Skocz do zawartości

Kultura Dźwięku Jazz 1 - Kraftest (mini)


Kraft

Recommended Posts

44 minuty temu, muzofan napisał:

Utwór utworem ale zg, które mają obcięte pasmo na dole nie odtworzą najniższych zapisanych dźwięków 😉

A jak ktoś nie dysponuje dużym pokojem odsluchowym o powierzchni 30m2 lub więcej a ma mały pokoik 10m2 to czy do tej klitki też powinien zainwestować w kolumny z 15" głośnikami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tłumaczę.

Tzw. zejście, najczęściej rozumiane jako punkt - 6 dB na charakterystyce pasma kolumn, liczony od średniego poziomu głośności tegoż pasma, to nie jest częstotliwość poniżej której kolumny przestają w ogóle odtwarzać dźwięki. Te niższe też są odtwarzane, tyle, że coraz ciszej (np. - 12 dB na oktawę).

Jeśli dosuniemy kolumny do ściany, spowodujemy podbicie (np. + 6 dB) ich pasma przenoszenia (zagrają głośniej). Ale nie całego pasma. To podbicie będzie dotyczyło niskich częstotliwości. Kolumny zgrają głośniej, ale też ze zmienionym na korzyść basów balansem.

A co w takim przypadku stanie się z naszym mitycznym punktem "zejścia" - 6 dB? Przesunie się w dół. Kolumny które w swobodnym polu "schodziły" do 42 Hz, przy ścianie zaczną "schodzić" do 29 Hz.

Rozrysowałem Wam to na przykładzie ATC scm7. 

n2nx0h5a_o.png 

* Wykres jest nieco uproszczony. Po podbiciu basów o 6 dB zmieni się poziom średni pasma, więc nowe zejście względem niego nie będzie przy 29 Hz (stary poziom średni) tylko nieco wyżej, ale i tak z pewnością niżej niż 42 Hz.   

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jest z życia wzięty. Ale faktycznie dla różnych kolumn stromość tego spadku może być różna. Zależy to od typu konstrukcji kolumn (bas-refleks, obudowa zamknięta) oraz od ich strojenia. Stopniowe wyciszenie jest jednak zawsze. Nigdy charakterystyką nie urywa się na jakiejś konkretnej częstotliwości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

To nie jest niższe zejście kolumn tylko podbicie tego co już jest wyprodukowne przez kolumny tylko było niżej. 

W takim razie mam dla Ciebie taką zagadkę.

Do ilu Hz "schodzą" Jazzy? Dla utrudnienia. Można w nich regulować poziom wyższego pasma. Regulacja ta wpływa na poziom średni, więc i liczony od niego poziom zejścia -6 dB. Czy we wszystkich położeniach pokrętła regulacji Jazz schodzą tak samo nisko według Ciebie?

 hRZBAQbD_o.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomek4446 napisał:

Z tym niskim schodzeniem basu to z mojego doświadczenia wynika , że to jest tak jak byśmy się sami prosili o kłopoty. 40 Hz styknie. Im kolumny niżej schodzą, tym więcej $ musimy przeznaczyć na adaptację.

Też odnoszę takie wrażenie. To samo zresztą powiedział mi Paweł Urbański z YB, kiedy mówiliśmy o ewentualnych kolumnach na zamówienie na Scan Speakach. Klienci go proszą o niższe zejście basu, on to wyciska większymi wymiarami obudowy, a potem płacz, bo dudni. Wcześniej nawet nie wiedzieli, że może być taki problem, bo poprzednie paczki nie schodziły tak nisko.

Testowałem u siebie ostatnio kilka par kolumn, w tym Dynaudio S40 (nominalnie do 41 Hz) i moje nowe Opera Callas (nominalnie do 40Hz). Z Dyniami nie było problemu. Opery niby schodzą tylko odrobinę niżej, ale schodzą jakoś równiej, mają słyszalnie więcej masy na samym dole. I przy najniższych nutach kontrabasu czasem słyszę takie otarcie się o rezonans. Jeszcze nie dudni, ale grozi, że zaraz może zacząć. ;) Ewidentnie te 40 Hz to maks na ile mogę sobie pozwolić bez dodatkowych kosztów. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rafał S napisał:

I przy najniższych nutach kontrabasu czasem słyszę takie otarcie się o rezonans.

Rafał, bez obaw. Jest szansa, że usłyszysz „pudło” kontrabasu. A nie tylko struny. To także może być fascynujące. 
Pod warunkiem, że 

29 minut temu, Rafał S napisał:

Jeszcze nie dudni, ale grozi, że zaraz może zacząć.

 

29 minut temu, Rafał S napisał:

Klienci go proszą o niższe zejście basu, on to wyciska większymi wymiarami obudowy, a potem płacz, bo dudni

Jakbym słyszał konstruktora moich ZG/sub. 

Adaś,

dynamika/wykop przy narastanie-wygaszanie kosztem ZEJŚCIA. Będziesz zadowolony.

Miał chłop rację.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Ewidentnie te 40 Hz to maks na ile mogę sobie pozwolić bez dodatkowych kosztów.

No i skończyliśmy tym samym narzekać na jazzy :) 

To moje doświadczenie to paczki które schodziły do 27 Hz , w moim pomieszczeniu pomiar DL pokazywał 24 Hz i .......kłopoty były. Obecne duży spadek przy 30 Hz , nominalnie 40 Hz i jest bosko :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...