Skocz do zawartości

Skąd się biorą odmienne opinie o audio


Melo-man

Recommended Posts

26 minut temu, slaw0001 napisał:

Przenoszenie jej do domu uważam za niepotrzebne i nierealne, chyba, że przenosimy koncerty kolęd domowych.

A przy okazji... jak kolędy to kościół. A że czas daleki od Bożego Narodzenia to może coś innego "z tej kategorii" - polecam. Dynamiczny wokal plus chór i instrumenciki typu np. Szarpana gitara - uwielbiam tego typu produkcje 👍

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Dużo piszesz o tym, że masz prawo, ale odbierasz prawo "adwersarzowi" posiłkować się opiniami osób trzeci, choć zazwyczaj chodzi o osoby, które reprezentują nasz punkt widzenia, ale robą to np. lepiej od nas,

Sławek ,no i się zaczęło , sam chciałeś :) Niczego nie odbieram , chodziło mi o to , że wolę nasze dyskusje oparte o własne doświadczenia , może nie precyzyjnie i naukowe , ale za to wg. mnie ciekawsze :) Pamiętasz nasze doświadczenia antywibracyjne ? Nie fajnie było dyskutować jaki materiał się sprawdza, a jaki nie ? Nikt nie przytaczał wypowiedzi fizyków, czy opracowań naukowych , był czysty empiryzm. Chciałoby Ci się podkładać cokolwiek pod kolumny ,gdyby kolega Piotrek / @nowy78 / opierał się na wykresach, czy wstawił tabelki z parametrami poszczególnych materiałów ? To miałem na myśli , dla mnie audio to zabawa , zamiast wkuwać opracowania wolę sprawdzić jak to u mnie działa.

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Ale dlaczego? Wystarczy połączyć jedno z drugim. Pomiary Bogu ducha winnemu  Amira wskazują głównie na nazwijmy to doskonałość techniczną elementu.

Też mi żal gościa :) W gruncie rzeczy wykonuje dobrą robotę. Nie mam nic do niego , za to wkurza mnie wykorzystywanie i interpretacja jego poczynań w celu udowodnienia jakiś tez. Jasne , że pomiary i odsłuch mogą tworzyć zgraną parę. Fajnie jest wiedzieć , ze to co kupuje, nie rozleci się po dwóch latach, czy prąd mnie nie kopnie zaraz po uruchomieniu , tylko nie wiem czy on o tym pisze. :) No dobra , pomiary są potrzebne, ale kupujemy na słuch :) 

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Oczywiście tak jest najprzyjemniej, ale trzeba pamiętać o pułapkach sugestii i takich tam popierdułkach.

A we własnej chałupie ich nie mamy ? Znaczy się , tych , no sugestii ? Ja jadę i słucham , staram się wyłapać coś co mi się podoba, a potem osiągnąć to samo u siebie i tyle. Nie analizuje wpływu akustyki , przetworników , sprzętu itd. Staram się zapamiętać jakiś drobiazg , coś w scenie , obrazowaniu , jakiś element prezentacji. Oczywiście nie wszystko uda się odwzorować , ale można próbować . Po za tym takie spotkania są super , szczególnie w erze kontaktów przez media społecznościowe.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Pamiętasz nasze doświadczenia antywibracyjne ? Nie fajnie było dyskutować jaki materiał się sprawdza, a jaki nie ? Nikt nie przytaczał wypowiedzi fizyków, czy opracowań naukowych , był czysty empiryzm. Chciałoby Ci się podkładać cokolwiek pod kolumny ,gdyby kolega Piotrek / @nowy78 / opierał się na wykresach, czy wstawił tabelki z parametrami poszczególnych materiałów ?

