Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe podwieszone do góry nogami.


Łukasz Pa

Recommended Posts

Cześć,

 

Proszę o pomoc 🙂

Pokój: 6x5m

Jest : Genius jakiś 5.1 (ale uszkodzony, już nie gra tylko burczy)

Zaraz będzie (bo już kupione): Denon x2400h + Quintas Quadral 5000F (wszystko używki)

QU0155406-3.jpg.cbd66e149622fd0c5a166839411dd6c7.jpg

(fotka dla zobrazowania gdzie otwór rezonansowy i gdzie są wysoko tonowe głośniki, wysokość całkowita kolumny to 86cm)

Plan na 5.1 głównie do filmów (60%), konsola (30%), 10% muzyka rock i losowe radio :)

Na foto tego nie widać ale z grubsza miejsce widza jest w miejscu pufy-piłki (zdjęcie na samym dole), ale jest wyżej w postaci fotela gamingowego lub kanapy w przypadku większej ilości widzów (wysokość ucha jakieś 110cm - 120cm od podłogi zależy od zmienianego siedziska)

Tył:

- Quadrale zastępują głośniczki Geniusa, będą pochylone w stronę widza

* od razu napisze dlaczego tak... bo gdzie indziej średnio da rade, balkon ma się otworzyć, a na krzesło i na człowieka przy nim siadającego musi być miejsce, więc trudno go obniżyć, tu naprawdę nie bardzo jest co wymyślać, bo kable zamurowane i wychodzą zaraz za widocznymi głośniczkami

IMG_20221001_140239s.thumb.jpg.dda1e5e42b734ebd031511b663a3aa8b.jpg

Przód:

- centralny idzie w półkę, tam też trafi amplituner i ...

a) amplituner na dole, ale wiem że nic nie powinno stać na amplitunerze, a tam będzie głośnik, ale dam dystanse na tyle ile miejsca pozwoli półka, aby była wentylacja

b) głośnik na dół amplituner na górę a na tył wytnę albo wydrukuję stopki długie (bo jednak głośnik centralny płytszy niż amplituner i by zwisał tył)

tak czy owak tyłu półki już nie ma, bo dawno wycięty, więc powinno być dobrze, a jak naprawdę będzie się grzał to w ostateczności dorzucę ciche wentylatory 140mm (ale mało chętnie bo trzeba będzie pokombinować, żeby startowały z ampli)

jak lepiej myślicie ?

- fronty

i tu w sumie całe problem 🙂

kable są jak się można domyślić już zamurowane, a że malowanie nie jest planowane na najbliższy czas więc bruzdowanie żeby zejść z kablem z (prawie) sufitu do podłogi odpada, wiszący kabel też odpada, w podłodze też ciężko coś ciągać bo panele i na amen zaklejona listwa łącznikowa typu T. Więc pomysł:

a) podłogówki stawiam obrócone do góry nogami na stojakach tego typu:

216856985_Screenshot2022-10-01at19-38-41UchwytzaciskowyARTG-04B.png.920a088cd0f5f61160dbd194feb0c147.png

obrócone do góry nogami, żeby głośnik wysoko tonowy był najbliżej wysokości ucha, wyjdzie jakieś 140cm od podłogi, więc o 20-30cm wyżej niż ucho ale skieruje je lekko w dół (w ucho). Nie wiem co będzie z tonami średnimi i niskimi i oraz otworem rezonansowym który wyląduje najbliżej sufitu.

Macie doświadczenia w tym względzie ?

b) jak wyżej, ale dokupuję subwoofer żeby pokryć straty niskich tonów

Prócz w/w stanu to przekonuje mnie do tego rozwiązania, że już takie widziałem w studiach nagrań( podwieszona kolumna skierowana w stronę operatora) , tam się to chyba praktykuje, więc nie mogą się mylić ? 🙂

Tak by to wyglądało

IMG_20221001_140222s.thumb.jpg.65ba8f5bb73e9f4d5431e0273a5004cf.jpg

A jak subwoofer to jaki w budżetowej wersji ? Może być używanej. Myślałem o Magnat 302A, ale 680 zł za kilkuletni sub to wydaje się dużo.

Coś innego polecacie ? Chętnie z oferty amazonów bo chyba 11.X Prime Day, a dziesięć dni później wyprzedaż z amazon wearhouse, więc można coś upolować.

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

Pozdrawiam
Valdgeer

Edytowano przez Łukasz Pa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MMarek napisał:

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że tzw. kino domowe jest przereklamowane. Słuchałem u znajomych, zięć ma (nie tanie) i jakoś nie mogłem się przekonać do jego posiadania.

Marek, ale słuchałeś muzyki czy oglądałeś film? Bo tak zwane kino domowe powino przede wszystkim służyć do odtwarzania ścieżki dźwiękowej filmów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMarek napisał:

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że tzw. kino domowe jest przereklamowane. Słuchałem u znajomych, zięć ma (nie tanie) i jakoś nie mogłem się przekonać do jego posiadania.

