Skocz do zawartości

nowy początek


Grzesiek202

Recommended Posts

10 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

Okno na przeciwnej ścianie będzie przysłonięte bambusową matą. Mogę również kupić jakieś ustroje akustyczne. Pytanie które chcę tu zadać, to co sprawdzić i zrobić w pierwszej kolejności? Widzę większość z Was ma jakieś absorbery za kolumnami. A za plecami jakieś elementy rozpraszające - czy dobrze myślę?

Domyslam się iż masz w sypialni materac i jakieś pościel plus poduszki.

W jednym ustawieniu daj materac na stojaco na scianie za kolumnami (jesli potrzeba to zabezpiecz by nie przewrócił sie na kolumny) mozesz jeszcze extra zarzucić na materac pościel, a w narożniki wrzuć poduszki.

Usiądź i posłuchaj tej opcji, wyciagnij wnioski i zanotuj.

Gdy już Ci sie znudzi materac przenieś tym razem z tyłu miejsca odsłuchu (tam gdzie chciałeś wieszać bambusa). 

Usiądź a wnioski z brzmienia (najlepiej) zanotuj. 

Jeśli któraś opcja bedzie ok to zastanowimy sie później jak sprawić by bylo "bardziej" estetycznie za pomoca odpowiednich produktów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Pokombinuję.

6 minut temu, mariol napisał:

Jak już, ktoś tutaj wcześniej proponował, postaw kolumny pod jednym ze skosów.

Niestety, to jest również miejsce do pracy i takie ustawienie sprawia, że nie mam się gdzie podziać z resztą gratów.

A co w ogóle sądzicie o takiej akustycznej piance na przykład "piramidce". Jest stosunkowo tania. A jak działa? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

Napisałem "wbrew oczekiwaniom", bo często słyszy się jak problematyczne jest ustawienie kolumn z wylotem bass-reflexu z tyłu właśnie z powodu bliskości ścian. U mnie dosunięcie bliżej ściany daje efekty raczej tylko pozytywny, bo bas jest mocniejszy,

Tym się nie przejmuj co piszą, a ustawiasz kolumny tak, jak Tobie odpowiada ich brzmienie i dlatego powstał poniższy temat ( utworzony jeszcze przez Piotrka ) z czego się bardzo cieszę:

https://forum.audio.com.pl/topic/67183-bas-reflex-a-bliskość-sciany/#comments

 

21 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

To znaczy; czy bliżej, czy dalej - ciągle chaos i w miarę wzrostu poziomu głośności również jazgot.

Przy tak pustym i gołym pomieszczeniu normalna rzecz. Jazgot przy większych głośnościach to już kwestia samego wzmacniacza lub okablowania moim zdaniem.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 14.09.2022 o 22:29, Chyba Miro 84 napisał:

Domyslam się iż masz w sypialni materac i jakieś pościel plus poduszki.

I mina żony, kiedy wczoraj wieczorem rozbebeszam łóżko i zabieram materac na górę 🙂.

Już chyba wiem skąd się biorą opinię o jazgoczących, pozbawionych balansu tonalnego Bowersach. Też bym takich nie chciał. Ale ogarnę to. Już sama zabawa z ustawieniem kolumn i fotela przynosi ogromne zmiany. Obecnie w układzie trójkąta równobocznego (2,4m) jest najlepiej. Kolumny tylko lekko przekręcone, dźwięk musi się ogniskować za słuchaczem.

Materac zaraz za głową zabiera całą przestrzeń. Zaraz za kolumnami zabiera sporo basu. Ustawiony na ścianie przeciwległej do kolumn daje jakiś tam lepszy efekt.

Mam dwa pytania Co dać za kolumnami aby nie było tam płaskiej ściany, ale aby bas nie był absorbowany? Na dole miałem za nimi ceglany murek, i wychodzi na to, że dawało to bardzo dobre efekty. Obecnie tego basu jest trochę za mało. Zresztą cały balans jest mocno przesunięty w górę. Dźwięk mocno stracił swój ciężar.

Jednocześnie jak ogarnąć ten bałagan w górnych częstotliwościach?

Poświęciłem 2 godziny i zrobiłem sobie coś takiego. 40x40cm, mogę zrobić jeszcze ich jeszcze kilka i powiesić obok siebie. Sprawdzą się za kolumnami? Jakość może nie tak fajna jak takich kupionych ale koszty diametralnie różne :)

 

1.jpg

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzesiek202 napisał:

40x40cm, mogę zrobić jeszcze ich jeszcze kilka i powiesić obok siebie. Sprawdzą się za kolumnami? Jakość może nie tak fajna jak takich kupionych ale koszty diametralnie różne :)

Za kolumnami się nie sprawdzą. Tym bardziej, że wyglądają na płytkie (głębokość studni). Najlepiej mieć je za plecami. Ale musisz odpowiedni dystans do głowy. Pewnie minimum 0,5-0,6 m. Na ściany boczne średnio się nadają, ale coś tam dadzą. Zależnie od konkretnego ustawienia więcej lub mniej. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarcKrawczyk napisał:

Ekspert Bartek rzecze, że lepiej niż po bokach…

Wykres będzie prawdziwy pod warunkiem, że na dyfuzor padną fale o odpowiedniej częstotliwości. Za kolumnami nie padną (choć kąt ich niepadniecia będzie optymalny;)

6 minut temu, halik napisał:

To chyba zależy od samego pokoju. U mnie wstawił dyfuzory na pierwsze boczne na ścianie i na suficie.