No nie, tym razem muszę się wypowiedzieć, bo zupełnie inaczej to widzę :) Zdecydowanie nie jestem typem, który lubi długotrwale testować, a tym bardziej w sposób, jak by to powiedzieć - bezrefleksyjny? :) Zazwyczaj bardzo szybko pojawia się u mnie pytanie "Dlaczego?" . Tak też było i w przypadku wibroizolacji. Już po kilku eksperymentach cały wysiłek skierowałem na zapoznanie się ze zjawiskami od strony fizyczno-technicznej, w celu znalezienia rozwiązania optymalnego (lub w miarę możliwości bliskiego optymalnemu). Przecież większość treści zamieszczonej przeze mnie w "Wibracje i drgania", to argumenty na poparcie skuteczności rozwiązań zaczerpniętych ze świata techniki. W tym wypadku naprawdę nie potrzeba walczyć z drzwiami, które od dawna są otwarte bardzo szeroko ;) 

Zresztą, co tu dużo pisać... Uwielbiam cyferki, tabelki i wykresy 🤪 Zarówno czytać, jak i tworzyć 🤣  

Dodam, tu już ogólniej, ale nadal w odniesieniu do audio, że zdarzały mi się nawet sytuacje, gdzie po pewnych zmianach wybierałem dźwięk, który mniej mi się podobał (przynajmniej w pierwszej chwili) tylko dlatego, że byłem w 100% przekonany o korzyściach technicznych z tych zmian płynących :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Mało wydajne czyli masz na mysli z niskim parametrem DF. Bo ilość watów chyba ma mniejsze znaczenie.

Ps: w subwooferze nie ma zwrotnicy pasywnej, ktora to dodatkowo obniża parametr DF wzmacniacza. 

Dokładnie o ten współczynnik mi chodzi, choć jak sam wiesz większą mocą nigdy nie pogardzę.

Zaznaczam jeszcze raz, że nie chodzi o ilość basu, bo pewnie w subwooferze będzie go więcej, a o jego kontrolę i zróżnicowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lysyrafal napisał:

Zaznaczam jeszcze raz, że nie chodzi o ilość basu, bo pewnie w subwooferze będzie go więcej, a o jego kontrolę i zróżnicowanie.

Wielu słysząc słowo "sub...." od razu mysli o jakimś przewalonym basie, który trudno zgrać i do tego "dudniącym". 

Dlaczego zakladasz ze z suba bedzie wiecej basu? Ovzywiscie można sobie ustawic by bylo go wiecej, ale subwoofer głównie ma wytworzyć dzwiek w pasmie nieosoagalnym dla kolumn, a uklad aktywny pomaga utrzymać nienaganna kontrole i zróżnicowanie basu. Problemem moze byc to iz na rynku mamy wiele roznych subwooferów. Nie wszystkie nadaja sie do muzyki i z tąd pewnie problem. 

W car-audio subwoofer nie jest niczym dziwnym. Chociaż wielu przesadza z "równowaga" basu w systemie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Ja odbieram bas ze subwoofera jako sztuczny, nieprawdziwy i może dlatego takie mam odczucie.

W sumie od zawsze mam klasyczne stereo, jest mi z tym dobrze i to się raczej nie zmieni.

W sumie mam podobnie. Poza tym odszedłem od monitorów na rzecz podłogówek, więc ze względu na konieczność polepszenia niskich tonów.

Dla mnie również klasyczne stereo w zupełności wystarczy jeżeli chodzi o kreowanie przestrzenności.

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Chociaż wielu przesadza z "równowaga" basu w systemie :)

Myślę, że z subem ciężko będzie taką równowagę uzyskać. Ostatnio często przy słuchaniu muzyki często mimowolnie przestaję zwracać uwagę na podzakresy, a to dlatego, że żaden podzakres nie jest mocniej wyeksponowany niż pozostały.

20 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dynamiczny wokal plus chór i instrumenciki typu np. Szarpana gitara - uwielbiam tego typu produkcje 👍

Każdy słucha czego lubi. Wielu moich znajomych zarzuca mi, że słucham smętnej muzyki, ale od tego co zaproponowałeś to OSOBIŚCIE wolę jednak coś w stylu Dead Can Dance.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić, że mając zajebiste monitory i minimum dwa subwoofery naprawdę wysokiej jakości będą jakieś niespójności, czy inne problemy. Kiedyś to sprawdzę.

31 minut temu, Melo-man napisał:

Wielu moich znajomych zarzuca mi, że słucham smętnej muzyki, ale od tego co zaproponowałeś to OSOBIŚCIE wolę jednak coś w stylu Dead Can Dance.

