Skocz do zawartości

Psychoakustyka a troling


Recommended Posts

10 godzin temu, TomekN napisał:

To jest twierdzenie, dla którego istnieje uzasadnienie lub dowód.

 Nie do końca…

Teza - twierdzenie zawierające treść określonej dziedziny wiedzy; założenie, które należy udowodnić lub sformułowany pogląd naukowy…

Czyli jest to działanie lub założenie, które należy udowodnić, ale nie zawsz się da udowodnić.

Jak zwykle naginasz pojęcie.

Dla mnie(i nie tylko) ten temat to kolejna paplanina, która skończy się prędzej, czy później gównoburzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps: niesamowite jest to jak silna jest chęć w tym temacie "zmiażdżenia" tego zjawiska. Jestem w szoku 😱

8 minut temu, DiBatonio napisał:

Czyli jest to działanie lub założenie, które należy udowodnić, ale nie zawsz się da udowodnić.

Czy ktoś zmienił coś w moim systemie pod moją nieobecność, gdy "dopatrzyłem" sie innego brzmienia? (Nic nie zostalo zmienione - stał bezczynnie jak zawsze). Odpowiem. Oczywiscie ze nie, a to znaczy że udowodniłem.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nic nie zostalo zmienione - stał bezczynnie jak zawsze). Odpowiem. Oczywiscie ze nie, a to znaczy że udowodniłem.

Niczego nie udowodniłeś, tylko opisałeś coś w co mamy Tobie uwierzyć na słowo.

 Nie neguję, że owe zjawisko zaszło w danym dniu u Ciebie.

Pelna zgoda, już ktoś pisał, że oprócz samopoczucia, mózgu itd. Znaczenie mają wilgotność powietrza, temperatura, ciśnienie itd.

Dzisiaj poświęciłem pół dnia na rewolucje w mojej akustyce, przenoszeniem ustrojów różnych w te i wewte. Jedne lądowały tam, gdzie być powinny wg sztuki i zasad akustyki, inne gdzie indziej.

Bardzo ciekawe doświadczenia dla mojego słuchu. Akustyka, to czysta fizyka. Czy zatem to co słyszałem przy wielu z ustawień i opcji rozmieszczenia ustrojstw, to też psychoakustyka?

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DiBatonio napisał:

Bardzo ciekawe doświadczenia dla mojego słuchu. Akustyka, to czysta fizyka. Czy zatem to co słyszałem przy wielu z ustawień i opcji rozmieszczenia ustrojstw, to też psychoakustyka?

W moim mniemaniu efekty psychoakustyczne mogą zachodzić np. Gdy nie zmieniam absolutnie nic w systemie a tenże gra mi subiektywnie inaczej. Juz nie wnikam czy to  wilgotność, temperatura czy np. Nastrój itp...  mówię na to właśnie PAk.

Ty natomiast piszesz o zmianie ustroi akustycznych w przestrzeni.

Podałem wczesniej przykład z różnym pozycjonowaniem tych samych kolumn i wyciągnięciem błędnych wniosków - czyt. Jedna para "zepsuta" - gra wyraznie inaczej. Przypominam ze to tylko przykład.

Edytowano przez Chyba Miro 84
  • Gratulacje 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz to raczej psychofizyka. Może najadłeś się czegoś, uprawiałeś sport, masz inne ciśnienie krwi, inną ilość elektrolitów, twój mózg i zarazem uszy mogą działać inaczej. 

A forumowa psychoakustyka to ni mniej ni więcej jak odłożyłeś trochę grosza, kupiłeś droższy DAC, dołożyłeś mu za chwilę zasilacz liniowy i słyszysz progres, poprawę jesteś zadowolony z efektów i dzielisz się tym z ludźmi na forum. I wtedy wpada on cały na biało i twierdzi że tylko ci się wydaje i nie ma absolutnie żadnej poprawy i sam siebie oszukujesz. Ty twierdzisz, że jest ewidentnie lepiej, opisujesz co się zmieniło i słyszysz w odpowiedzi, żebyś sobie poczytał o zjawisku psychoakustyki, żebyś zrobił ABX i że nikt nigdy nie udowodnił... 

Edytowano przez Wito76
  • Lubię to 2
  • Zdezorientowany 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wito76 napisał:

 Jeśli ktoś nie słyszy zmian na różnych wzmacniaczach, DACach, kablach, zasilaniu, streamerze to co w ogóle taka osoba robi na tym forum, czego tu szuka. No chyba tylko rozrywki w postaci trollowania.

Zgłaszam się. Nie przyszedłem trolowac, a raczej poszukać informacji o sprzęcie, który mnie interesuje ;) dostałem w bonusie kłótnie dorosłych. Będąc konwertytą z jednego obozu na drugi sobie po prostu czytam i czytam, bo czuje ból obu stron :) Moja rada - nie bierzcie wszystkiego aż tak poważnie. 

