Skocz do zawartości

Słuchamy oczami czyli design w audio


Asia

Recommended Posts

1 godzinę temu, Rega napisał:

To, że ktoś zna się na Wiedźminie (nawiasem mówiąc najlepiej, chyba, Sapkowski), to jeszcze nie znaczy wiele jesli chodzi o produkcję sprzętu audio. Było już wielu ludzi z kasą i marnymi osiągnięciami.  Lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie nowej marki, a nie reaktywacja sterej, wielu ludziom kojarzącej się z tandetą. 

Chyba ze skonczyl wlasciwy kierunek na wlasciwym np. uniwersytecie . Jesli nie to coz, wladowanie kasy w cokolwiek sukcesu nie zapewni. Oby mu ten sentyment bokiem nie wyszedl.

W kazdym razie zycze sukcesu i zwrotu inwestycji.

59 minut temu, Rega napisał:

@Dedal75 - a jaki mieliśmy wybór w latach 70 czy 80? Albo sprzęt średniej klasy z Pewexu za cenę niedostępną dla przeciętnego człowieka, albo Unitra. O tych nielicznych szczęściarzach z rodziną na zachodzie to nawet nie wspominam. 

Ja wlasnie przez kolege ktory cala wieze Technicsa mial teraz slecze w necie i czytam o sprzecie.

To juz bylo ponad 30 lat temu chyba. Stwierdzilem wtedy ze cos takiego chce tez miec. Moze zestaw moj to nie to samo ale sprzet hifi jest. Trzeba byc cierpliwym nie .😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UNITRA kolejna reaktywacja ciąg dalszy porównali do kilku innych marek m.in.  JBL SA750, Sony 7.2-Kanałowy 8K TA-AN1000 oraz Panasonic SA-XR700 tylko po co do amplitunerów KD? 

https://www.dlahandlu.pl/technologie-i-wyposazenie/kontrowersje-wokol-ceny-wzmacniacza-unitra-przygotowalismy-porownanie-i-krotka-probke-dzwieku,121942.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RLC2 napisał:

UNITRA kolejna reaktywacja ciąg dalszy porównali do kilku innych marek m.in.  JBL SA750, Sony 7.2-Kanałowy 8K TA-AN1000 oraz Panasonic SA-XR700 tylko po co do amplitunerów KD? 

https://www.dlahandlu.pl/technologie-i-wyposazenie/kontrowersje-wokol-ceny-wzmacniacza-unitra-przygotowalismy-porownanie-i-krotka-probke-dzwieku,121942.html

jesli to rzeczywiscie ich sprzet gra to nie moge powiedziec by mi sie to nie podobalo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RLC2 napisał:

UNITRA kolejna reaktywacja ciąg dalszy porównali do kilku innych marek m.in.  JBL SA750, Sony 7.2-Kanałowy 8K TA-AN1000 oraz Panasonic SA-XR700 tylko po co do amplitunerów KD? 

https://www.dlahandlu.pl/technologie-i-wyposazenie/kontrowersje-wokol-ceny-wzmacniacza-unitra-przygotowalismy-porownanie-i-krotka-probke-dzwieku,121942.html

O ludzie, co za kretyństwo! Może Mantę da się takimi artykułami promować, ale jeśli myślą, że trafią nimi do klientów z grubszym portfelem, to są totalnymi amatorami. To nie wróży dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

Może Mantę da się takimi artykułami promować, ale jeśli myślą, że trafią nimi do klientów z grubszym portfelem, to są totalnymi amatorami.

Panie, ale oni w dizajn idą i promują  u architektów..

https://label-magazine.com/dizajn/artykuly/kultowa-marka-unitra-wznawia-produkcje-pokazano-nowe-audiofilskie-sprzety?fbclid=IwAR3h3UDZYCOg98bv0bJYx7XElnk9zn2JBVdSDsKHHUAFX_bUIPHJjtBldp4

Tera architekci będą to oferowali w pakiecie z meblami z mdfu na wysoki połysk.

Oby ta nowa Unitra nie skończyła jak SAAB!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

O ludzie, co za kretyństwo! Może Mantę da się takimi artykułami promować, ale jeśli myślą, że trafią nimi do klientów z grubszym portfelem, to są totalnymi amatorami. To nie wróży dobrze. 

Szefostwo Nowej Unitry i tak będzie dążyć do celów jakie sobie postawili, tyle naszego co sobie tutaj pogadamy 🙂 ale chociaż tyle zostaje 😉 Osobiście jestem ciekaw jak się sprawa dalej rozwinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.06.2023 o 17:35, Artur Brol napisał:

Sprzedac nerkę I zestaw kupic.

To ile sobie za nereczkę liczysz ? 😮 

No chyba, że sprzedajesz dwie..... :) 

A co do jakości Unitry....to była jednak taka tandetna, plastikowa.