Trochę tak. Ważny jest kąt padania. Po skosie, czyli prawa kolumna/lewy dyfuzor jest on u Ciebie chyba niezły. Poza tym, lepiej rozproszyć nieoptymalnie wydajnie, niż wcale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

Na dole miałem za nimi ceglany murek, i wychodzi na to, że dawało to bardzo dobre efekty

ceglany murkek... hmm...  Ja uważam że te zmiany w basie to przedewszystkim skosy które Masz u góry🤔 to jakby nie patrzeć inna geometria i m³

Ps: czy to ten sam wymiar pokoju szer/głębokość jak ponizej czyli salon?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

czy to ten sam wymiar pokoju szer/głębokość jak ponizej czyli salon?

Nie, to zupełnie inne pomieszczenia. Do tej pory grałem w salonie 26,5m2. Ale całkowicie inaczej wyglądającym. Bez stropu, pomieszczenie w najwyższym punkcie ma ok. 5,5m. Bez żadnej aranżacji akustycznej. I zestaw nie stał symetrycznie. Nagłaśniał tylko jedną część. I generalnie słuchało się z sofy, bo poza nią to było po prostu źle. Ale w sweet spocie - dla mnie świetnie. Teraz mam pokoik 4,3x5,0m ze ścianką kolankową o wysokości 0,85m.  Właśnie dlatego jestem "troszkę" zdziwiony. Ten salon na dole, to pomieszczenie gdzie większość sklepów doradziłoby pewnie podłogówki i w ogóle rewolucję, bo to nie ma prawa dobrze brzmieć. Chyba po prostu miałem szczęście, że to zagrało. Kurczę, ja przez 2 lata sprawdziłem tam kilka par innych kolumn podstawkowych i jeszcze więcej wzmacniaczy. I nie miałem zamiary wymienić moich na żadne inne.

Aktualnie mam 2 problemy. Brak ilości i jakości niższych częstotliwości, oraz nadmiar góry, która wszystko przykrywa i psuje.

Załączam widok gdzie na tle tego murka stały kolumny w odległości w rozstawie ok. 2m. Na czas poważniejszego słuchania prawa kolumna wyjeżdżała nawet nieco więcej na prawo poza ściankę z cegły.

 

 

20221108_124306.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Aktualnie mam 2 problemy. Brak ilości i jakości niższych częstotliwości, oraz nadmiar góry, która wszystko przykrywa i psuje.

Ja gdybym był w takiej sytuacji chcąc "odzyskać" poprzednie brzmienie w nowej lokacji ,skupiłbym sie tymczasem tylko na jednym problemie np. Wysokie tony. Próbuj uspokoić od strony akustycznej wysokie tony różnymi rozwiazaniami dyfuzor lub absorber badz mixem tych dwóch. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, AudioTube napisał:

A ja bym tam zwariował ze szczęścia. Fortepian, smyczki brzmią fenomenalnie, gdy „wysokości” dużo.
 

Oj, wiem. Na przykład to.

I uwierzcie mi, niczego mj tam nie  brakowało. Ale przewrócenie kolumny przez dziecko to tylko kwestia czasu. No i czasem ktoś przyjdzie bez biletu w czasie koncertu Jarreta, bo to jednak pomieszczenie gościnne.

Screenshot_20221109-224306_BluOS.jpg

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja gdybym był w takiej sytuacji chcąc "odzyskać" poprzednie brzmienie w nowej lokacji ,skupiłbym sie tymczasem tylko na jednym problemie np. Wysokie tony.

I taki mam plan działania. Walnę sobie jeszcze kilka takich rozpraszaczy, które zrobiłem na przeciwległą ścianę. Na drzwi i część skosów piankę. A później się poslucha.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytaj też o doswiadczenia z pokojami z skosem osób ktore już to przerabiały (czasami zanim dojdziemy do pewnych rozwiazan ktoś juz sie borykał i byc może ma rozwiazanie) np. Użytkownik od AP. Widziałem na jednej z fotek ze panele DIY ma niestandardowo postawione w poprzek za kolumnami. Był też kiedyś watek innego uzytkownika który miał tez problemy z basem w tego typu pomieszczeniu. O ile mnie pamięć nie myli @tomek4446 chyba wysyłał do Niego mikrofon w celu pomiarów pomieszczenia (zapomniałem nazwę uzytkownika - chyba miał system oparty na thiel)🤔 tak wogóle to coś cicho w tamtym temacie. Może juz po problemie i zadowolony juz jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