  • Lubię to 2
  • Gratulacje 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wito76 napisał:

twierdzisz, że jest ewidentnie lepiej, opisujesz co się zmieniło i słyszysz w odpowiedzi, żebyś sobie poczytał o zjawisku psychoakustyki, żebyś zrobił ABX i że nikt nigdy nie udowodnił... 

Mając ten luksus przeprowadzenia próby ABX nie zawachalbym sie. Jednak to nie temat o ABX-ach i transparetnosciach i ich szumy/zniekształcenia/zmiany dźwięku sa juz/jeszcze słyszalne.

 

To raczej do innego tematu sie nadaje. 

 

1 godzinę temu, szyt napisał:

Zgłaszam się. Nie przyszedłem trolowac, a raczej poszukać informacji o sprzęcie, który mnie interesuje ;) dostałem w bonusie kłótnie dorosłych. Będąc konwertytą z jednego obozu na drugi sobie po prostu czytam i czytam, bo czuje ból obu stron :) 

Moim zdaniem to tylko wymiana zdań na dany temat. Tak to wyglada z pod "mojego pióra". A czy innych "pióro" pisze w podobnym tonie? Każdy sam oceni. 

 

2 godziny temu, szyt napisał:

Moja rada - nie bierzcie wszystkiego aż tak poważnie. 

Może faktycznie czas na "luz" w tym temacie. Wiele zostało wyjasnione.  

Dziś sobota.... możliwe że będę w "pewnym stanie" niezdolnym do pisania na forum 🤪

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z @Wito76 @marcinmarcin
Czy naprawdę nie potraficie utrzymać swoich nerwów na wodzy?
Stosując inwektywy wobec interlokutora nie tylko rozwalacie tę dyskusję i wszczynacie kolejną gówno burzę, ale też stawiacie Mariusza w dość krępującej sytuacji. Bo pewnie mu to nie w smak, ale teraz nie pozostaje mu nic innego niż rozdawać Wam po 10 punktów i po banie na 2 dni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i moje zdanie jest takie : to ja korzystam z systemu i to mnie ma się podobać. A czy na to co słyszę wpływ ma psychoakustyka, kable , zaślepki , kolumny, lampy, czy inne ustrojstwo, to mam gdzieś. Jak zmieniam DAC czy lampy, to dobieram do brzmienia które mi pasuje, a nie do opisu w testach , że niby najlepsze. Najważniejsza jest moja opinia , a czy tą opinie kształtują czynniki zewnętrzne , mikroklimat , wysokość nad poziomem morza lub układ fal mózgowych w danym momencie , ma dla mnie znaczenie drugorzędne lub całkiem żadne. I tyle w tym temacie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak sobie czytam i moje zdanie jest takie : to ja korzystam z systemu i to mnie ma się podobać. A czy na to co słyszę wpływ ma psychoakustyka, kable , zaślepki , kolumny, lampy, czy inne ustrojstwo, to mam gdzieś. Jak zmieniam DAC czy lampy, to dobieram do brzmienia które mi pasuje, a nie do opisu w testach , że niby najlepsze. Najważniejsza jest moja opinia

No tak, Twoja opinia jest ostatecznie najważniejsza. Problem tylko w tym, że na tę opinię niekoniecznie muszą wpływać ciągle zmieniane kable, wzmacniacze, DACi czy np. zasilacze liniowe. Może na tę opinię wpływać np. sugestia, autosugestia, nastrój danego dnia, itd. Dlatego przypisywanie wyłącznie sprzętowi wpływu Twoją na opinię brzmieniową wydaje się irracjonalne.

Jestem przekonany, że w historii już były takie przypadki, że ktoś testował nowy sprzęt i było oczarowany nowym brzmieniem. Ale potem się okazało, że zapomniał przełączyć kable ze starego zestawu... 😉 To pokazuje, że droga do osiągnięcia satysfakcji z brzmienia może być różna. 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, TomekN napisał:

@J4Z @Wito76 @marcinmarcin
Czy naprawdę nie potraficie utrzymać swoich nerwów na wodzy?
Stosując inwektywy wobec interlokutora nie tylko rozwalacie tę dyskusję i wszczynacie kolejną gówno burzę, ale też stawiacie Mariusza w dość krępującej sytuacji. Bo pewnie mu to nie w smak, ale teraz nie pozostaje mu nic innego niż rozdawać Wam po 10 punktów i po banie na 2 dni.

