Skocz do zawartości

Audiofilski switch - czyli jak nabijać ludzi w butelkę.


Recommended Posts

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy tylko ja mam "deja vu"?

Pisze to poważny konserwtor powierzchni płaskich - więc wie o czym pisze :D

 

A coby na temat :)

Kopia cyfrowa jest zawsze identyczna z oryginałem choćby była już milionową - to niepodważalna zaleta.

 Ale:

Przy kopiowaniu przez nieaudiofilski switch już nie byłaby identyczna... Chyba coś jest nie tak z tym switchem :D .

Cyfrowo NIEMOŻLIWE jest aby przy przesyłaniu pliku cokolwiek dodało/zmieniło ten plik cyfrowy. Zmiany mogą wystąpić JEDYNIE po stronie analogowej.

To znaczy że oprogramowanie DAC/ADC nie daje sobie rady z konwersją cyfry na analog, nie potrafi dobrze odseparować zakłóceń analogowych. Bo nie wiemy co siedzi zaszyte w sofcie DACa i nie wiemy jak przekłada zerojedynki na fale, bo to że różnice są to słychać - tyle że już po stronie analogowej.

 

Edytowano przez gienas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, gienas napisał:

Cyfrowo NIEMOŻLIWE jest aby przy przesyłaniu pliku cokolwiek dodało/zmieniło ten plik cyfrowy

Magiczne słowo do google polecam UAC (Usb audio class)   zanim napiszesz NIEMOŻLIWE  😉

Ale tu nie o tym tylko o zakłóceniach np z ładowarki impulsowej, albo z modemu kablowego (cześć mojego routera z kablówki). 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio @Butler Panowie proszę o zaprzestanie emocjonalnych i personalnych przytyków. 

Wracając do ciekawostki jaką opisał Marcin. 

Sprawa różnic brzmienia po odłączeniu/wyłączeniu zasilania cyfrowego urządzenia czy odłączeniu przewodu cyfrowego może być efektem przerwania pętli masowej. 

Wystarczy uświadomić sobie czym jest cyfrowy sygnał (napięcie zmienne o sporej amplitudzie i przebiegu w kształcie prostokątnym), który w dziedzinie częstotliwości ma swoje widmo. 

Jeżeli urządzenie cyfrowe i analogowe lub bloki urządzeń mają wspólną masę to istnieje prawdopodobieństwo powstania pętli masowej. 

Analogowy sygnał audio jest napięciem przemiennym i część sygnału użytecznego na tzw. "powrocie" zaistnieje w przewodzie, ścieżce masowej, którą może w przypadku pętli masowej "podążać" jakaś cześć prądu sygnału cyfrowego. Teoretycznie zakłóci on analogowy sygnał audio (tak mi się przynajmniej wydaje). 

Istnieje drugi scenariusz bez angażowania sygnału cyfrowego. Sam przewód Ethernetowy może tworzyć pętle masy. Wystarczy, że będzie ekranowany i będzie łączył masy urządzeń tworząc potencjał do zakłócania sygnałów użytecznych. 

Należałoby dokonać dogłębnej analizy schematów ideowych urządzeń i wpływu użycia włącznika oraz odpowiedzieć na pytanie czy pętla masy istnieje oraz czy masa jest wspólna dla połączonych urządzeń. 

Nie mam pojęcia na ile takie scenariusze pętli i zakłócania sygnału analogowego sygnałem cyfrowym (napięciem stałym o zmiennej amplitudzie) jest realny bo nie znam budowy systemu w jakim to zjawisko jest słyszalne ale wiem, że pętle masowe istnieją i mają realny wpływ na to co słyszymy. Realne jest również tworzenie pętli masowej przewodem do przesyłania sygnałów cyfrowych. 

Oczywiście zakłócać może również zasilacz impulsowy ale tą oczywistość w analizie pomijam 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MariuszZ napisał:

Istnieje drugi scenariusz bez angażowania sygnału cyfrowego. Sam przewód Ethernetowy może tworzyć pętle masy. Wystarczy, że będzie ekranowany i będzie łączył masy urządzeń tworząc potencjał do zakłócania sygnałów użytecznych. 

No to nie prościej spróbować w takim przypadku po prostu zamienić kabel na nieekranowany zamiast kombinować że switchami?

U/UTP – kabel nieekranowany, brak ekranu wspólnego, pary nieekranowane.

F/UTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca folia dla wszystkich par, pary nieekranowane.

U/FTP – kabel ekranowany, brak wspólnego ekranu, każda para posiada własny foliowy ekran.

