Skocz do zawartości

Znaczenie kabla zasilającego wzmacniacz


Atlas1304

Recommended Posts

2 minuty temu, Kraft napisał:

Czy dobrze rozumuję, że all-in-one rozwiązuje problemy z ewentualną pętlą masy?

W 99% przypadków pewnie tak ale ktoś wymyśli AIO i podłączy przez USB lapka bo mu lepiej, wygodniej czy prościej słuchać, a ten lapek przez zasilacz i 3pin przewód zapętli masę bo AIO tez ma przewód 3pin. Poza tym mogą występować pętle lokalne w urządzeniu. Pewnie to rzadkość ale teoretycznie możliwa. 

Normalnie AIO nie powinien mieć pętli jak i większość aktualnie projektowanych urządzeń audio. Pętle to przypadłość złożonych systemów z poprzedniej epoki audio ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za moje pytanie, ale jestem w tym temacie zupełnym laikiem i nie znam się na sprawach technicznych.

Kraft wspomniał o AIO,  i u mnie w Arcamie sa30 w miejscu gdzie wpina się kabel zasilający są tylko 2 piny, czyli chyba brak pina od masy.

Teraz pytanie czy to coś zmienia w porównaniu do wejść z 3 pinami i czy bez różnicy jest jaki wepniemy rodzaj kabla zasilającego(nie chodzi mi tu o jego klasę),bo nie widziałem takich kabli tylko z dwoma pinami.Jak kiedyś się pytałem to dostałem odpowiedź, możesz śmiało wpinać kabel z 3 pinami.

Tu grafika z tyłem SA30.

image.png.522b57a4311982b1d159094fada6e773.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości kabli zasilających dostarczanych wraz z zakupionym sprzętem to rozumiem, że opinia producenta danego sprzętu nie ma znaczenia? Bo takową posiadam od SVSa. Swego czasu zapytałem o sens zmiany kabla zasilającego w moim subie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Teraz pytanie czy to coś zmienia w porównaniu do wejść z 3 pinami i czy bez różnicy jest jaki wepniemy rodzaj kabla zasilającego(nie chodzi mi tu o jego klasę),bo nie widziałem takich kabli tylko z dwoma pinami.Jak kiedyś się pytałem to dostałem odpowiedź, możesz śmiało wpinać kabel z 3 pinami.

Zalezy. Jesli to kabel z dodatkowym przewodem PE, to nic nie wniesie, jesli to kabel z ekranem spietym z PE, to wniesie ekranowanie z odprowadzaniem ladunkow. Dla samego wzmacniacza nic sie nie zmieni, jego lokalna masa nie bedzie miala polaczenia z uziemieniem.

18 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Nie znam się jak pisałem wcześniej i dwa piny chyba oznaczają brak masy, czy to dobrze czy źle?

Znow, zalezy. Urzadzenia w drugiej klasie ochronnosci sa zaprojektowane tak, by ich uzywanie bylo bezpieczne bez uziemienia, prady uplywu sa bardzo male. Ale dotkniecie metalowej obudowy moze byc czasem lekko nieprzyjemne, gdy swoim cialem bedziesz robic za odprowadzenie ladunkow. Roznice potencjalow miedzy lokalna masa a punktem uziemienia potrafia byc znaczne.

Z drugiej strony polaczenie np. przez RCA z urzadzeniem uziemionym wyrowna poziomy masy miedzy urzadzeniami do poziomu uziemienia. Dwa urzadzenia uziemione polaczone dodatkowa wspolna masa to juz petla masowa, a to mocno niekorzystne zjawisko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Teraz pytanie czy to coś zmienia w porównaniu do wejść z 3 pinami i czy bez różnicy jest jaki wepniemy rodzaj kabla zasilającego(nie chodzi mi tu o jego klasę),bo nie widziałem takich kabli tylko z dwoma pinami.Jak kiedyś się pytałem to dostałem odpowiedź, możesz śmiało wpinać kabel z 3 pinami.

To znowu zależy od twojego środowiska. Teoretycznie żyła PE w tym przewodzie podpięta do gniazdka zasilającego wzmacniacza z dwoma pinami nic nie wniesie ale ... jeżeli przed wzmacniaczem masz pętlę masy np. w obwodzie zasilania komputer - dak - streamer i coś się zaindukuje od pola elektromagnetycznego w niepodłączonym przewodzie PE wzmacniacza to może być "wstrzyknięte" poprzez galwanicznie połączone PE do pętli masy wcześniej i zostanie lub nie zostanie poddane dalszej obróbce. 

