałem innego formatu.

Jak sprawdzić czy na przykład CD dostarczy sygnał bit perfect? Nie wiem ale widziałem dyskusje na temat i tam posługiwano się specjalnie do tego celu nagraną płytą z plikiem .wav zawierającym muzykę zakodowaną w AC3 i jak było ją słychać to test był zdany ;) 

@Pboczek Prędzej już masz cały czas i nawet sobie nie zdajesz sprawy, że masz tak super ;)

Bit perfect - cóż to za określenie tajemnicze? Możemy mówić o tym jeśli z urządzenia A (laptopa Win) przesyłamy sygnał cyfrowy po kablu USB do urządzenia B (nasz DAC).  Próbki plików z obu urządzeń A i B muszą się zgadzać co do bit 1:1

Bit test jest również stosowany przy rip'owaniu płyty CD lub innej do takiego samego formatu aby określić błędy. - Czyż nie? 

Zawsze chodzi o porównanie plików/próbek lub specjalnych plików testowych dołączanych od producentów DAC (nie tylko RME bo widziałem też od innych firm). Fafniak wyjaśnił wyżej. 

Bit perfect = identyczny plik u źródła (laptop) jak i odbiornika USB (DAC) 

Spadam stąd bo zostałem posądzony o sztuczne nabijanie postów 🤔

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Jak słucham z dac po usb przez apkę Tidal na tablecie, ew. przez googlachroma, to chyba nigdy nie miałem bitperfect?

Jeżeli możesz regulować głośność na tablecie i słychać zmiany to nie masz bit perfect. Chyba, że masz vol 100%, zainstalowane sterowniki odpowiednie do przekazywania bit perfect bez ingerowania systemowego miksera w sygnał audio w dużym uproszczeniu pisząc. Wszelkie ingerencje EQ, głośność itp. to zmiana bitów w informacji o sygnale. Jak regulacja głośności degraduje dźwięk i wpływa na zmianę bitów możesz obejrzeć w prezentacji ESS. Może coś się pojaśni ;) 

digital-vs-analog-volume-control.pdf

43 minuty temu, Pboczek napisał:

Eeee tam się będziesz przejmował. Rega tak ogólnie podsumował 😉.

@Pboczek - masz całkowitą rację. To ogólne podsumowanie. Jednak jeśli 99% forumowiczów nie wie do czego to potrzebne to kilkudniowe dyskusje na ten temat uważam za bezcelowe.

@JohnDoe jeśli uważasz, że temat który kontynuujesz jest bardziej wciagający od, jak to określiłeś, poematów o kablach to chciałbym Ci uzmysłowić, że sie mylisz. A jeśli nie wierzysz to zrób ankietę 😊. Oczywiście żarty. I faktycznie nie bierz za bardzo do siebie tego co napisałem, ale z drugiej strony temat zrobił się już zbyt nudny. Pozdrawiam.

Mam podobne spostrzeżenia co Rega , ale nie komentuje bo rozumiem iż wiele osób siedzi w domu i zabija nudę pisaniem , nawet o niczym i w kółko tym samym :D 

7 minut temu, Rega napisał:

Jednak jeśli 99% forumowiczów nie wie do czego to potrzebne to kilkudniowe dyskusje na ten temat uważam za bezcelowe

Jeśli tak jest, że 99% nie wie do czego jest bit test, to słabo jak na takie forum. Wierzę, że tak nie jest. Ale jeśli jednak jest jak mówisz i nikt prawie tego nie wie, to chyba tym bardziej jest potrzeba wyjaśnienia. 

Myślę też, że nie zaśmiecam tematu o DAC. Ludzie kupują jakiś przetwornik z wyższej półki i chcą być pewni, że mają "bit perfect" ale nie wiedzą o co kaman. 

Ja już nie potrzebuję dyskutować na ten temat bo znam odpowiedź. Dla mnie zagadnienie wyjaśnione. 

Cieszę się również niezmiernie, że wszyscy już tutaj wiedzą co to jest bit perfect. 

Ja np nie wiem co to jest, nie czuję się gorszy z tego powodu i nie uwazam, aby do czegoś było mi to potrzebne. A skoro Ty wiesz to zazdroszczę wiedzy.  Co do tego, że ludzie kupując DACa chcą być pewni, ze maja bit prfect to nie byłbym taki pewny, że to jest priorytetem.