Skocz do zawartości

Hegel H190


lpomis

Recommended Posts

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

To racja. obserwuje to zjawisko za każdym razem jak jestem u kogoś na odsłuchach lub ktoś u mnie. 

Akurat od wczoraj działam u siebie w tym temacie tj. wysokich. Zrobiłem pomiary i przekazałem do analizy Mariuszowi @MariuszZ. Zapadł wyrok " masz podbitą górę" . I się zaczęło :) Z DL wycisnąłem już chyba wszystko , zrobiłem trzy pakiety pomiarów by uniknąć błędu , wszystkie wyszły identycznie. Alteci mają gałkę do dostrajania wysokich , czyli ich wytłumiania. Zacząłem się tym bawić i odkryłem , że doszła mi jeszcze jedna zmienna tj. realizacja utworu oraz źródło. Celine Dion ze Spotify brzmi ok. po dostrojeniu , z CD nadal wysokie wychodzą przed szereg. Niektóre płyty są wg. mnie bez zarzutu , na niektórych sztucznie występuje podbicie / Barbara Streisand z Barry Gibbem/ . A że realizator potrafi skopać to przekonałem się na tegorocznym Pikniku Country. To co zrobił z dźwiękiem fortepianu podczas koncertu poświęconemu Hankowi Williamsowi to wołało o pomstę do nieba. 

Nie myślałeś nad korektą góry pasma ustrojami akustycznymi? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, muzofan napisał:

Nie myślałeś nad korektą góry pasma ustrojami akustycznymi?

Myyyyślałem , przeeeeglądałem Twoje ogłoszenie sto razy. Kusi mnie strasznie tym bardziej , że jesteśmy z tego samego miasta. problem w tym , że ja za cholerę nie mam gdzie powiesić ustrojów . Kombinuję już od dwóch dni. By to miało sens dyfuzory powinny być za kanapą na której siedzę. A tam mam obrazy olejne które musiałbym zdjąć i cholera wie co z nimi zrobić. Do piwnicy nie zaniosę , bo są raczej wartościowe , a wszystkie ściany w chałupie zajęte. Kolejna sprawa , ze nikt mi nie da gwarancji , że to / ustroje/ coś pomoże . Skyline wygląda zjawiskowo , robi wrażenie ale chciałbym też po za wyglądem mieć coś co działa a nie tylko zbiera kurz. 

Z tymi wysokimi to ja sobie oczywiście mogę poradzić na kilka sposobów , choćby manualnym ustawieniem DL , włączeniem filtrów w RME , włączeniem DSP w RME czy gałką w kolumnach. No nic biję się z myślami dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doradzam nikomu na siłę ale moim skromnym zdaniem dołożenie ustrojów akustycznych w odpowiednich miejscach tylko poprawi sytuację 😉. Zawsze możesz poprosić @Bartek Chojnacki na forum o poradę 😊. Według mnie absorbery za kolumnami mogłyby nieco poprawić sytuację, choć lepiej jak potwierdzi to ktoś znający się. 

P.s. dyfuzory wstępnie klepnięte przez usera z drugiego forum 😁

4 minuty temu, J4Z napisał:

pogłos na bank zmniejszą, na zmianę SPL raczej bym nie liczył. no i pamiętaj że od takiego dyfuzora musisz odpowiednio daleko siedzieć. @tomek4446 a jaki Ty masz pogłos u siebie i ile metrów pomieszczenie?

Według mnie dyfuzory nie zmniejszają pogłosu 😃

Edytowano przez muzofan
Błąd edycyjny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, muzofan napisał:

Według mnie absorbery za kolumnami mogłyby nieco poprawić sytuację, choć lepiej jak potwierdzi to ktoś znający się. 

Wiem . Problem polega na tym , że mniej więcej sam się orientuję co i gdzie powinno być , tylko .....nie wstawię tam ustroi. I tu nie chodzi o żonę , tylko o aspekt czysto estetyczny pomieszczenia ,w którym spędzam czas po robocie. Nie mam problemów z basem , więc bastrapy są zbędne , zostaje średnica i wysokie, a to w sumie załatwia DSP. Nie chce robić pozoracji , takiej sztuki dla sztuki , że tu wpakuję skyline ,tam dam za kolumnami pochłaniacze ...... Pokoju nie zmienię , meble i tak już zredukowałem i poustawiałem " pod akustykę". 