Zrób mały eksperyment. Niczego nie rozłączając w systemie sprawdź (przedzwoń) multimetrem (omomierzem) czy masa RCA wzmacniacza ma połączenie z PE listwy zasilającej. Podłącz do listwy luźny 3 pinowy przewód zasilający żeby było łatwo sięgnąć sondą do dziurki PE. Jeżeli rezystancja jest bardzo mała to znaczy, że w systemie jest pętla masy gdzieś przed wzmacniaczem i istnieje teoretycznie możliwość, że to co zaindukuje się w przewodzie PE (antena odbiorcza) sieciówki może poprzez wcześniejszą pętlę wpływać na sygnał audio na wyjściu systemu. Pomijam wielkości napięć bo będą znikome ale zjawisko może zaistnieć ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Dopytując dalej, co to  może dawać na plus lub minus, że są dwa piny lub trzy piny. Nie znam się jak pisałem wcześniej i dwa piny chyba oznaczają brak masy, czy to dobrze czy źle?

Czy to może coś zmieniać na przykład podczas wyładowań elektrycznych i ich wpływu na sieć?

Pomino tego, że masz dwa piny daj kabel trzy żyłowy ekranowany. W przypadku dwóch pinów na wejsciu masz Faze i  zero. nie masz pinu trzeciego (PE ochrona przeciwporazeniowa ). Ten trzecia zyła przewód PE w Twoim wypadku będzie pałnił rolę kolejnego ekranu wewnętrznego. Istotne jest zaeby napięcie przychodziło na włąsciwy PIN który jest oznaczony w Twoim wzmacniaczu.

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

To znowu zależy od twojego środowiska. Teoretycznie żyła PE w tym przewodzie podpięta do gniazdka zasilającego wzmacniacza z dwoma pinami nic nie wniesie ale ... jeżeli przed wzmacniaczem masz pętlę masy np. w obwodzie zasilania komputer - dak - streamer i coś się zaindukuje od pola elektromagnetycznego w niepodłączonym przewodzie PE wzmacniacza to może być "wstrzyknięte" poprzez galwanicznie połączone PE do pętli masy wcześniej i zostanie lub nie zostanie poddane dalszej obróbce. 

Zrób mały eksperyment. Niczego nie rozłączając w systemie sprawdź (przedzwoń) multimetrem (omomierzem) czy masa RCA wzmacniacza ma połączenie z PE listwy zasilającej. Podłącz do listwy luźny 3 pinowy przewód zasilający żeby było łatwo sięgnąć sondą do dziurki PE. Jeżeli rezystancja jest bardzo mała to znaczy, że w systemie jest pętla masy gdzieś przed wzmacniaczem i istnieje teoretycznie możliwość, że to co zaindukuje się w przewodzie PE (antena odbiorcza) sieciówki może poprzez wcześniejszą pętlę wpływać na sygnał audio na wyjściu systemu. Pomijam wielkości napięć bo będą znikome ale zjawisko może zaistnieć ;) 

W woli ścisłości zyła PE podpięta do gniazda sieciowego  wniesie kolosalnie dużo pomimo ze nie jest wykorzystywana przez wzmacniacz z izolowana masa tak jak jest np we wzmacniaczach YAMAHA i to bez znaczenia czy układ sieci pracuje w systemie TN-C TN-S czy nawet TT. To co zaindukuje się w zyle PE  (nawet w ekranowanym zewnętrzenie kablu zasilajacym zostanie rozładowane. Przy prawdidłowo działajacej instalacji  elektrycznej w domu impedancja  petli zwarcia nie powinna byc wieksza niz 1 Om co jest wartoscia umozliwiajaca rozładowanie wszystkiego co sie w tej zyle zaindukuje,.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co moi mili powiecie na to. Używam sobie kabla realcable bm250t i tak jakoś mnie naszło że wywaliłem metalowe zworki z moich b&w 606s2 i założyłem zamiast nich 13cm kawałki owego kabla i odczułem znaczną poprawę góry która stała aż delikatnie kłująca jak na moje gusta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mazzi napisał:

A co moi mili powiecie na to. Używam sobie kabla realcable bm250t i tak jakoś mnie naszło że wywaliłem metalowe zworki z moich b&w 606s2 i założyłem zamiast nich 13cm kawałki owego kabla i odczułem znaczną poprawę góry która stała aż delikatnie kłująca jak na moje gusta.

napisze Tobie tak: Kiedys sie nabijałem i smiałem z tego jak ktoś mówił ze kable maja znaczenie na dzwięk ( jestem inż. elektrykiem) obecnie uważam ze kable zasilajace, zworki, kable połaczeniowe maja Kolosalne znaczenie. Sam tego doswiadczyłem i wiele eksperymentowałem. Obecnie nie wypowiadam sie jak czegoś sam nie sprawdzam. Słucham analizuje i sprawdzam. A co do tego co napisałes ? Kompletnie mnie to nie dziwi i tyle w temacie.

2 minuty temu, terracan1929 napisał:

Z ciekawości otworzyłem dzisiaj (po ponad 3 latach :) ) woreczek z oryginalnym kabelkiem od Yamaszki.