 chyba wysyłał do Niego mikrofon w celu pomiarów pomieszczenia

Wysyłał i nawet był u tego użytkownika . Nie chodzi o @1Ender , choć marka kolumn się zgadza. Tamto pomieszczenie miało inny problem , a mianowicie nadmierne wytłumienie. Były skosy owszem , ale kłopoty z dudnieniem załatwiły panele akustyczne Kolega wpakował w to poddasze masę kasy i jeszcze więcej własnej roboty. Chylę czoła nad dokładnością wykonanie obniżonego , akustycznego sufitu , specjalnych kotar , no w ogóle bajka. Ale  wg. mnie przekombinował. Bas pojawiał się na samym końcu na oko 50 m2 pomieszczenia i za cholerę nie chciał być w punkcie odsłuchu, czyli jakieś 3 metry od ściany przedniej. Kino domowe za to brzmiało świetnie , niesamowicie realistycznie , stereo już nie...... po za jednym wyjątkiem. Jeszcze nigdy nie słyszałem tak dobrej jakości brzmienia " The Dark Side of the Moon " z gramofonu. System to stary Thorens , lampowe monobloki i Thielie.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Dużych.

Autorowi wątku proponuję rozwiązanie o którym nikt jeszcze tu nie wspomniał. Wypróbować kolumny w obudowie zamkniętej. Oczywiście nie załatwi to wszystkich problemów ale połowa będzie z głowy.

Witold, a możesz podać jakieś przykłady? Masz na myśli nowe konstrukcje czy vintage.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiowit napisał:

Dużych.

Autorowi wątku proponuję rozwiązanie o którym nikt jeszcze tu nie wspomniał. Wypróbować kolumny w obudowie zamkniętej. Oczywiście nie załatwi to wszystkich problemów ale połowa będzie z głowy.

Z tym że autor chyba chce odzyskać poprzednia prezentacje dzwieku na obecnym systemie. Gdyby chodzilo o zmianę któregoś elementu, wydaje mi sie iz byłaby to pierwsza myśl.

Kolejna sprawa to skoro jeden zestaw w danej przestrzeni akustycznej ma problemy (balagan w dzwieku) mimo iz poprzednio bylo ok to znaczy chyba że kazdy system bedzie ten balagan w wiekszym lub mniejszym stopniu powodować (kiepska akustyka to.... kiepska akustyka) powinieneś to wiedzieć🤔

12 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

czasami zanim dojdziemy do pewnych rozwiazan ktoś juz sie borykał i byc może ma rozwiazanie

I tutaj właśnie o to mi chodziło...

 

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

wykonanie obniżonego , akustycznego sufitu , specjalnych kotar

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z tym że autor chyba chce odzyskać poprzednia prezentacje dzwieku na obecnym systemie. Gdyby chodzilo o zmianę któregoś elementu, wydaje mi sie iz byłaby to pierwsza myśl.

Kolejna sprawa to skoro jeden zestaw w danej przestrzeni akustycznej ma problemy (balagan w dzwieku) mimo iz poprzednio bylo ok to znaczy chyba że kazdy system bedzie ten balagan w wiekszym lub mniejszym stopniu powodować (kiepska akustyka to.... kiepska akustyka) powinieneś to wiedzieć🤔

 

 

Nie każdy, o czym Ty powinieneś wiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, J4Z napisał:

@FromBorg ma skosy i AP.

@1Ender gra na Thielach - może o niego chodzi.

Grzesiek a może Ty nie masz za dużo basu w swoim systemie a w poprzednim pomieszczeniu grały mody? Pewnie powtórzę po kolegach, ale pojeździj kolumnami, ogarnij pogłos na średnich i wysokich, trochę ucywilizujesz brzmienie. ;)

A ma i gra wszystko doskonale. Ale pod skosami 20 cm welny a dookola solidne sposoby na ogarniecie akustyki. No i pomieszczenie ponad 50m2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia, zrobił bym dwie rzeczy.

Po pierwsze: zmienił bym kolumny ( i ewentualnie wzmacniacz) na podłogowe 2,5 albo 3 drogowe. Te popierdółki na kiju to do kibla się nadają 😉. Zyskasz lepszą równowagę tonalną. Ze swej strony polecam krajowe wyroby. Na ogół są doskonałej jakości sonicznej, z mniejszym wyrafinowaniem estetycznym, niż konstrukcje zagraniczne. 

Po drugie: spróbował bym zagracić na początek pokój dużą ilością materiałów miękkich. Dziecięce zabawki, segregatory biurowe, czy nawet pranie. Uspokoją górę, poprawią scenę. Jeśli ma być estetycznie, to później można pobawić się w różne panele. Duża ich część jest dość łatwa w wykonaniu, a radość z ich wykonania będzie spora.

Edytowano przez Seb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Seb napisał:

Po pierwsze: zmienił bym kolumny ( i ewentualnie wzmacniacz) na podłogowe 2,5 albo 3 drogowe. Te popierdółki na kiju to do kibla się nadają 😉

A to o przepraszam. Może po prostu nie byłem świadomy, że istnieją toaletowe zestawy stereo. Na swoje  usprawiedliwienie dodam, że  do tej pory nie spotkałem żadnego kiblowego przedstawiciela tej branży. Serio! Jesteś pierwszy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...