Przecież ja nie pisze o Tobie personalnie, tylko o takim złośliwym zachowaniu które teraz właśnie zaprezentowałeś 😁

Jak dla mnie trolling w czystej postaci 👍

  • Lubię to 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekN Tomek , wydajesz się inteligentny , zdajesz sobie sprawę , że ta cała gadka o psycho / autosugestii jest rozmową o niczym. Ot , takimi dywagacjami co MOŻE mieć miejsce , nie musi ale istnieje , więc MOŻE ....

35 minut temu, TomekN napisał:

Twoja opinia jest ostatecznie najważniejsza.

Bo tak jest ! Jak testowałem ostatnio DAC IfI , to nie zastanawiałem się ile on kosztuje , czy kolor będzie mi konweniował z resztą klocków , czy smakowało mi dzisiaj śniadanie ,lub czy klient mnie wkurzył w pracy i ile godzin spałem. Słucham i wiem , czy to TO ,czy nie. Proste , prawda ? Jak uważam , że przyjemniej mi się słucha, gdy mam wpiętą taśmę Alpha Goertz ,niż tak jak obecnie Talk Concert to nie analizuje czemu , wpinam i tyle / jak już dolutuje jeden widełek ,co to odpadł :) /. Audio jest już wystarczająco skomplikowane , po co jeszcze sobie utrudniać ? Psychoakustyka była, jest i będzie. Wpływ ma na nas kolor , cena , opakowanie , opinia innych, bryła , nastrój w danej chwili , czas na podjęcie decyzji i co z tego ? Jak wyobrażasz sobie odsłuch z pominięciem tych czynników ? Warto wg. mnie po prostu skupić się na efekcie końcowym zamiast analizować np. przy odsłuchu kolumn  ile % moje wczorajsze tankowanie za 7,84 zł ,czy kolor ścian salki odsłuchowej ma wpływ na to co słyszę :)

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze tu nic bo dla mnie to głupi temat, z góry wiadomo że będzie burza, proponuje go zamknąć.

.... ja przypomnę coś innego .... a mianowicie zloty audio które juz były ... 3/4 opisuje bardzo podobnie słyszalne zestawy - konfigurację ALE jest parę osób które mają trochę inne opinie o tym co słyszeli,  to na którą grupę wpłynęła psychoakustyka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

Jak testowałem ostatnio DAC IfI , to nie zastanawiałem się ile on kosztuje , czy kolor będzie mi konweniował z resztą klocków , czy smakowało mi dzisiaj śniadanie ,lub czy klient mnie wkurzył w pracy i ile godzin spałem. Słucham i wiem , czy to TO ,czy nie. Proste , prawda ?

Myślisz ze osoba u której wystepuje efekt PAk w danej chwili siedzi sobie na fotelu i myśli..  "coś nie tak z dźwiękiem. Hmm to pewnie przez dzisiejszy pomidor!" 🤣 

Oczywiscie ze nie.

 

 

13 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie pisze tu nic bo dla mnie to głupi temat, z góry wiadomo że będzie burza, proponuje go zamknąć.

.... ja przypomnę coś innego .... a mianowicie zloty audio które juz były ... 3/4 opisuje bardzo podobnie słyszalne zestawy - konfigurację ALE jest parę osób które mają trochę inne opinie o tym co słyszeli,  to na którą grupę wpłynęła psychoakustyka?

Żeby to było takie proste ;)

Zrobię Tobie trudniej i dodam jeszcze do Twogo cytatu "percepcja oparta na doswiadczeniach" (kazdy ma inne, chociaz moga być podobne).

Ps: wypraszam sobie - temat nie jest głupi, a g... burze wywołują użytkownicy a nie tematy.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

wypraszam sobie - temat nie jest głupi, a g... burze wywołują użytkownicy a nie tematy.

Coś w tym jest ? :)

Ale jak założę wątek pt. Wpływ zaślepek RCA Cardasa na jakość odbioru wysokich tonów " to zobaczysz co będzie :)

Takie tematy jak ten są fajne , można sobie popisać , pośmiać się, a przełożenie na realia życia jest zerowe.

  • Lubię to 1
  • Zdezorientowany 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76 "Chodzi o TomkaN i tę jego psychoakustykę która jest zwyczajnym trollowaniem tematów a sam TomekN jest forumowym trollem".

Panowie. Mam wrażenie, że nie chcecie by był porządek na forum i celowo dążycie do zaorania każdego tematu, który zawiera jakikolwiek kontrowersyjny element audio układanki czy są to kable czy psychoakustyka. Tutaj tematem miał być trolling, a psychoakustyka jego narzędziem i to miało być w mojej opinii tematem dyskusji. Oczywiście tory rozmowy zostały przekierowane na psychoakustykę i jej wpływ na odbiór wrażeń słuchowych, portfele i inne bzdety będące zaczynkiem awantury.

