Skocz do zawartości

Wiim mini - nowy streamer na rynku, który mocno namieszał.


mateolo2

Recommended Posts

No dobra , dzięki dobremu sercu kolegi Romana / @Rega / zagościł u mnie i gra od pół godziny Wiim. Jedno muszę przyznać , konfiguracja urządzenia w aplikacji jest prosta i intuicyjna. W tej chwili gram z Wiim podłączonym do liniowego Tomanka , po optyku streamer jest spięty z RME ADI-2 Pro FS R BE , a dalej do lamp.

Gram ze Spotify i przyznam , że podłączenie nastąpiło błyskawicznie , bez żadnych problemów i nic nie rwie . Korzystam z 5G , Wi Fi .

Od razu mam pytanie , czy da się grać pliki z kompa przez Wiim ? 

Pomogłoby mi to w sprawdzeniu Bit Perfect. 

Przede mną długa droga testów , tak jak pisałem porównanie z Maliną , Pioneerem N -70A oraz dzięki życzliwości Marcina / @marcinmarcin/ chromecasta .

jak dotąd funkcjonalność na duży plus , co do dźwięku to jeszcze za wcześnie na opinie.

20220330_194754.jpg

20220330_194929.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, klimkr napisał:

W zakładce Browse trzeba wybrać

Dzięki.

Testuje teraz po Aux , najlepszy na świecie DAC to to nie jest :) Brakuje mi po odsłuchu przez RME pełnego wybrzmiewania dźwięków . Dźwięk dochodzi do pewnego momentu i jest jakby urywany. Tak jak by się Wiim spieszył i nie chciał ryzykować , że coś spieprzy. Dźwięk jest przytłumiony i trochę przytłoczony. Słucham Blues Saraceno , a więc to nie jest jeszcze gęste granie.

20220330_214042.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno porównanie mam już w zasadzie za sobą i to już po trzech utworach ZZ TOP . Wiem , ze może nie jest to równorzędne, ale jest już późnawo i nie chciało mi się wyciągać RME z szafki. Gra jednocześnie Pioneer podpięty pod RME i Wiim po AUX. Jedną gałką  w pre mogę przełączać między urządzeniami. napiszę krótko , to dwa różne światy. Tak jakbym słuchał , dwóch zupełnie innych realizacji. W tym starciu Wiim przegrał z kretesem. Ale sprawdzę jutro jak się sprawy mają gdy Pioneer i Wiim będzie podpięty pod tego samego DAC-a , czyli czy są różnice w samym transporcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mar Ka napisał:

Oczywiście.Allo Boss 1.2 to budżetowa nakładka. Mało szczegółowa,u mnie zagrała podbitym dołem pasma, góra ok.

Wiim brzmi zdecydowanie lepiej👌

Właśnie a mi bardziej leży :)

Za ile srzedaż swoją :)

22 godziny temu, Maliik napisał:

Czy iEast m30 pro ma bit perfect? 

Tego nie wiem.

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Od razu mam pytanie , czy da się grać pliki z kompa przez Wiim ? 

da się z foobara.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2022 o 08:20, S4Home napisał:

 także dostrzegam braki na rynku jeśli chodzi o takie urządzenia. :) Widze to. 

 

Tylko, ze te braki są w całym sektorze dla chcących kupić porzadny streamer za rozsądna cenę, tak do 5 – 6 tys. Jest regres w stosunku do tego co było kilka lat temu. Za to streamerow po 10, 20, 30 tys od cholery. Moim zdaniem takich urządzeń jest dużo, bardzo fajnych, ale w Chinach. Niestety po opłaceniu wszelkich cel, danin i podatków mających chronić socjalizm europejski przed socjalizmem chińskim, ich ceny robią się kosmiczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.03.2022 o 18:50, mateolo2 napisał:

Dużo rzeczy z nimi poprawiłem - do końca tygodnia będzie kolejny update dotyczący zatrzymującego się sygnału optycznego. Za około dwa tygodnie jeszcze jeden skupiający się na AirPlay bo tam też znaleźliśmy kilka niedoskonałości. Ekipa Wiim mega mocno pracuje :) Wasze posty czytam wszystkie. 

