Skocz do zawartości
Kraft

KEF R3 - test

Recommended Posts

Można jeszcze dodać, że ze względu na różnice w charakterystykach różnych modeli kolumn, mogą one niejako "zgrywać" się z pomieszczeniem (także ze względu na jego  cechy) w lepszy sposób, ustawione niekoniecznie w tym samym miejscu.

Do tego kolumny można ustawiać w rożnych miejscach w tym samym pokoju np. wzdłuż dłuższej ściany, wzdłuż krótszej lub na ścianach do siebie prostopadłych, i zawsze można siedzieć z nimi w trójkącie równoramiennym.

Edytowano przez MobyDick

to jest podstawa słuchania kolumn i testowania. Na wielu fotka na forum zauważyłem że kolumny są ustawione równolegle do ściany tylnej a nie obrócone w kierunku do słuchającego, a to jest b.duży błąd:4_joy:

25 minut temu, MobyDick napisał:

Do tego kolumny można ostawiać w rożnych miejscach

ale musi być zachowana zasada trójkąta równoramiennego,nie zależnie od wielkości pokoju.

Wtedy możemy wykonać pomiary tylko i jedynie w miejscu odsłuchu.

Edytowano przez Karol64208

W ten sposób można zachować nawet proporcje trójkąta równobocznego. To że kolumny są ustawione wzdłuż ścian, nie znaczy że nie mogą być skręcone. Pomijam fakt tego że niektóre kolumny ( bardzo rzadkie przypadki ) faktycznie mogą wymagać ustawienia ich osiami prostopadle do ściany wzdłuż której stoją. Kont skręcenia kolumn względem naszego położenia to kwestia indywidualna, zależna od konstrukcji kolumn i pomieszczenia. Może to również zależeć od akustyki pomieszczenia i położenia kolumn względem ścian.

Karol64208 zachowujesz się trochę jak kosmita który nie zna znaczenia słów w naszym języku.

Edytowano przez MobyDick

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

to jest podstawa słuchania kolumn i testowania. Na wielu fotka na forum zauważyłem że kolumny są ustawione równolegle do ściany tylnej a nie obrócone w kierunku do słuchającego, a to jest b.duży błąd:4_joy:

Dlaczego duży błąd? Doginanie kolumn, kształtuje ch-ke odpowiedzi częstotliwościowej, ale również odbiór przestrzenności. To już są subiektywne odczucia i rzadko przekładają się na pomiary ch-ki. Moje Tannoye XT 8F mam ustawione w trójkącie równoramiennym z liniami trójkąta krzyżującymi się daleko za moją głową i tak gra to dla mnie najlepiej, a testowałem dogięcia w pełnym spektrum możliwości (no może poza kontem rozwartym :)). Co ciekawe akustyka mojego pomieszczenia jest taka, a nie inna, że w przypadku ustawienia na pozór idealnego - trójkąta równoramiennego - górne pasmo (od ok 15kHz) opada dużo szybciej niż dla rozstawu niemal równoległego względem tylnej ściany.

5 minut temu, MobyDick napisał:

Karol64208 zachowujesz się trochę jak kosmita który nie zna znaczenia słów w naszym języku.

nie mieszkam w PL. 

6 minut temu, MobyDick napisał:

Pomijam fakt tego że niektóre kolumny ( bardzo rzadkie przypadki ) faktycznie mogą wymagać ustawienia ich osiami prostopadle do ściany wzdłuż której stoją. Kont skręcenia kolumn względem naszego położenia to kwestia indywidualna, zależna od konstrukcji kolumn i pomieszczenia.

niestety nie, przy odsłuchu stereo a o nim mówimy i z tym mają niektórzy problem musi być zachowany trójką równoramienny i kolumny równolegle do boków trójkąta.

1 minutę temu, kukocz napisał:

Doginanie kolumn, kształtuje ch-ke odpowiedzi częstotliwościowej

ale tylko względem podłoża a nie bocznym.

Dla niskich częstotliwości nie ma znaczenia czy patrzy Ci w oczy czy prostopadle na ścianę za słuchaczem. Dla wysokich częstotliwości robi to ogromną różnicę, chyba że źle zrozumiałem Twoją odpowiedź???. Albo masz w pokoju kolumny dookólnej konstrukcji typu MBL albo Zeta Zero... 

Zadałem wcześniej pytanie o temperaturę i ciśnienie powietrza, dla tych dociekliwych w pomiarach, powinni brać to pod uwagę np jeżeli temp jest różna przy podłożu a już inna na wysokości głośników i wyżej w tedy dźwięk może do nas dochodzić od góry, lub od dołu względem słuchacz/ oczywiście jeżeli jest to odległość większa, ale jest to obserwowane w pokoju, gdy jedna kolumna stoi blisko źródła ciepła- prawa fizyki.

Przed chwilą, kukocz napisał:

Dla niskich częstotliwości nie ma znaczenia czy patrzy

:4_joy: , nie mam zamiaru dyskutować, postępuj ja wyżej opisałem wtedy możemy podyskutować.

Na razie, muszę wyjechać.

Bzdury :) .

Jako przykład podam kolumny Bose z zestawów Akustimass, których głośniki wręcz nie należy kierować na miejsce odsłuchu. Jeden powinien byc skierowany na zewnątrz a oś drugiego powinna krzyżować się mocno przed nami z podobnym z drugiego kanału.

113ff6db4c479b5e3bd99b46483a

4 minuty temu, kukocz napisał:

Dla niskich częstotliwości nie ma znaczenia czy patrzy Ci w oczy czy prostopadle na ścianę za słuchaczem

Wszystko ma znaczenie

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Jako przykład podam kolumny Bose z zestawów Akustimass, których głośniki wręcz nie należy kierować na miejsce odsłuchu.

zastanów się o czym piszemy, stereo, czy systemach 5.1 itd

Znowu mieszasz, a żeby tylko coś napisać.