F/FTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca folia dla wszystkich par, dodatkowo każda para posiada własny foliowy ekran.

S/FTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca siatka dla wszystkich par, dodatkowo każda para posiada własny foliowy ekran.

SF/UTP - kabel ekranowany, podwójny wspólny ekran dla wszystkich par składający się z siatki i foli, pary nieekranowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Mam pytanie. Ty piszesz teraz poważnie

Tak.

Ale jak się wysilisz to znajdziesz materiały o wygaszaniu drgań i z czym to się je.

 

11 godzin temu, Butler napisał:

F/FTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca folia dla wszystkich par, dodatkowo każda para posiada własny foliowy ekran.

S/FTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca siatka dla wszystkich par, dodatkowo każda para posiada własny foliowy ekran.

To właśnie te przewody wypadają lepiej w sieci LAN gdy zastąpią np. takie zwykłe skrętki UTP 5 cat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2022 o 22:30, Butler napisał:

S/FTP – kabel ekranowany, wspólna ekranująca siatka dla wszystkich par, dodatkowo każda para posiada własny foliowy ekran.

Czyli bez dwóch zdań warto zaopatrzyć się do streamera w kabelek Cat 7 na przykład. Ma wszystko co lubią audiofile - złocone końcówki, żyły z  czystej miedzi, 4 pary przewodów mają ekran z folii aluminiowej izolujący pary od siebie i to wszystko jeszcze w zewnętrznym ekranie w formie jakiegoś oplotu aluminiowo-magnezowego. 

Oczywiście to już taka zabawa w aptekarza, ale 25zł  za taki patchcord chyba nie spowoduje zubożenia naszych rodzin. Przy najbliższej okazji sobie taki sprawię. Czy pomoże? Na pewno nic nie popsuje. Jak to już było milion razy powtarzane "wszystko gra", ja natomiast uważam, że jeden plus jeden takie małe kroczki, małe uprgade'y w globalnym ujęciu mogą się zsumować się w jakąś korzyść. 

 

 

 

cat77.jpg

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wito76 napisał:

Czyli bez dwóch zdań warto zaopatrzyć się do streamera w kabelek Cat 7 na przykład. Ma wszystko co lubią audiofile - złocone końcówki, żyły z  czystej miedzi, 4 pary przewodów mają ekran z folii aluminiowej izolujący pary od siebie i to wszystko jeszcze w zewnętrznym ekranie w formie jakiegoś oplotu aluminiowo-magnezowego. 

To nie kwestia "audiofilskosci",  tylko kategorii kabla,.

Mam w torze LAN dwa przewody, różne przewody, ale na podobnych wtykach i wcale nie złoconych, ale wtyki zacne przede wszystkim ze względu na poręczność we wpinaniu i wypinaniu takiego kabla.

Ale same wtyki sięgają prawie 50zl/szt 😉

 

 

Wtyk-RJ45-FTP-kat-6A-kat-7-wtyczka-TELEGARTNER-EAN-GTIN-4018359380687.jpeg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Wito76 napisał:

I co, słyszysz te wtyki? :)

No bo przecież w tym hobby chodzi o to, żeby słyszeć a nie by było poręcznie. Ja mam takie przelotowe wtyki za 25zl i zaciskarkę do wtyków przelotowych. 

P. S. 

25zl za 100 szt ;)

 

Nie, nie slucham wtyków w LAN 😝

A te są beznarzedziowe,  też mam zaciskarki, tylko w tym wypadku niepotrzebna zaciskarka, a wtyk RJ 45 w cat7 musi być metalowy z masą. 

Ale przewody słychać, mogę polecić niedrogi, namieszał mi kiedy przeszedłem ze zwykłej skrętki UTP i jest to Lapp Kabel Unitronik Cat.7, zarobiłem go właśnie takimi wtykami.

Może zamiast uprawiać tę polemikę lepiej sprawdzić,  koszt żaden w kontekscie ile dziś trzeba za audio "polepszacze"  zapłacić.

Chcesz mam 3m nierozpakowanego żółtka 20zl/m o wtyki musisz się sam postarać. 

A jak masz możliwość i czas pożycz z @Top Hi-Fi & Video Design 3 kable LAN  AQ licząc od dołu, różnice między nimi u mnie dość wyraźne, nie wiem jak u Ciebie...

Mnie taki kawałek jak ten na zdjęciu wyszedł ok. 100zl i uważam, że było warto. 

Ale zamieniłem na coś innego i znalazł się kupiec, wziął do Lumina, pisałem już o tym koledze @J4Z z gościem bylem uówiony, że jak nie znajdzie różnicy może zwracać.  