Rzeczywiście firmware Wiim'a się zaktualizowało, jest też aktualizacja aplikacji iOS (Android był już wcześniej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2022 o 07:46, Tomasz S. napisał:

 

Ktoś wchodzi do S4home i mówi : spróbował bym tego streamingu ( bo szwagier mówi ,że fajne ) i mam 500 zł. Co mogę kupić? 

Wchodzi facet do salonu Porsche i mówi do sprzedawcy: „Mam 10 tys, szwagier ma to i ja bym chciał spróbować tego porschowania, co mogę kupic?”. A sprzedawca na to „PlayStation”. 

Oj nieźle niektórych wykręciło. Za 200 zl okazja, za 500 okazja, już przebąkują ze i za 1000 będzie okazja. Bo konkurencji nie ma. Może nie ma bo to tylko zabaweczka by wyciągnąć pieniądze od dużych dzieci, na tyle naiwnych ze nawet tego nie widza? Bitperfect... Rozlatuje się w rękach, co chwila ktoś wykrywa nowy błąd, ale ma bitperfect! Dźwięk lichy, ale bitperfect... Zblokowało normalnie. A bierzecie pod uwagę, ze to po prostu zbędny chlam? Jak ktoś nie wymaga wysokiej jakości to starczy mu telefon i bt we wzmacniaczu a jak takiego nie ma to może kupić transmiter za parę groszy. I już – gra i jest dźwięk bez audiofilskich majaczeń i podniecania się całkowicie niepotrzebnym szmelcem. Co by się zmieniło gdyby tego urządzenia nie było? Absolutnie nic poza tym, ze tracąca kontakt z rzeczywistością grupa miałaby jeden temat do rozmowy mniej.
Wcale nie zdziwię się jeśli popyt na to cos został już zaspokojony – kupiło trochę fanatyków, nikt więcej nie będzie widział w tym sensu. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2022 o 07:46, Tomasz S. napisał:

O tym właśnie pisaliśmy. Podobnie funkcjonalnego urządzenia konkurencji do 500 zł po prostu teraz nie ma ;) albo nie obsługują wybranych serwisów tak wygodnie, albo technicznie są do tyłu, albo są gdzieś tam dostępne jak się trafi ( albo i nie ) używka to raz na miesiąc, albo są dużo droższe. 

Ktoś wchodzi do S4home i mówi : spróbował bym tego streamingu ( bo szwagier mówi ,że fajne ) i mam 500 zł. Co mogę kupić? 

Zaleta WiiM to właśnie moduł LinkPlay, producenta OEM, który dostarcza rozwiązań dla wielu marek. Malina bezprecedensowo ma mnóstwo zalet i możliwości, niestety wymaga też atencji i odrobinę wiedzy co sprawia, że daleko jej do bycia plug&play.
Sam wykorzystuje RPi z Camilladsp na pokładzie do re-routowania sygnału z minidsp DDRC-24 do DACa, żeby pominąć przeciętną sekcję analogową minidsp.


Jeżeli chodzi o rozwiązania do streamingu oparte na malinie to dla mnie najlepszym do tej pory rozwiązaniem jest Volumio, które od jakiegoś czasu goni jak może, żeby być w czołówce playerów, jednak ze stabilnością wciąż bywa różnie. Może gdyby postawili na rozwiązanie typu appliance jak Ropieee XL to być może byłoby lepiej, ale mocno ograniczyłoby to udział społeczności w rozwoju.