11 minut temu, Karol64208 napisał:

musi być zachowany trójką równoramienny i kolumny równolegle do boków trójkąta.

Karol, rozdźwięk między poziomem Twojej wiedzy a pewnością siebie z jaką się wypowiadasz jest naprawdę irytujący. Czy naprawdę uważasz, że nie mamy nic innego do roboty poza prostowaniem nieprawd i półprawd, którymi zasypujesz forum. Zlituj się nad nami.  

Jednak w tym przypadku zależy to od proporcji długości fali w stosunku do odgrody ( w tym wypadku ściany głośnika ). Gdy fale są wystarczająco długie rozchodzą się bezkierunkowo.

:4_joy: , nie mam zamiaru dyskutować, postępuj ja wyżej opisałem wtedy możemy podyskutować.

Na razie, muszę wyjechać.

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Wszystko ma znaczenie

Przed chwilą, Karol64208 napisał:

czekam na wyniki testów z poprawnie ustawionymi kolumnami.B|

Przydałoby się jakieś "naukowe" uzasadnienie, a nie twierdzenia "bo tak". Też na to czekamy :) 

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Gdy fale są wystarczająco długie rozchodzą się bezkierunkowo.

poczytaj, nie fora.

1 minutę temu, kukocz napisał:

rzydałoby się jakieś "naukowe" uzasadnienie, a nie twierdzenia "bo tak". Też na to czekamy

sorry, ale masz oczy i umiesz czytać,  poszukaj prac naukowych a nie art. z forum.

Edytowano przez Karol64208

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

czekam na wyniki testów z poprawnie ustawionymi kolumnami.B|

Czekamy na wyniki testów Twojego słuchu w kontekście Twoich testów.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Po pierwsze, to co piszesz nie uwzględnia trzeciego wymiaru, czyli wysokości.

O i tu mnie masz... :) masz absolutną racje. Zapomnialem wziąść pod uwagę rozne wysokości zespołów. 

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Teraz czy można zastąpić dobre (a więc najczęściej także i drogie) kolumny takimi, które samodzielnie brzmią fatalnie i skorygować je za pomocą DSP tak, że będą lepsze od tych dobrych (o to też pytałeś). Wg mnie nie. 

Ok ale napisalem ze "które brzmia poprawnie" a nie fatalnie. Zdaje sobie sprawe z tego ze z totalnie skopanych to nawet DSP nie pomoże

Otóż jeżeli w jakiś sposób (zapewne za pomocą DSP) skorygujesz charakterystykę w miejscu odsłuchowym i to bardzo mocno, tak aby uzyskać przebieg optymalny (najlepszy jak to tylko możliwe), to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będziesz musiał zrezygnować z odsłuchu poza tym miejscem, bo dźwięk będzie tragiczny.

Również sie zgadzam. Jednak jesli słuchamy w tle to nie jest juz tak istotny wplyw niuansów brzmienia prawda. 

Można jeszcze dodać, że ze względu na różnice w charakterystykach różnych modeli kolumn, mogą one niejako "zgrywać" się z pomieszczeniem 

Tez juz o tym pisalem wiec.... piateczka :D

Edytowano przez Chyba Miro 84

2 godziny temu, nowy78 napisał:

Otóż jeżeli w jakiś sposób (zapewne za pomocą DSP) skorygujesz charakterystykę w miejscu odsłuchowym i to bardzo mocno, tak aby uzyskać przebieg optymalny (najlepszy jak to tylko możliwe), to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będziesz musiał zrezygnować z odsłuchu poza tym miejscem, bo dźwięk będzie tragiczny.

Nie jest tak źle. DSP daje nam możliwość przygotowania korekt dla różnych sytuacji odsłuchowych. Ja z moim Dirac Live mam dostępne pod kciukiem aż 4 różne charakterystyki korekcji. Wliczając OFF mogę w każdej chwili wybrać jedną z pięciu różnych korekt. Żyć nie umierać:)

Ktoś czyta jeszcze ten temat ? :D 

Miro itp. dzięki takim tematom nabili już 152 posty w niecałe 3tyg ... zgłaszam ten temat do moderatora

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Pomijam fakt tego że niektóre kolumny ( bardzo rzadkie przypadki ) faktycznie mogą wymagać ustawienia ich osiami prostopadle do ściany wzdłuż której stoją. 

O ile sie nie myle to wlasnie kolumny Audio Physic wedlug zalecen producenta jest to rekomendowane ustawienie.

1 godzinę temu, kukocz napisał:

Moje Tannoye XT 8F mam ustawione w trójkącie równoramiennym z liniami trójkąta krzyżującymi się daleko za moją głową i tak gra to dla mnie najlepiej, a testowałem dogięcia w pełnym spektrum możliwości (no może poza kontem rozwartym :)). 

U mnie tannoye rowniez krzyżują sie za głową. Widoczne cos jest na rzeczy że oboje posiadamy produkt tego samego producenta i oboje ustaliliśmy podobnie kat dogiecia kolumn

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84

O takich zaleceniach co do kolumn tego producenta nigdy nie słyszałem i obserwując ich charakterystyki pasma przenoszenia sądzę ze raczej nie jest to możliwe. Ich głośniki wysokotonowe kopułowo/stożkowe raczej je do tego dyskwalifikują. Znane są z tego ze należy je stawiać daleko od ścian, w przeciwnym wypadku mogą przytłaczać basem. Tak są projektowane i jeśli są kupowane ze świadomością tego , ma to sens. Gdy ktoś jednak je stawia przy ścianie jak inne i narzeka na wynik takiego ustawienia, świadczy to o nie zrozumieniu tego.