Skocz do zawartości

Prośba o polecenie wtyków bananowych


Recommended Posts

To polecam napisać, żebym wyluzował - będzie to wyraźniejsza sugestia, bo faktycznie w tym temacie można odnieść wrażenie, ze jesteś tylko po to, żeby drwić z tego, ze ktoś ma na coś zajawkę, cieszy sie i chce czegoś nauczyć. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też odradzam wtyki bananowe, a już zwłaszcza kupowanie "robionych" kabli (bo najczęściej są robione w pośpiechu w setkach sztuk).

Jak już zostało wyżej powiedziane, wtyki służą tylko i wyłącznie wygodzie i nie mają żadnych walorów. Jak ktoś często sprząta, to niech po prostu kupi o metr dłuższe kable, żeby móc swobodnie wysunąć sprzęt, bo ciągłe wyjmowanie/wkładanie bananów też nie jest zdrowe i może w końcu wyrobić panele.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 29.01.2022 o 20:55, TAtomicus napisał:

A mając do wyboru Nakamichi i Melodika w porównywalnym zakresie cenowym co wybrać?

E, Melodika kosztują 2x tyle, co Nakamichi. 
Kupiłem kilka par Nakamichi, w cenie 12-17zl za parę. To tylko wtyczka. Zresztą, kable mam no-name.

Nijakich koców na głośnikach nie słyszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała refleksja nt. wtyków. Jedyne co mogą pogorszyć to rezystancja. Funkcjonuje w obwodach pojęcie rezystancji zestykowej. Ten parametr w skrajnych przypadkach może wartością przewyższyć rezystancję przewodu audio. 

Rezystancja zestykowa zależy od docisku, powierzchni, jakości materiału, jego rezystywności, pokrycia tlenkami, chropowatości i wielu innych czynników. 

Jak banan będzie niedopasowany, za luźny, to ciężar przewodu spodwoduje że zestyk w gnieździe będzie w dwóch punktach podparcia tylko i będzie to mała powierzchnia styku. 

Nikt tego w przewodach nie mierzy ale mamy dane przekaźników. Tam 10mR to dobra wartość. Może się popsuć przez tlenki, nadżerki powierzchni itp. i wzrosnąć do kilku R. Z kablami jest podobnie. 

Więcej R to więcej problemów z dźwiękiem. 

Jako przykład załączam charakterystykę zestyku w funkcji docisku śrubki. Jak widać na złączu spadek napięcia potrafi się zmienić 4-ro krotnie. Dla 10mR to tylko 40mR będzie patrząc na rezystancję w funkcji dokręcenia ale jak styk zaniedbany to 100mR da pół Ohma już. To już można analizować dalej. 

Dobierajcie wtyki rozmiarem do dziurki i będzie OK 😉

Pozdrawiam. 

 

IMG_20220214_100001_edit_1483418209138751.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MariuszZ napisał:

Dobierajcie wtyki rozmiarem do dziurki i będzie OK

Widzę , ze zostało Ci od wczoraj :) 

Mariusz masz 100% co do dbałości o szczegóły. Przekonałem się o tym jak niby markowe kable IC zaczęły mi robić za antenę wprowadzając brum. Jak zrobiłem sam z własnym ekranem , problem się skończył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Witam, odkopałem trochę temat bo tez zamierzałem lutować te banany KaCsa, ale boje się ze przegrzeje kable. 

Dużo osób pisało ze najlepiej gołe kable i tez bym tak zrobił ale przecież końcówki miedzianych kabli niczym nie zarobionych się utleniają i z czasem przewodzą coraz gorzej, to samo pewnie z takimi skręcanymi na śrubki, czy nie najlepszym rozwiązaniem będzie pobielenie cyną i nic więcej ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ołżesz Rety napisał:

Witam, odkopałem trochę temat bo tez zamierzałem lutować te banany KaCsa,

jaki model KaCsa ?

11 godzin temu, Ołżesz Rety napisał:

boje się ze przegrzeje kable. 

O ile nie uzyskasz na grocie 1085 st. C / temp. topnienia/ to spokojna głowa 😂

11 godzin temu, Ołżesz Rety napisał:

czy nie najlepszym rozwiązaniem będzie pobielenie cyną i nic więcej ? 

O ile nie przepinasz kabli to jasne , że to dobry pomysł. Wtyk bananowy nie chroni przed utlenianiem przewodnika , to tylko taki gadżet dla wygody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Ołżesz Rety napisał:

Witam, odkopałem trochę temat bo tez zamierzałem lutować te banany KaCsa, ale boje się ze przegrzeje kable. 

Dużo osób pisało ze najlepiej gołe kable i tez bym tak zrobił ale przecież końcówki miedzianych kabli niczym nie zarobionych się utleniają i z czasem przewodzą coraz gorzej, to samo pewnie z takimi skręcanymi na śrubki, czy nie najlepszym rozwiązaniem będzie pobielenie cyną i nic więcej ? 

Jeżeli boisz się przegrzania izolacji, to polecam rozejrzeć się za cyną o niskiej temperaturze topnienia i lutować chłodniejszą lutownicą:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2022 o 07:35, tomek4446 napisał:

jaki model KaCsa ?