Powyżej przykład. Wito! to czy Tomek jest trollem czy nie pozostaw mojej ocenie. Jego wypowiedzi w różnych tematach miały charakter trollingu ale to było przed taryfikatorem. Twoja ocena innego użytkownika na ogólnym jest jawną prowokacją i lecą za to punkty. 

Będę się przyglądał czy rozmowa będzie tu kontynuowana na temat trollingu i narzędzi do jego uprawiania czy tak jak "zboczyliście" o tym jak psychoakustyka generuje oszczędności w portfelach, o wpływie psychoakustyki na wrażenia słuchowe czyli nie na temat. 

Jeżeli uważacie, że temat się wyczerpał to go zamkniemy. Chyba nie chcemy by był kolejnym polem bitwy użytkowników o odmiennych poglądach. 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Będę się przyglądał czy rozmowa będzie tu kontynuowana na temat trollingu i narzędzi do jego uprawiania czy tak jak "zboczyliście" o tym jak psychoakustyka generuje oszczędności w portfelach, o wpływie psychoakustyki na wrażenia słuchowe czyli nie na temat. 

Nie chcę być zle odebrany ze zwracam uwage czy coś...., ale czy przyglądasz sie rowniez innym tematom? Bo zauważyłem w innym że tam od pewnego czasu użytkownicy oficjalnie rzucają tekstami ze ktoś jest trollem! Nie mówiąc juz o przekleństwach i różnych "wjazdach personalnych". Trochę to niesprawiedliwe. Mam na mysli temat "magnat mr780".

Ps: Ten post nie jest OT bo nawiazuje do tematu.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

@TomekN Tomek , wydajesz się inteligentny , zdajesz sobie sprawę , że ta cała gadka o psycho / autosugestii jest rozmową o niczym. Ot , takimi dywagacjami co MOŻE mieć miejsce , nie musi ale istnieje , więc MOŻE ....

Ok, no ale skoro na odbiór brzmienia może i najcześciej ma wpływ psychoakustyka, która może zmieniać (i często zmienia) ten odbiór nawet u jednej osoby podczas kolejnych odsłuchów (a co dopiero u innych osób!), to po co w ogóle istnieją subiektywne odsłuchowe recenzje elektroniki czy kabli ? Po co takie szczegółowe i bogate w epitety recenzje? Przecież to wszystko chwilę później / następnego dnia może być już nieważne, a inna osoba usłyszy to zupełnie inaczej.

To tylko taka moja refleksja na koniec, bo Mariusz właśnie wykastrował dyskusję i zdaje się nie możemy jej już kontynuować, nawet w tak kulturalny sposób. Niestety to przewidziałem, że pod nowymi zasadami forum będzie albo kastrowane z ciekawych dyskusji, albo ludzie będą się sami odstrzeliwać. Tu niestety zaszły oba zjawiska naraz.

Edytowano przez TomekN
  • Zdezorientowany 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, TomekN napisał:

to po co w ogóle istnieją subiektywne odsłuchowe recenzje elektroniki czy kabli ?

 Dlaczego istnieją ? Bo są formą zwrócenia uwagi na dany element. Część z nich jest formą marketingu. Tomek , pisałeś , ze podoba Ci się brzmienie Twojego systemu. To też swoista recenzja . Subiektywna ? Owszem , ale Twoja i nikomu nic do tego. Mnie to osobiście nie przeszkadza , nie ganiam do Salonów pytając " Panowie co tam nowego wyprodukowali ? ". Wystarczy zajrzeć do ' Audio", lub poczytać w necie. 

29 minut temu, TomekN napisał:

Niestety to przewidziałem, że pod nowymi zasadami forum będzie albo kastrowane z ciekawych dyskusji, albo ludzie będą się sami odstrzeliwać.

Niczego nie przewidziałeś. To co teraz piszesz jest właśnie wstępem do trolowania. Taka forma podkreślenia pewnych sytuacji dla wywołania określonego odzewu. Naprawdę zaczynam wierzyć , że to nie tematy wątków i dyskusje z nimi związane Cię interesują, ale celem jest wywołanie określonych emocji. Emocji negatywnych. 

Może się mylę ......, nie wiem.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, tomek4446 napisał:

 wstępem do trolowania.

Szczerze Też mnie to zdziwiło. Pierwszy raz spotykam sie z takim sformułowaniem. Moim zdaniem albo ktoś jest trollem albo nie. 

Ps: wymyślanie coraz to nowych sposobów na (.......)  naprawdę zadziwia :)

Jako założyciel tematu zastanawiam sie czy poprosić moderację o zamknięcie go 🤔

 

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli uważacie, że temat się wyczerpał to go zamkniemy

Tym bardziej ze propozycja juz padła 🤔 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...