Tak wygląda kabel z wtyczką c13 bez uziemienia.

ZdjcieWhatsApp2024-03-14o20_10.12_d681bcf6.jpg.784132518da6bef4dbcc22143441b4a5.jpgZdjcieWhatsApp2024-03-14o20_10.12_ee364eb5.jpg.6e5fec1442ecc3ed5f3adc3933b6d840.jpg

JAki używasz zaislajacy do swojego zacnego wzmacniacza ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam taga Harmony (tani jak barszcz a robi róznicę ) naisttoniejszą rzeczą jest tak naprawde ekran oraz przekrój żył i materiał z jakiego sa wykonane. Ot cała filozfia grania kabli :) I długość ma kolosalne znacznie ze wzglęfu na wygaszanie wyzszych harmonicznych. Wszystkie bable powinny mieć minimum 1m 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kris2024 napisał:

naisttoniejszą rzeczą jest tak naprawde ekran oraz przekrój żył i materiał z jakiego sa wykonane

No jak?

Przeca we wszystkich "materiałem" przewodzącym jest zazwyczaj miedź, jak to może grać inaczej?

Miedź,  to miedź jak to mawiają, albo raczej mawia w kółko to samo jeden i ten sam (user), mój "ulubiony" zresztą 😁

 

 

7 minut temu, terracan1929 napisał:

Ale nie ma chyba zasilających krótszych niż 1 m.

Gotowców nie, ale jak kupione z metra, to niektórzy chcą jeszcze krócej 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyły sa wykonywane z róznej jakościowo miedzi i róznych jej domieszek, sa tez kable ze srebra i inne cuda wianki:) 

Polecam Ci kable za 200 tys https://audiotop.pl/pl/p/Kabel-zasilajacy-Nordost-Odin-2-5m/9233?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIwrrsycP0hAMV0QcGAB12jgFbEAQYAiABEgLQN_D_BwE

:))))))))
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie moje luźne przemyślenie, czy jeżeli zamieniłem fabryczną metalową zworką na przewód głośnikowy, faktycznie zauważam więcej góry ( być może aż za dużo) jeżeli pierwotnie przewód podłączony był go gniazda dolnego od głośnika nisko średnio tonowego to czy po tym zwiększeniu przepływu na górną zwrotnicę mogę rozumieć że ten dół utracił część mocy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

góra i doł sa połaczone równolegle :)  nie patrz pod kątem technicznym nie o to w tym chodzi :) Sprawdz psołuchaj i tyle. Podłaczysz góre i doł odzielnnymi kablami i tez bedzie inaczej grało. Znajdz to co Ci odpowida eksperymentuj :) Nie stracisz mocy ;) Moc będzie z Tobą ;)
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był wątek na temat zworek w kolumnach, chyba KEF.

Tam jest dużo informacji 😁

1 minutę temu, Mazzi napisał:

Żebym to się potrafił zdecydować co wolę :D

Kup kilka par różnych kolumn i codziennie słuchaj innych, według nastroju danego dnia jakieś tam sobie dobierzesz.

🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Mazzi napisał:

Żebym to się potrafił zdecydować co wolę :D

Zawsze zadaj sobie pytanie i na nie odpowiedz na nie co jest celem ? Jezeli znasz cel to wystarczy sie zastanowić jak cel osiągnąć i  jak to zrobić :) Takie podejscie ułatwia i upraszcza zycie   :) i nie tylko przy szukania optymalnego dzwieku..... :) Ja mam wrazenie ze Ty kombinujesz a nie wiesz czego szukasz :)

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Był wątek na temat zworek w kolumnach, chyba KEF.

Tam jest dużo informacji 😁

Kup kilka par różnych kolumn i codziennie słuchaj innych, według nastroju danego dnia jakieś tam sobie dobierzesz.

🤭

Zartownisiu nie podpuszczaj kolegi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie wiem co tak na prawdę chce, przecież jestem Polakiem. Wiem że otrzymałem wyraźniejszą i czystszą górę po zmianie zworek teraz się przepompuje czy mi się to podoba czy jednak za dużo wysokości jak na moje uszy 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciekawa dyskusja się wreszcie zrobiła, zwłaszcza po fajnym wykładzie Mariusza. Spodziewałem się "klasyki", czyli zaśniedziałe kable energetyczne idące przez pola i lasy i ostatni metr kabla za kupę hajsu. "A w ścianie aluminium" - tak z czystej ciekawości, znacie kogoś na tym forum, kto ma aluminium w ścianie? A najfajniejszy bywa argument i następnie dyskusja a propos wygrzewania kabla - to co, po miesiącu dopiero ekranowanie i filtracja zaczęły działać? 

Serio, myślałem że w tym kierunku to pójdzie, że będzie rechot (w sumie coś tam było o wygładzających kablach) ale z grubsza jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...