Co ciekawe, gdy podłączycie WiiMa po usb do komputera to jest wykrywany przez system po czym automatycznie odmontowywany (słychać charakterystyczny dzięk systemowy). W linuxie można zaobserwować sekwencję eventów typu unbind/remove. 
Jeżeli moduł faktycznie ma coś wspólnego z LinkPlay A98 to powinien obsługiwać USB OTG co w przyszłych implementacjach mogłoby np pozwolić na sparowanie bezpośrednio z DACiem. 🤔

5 godzin temu, klimkr napisał:

Rzeczywiście firmware Wiim'a się zaktualizowało, jest też aktualizacja aplikacji iOS (Android był już wcześniej).

a0e4b972-02f7-4a94-b5fe-1bac98188afb.thumb.jpg.758b94c7d2a9586df7af76fd5154a125.jpg

I faktycznie poprawili co obiecali :)

 

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Wchodzi facet do salonu Porsche i mówi do sprzedawcy: „Mam 10 tys, szwagier ma to i ja bym chciał spróbować tego porschowania, co mogę kupic?”. A sprzedawca na to „PlayStation”. 

Oj nieźle niektórych wykręciło. Za 200 zl okazja, za 500 okazja, już przebąkują ze i za 1000 będzie okazja. Bo konkurencji nie ma. Może nie ma bo to tylko zabaweczka by wyciągnąć pieniądze od dużych dzieci, na tyle naiwnych ze nawet tego nie widza? Bitperfect... Rozlatuje się w rękach, co chwila ktoś wykrywa nowy błąd, ale ma bitperfect! Dźwięk lichy, ale bitperfect... Zblokowało normalnie. A bierzecie pod uwagę, ze to po prostu zbędny chlam? Jak ktoś nie wymaga wysokiej jakości to starczy mu telefon i bt we wzmacniaczu a jak takiego nie ma to może kupić transmiter za parę groszy. I już – gra i jest dźwięk bez audiofilskich majaczeń i podniecania się całkowicie niepotrzebnym szmelcem. Co by się zmieniło gdyby tego urządzenia nie było? Absolutnie nic poza tym, ze tracąca kontakt z rzeczywistością grupa miałaby jeden temat do rozmowy mniej.
Wcale nie zdziwię się jeśli popyt na to cos został już zaspokojony – kupiło trochę fanatyków, nikt więcej nie będzie widział w tym sensu. 
 

No tak... Zauważyliście, że cała ta dyskusja uwidoczniła, że oprócz pieniędzy grają też oczy... No jak takie "gówniane, plastikowe pudełeczko ma prawo zagrać dobrze...". 
Ciekawe czy odczuwalibyśmy takie same emocje podczas ślepego testu.

Wystarczyłoby zrobić tak jak Wadia, Theta, albo słynny Goldmund, który w rzeczywistości to marketowy Pioneer DV-300. I od razu WiiM grałby lepiej :) 

 

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Wchodzi facet do salonu Porsche i mówi do sprzedawcy: „Mam 10 tys, szwagier ma to i ja bym chciał spróbować tego porschowania, co mogę kupic?”. A sprzedawca na to „PlayStation”. 

Coś nie trafiona analogia. Są Porsche za 10 tys ? Streamery za 500 zł są i można je kupić.

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Może nie ma bo to tylko zabaweczka by wyciągnąć pieniądze od dużych dzieci, na tyle naiwnych ze nawet tego nie widza?

Można to samo napisać o drogich streamerach.

 

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Rozlatuje się w rękach, co chwila ktoś wykrywa nowy błąd, ale ma bitperfect!

Błędy są po to żeby je naprawiać. Tutaj poprawki są często i plan aktualizacji na przyszłość jest jasny. Mało firm w Audio zapewnia taką częstotliwość. Ja tam lubie mieć bitperfect więc dla mnie to istotne.

 

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

A bierzecie pod uwagę, ze to po prostu zbędny chlam?

Zupełnie nie. Ja właśnie takiego potrzebowałem i używam regularnie.

