Skocz do zawartości

Dźwięk "puknięcia" w głośniku przy włączaniu


Jacunkie

Recommended Posts

13 minut temu, Maliik napisał:

Kłóci się to z logiką.

Udowodnij że przewodnik ma wpływ. Jak udowodnisz to pogadamy o logice, bo logika opiera się na faktach. Tu na forum są zatwardziali zwolennicy obu teorii, a ten temat to jedno większych ognisk zapalnych do kłótni.

Miałbym sprzęt hi-end to może i bym sobie kombinował z wtykami i ich "wpływem" na system. Ale nie mam, pomiędzy wtykiem bananowym a gołym przewodem różnicy absolutnie nie odczuwam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Butler napisał:

Udowodnij że przewodnik ma wpływ. Jak udowodnisz to pogadamy o logice, bo logika opiera się na faktach. Tu na forum są zatwardziali zwolennicy obu teorii, a ten temat to jedno większych ognisk zapalnych do kłótni.

Miałbym sprzęt hi-end to może i bym sobie kombinował z wtykami i ich "wpływem" na system. Ale nie mam, pomiędzy wtykiem bananowym a gołym przewodem różnicy absolutnie nie odczuwam.

Nie będę nic udowadniał, bo na tym forum udowodnić się nic nie da. 

Twierdzę tylko, że osoby które słyszą zmiany po wymianie kabli, nie mogą negować wpływu wtyków, bo kłóci się to z logiką. 

Ja nie rozstrzygam problemu jl"jest wpływ/nie ma wplywu", tylko wskazuję na błąd logiczny w takim myśleniu. 

Jeżeli Ty wpływu kabli nie słyszysz, to Ciebie "problem" wtyków nie dotyczy. 

 

Edytowano przez Maliik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To może chociaż napisz Dlaczego na Tym forum "nie da"? Na innych juz bez problemu można?

Przejrzyj tematy o "grających" kablach albo różnicach między flac/mp3 to będziesz wiedział dlaczego udowodnić tu nic się nie da. 

Jeszcze raz napiszę. Ja nie zamierzam wchodzić w dyskusje czy kable słychać czy nie, bo takich dyskusji tu jest wystarczająca ilość. Chcę tylko stwierdzić, że osoby które słyszą wpływ kabli, jednocześnie negując wpływ wtyków, przeczą same sobie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Maliik napisał:

Chcę tylko stwierdzić, że osoby które słyszą wpływ kabli, jednocześnie negując wpływ wtyków, przeczą same sobie. 

Dokładnie tak. Co z tego że będziesz miał kable złoto platynowe ze wszystkimi wodotryskami niebios za 2tys zł jak na końcu założysz zwykle blaszane banany za 5zl? Ja nie wierzę w audio voodoo ale to się nie trzyma kupy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Artur Charicki napisał:

Dokładnie tak. Co z tego że będziesz miał kable złoto platynowe ze wszystkimi wodotryskami niebios za 2tys zł jak na końcu założysz zwykle blaszane banany za 5zl? Ja nie wierzę w audio voodoo ale to się nie trzyma kupy.

A teraz uwaga, firma Naim rekomenduje do swoich piecy badziewne aluminiowe wtyki 😆

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2022 o 16:39, Jacunkie napisał:

Zauważyłem że przy wlączaniu sprzętu, CZASAMI, w lewym głośniku jest taki lekkie "puknięcie" przy wlączaniu amplitunera lub odtwarzacza.

Jeśli masz je na gwarancji to reklamuj bo nie powinno tak być. Gdzieiś powstało przebicie albo kondensatory sie kończą - tu może @elektron6 podpowiedzieć konkretnie.

Przyzwyczaisz sie do ściszania przed włączeniem - aż raz zapomnisz :) ->  takie "puknięcia", skoro juz się zaczęło, z czasem mogą rosnąć i rozwalą Ci membrany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem już gdzieś tu wcześniej, nie jestem ani po jednej stronie, ani po drugiej. Do tej pory nie słyszałem wpływu kabli, tym bardziej bananów czy innych wtyczek. Ale szczerze chciałbym usłyszeć i zbliżam się do momentu uruchomienia swojej salki kiedy będę prawdopodobnie mógł się sam o tym przekonać.

Wezmę na warsztat kable które zwolennicy uznają za swoje przeciwieństwa. Jak ma być różnica to ją usłyszę. I może i wtyki sobie przy okazji sprawdzę. To będzie logiczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym warto pamiętać;

Kolejność włączenia; źródła, preamp a potem wzmacniacz lub końcówki mocy

Wyłączenie; wzmacniacz/końcówki mocy a potem źródła

Dodatkowo należy sprawdzić czy wzmacniacz/końcówka mocy nie są zrobione po taniości to znaczy czy do włączników zasilania są wpięte filtry RC tłumiące stany nieustalone.

To taka podstawa, podstaw - potem to może być już wszystko...

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jacunkie napisał:

Dzięki. Aktualnie mam okablowanie Audioquest 4-żyłowe. Mógłbyś coś polecić? Coś z wtykami typu banan.Moje głośniki Elac Debut 2.0 B6 to nie jest jakaś wysoka półka.

Tak jak już poradzono, możesz w prosty sposób założyć samodzielnie tego typu wtyki np. Melodika, do kabli które obecnie masz, byle średnica kabla nie była za duża. Nic nie musisz lutować wystarczy, podokręcać śrubki. Co i jak dokładnie masz pokazane np. tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Nl4Knrp1EdE

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2022 o 07:57, Jacunkie napisał:

Myślałem by zmienić okablowanie, kupić z wejściem "bananowym". Kiedyś ktoś z sklepu TOP Hi Fi powiedział mi, że takie końcówki dają gorszą jakość dźwięku. To prawda? 

Może tak być, że nastąpi degradacja dźwięku, choć wcale nie musi. W moim przekonaniu gołe druty tj. najlepsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacunkie

Tak jak już wspomniano, prawidłowa kolejność włączania sprzętu to: źródła, potem integra. Wyłączania odwrotnie, najpierw integra, potem źródła. Dzięki temu, nawet jeżeli źródło generuje jakieś dźwięki przy włączeniu/wyłączeniu, to wyłączony wzmacniacz ich nie przeniesie na głośniki. 

Skąd się biorą stuknięcia w głośniku? Klasyczne "pyk" to nic innego jak niewielka ilość składowej stałej, która pojawia się na wyjściach głośnikowych po włączeniu wzmacniacza. Może być ona na tyle niewielka, żeby wywołać dźwięk, bez wyrzucania zabezpieczenia przed napięciem stałym. Powinno to zostać wyregulowane przez serwis producenta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...