Co by nie mówić,  Radmor (teść ma do dzisiaj, tuner przestrojony gra ! , a mieli i moi rodzice) nie piszę tak tylko dlatego, że wychowywałem się w Gdyni :)  (na ulicy Hutniczej do dzisiaj jest firma Radmor, ale teraz produkująca radiostacje na statki) jakościowo nakrywał ją czapką. 

Dobre materiały, metalowe pokrętła i panel przedni, dobrej jakości wskaźniki i drewniane boczki. To był fajny sprzęt i gdy rodzice przesiedli się z wieży SONY (taka wypaśna z gramofonem ) na Radmora + Altus to przeskok jakościowy był bardzo duży.

Szkoda że już nic z tego nie zostało.....

...ale ja jestem sentymentalny...i chyba już stary (?) :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie sprzedaje.

Nigdy nie wiadomo czy się jedna nie zepsuje 😏

Kolega ma wrodzona chorobę nerek , teraz z jedną chodzi i czeka na dawcę.  Cóż lato się zaczyna więc szanse większe.

Tak więc po namyśle jednak ee nie. Co moje i zdrowe to moje. 😁

Wracając do audio , jak mówisz szkoda ze niektóre firmy sobie nie poradziły choć to nie znaczy że Polacy nie potrafią. Potrafia i to pokazuja na całym swiecie.

i niech tak będzie a może kiedyś jeszcze lepiej.

Sami Polacy zawsze wpatrzeni byli w zachód a tak naprawdę to nie jestesmy gorsi od innych nacji tylko mniej szczęśliwi jeśli chodzi o umiejscowienie na mapie i co za tym poszło zawsze brakowało nam funduszy. Teraz jest już dużo lepiej.

Nie używaj tego słowa dla niektórych z nas to jak pobudka i niezbyt przyjemna. Ja sam chyba przestanę się w lustrze przyglądać 😁 przynajmniej z bliska - moze to pomoze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unitra nigdy  nie celowała w klasę sprzętu hiend i trudno tutaj porównywać ówczesne konstrukcje do portfolio takich potęg jak Pioneer, Sony, Technics,...Produkowano głównie na rynek wewnętrzny o rodzime elementy, które były takie sobie...szczególne braki były w półprzewodnikach bo i u nas szczytem techniki był tranzystor 2N3055 gdzie w tym okresie japońskie tranzystory Toshiba były 3 razy mocniejsze z 3 x szerszym pasmem. Wyprodukowanie wzmacniacza 2 x 50 W było nie lada wyczynem. Dodatkowo w latach 80 tych Japończycy zaczęli stosować tanie i zaawansowane procesory zintegrowane u nas raczkowała wtedy technologia CMOS co jeszcze bardziej pogłębiło różnice technologiczne. To tak trochę jak z techniką telewizyjną - w latach 80 tych na zachodzie upowszechniły się tv kolorowe (Saba, TFK, Nordmende,..) u nas w latach 80 tyvh Unimor klepał jeszcze sprzęt czarno biały oparty o proste układy scalone.

Unitra miała kilka model ciekawych z wyższej półki które były wersjami ekspertowymi czy też powstały przy współpracy z zagranicznymi firmami; Sanyo, Grundig, Thomson. Wzmacniacz PA428 wyglądał super i konstrukcyjnie dorównywał wyrobom konkurencji. Ale tutaj tranzystory mocy dali Francuzi....

Obecna reaktywacji Unitry. Czemu nie - jest jakaś pasja, pomysł i szukanie niszy. To widać iż to nie będą produkty i firma globalna w stylu Marantz a raczej manufaktura - mała firemka oferująca coś innego, specyficznego. Sam obecny wzmacniacz z wyglądu jest specyficzny...bo i mało kto stawia na taki design ( mało kto stosuje wskaźniki VU). Zresztą nie ma szans aby powstała teraz jakakolwiek duża nowa firma audio - za duże koszty wejście w rynek a i rynek jest już podzielony. Obecnie powstaje ogrom małych firemek audio , które coś tam próbują sprzedać. Na samym rynku krajowym mamy kilu znanych producentów min. wzmacniaczy lampowych. Obecna Unitra to firemka składająca się z kilku osób to nie jest i  nie będzie kombinat zatrudniający tysiące osób.

Warto wspomnieć iż nie takie potęgi upadły jak Unitra; nie poradził sobie Telefunken, Grundig, Saba, RFT, Dual, Grundig, Philips,...w zasadzie wszystkie europejskie potęgi audio przegrały z producentami japońskimi. No zostało trochę starej angielskiej szkoły audio ale te firmy raczej zawsze celowały w specyficzny, loklany rynek.

Miałem kilka wyższych modeli sprzętu Unitra i nie oceniam tego sprzętu najgorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, elektron6 napisał:

u nas szczytem techniki był tranzystor 2N3055

Wiem coś na ten temat - musiałem w 1980r wymienić w mojej Kleopatrze. I gdyby nie znajomy radioamator, który zdobył dla mnie te tranzystory , to mógłbym moją Kleopatrę wyrzucić na śmietnik. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...