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Wcale nie zdziwię się jeśli popyt na to cos został już zaspokojony – kupiło trochę fanatyków, nikt więcej nie będzie widział w tym sensu. 

No to firma może się zwijać :D

1 godzinę temu, FromBorg napisał:

Co by się zmieniło gdyby tego urządzenia nie było? Absolutnie nic poza tym, ze tracąca kontakt z rzeczywistością grupa miałaby jeden temat do rozmowy mniej.

Nie byłoby taniego funkcjonalnego urządzenia z Tidal connect, częstymi aktualizacjami czy Airplay2.

Nie byłoby też Twojego komentarza, a ponieważ jest w tym temacie to jak sam to określiłeś tracisz kontakt z rzeczywistością.

Dziwne,że słyszysz rzeczy niestworzone wyobraźnia taka płytka. 

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FromBorg, już wszyscy poznali Twoje zdanie. Dziękujemy za opinie. Ale nie znęcaj się już. Zgadzam się z tym Tobą w kilku kwestiach, nawet lajka przybiłem, ale wystarczy już chyba opluwania tego gadżetu. Ja w przeciwieństwie do Ciebie mam go i owszem, napisałem że rozczarował mnie, że nie namiesza na rynku streamerów moim zdaniem, ale staram się nie robić za celebrytę, z góry i prześmiewczo wypowiadać się. Wiele osób kupiło go z ciekawości, a nuż będzie niespodzianka, wiele osób wręcz szukało czegoś takiego w przyzwoitych pieniądzach i nie psuj ludziom frajdy i przyjemności z posiadania. Już chyba nakarmiłeś swoje ego. Był tu wcześniej DiBatonio w tej samej sprawie co ty, ale wypowiedział się i już sobie poszedł. Wystarczy. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po drugim dniu testów i zacząłem się zastanawiać nad ich sensem. Porównuje dwa urządzenia , których tak naprawdę w żaden sposób nie można porównać. Nie wiem , czy nie robię komuś po prostu krzywdy emocjonalnej . nie jest naprawdę moją intencją zdeprecjonowanie tego małego krążka.

Podpiąłem tak Wiim jak i Pioneera N-70A do DDRC-22D, a to do RME i .....lampy. Wiim jest po optyku Supry , Pionneer po coaxialu Neotecha / nazwy kabli wymieniam specjalnie , bo była transparentność :) /. Pilotem mogę przełączać wejścia w 22D , więc mam komfort testowania. 

Sporą różnicę pokazało już pierwsze nagranie które wziąłem na tapetę tj. Diana Krall " Let's fall in love " , od 1,50 min. nagrania wchodzi charakterystyczny fortepian i kontrabas. Wiim tłumi dźwięk , jest to może mniej wyczuwalne jak w przypadku gdy gra jego DAC ale jednak. To tłumienie powoduje , że znika ta aura jaką ma to nagranie , możemy to nazwać " powietrzem " , atmosferą zadymionego klubu . klimatem ......

Wiim , przekazuje dźwięk jakby bez ostatnich akordów , a naprawdę jest w tym nagraniu coś więcej , co z łatwością można odczytać z przekazu Pioneera. Nie wiem czemu mam wrażenie , ze Wiim podbija bas. Dźwięk kontrabasu jest z jednej strony za bardzo wyeksponowany, a z drugiej nie pełny, bez ostatnich drżeń strun.