Tak jakoś wyszło, że już nie oddał, a miał jakiś kabelek z pudełka Lumina.

Oczywiście nikt nie zabrania kupować jakiś zupełnie tanich za 25zl,  wolny kraj, wolny rynek, wolny wybór. 

 

LAN.jpg

58 minut temu, Wito76 napisał:

mam takie przelotowe wtyki za 25zl i zaciskarkę do wtyków przelotowych. 

P. S. 

25zl za 100 szt

Za 25zl/szt to możesz mieć co najwyżej plastikowe RJki do kabelków UTP 4/5cat., ale nie takie się stosuje w kablu LAN 7cat.

Wtyki RJ45 cat. 6/7 masz w poniższym linku.

https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-wtyki-trojniki-koncowki-260738?string=Wtyk RJ45 cat.7

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kat 7 w domu... Dobre :D

Przypomnę, cat 5e obsługuje minimum 1GbE. MINIMUM! Ilu z Was ma internet szybszy niż 1GbE? Ilu z Was ma router 2,5GbE (albo szybszy)? Tu już są zazwyczaj profesjonalne rozwiązania które są i drogie i energochłonne, często też głośne. Niektórzy w sieciach wewnętrznych mają switche obsługujące ten standard, popularne są już takie karty sieciowe w komputerach, w domowych zastosowaniach NAS'y mają je również. Z tym że 2,5Gbps nadal bez problemu obsługuje kabel kat 5e :D Jeden z moich QNAP mam połączony ze switchem w trybie agregacji dwoma kablami RJ45 5e co daje mi 5Gbe. Drugi QNAP 10Gb, ale tu już SFP+. Z perspektywy czasu czy mi to potrzebne? Nie. Bez sensu utopiłem kasę. Cat 6? Ok. Ale na tą chwilę (i na kolejne chwile), to się przyda realnie wyłącznie przy dłuższych odcinkach, warto zwrócić uwagę na ograniczony promień gięcia tych przewodów bo są mniej elastyczne.

Ludzie, budujemy sieć w infrastrukturze domowej, a nie serwerowej/przemysłowej. Mądrze wybierajcie okablowanie pod względem ekranowania o czym wspomniałem wcześniej i tyle. Więcej jak 5e bym sobie w ogóle głowy nie zawracał.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pół na pół, tam gdzie się dało to mam gotowce, ale jak trzeba kabel gdzieś przeciągnąć bądź umieścić w peszlu to nie ma innej opcji. Też używam jak @Wito76 przelotowych wtyczek, prostsze i pewniejsze w zarabianiu. Zwykły Lanberg NT-0204 i nie straszne mi 5, 5E, 6, 6A, FTP UTP S/FTP. Paczka wtyków PLU-6000EZ (kat6), jakiś tester i nic więcej oprócz czasu nie potrzeba. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Kat 7 w domu... Dobre :D

Przypomnę, cat 5e obsługuje minimum 1GbE. MINIMUM! Ilu z Was ma internet szybszy niż 1GbE? Ilu z Was ma router 2,5GbE (albo szybszy)?

Tu nie chodzi o prędkość internetu lub maksymalne pasmo danego kabla. Tu chodzi o szumy :>>>>>
P.S. Ciekawe czy prędkość internetu ma wpływ na szumy? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Kat 7 w domu... Dobre

Tak.

W audio konkretnie. To co w typowej transmisji  może być pomijalne i nie ma znaczenia, to w audio może być ważne i przekłada się na brzmienie.

Wystarczy sprawdzić, potwierdzi też kolega @Mikelas76, tylko nie wiem, czy jeszcze tu uczestniczy w takich ich dyskusjach. 

Poniekąd nie dziwię się jego decyzji, jeśli tak jest.

3 godziny temu, Butler napisał:

Więcej jak 5e bym sobie w ogóle głowy nie zawracał.

Kiedyś  mialem podobnie, niestety.

Na szczęście to się zmieniło.

Na tę chwilę pozwoliłem sobie wygooglać, polecam troszkę poczytać.

https://www.dmtrade.pl/a66,czym-roznia-sie-kable-sieciowe-patchcord-cat-6-cat-6a-cat-7-i-cat-8.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ ekranowania a nie kategoria robi tu różnicę. Pomijam oczywistą oczywistość jak jakość samego okablowanie która niekoniecznie musi spełniać zakładane parametry. Łatwo jest nabijać w butelkę potencjalnych audiomaniaków sugerując że kat 7 lepiej brzmi jak prawilny nawet 5e, ale nie moja kasa więc wolnoć tomku w swoim domku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...