Skocz do zawartości

Dynaudio Evoke 10


lpomis

Recommended Posts

Łatwo znaleźć wykresy wartości impedancji i kątów fazowych kolumn w zależności od częstotliwości. Można sprawdzić na papierze, które kolumny są łatwym, a które trudnym obciążeniem. W przypadku niestabilnych mocowo wzmacniaczy trudne kolumny mogą powodować kolorowanie dźwięku, osłabiać niektóre częstotliwości. Pisałem o tym chyba w temacie "Czy wzmacniacze mają brzmienie?". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Jarek, co to są te kąty fazowe? 

Coś tam wiem, ale jak wchodzą do gry wzory matematyczne to już nie podejmuję się tłumaczyć. Zdaję się, że chodzi o to, jaka część mocy dostarczanej przez wzmacniacz nie zostaje wykorzystana przez kolumnę. Kąt fazowy jest różny dla różnych częstotliwości. Najgorzej, gdy duży kąt fazowy zbiegnie się z dużym spadkiem impedancji dla danej częstotliwości. Wtedy niektóre wzmacniacze wymiękają. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dnia 24.03.2023 o 22:44, lpomis napisał:

Evoke 10 to przedziwne Dynaudio. Kierunek w którym poszedł z nimi producent jest dla mnie zupełnie niezrozumiały. W tych Dynaudio jest po prostu zbyt mało Dynaudio. Do tej pory kupując coś od tego producenta mieliśmy praktycznie pewność, że obcowanie z muzyką będzie morzem przyjemności i swego rodzaju dojrzałością przekazu. Tu tak nie jest. To już nie są "ciepłe miśki", to bardziej "nie umiemy zrobić neutralnie grających paczek, ale mimo wszystko zrobimy, bo mamy taki kaprys". Coś nie wyszło.

Moja ocena w kategorii cena/jakość: 3/10

Zupełna bzdura ten test!

Jestem posiadaczem od ponad 20 lat Dynaudio Audience 40. Rozpocząłem poszukiwania czegoś nowego i jeżdżę z moimi starymi Dynkami i porównuję z różnymi markami głośników. Między innymi z Evoke 10. I co? GRAJĄ IDENTYCZNIE, a więc, jest to stara i wspaniała nuta Dynaudio.

A po drugie co odkryłem podczas odsłuchów? To, że moje stare Dynki, po podłączeniu do dobrego źródła, zrobiły niesamowią niespodziankę i wywarły ogromne wrażenie! I to, po ponad 20 latach myślę, że usłyszałem ich (Audience 40) brzmienie z pełną mocą, a cały czas sądziłem, że czegoś im brakuje . To są petarda głośniki! Oczywiście w jakość/cena. Obecnie mam mega problem ze zmianą, bo wszyscy handlowcy mam wrażenie kierują się brzmieniem wg marży.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, AutoPirat napisał:

mam mega problem ze zmianą, bo wszyscy handlowcy mam wrażenie kierują się brzmieniem wg marży

Parę lat temu przyrżnąłem łbem w podobny mur. Panów handlowców/sklepików/„salonów”

I okazało się, że pojawiły się alternatywy. Mała niepewność, może i ryzyko, ale koniec przepyszny.

@AutoPirat życzę powodzenia w znalezieniu dobrej „zmiany”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło o piec, a o odtwarzacz CD (nie sądziłem, że może to mieć takie znaczenie). 

I nie chodzi o wymianę, ale drugi komplet do kina domowego (Dobre stereo + jakiś tam amplituner)
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kw202 napisał:

W takim razie może dobry dac, a wtedy transportem może być nawet dvd 😉

Nawet nie widziałem, że takie coś jest jak DAC. Cały czas uczę się o teraźniejszym HiFi (a myślałem, że w 2 dni kupię, ale wszędzie pod górkę:). 

11 minut temu, AutoPirat napisał:

Dobre stereo + jakiś tam amplituner

Do tego na razie gramofon (bo płyty na strychu przeleżały 20 lat). A potem na pewno wezmę pod uwagę ten DAC, jak tylko zacznę poszukiwania CD. Dziękuję!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kw202 napisał:

W takim razie może dobry dac, a wtedy transportem może być nawet dvd 😉
 

Też tak myślałem...ale akurat przerobiłem temat, i powiem że nie , dvd nie daje rady.

Lepiej odtwarzacz CD który będzie transportem plus Dac.