Wiim , gra poprawnie , jest fajnym urządzeniem do systemów , gdzie nie oczekujemy wiernego odwzorowania nagrania, czy audiofilskich smaczków ,a po prostu chcemy posłuchać muzyki w przyjazny dla portfela sposób. Chylę czoła przed łatwością obsługi , bezproblemowym łączeniem z siecią , idealnie współpracuje ze Spotify Connect , aplikacja jest bezproblemowa. Trochę by można było zwiększyć wagę krążka , bo moje kable go przeważały i musiałem skubańca dociążyć, by go nie ściągnęły za szafkę :)  

Czy Wiim coś namiesza  ? Raczej nie , w swojej klasie jest z pewnością dobrą propozycją dla lubiących wygodę i minimalizm.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć, super opis. Gdybym tak zrobił kopiuj wklej z moich poprzednich postów pisanych tydzień temu i zestawił to z opisem Tomka, wyszłoby że mamy praktycznie identyczne odczucia. Sprzęt gra ale nie czaruje, nie potrafi wciągnąć , zaangażować, zaskoczyć, odkryć coś w utworze czego nie słyszałeś wcześniej. Dużo potrafi ten maluch, za to trzeba go pochwalić , firma może ze swoimi pomysłami i podejściem do klienta namieszać, ale to dopiero raczej w kolejnej odsłonie tego krążka. 

@tomek4446 jest jedno ALE, konkurentem był wypasiony Pioneer. Podłącz  malinę jak Ci się jeszcze chce, by zrobić pojedynek z bądź co bądź bliższym cenowo konkurentem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wito76 napisał:

FromBorg, już wszyscy poznali Twoje zdanie. Dziękujemy za opinie. Ale nie znęcaj się już. Zgadzam się z tym Tobą w kilku kwestiach, nawet lajka przybiłem, ale wystarczy już chyba opluwania tego gadżetu. Ja w przeciwieństwie do Ciebie mam go i owszem, napisałem że rozczarował mnie, że nie namiesza na rynku streamerów moim zdaniem, ale staram się nie robić za celebrytę, z góry i prześmiewczo wypowiadać się. Wiele osób kupiło go z ciekawości, a nuż będzie niespodzianka, wiele osób wręcz szukało czegoś takiego w przyzwoitych pieniądzach i nie psuj ludziom frajdy i przyjemności z posiadania. Już chyba nakarmiłeś swoje ego. Był tu wcześniej DiBatonio w tej samej sprawie co ty, ale wypowiedział się i już sobie poszedł. Wystarczy. 

Wybacz chłopaku, ale nie będziesz mi limitował wypowiedzi. Z cala sympatia – masz cos do powiedzenia to mów, zabawa w cenzurowanie tych, którzy maja inne zdanie niż Ty to rzecz nie tyle brzydka co obrzydliwa.
Nawiązując co tytułu posta : nie tyle namieszał na rynku co w audiofilskich palach, ale... Przyjdzie opamiętanie. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po tygodniu porównań nocnych. 

Sprzęt:

Wiim po optyku (do toppinga d50) i jacku

Malina bez nakładki po usb do toppinga d50

chromecast audio po optyku (do toppinga d50) i jacku

Wzmacniacze: Toshiba 530 (pre + końcówka mocy), Toshiba 335 (pre i końcówka mocy) Yamaha a-s700 

Porównywałem z cd/dvd luxmanowmy (po optyku i cinchach)_, yamahą cdm 900 (po cincach)  i Toshiba sf-r 330 (to drapak)

Głośniki to Grundigi 741 i Cantony. Pomieszczenia odsłuchowe to salon 35 metrów i pokój 14 metrów. 

Nie robiłem ślepych testów - za późno było (słucham jak rodzina śpi), słuchane było cicho, siedząc sobie przy książce. 

Były może dwa dni kiedy słuchałem tych zestawów głośniej. 