Jak ktoś uważa DCD za smęty, to... ugryzę się w język ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Melo-man napisał:

Każdy słucha czego lubi. Wielu moich znajomych zarzuca mi, że słucham smętnej muzyki, ale od tego co zaproponowałeś to OSOBIŚCIE wolę jednak coś w stylu Dead Can Dance.

No i elegancko👍

Na tym "to" polega by nie porównywać sie nawzajem. Jesli chodzi o mnie to łatwiej byłoby napisać czego Nie słucham. :)

25 minut temu, Adi777 napisał:

Trudno mi sobie wyobrazić, że mając zajebiste monitory i minimum dwa subwoofery naprawdę wysokiej jakości będą jakieś niespójności, czy inne problemy.

Myślę że mając w/w i tak mozna spartolic brzmienie bo tutaj kluczowe jest ustawienie czesto rowniez wzgledem siebie (koherencja) gdzie kolumny podłogowe sa wolne od tego typu "zmiennej" - producent o to zadbał ;)

Jesli audiofil bedzie miał gdzieś poprawna równowagę plus nałoży filtr odciecia za "daleko" na pasmo pracy kolumn może sobie zrobić kiepskie brzmienie. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adi - a mozesz mi wytłumaczyć wyższość dwóch ,,zajebistych monitorów,, plus minimum dwóch subwooferów wysokiej jakości, nad dwiema DOBRYMI kolumnami podłogowymi w stereo? Jaki np byłby sens stosowania takiego zestawu do stereo choćby u mnie, gdzie subwoofery zeszłyby do max 22-20 Hz, a w kolumnach mam 18 Hz zszytych porzez cztery (po dwie na kolumnę)  zwrotnice z pozostałymi częstotliwościami pasma? Co uzyskałbym tymi subwooferami? Pomijając fakt, ze nawet bardzo dobre subwoofery niekoniecznie dałyby więcej basu niz moje kolumny. A juz raczej na pewno nie ,,zszedłby,, on równie nisko. Inną sprawą jest KD i tu nie zabieram glosu. Miałem, używałem, stwierdziłem , że jest mi zbędne. Sprzedałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory plus suby vs kolumny schodzace do 18-20hz. 🤔

11 minut temu, Rega napisał:

Jaki np byłby sens stosowania takiego zestawu do stereo choćby u mnie, gdzie subwoofery zeszłyby do max 22-20 Hz, a w kolumnach mam 18 Hz zszytych porzez cztery (po dwie na kolumnę)  zwrotnice z pozostałymi częstotliwościami pasma? Co uzyskałbym tymi subwooferami? Pomijając fakt, ze nawet bardzo dobre subwoofery niekoniecznie dałyby więcej basu niz moje kolumny. A juz raczej na pewno nie ,,zszedłby,, on równie nisko.

Pytanie postawilbym raczej.... w która opcję wejść?

- monitory i suby

- kolumny wolnostojace niskoschodzace z basem

Nie pisze o srednich i wysokich które mozna sobie zmienić w opcji poerwszej zmieniajac monitor na inny :P

Taki "myk" gdyby nam sie znudzilo obecne granie

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rega napisał:

Jaki np byłby sens stosowania takiego zestawu do stereo choćby u mnie, gdzie subwoofery zeszłyby do max 22-20 Hz, a w kolumnach mam 18 Hz zszytych porzez cztery (po dwie na kolumnę)  zwrotnice z pozostałymi częstotliwościami pasma?

18Hz... A przy jakim spadku dB? Chciałbym to porównać do np. moich SVS SB3000 które także "schodzą" do 18Hz ±3 dB

Swoje suby szukałem w zeszłym roku. Rozważałem używki, udało mi się pewnego razu znaleźć akurat dwie sztuki na OLX. Doszliśmy do porozumienia, miałem się wybrać po nie po kilku dniach (weekend). Powodem sprzedaży były zakupione chwilę wcześniej wielkie podłogowe Focale (takie zagięte w połowie, nie znam się). Dzień przed wyjazdem uprzejmy sprzedający się rozmyślił! Mając naprawdę poważny, drogi, sprzęt, zostawił sobie tą parkę SVS SB3000 jako dopełnienie systemu. Żadne kino... tylko stereo. Wszystko napędzane Moon'em. Coś pięknego. Zaprosił mnie do siebie na kawę bo i tak miałem być tam przejazdem i byłem oszołomiony... I faktycznie SVS robiły robotę. Nie dlatego że Focale nie schodziły tak nisko. Nie umiem tego opisać, wystarczy że to czułem i wcale się nie zdziwiłem rezygnacji ze sprzedaży.