KaCsa BP-303 słyszałem ze sa niezłe i tanie występują w wariancie goła miedz, złocone, srebrzone, najlepsze są te srebrzone czy to bardziej zależy co chcemy uzyskać? chyba ze jest cos lepszego nie za miliony monet, które będą zdecydowanie lepsze od tych ?

 

Dnia 28.09.2022 o 07:35, tomek4446 napisał:

O ile nie uzyskasz na grocie 1085 st. C / temp. topnienia/ to spokojna głowa 😂

Mam taka prostą lutownice niby ma regulacje temperatury, ale raczej nie dokładną, ustawiam ją tak ze powinno być jakieś 200-250 st.C pytanie czy do rozgrzania cyny w bananie wystarczy... 

 

Dnia 28.09.2022 o 15:47, iFi Audio napisał:

Jeżeli boisz się przegrzania izolacji, to polecam rozejrzeć się za cyną o niskiej temperaturze topnienia i lutować chłodniejszą lutownicą:)

chce użyć cyny Cardas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ołżesz Rety napisał:

Mam taka prostą lutownice niby ma regulacje temperatury, ale raczej nie dokładną, ustawiam ją tak ze powinno być jakieś 200-250 st.C pytanie czy do rozgrzania cyny w bananie wystarczy... 

Jak najpierw rozgrzejesz banana to tak.

Tanie proste lutownice nie posiadają „doładowania” temperatury, więc jest szansa, że grot będzie się kleił do styku banana.

Te KacSa trzeba sposobem lutować.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.09.2022 o 16:36, Ołżesz Rety napisał:

KaCsa BP-303 słyszałem ze sa niezłe i tanie występują w wariancie goła miedz, złocone, srebrzone, najlepsze są te srebrzone czy to bardziej zależy co chcemy uzyskać? chyba ze jest cos lepszego nie za miliony monet, które będą zdecydowanie lepsze od tych ?

 

Mam taka prostą lutownice niby ma regulacje temperatury, ale raczej nie dokładną, ustawiam ją tak ze powinno być jakieś 200-250 st.C pytanie czy do rozgrzania cyny w bananie wystarczy... 

 

chce użyć cyny Cardas

Żadne 250 °C !! To że stopisz cynę nie znaczy, że powstanie dobry, prawidłowy lut. Raczej zimny lut. Ustaw temperaturę na 350-360° C. Wszystko zależy od rodzaju cyny, temperatury otoczenia, jaki materiał lutujesz oraz temperatury grota, dobrego zwilżenia i jego stygnięcia. To że masz ustawioną temp. np. 360°C nie znaczy, że taką masz na grocie. :))))

Cyny z domieszką srebra wymagają wyższej temperatury.

 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.09.2022 o 16:36, Ołżesz Rety napisał:

KaCsa BP-303 słyszałem ze sa niezłe i tanie występują w wariancie goła miedz, złocone, srebrzone, najlepsze są te srebrzone czy to bardziej zależy co chcemy uzyskać? chyba ze jest cos lepszego nie za miliony monet, które będą zdecydowanie lepsze od tych ?

 

Mam taka prostą lutownice niby ma regulacje temperatury, ale raczej nie dokładną, ustawiam ją tak ze powinno być jakieś 200-250 st.C pytanie czy do rozgrzania cyny w bananie wystarczy... 

 

chce użyć cyny Cardas

Cardas jest całkiem przyjazny. Temperatura około 330 stopni, ale będziesz musiał poeksperymentować ze swoja lutownicą. Generalnie spoiwo ma być gładkie i błyszczące po lutowaniu. Jeżeli jest matowe/ma poszarpaną powierzchnię to za gorąca temperatura/za długo trzymałeś i się utleniło/przepaliło. 

Jeżeli nie masz pro lutownicy to warto wtyk nagrzać suszarką lub opalarką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeżeli temperatura będzie za niska wówczas nie przetopisz materiału cyna nie uzyska tzw. płynności i nie pokryje-sklei materiału .

Ważnie a nie poruszane : materiały muszą być odtłuszczone i czyste wolne od patyny oraz stosować topik do spoiwa (cyny) czyli kalafonię .

Co do lutowania cyną poczytajcie fora elektroniczne co dzieje się z eko-cyną na płytkach PCB , najlepsza jaka był to tzw. ołowiowa a jak ktoś chce lutować cyną z dodatkiem srebra to lepiej zanieść do złotnika i czystym srebrem zalutować-spawać .  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile 3% srebra zawartości w cynie jest w miarę okej to 9% srebra to katastrofa, zwłaszcza przy rozlutowaniu. Wszystkie cyny z ze srebrem wymagają wyższej temperatury lutowania. Ja stosuję ok. 390°C - 400°C.   9% zawartość srebra maksymalna temperatura stacji lutowniczej 450-480°C. Cyny bezołowiowe wymagają wyższej temperatury. O ile w cynie ołowiowej lut jest błyszczący to w cynie ze srebrem jest matowy. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
6 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Można jeszcze takową kupić? Czy już totalnie wycofane z obiegu?

Jak najbardziej, w każdym sklepie elektrycznym polecam Cynel 60/40. 

 

2 godziny temu, crazy_fly napisał:

jeśli miałbym wybrać banany KaCsa ( BFA ), to który model jest sensowny ? 

Bp303 - najlepsze wtyki jakie miałem w rękach ever 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...