Muzyka: tutaj pełne spektrum od Metallicy, Cradle of filth, Graveworm, Iron Maiden, przez Dire Straits, U2, Kult/Kazik/KNŻ/, Kabanos, Sting, muzyka klasyczna (Dostojewski) 

Jak koledzy widzą moje sprzęty to raczej niska liga. Za żaden z nich nie zapłaciłem więcej niż 2k pln. Zestaw grundig + toshiba 530 + topping + malina gra na codzień po 8/10h radiem/spotify i jego największą zaletą jest to, że nie męczy. Jest idealnie średni. Wszystko słychać, niczego za dużo w sam raz. Gra bardzo dobrze w ustawieniu na cicho, 

Wrażenia: 

Malina + topping daje wrażenie bardziej trójwymiarowej sceny i bas jest bardziej kontrolowany, punktowy. Wiim jest przesunięty w stronę wokali na tym ustawieniu. Bas jest nieco mniej wyraźny ale też piosenki wydają się bardziej płaskie, jak pocztówka. Chomecast jest gdzieś po środku. Po przełączeniu na analoga i wpięciu się bezpośrednio do przedwzmacniacza / wzmacniacza. Wiim i chromecast zagrały bardzo podobnie. Poprawnie ale bez efektu wow. 

 

Użytkowania:

Używam maliny od dłuższego czasu. W pewnym momencie miałem równolegle malinę z moodem i pc z volumio (wcześniej na malinie było volumio). Widać że moode i volumio to projekt dłubany jako open source.  O ile moode jest bardzo stabilny (poza utratą sieci wifi - wtedy musi się zrestartować) o tyle volumio w najnowszej wersji jest daleko do stabilności wersji poprzednich.

Wiim ma przejżystą apkę, łatwe sterowanie i potrafi połączyć się do dysku sieciowego wpiętego w router. Jest mega stabilny, prosty z ładnym interfacem. Łączy się ze spotkiem, tidalem i czym tam jeszcze potrzeba. 

Chromecast jest cudownym urządzeniem tylko już nie produkowanym

 

podsumowując

Za cenę 99 pln wiim jest kilerem. Za cenę 200 pln kilerem też jest. Ożywi każdy stary zestaw grający który nie ma funkcjonalności sieciowych i nie jest za miliony monet (tak jak w moim przypadku). Jeśli chodzi o przyjemność obsługi bije nop Yamahę z ich apką i denona z ich apką na głowę. Czy jest lepszy od maliny z nakładką? Pytanie czy jakość muzyki będzie na tyle słyszalna w Twoim systemie, że zrekompensuje to ułomność systemu na malinie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446

Bardzo dziękuję za ten opis.Jest równie spójny z moim odbiorem urządzenia u siebie.Jak ujął to @Wito76 , nic dodać,nic ująć.

Sorki za offtop,ale bardzo ciekawi mnie Twój Pioneer n-70(niestety już niedostępny w sprzedaży).

Opisałeś może kiedyś porównanie z Digione Sig?Lub możesz krótko opisać różnice w dźwięku pomiędzy nimi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bahzell napisał:

Za cenę 99 pln wiim jest kilerem. Za cenę 200 pln kilerem też jest. Ożywi każdy stary zestaw grający który nie ma funkcjonalności sieciowych i nie jest za miliony monet (tak jak w moim przypadku). Jeśli chodzi o przyjemność obsługi bije nop Yamahę z ich apką i denona z ich apką na głowę. Czy jest lepszy od maliny z nakładką? Pytanie czy jakość muzyki będzie na tyle słyszalna w Twoim systemie, że zrekompensuje to ułomność systemu na malinie. 

A o jakiej aplikacji Denona mówisz? Akurat porównuję z HEOS'em i trudno powiedzieć, że Wiim jest jakoś lepszy, zwłaszcza na tablecie :) 

Odnośnie Maliny - za 200 zł mamy tylko gołą Malinę bez nakładek czyli transport z USB. Ale oprócz DAC'a Wiim ma jeszcze przewagę w funkcjonalności - Tidal Connect w cenie, Amazon, Qobuz, TuneIn, obsługa Spotify free. W Malinie za to jest Roon. Pomijam aspekt rzeźby (dla jednych zaleta, dla innych nie do przeskoczenia), wygodę użytkowania (np. Moode...) i ew. dodatkowe koszty w Volumio. Chyba ciężko porównywać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...