Lub poprostu dobry CD .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, AutoPirat napisał:

Zupełna bzdura ten test! (...) Rozpocząłem poszukiwania czegoś nowego i jeżdżę z moimi starymi Dynkami i porównuję z różnymi markami głośników. Między innymi z Evoke 10. I co? GRAJĄ IDENTYCZNIE, a więc, jest to stara i wspaniała nuta Dynaudio.

Nie bzdura, tylko inne wrażenia w wyniku posiadania innego toru. Rzeczywiście, niektóre modele Dynaudio to gęste, dociążone i lekko ocieplone granie. Jeśli ktoś się na to nastawia i dostaje coś innego, to może być rozczarowany. Wszystko jest kwestią oczekiwań.

Poza tym, trudno mi uwierzyć, żeby dwie konstrukcje, które dzieli 20 lat zagrały naprawdę identycznie. Jakieś różnice pewnie są, tylko trudne do wyłapania w obcym środowisku odsłuchowym. Założę się, że u siebie w domu już byś je usłyszał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Rafał S napisał:

Jakieś różnice pewnie są, tylko trudne do wyłapania w obcym środowisku odsłuchowym. Założę się, że u siebie w domu już byś je usłyszał.

Jak nie znajdę czegoś innego, a naprawdę chciałbym zmienić, to może skończy się nabyciem Evoke 10 - to coś powiem więcej z odsłuchu w domu.

Natomiast w sali grały na tyle identycznie, że "styki" w mózgu, po 20 latach potrzebowały chwili, żeby skalibrować: "stare" brzmienie z widokiem nowiutkich głośników. Takie aż "dziwne" i zaskakujące to było :) 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AutoPirat napisał:

Jak nie znajdę czegoś innego, a naprawdę chciałbym zmienić, to może skończy się nabyciem Evoke 10 - to coś powiem więcej z odsłuchu w domu.

No to czekamy, bo nie ma nic ciekawszego na forum niż odmienne relacje. :) 

Tymczasem wycinek z recenzji w Audio, zbliżonej do opinii Wojtka w zakresie stylu grania, choć mocno różniącej się we wnioskach.

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3429-dynaudio-evoke-10

"Kilka razy do nich wracałem i w każdym porównaniu wypadały co najmniej dobrze, naturalnie, były łatwe w odbiorze, bezproblemowe, co nie znaczy, że nie mają ograniczeń albo że w każdej mierze są najlepsze. To brzmienie lżejsze niż z Buchardtów, delikatniejsze również niż z Bowersów i Loganów, jaśniejsze niż z Polków.

W tym momencie możemy dojść do konkluzji, że Dynaudio Evoke 10 nie grają jak typowe Dynaudio. Byłoby to jednak stwierdzenie nazbyt jednoznaczne i fałszujące perspektywę firmowego brzmienia – słyszeliśmy już z Dynaudio (i o Dynaudio) różne rzeczy...

Faktycznie, pamiętam brzmienia zaciemnione, basujące, również z dwudrożnych monitorów, i do takich Evo 10 na pewno nie należą."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Rafał S napisał:

No to czekamy, bo nie ma nic ciekawszego na forum niż odmienne relacje. :) 

Tymczasem wycinek z recenzji w Audio, zbliżonej do opinii Wojtka w zakresie stylu grania, choć mocno różniącej się we wnioskach.

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3429-dynaudio-evoke-10

"Kilka razy do nich wracałem i w każdym porównaniu wypadały co najmniej dobrze, naturalnie, były łatwe w odbiorze, bezproblemowe, co nie znaczy, że nie mają ograniczeń albo że w każdej mierze są najlepsze. To brzmienie lżejsze niż z Buchardtów, delikatniejsze również niż z Bowersów i Loganów, jaśniejsze niż z Polków.

W tym momencie możemy dojść do konkluzji, że Dynaudio Evoke 10 nie grają jak typowe Dynaudio. Byłoby to jednak stwierdzenie nazbyt jednoznaczne i fałszujące perspektywę firmowego brzmienia – słyszeliśmy już z Dynaudio (i o Dynaudio) różne rzeczy...

Faktycznie, pamiętam brzmienia zaciemnione, basujące, również z dwudrożnych monitorów, i do takich Evo 10 na pewno nie należą."

Powyższa recenzja też podobnie określa moje poszukiwania :) Mają ograniczenia z których sobie zdaję sprawę i dokładnie je opisał.