Suby kupiłem po kilku tygodniach z innego źródła.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Rega napisał:

a mozesz mi wytłumaczyć wyższość

Nie, nie, nie, chwila moment ;) Nie pisałem nic o wyższości, bardziej o opinii, dość negatywnej, na temat łączenia subwooferów z kolumnami. Nie żebym miał jakieś doświadczenie, ale kilka opinii od osób, w tym konstruktorów kolumn.

24 minuty temu, Rega napisał:

Jaki np byłby sens stosowania takiego zestawu do stereo choćby u mnie, gdzie subwoofery zeszłyby do max 22-20 Hz, a w kolumnach mam 18 Hz zszytych porzez cztery (po dwie na kolumnę)  zwrotnice z pozostałymi częstotliwościami pasma?

Ano, bo Twoje kolumny są wyjątkowe 😉

Ale 22-20Hz? To chyba jakieś mizerne subwoofery?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumnę podłogową  też można zamienić na taką z innym rodzajem średnich i wysokich. No, ale tu chyba wchodzimy w dyskusję akademicką, która niewiele daje. 

Myslę, że o wyższości jednych nad drugimi mozna dyskutować w nieskończoność. Po prostu trzeba wypróbować we własnych warunkach. Nie stoję na twardym stanowisku że do stereo TYLKO dwie kolumny i koniec. Chcę się tylko dowiedzieć jakie sa plusy z zastosowania dodatkowych subwooferów, kiedy okazuje się że kolumny są w stanie zagrać z wiekszym i niższym basem niż większość subwooferów. 

@Butler Tu masz opis i większość parametrów. O ile dobrze pamiętam +-6dB

https://us.kef.com/pub/media/pdf/Reference_Series_Model_107_r.pdf

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rega napisał:

Chcę się tylko dowiedzieć jakie sa plusy z zastosowania dodatkowych subwooferów, kiedy okazuje się że kolumny są w stanie zagrać z wiekszym i niższym basem niż większość subwooferów.

Choćby niwelacja niechcianych modów pomieszczenia. Bas jest bardzo kłopotliwy akustycznie do ogarnięcia. Więcej źródeł niskotonowców bardzo pozytywnie wpływa na rozkład fal w pomieszczeniu.

Zerknij tutaj, to nie dotyczy przecież tylko kina.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rega napisał:

Chcę się tylko dowiedzieć jakie sa plusy z zastosowania dodatkowych subwooferów, kiedy okazuje się że kolumny są w stanie zagrać z wiekszym i niższym basem niż większość subwooferów. 

A jakie to kolumny i z jakim wzmacniaczem "są w stanie zagrać z wiekszym i niższym basem niż większość subwooferów." ? 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, sęk w tym, ze ja nie mam złych modów pomieszczenia jesli chodzi o niskie częstotliwości. A wręcz przeciwnie. Wiem, pozostaje mi się z tego cieszyć, ale naprawdę tak jest. Nie ma żadnego dudnienia, wzbudzania itp. Ktoś może powiedzieć ,, głupi to ma szczęście,,😁. Nie obrażę się. I stąd moje pytania o sens stosowania subwooferów.

@tomw dwa posty wyżej zamieściłem link do specyfikacji moich kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rega napisał:

No, sęk w tym, ze ja nie mam złych modów pomieszczenia jesli chodzi o niskie częstotliwości. A wręcz przeciwnie. Wiem, pozostaje mi się z tego cieszyć, ale naprawdę tak jest. Nie ma żadnego dudnienia, wzbudzania itp. Ktoś może powiedzieć ,, głupi to ma szczęście,,😁. Nie obrażę się. I stąd moje pytania o sens stosowania subwooferów.

Masz adaptację zrobioną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...