Może pokuszę się o jakieś absorbery mobilne , np. studyjne , myślę o tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, J4Z napisał:

Z reguły daje się za kolumnami absorbery,  bo trochę basu też pochłoną

Z reguły tak, dodam jeszcze, że nie zawsze za samymi kolumnami, czasem trzeba je przesunąć bliżej środka, tak jak to było u mnie widziałeś😉.Znowu za blisko środka kaszana, tak jak pisaliśmy z Michałem ( Mikelas76), specyfika naszych pomieszczeń pokazała, że u każdego z nas sprawdza się co innego lub ten sam ustrój, ale w innym miejscu.

Jeszcze jedno, lepiej absorbery podnieść nad podłogę ok 30cm, a od ściany dobre 10cm, ja mam 20cm.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W baardzo dużym uproszczeniu i bez fachowego tłumaczenia, gdyż nie mam odpowiedniej wiedzy, za kolumnami stosuje się absorbery a za słuchaczem i na pierwsze odbicia boczne dyfuzory. Choć oczywiście i od tej reguły @Bartek Chojnackipewnie znajdzie wyjątki i wytłumaczy fachowo dlaczego można inaczej :) Ja jeśli już coś doradzam to opcje, które mam u siebie przetestowane i sprawdzone bo wszystkie wdrożone przez akustyka. Musicie wszyscy mieć na uwadze że każde pomieszczenie jest inne i właściwie wszystkie rady czy na temat elektroniki, kolumn, czy elementów akustycznych należy traktować jako punkt odniesienia do własnego testowania. Nie ma jednej słusznej drogi i prawd objawionych ;) Dodatkowo pasję utrudnia jeszcze fakt że jesteśmy w różnym wieku, różnym stanie zdrowia i jeszcze o innych preferencjach brzmieniowych. To że ja jestem zachwycony brzmieniem, które osiągnąłem we własnym systemie i pomieszczeniu wcale nie oznacza że każdy kto by posłuchał muzyki u mnie by miał te same odczucia :) 

Nie spieram się zbytnio z nikim ponieważ w wielu kwestiach każdy może mieć rację na swój sposób...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

 

akurat @muzofan może sobie tutaj cwaniakować, bo on jest tym trzecim przypadkiem o którym mówiłem w tym cytowanym fragmencie ;) czyli ma na odbiciach bocznych dyfuzory optymalizowane, zaprojektowane właśnie do tego żeby były tam a nie gdzie indziej i nic nie tracą. W sumie, to chyba jako pierwsza osoba w Polsce ma te dyfuzory w akcji, poza laboratorium 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, muzofan napisał:

W baardzo dużym uproszczeniu i bez fachowego tłumaczenia, gdyż nie mam odpowiedniej wiedzy, za kolumnami stosuje się absorbery a za słuchaczem i na pierwsze odbicia boczne dyfuzory. 

Lub odwrotnie, albo i jeszcze inaczej 😉

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-przeglad-adaptacji.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię kawalki SIA,  np. taki Chandelier.  Ale jest to tak beznadziejnie nagrane w każdym możliwym aspekcie,  że nie włączam tego bo powaznie się wkurzam i nie rozumiem jak można było spierdolić taki fajny kawałek. Gdybym był miliarderem,  to zapłacił bym tej pani za nagranie tego w dobrym studiu,  tak żeby była IGŁA.  

😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Bardzo lubię kawalki SIA,  np. taki Chandelier.  Ale jest to tak beznadziejnie nagrane w każdym możliwym aspekcie,  że nie włączam tego bo powaznie się wkurzam i nie rozumiem jak można było spierdolić taki fajny kawałek. Gdybym był miliarderem,  to zapłacił bym tej pani za nagranie tego w dobrym studiu,  tak żeby była IGŁA.  

😉

Posłuchaj sobie Sia czy inne podobne wokalistki na Bowersach lub Focalach, brzmi fajnie. Będzie taniej :)

 

Szczególnie utwor Unstoppable, kozak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wiecie co..

Był okres ok 2 miesięcy od nabycia  mojego HEGLA  H190 że chciałem sprzedać i kupić mocne koncówki mocy fajne jakościowo ale z czasem zmieniam zdanie...

Wystarczyło że zmieniłem kable XLR na sporo lepsze jakościowo i taka zmiana że zaskoczony jestem sam
Tak zaczął pięknie grać w całym paśmie z głęboką średnicą, dołem, że odpuszczam mój głupi pomysł pozbycia się Hegla jednak.  
Jednak dobrze, że się nie pospieszyłem ze sprzedażą :)

Chyba jednak dobrze wybrałem. Streaming i full decoding MQA załatwia mi Lumin D3 a Hegel wzmocnienie i tak zostawiam na ładne parę lat... 
Nawet moje kolumny zaczęły tak "sypać" że nie wierzę...
Nauczka - nie wolno się spieszyć zanim się wyprzeda coś w co wierzyło się nabywając, że fajnie gra. 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...