A co do starego brzmienia? ...no cóż, może nie porównywał do 25 letnich i akuratnie do modelu Audience? (ja nie znam brzmienia innych, bo nie miałem czasu na "audiofilozofię" przez te lata). Ostatnio jedynie Confidence 50 słuchałem, przez dosłownie 1 utwór. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, majkel74 napisał:

Nie wiem czy Evoke 10 to będzie upgrade dla Audience 40.

Też nie jest to dla mnie oczywiste. Seria Evoke spotkała się z mieszanym odbiorem, co widać choćby po recenzji Wojtka. Mnie kiedyś pewien salon 😎 wręcz odradzał Evoke sugerując, że cena jest zawyżona wobec ich jakości. Uśredniając po różnych opiniach można dojść do wniosku, że są to udane paczki, ale nie na tyle, żeby stanowiły konkurencję dla kultowych modeli. Niemniej, na papierze Evoke 10 schodzi niżej o 6Hz / -3dB od Audience 40 i mogą być łatwiejsze do wysterowania (6 omów zamiast 4).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Po wielu porównaniach z konkurencją (Focale, AudioVector, B&W, Elac, MA) przyszedł czas na ostatnie porównanie z Monitor Audio Silver 500 7G:

Dynaudio Audience 42 (monitory, wyższa półka od 40) vs Monitor Audio Silver 500 7g (podłogówki) = wygrały Dynaudio Audience.

Dlaczego? ...wygrało brzmienie, melodyjność, muzykalność.

A dlaczego w końcu zdecydowałem się i zakupiłem Evoke 10? ...bo zagrały identycznie, jak te stare i ponad 20 letnie Dynaudio Audience 42. Prawie identycznie, i na surroundy wystarczą, aczkolwiek, gdybym miał ponownie wybierać, to zdecydowałbym się na Evoke 20. Ze względu na znacznie lepszy dół/bas. 

A dlaczego też zakupiłem Evoke 50? ...bo, to głośniki, które odniosłem wrażenie, że mają duży potencjał. Grają w stereo oraz jako fronty w kinie. I zrobiły mega niespodziankę na filmach. Basy na filmach potrafią bardzo nisko zejść, czego  w muzyce wcześniej nie usłyszałem.

Wzmacniacz ma 2x200W. Ale coś odnoszę wrażenie, że Evoke 50 (w porównaniu do prądożernych Audience 42-150W) potrzebują jeszcze więcej analogowego prądu. Wkrótce przetestuję z lampami.

 

A co takiego było w Evoke 50, że wygrały z konkurencją?

- przede wszystkim melodyjność

- wokale, i ta średnica! Słychać ten głęboki baryton wokalisty. Sprawia to, że siadasz na 4 literach i podziwiasz, że ktoś ma taki głos. Aż z zazdrości Cię ściska :)

- wiele takich samych instrumentów grających w jednym czasie, było w miarę dobrze "odseparowane" (nie zlewały się w jedno, tak jak u konkurencji)

- i te basy na filmach (cały czas zastanawiam się, czy sub będzie potrzebny).

 

Oprócz powyższego, to centralny Evoke C25, w duecie z Evoke 50 poprawił znacząco scenę stereo. Wokale brzmią tak, jakby wokalista znajdował się 1-2m przed Tobą. 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fanem dynaudio emit, pomimo że to podstawowy model dynaudio to brzmienie było silnie zależne od wzmacniacza. 

Z Yamaha rn 803d grały mocno przeciętnie, a nawet byłem bardzo zawiedziony. Gdy wleciał Cambridge azur 851a to byłem w szoku jaka była różnica w jakości tego dźwięku. Na żadnych innych kolumnach co słuchałem to nie było aż takiej różnicy jak na dynaudio. 

Dynaudio nawet podstawowe emity mają duży potencjał i potrzebują silnych wzmacniaczy aby pokazały swoję zalety.  

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Carmion napisał:

Ja jestem fanem dynaudio emit, pomimo że to podstawowy model dynaudio

Moje Ponad 20 letnie jakieś tam "zwyczajne monitory", to kosztowały mnie wówczas, tego biednego młodzieńca furę pieniędzy, ok. 2k PLN. Teraz okazało się, że to Dynaudio Audience 42 (150W). I, że w bezpośredniej konfrontacji z głośnikami podłogowymi konkurencji za ponad 10k PLN, rozkładają je na łopatki. O co chodzi?

Faktem niezaprzeczalnym i potwierdzonym jest, że wymagają dobrze spasowanego wzmacniacza. I liczby nic nie powiedzą, bo np. Arcam AVR5 z 1,5kW zasilaczem dał ciała po całości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...