A u mnie wręcz odwrotnie. Widziałem i słyszałem za duże pieniądze jakoś grające. I mnie już przekonały. Teraz jak ci sami przychodzą do mnie to nie wierzą że tak kino domowe może grać. A i na muzę nie narzekam. Parę wzmacniaczy i kolumienek przerobiłem kiedyś. I akurat ja z moją muzą i koncertami mogę się obejść. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMarek napisał:

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że tzw. kino domowe jest przereklamowane. Słuchałem u znajomych, zięć ma (nie tanie) i jakoś nie mogłem się przekonać do jego posiadania.

Ja też nie mogę się przekonać, ale nawet nie słuchałem u nikogo prawdziwego KD i jakoś nie chcę. Kiedyś na próbę podłączyliśmy telewizor do naszego zestawu stereo i w ogóle nas to nie brało, tylko przeszkadzało w skupieniu się na prawdziwej treści. Zawsze oglądamy  z dźwiękiem z telewizora i to się dobrze sprawdza. Może dlatego, że mamy oboje z żoną specyficzny gust - filmy i seriale po które sięgamy są mocno teatralne - oparte na scenariuszu, postaciach i dialogach, a nie szybkiej akcji i efektach. Ja to nawet od lat nie byłem w kinie i nie tęsknie za tym. Z ostatniego razu zapamiętałem głównie hałas i smród popcornu. Sama idea odtwarzania tego w domu wydaje mi się koszmarem. Dziwię się, że inni wydają na to pieniądze i to często niemałe... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMarek napisał:

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że tzw. kino domowe jest przereklamowane. Słuchałem u znajomych, zięć ma (nie tanie) i jakoś nie mogłem się przekonać do jego posiadania.

Możliwości konfiguracji jest tyle, że głowa boli, no i można to zrobić dobrze, ale też źle.

Mi się od zawsze marzyło kino domowe. Oglądałem u siebie kiedyś Hobbita, na MA Gold 4G jako 5.0, monitorze, zerowa adaptacja akustyczna. Słabo było, nawet nie wiem, czy poprawnie skalibrowałem ampli, więc może słuchałeś/oglądałeś w podobnej jakości.

Co innego też kino domowe, a co innego salka kinowa w domu.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Marek, ale słuchałeś muzyki czy oglądałeś film? Bo tak zwane kino domowe powino przede wszystkim służyć do odtwarzania ścieżki dźwiękowej filmów. 

Niby tak, ale też koncerty, muzyka wielokanałowa. Zresztą, stereo także.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MMarek napisał:

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że tzw. kino domowe jest przereklamowane. Słuchałem u znajomych, zięć ma (nie tanie) i jakoś nie mogłem się przekonać do jego posiadania.

To że miałeś okazję słuchać u jednej osoby nie jest wyznacznikiem i nie zawsze drogi sprzęt wiąże się ze świetną jakością. Tu wchodzi więcej czynników jak akustyka pomieszczenia, ustawienia kolumn, jak i ustawienia samego amplitunera. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafał S napisał:

Ja też nie mogę się przekonać, ale nawet nie słuchałem u nikogo prawdziwego KD i jakoś nie chcę.

@Butler Szymon, to oczywiście nie dotyczyło Ciebie. Nie zamierzałem nikogo urazić, ale wypowiedź wyszła na demonstracyjną. A chodziło mi tylko o to, że jakby to wspaniale nie grało, to nie czuję potrzeby posiadania tego w domu. Zdaję sobie sprawę, że jestem w mniejszości. Każdemu wedle potrzeb. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Łukasz Pa napisał:

kable są jak się można domyślić już zamurowane, a że malowanie nie jest planowane na najbliższy czas więc bruzdowanie żeby zejść z kablem z (prawie) sufitu do podłogi odpada, wiszący kabel też odpada, w podłodze też ciężko coś ciągać bo panele i na amen zaklejona listwa łącznikowa typu T. Więc pomysł:

a) podłogówki stawiam obrócone do góry nogami

Czyli powyższe nie wchodzą w "grę", ale wiercenie na mocowania podwieszania juz tak co w przyszłości wymusi i poza malowaniem inne prace maskujące te obecne. Nie lepiej juz zrobić to naprawde dobrze czyli kable w scianach w dół, a w przyszłości będzie tylko malowanie?

Pozatym "cudowanie" z wieszaniem i obracaniem kolumn nieco śmiesznie może być odebrane przez gości odwiedzajacych.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, terracan1929 napisał:

Daj znać,jak w warunkach domowych sprawdzają się takie studyjne monitory.

Na pewno dam, ale nie za szybko.

Niby studyjne, ale nie do końca.

Na stronie JBL, w zastosowaniach do M2 napisane jest też Cinema, więc powinny się "nadawać" do wszystkiego. Na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań.

Będzie dynamit 💥

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...