Skocz do zawartości

Rega Brio - test "niepoprawnie skonstruowanego wzmacniacza"


lpomis

Recommended Posts

Dnia 30.05.2023 o 19:48, tomikin napisał:

Wygląda na to, że da sie z tym żyć :) Po chwili zawahania, czy nie zaczynać wszystkiego od nowa, gram dalej z Brio jak już przerobiłem 2 pary kolumn to idę w kontinuum z kolejnymi.

Choć nie rozumiem za bardzo czemu Pan Adam się tak uśmiał na cały kraj to mam nadzieję, że poszło na zdrowie :)

No i dobrze. :)

Męska decyzja.

Inni trafią przed zakupem to może wtedy podejmą inną decyzję. Ale mając go. Graj. Zmienisz keidyś, w przyszłości :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoki szum występuje również w wielu wzmacniaczach lampowych. ALPS siedzi chyba w co drugim piecu, w tych drogich również. W piecach Maranzta też jest stosowany ALPS i też może występować nierównowaga. Nawet w PRE Naima za ponad  30kzł słychać na dole skali brak idealnego zrównoważenia i producent oraz "naimowcy" doskonale o tym wiedzą. Czy wszystkie piece z ALPSem i lampowe to buble? Każdy będzie miał własne zdanie w tym temacie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido przypomnę tylko, że Brio transformator ma cichutki - w swoim opisie zwracałem uwagę na szum wydobywający się z kolumn (generowany przez wzmacniacz) :)

Są inni znani "trafo brumiatorzy" na rynku. Chciażby Atoll, Hegel czy Audiolab z modelem 6000A. Tam to dopiero się dzieje. Bez kondycjonera nie podchodź :)

Co do bubli. Hmmm, no z małą Regą ewidentnie jest coś nie tak. Loteria. Z nową Elex MK4 też są wpadki z wbudowanym przetwornikiem i wyginającym się panelem przednim. Czy to reguła, nie wiem. Być może tylko pojedyncze egzemplarze tak miały. O innych przypadkach nic mi nie wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie zauważyłem u siebie opisywanych rzeczy ale po przeczytaniu przykleję się do maskownic ;) Uwielbiam ten wzmacniacz. W świecie cyfry, kliniczności , sterylności ten wzmacniacz jest jak powrót do lat młodzieńczych. Słucham z radością, nie męczy, i świetnie zgrywa się z Tooping D70s i B&W 606. Zostanie ze mną jeszcze na długo.

Edit - jest jedna rzecz, której nie lubię: Wejście nr 1 nie jest opisane na tylnym panelu jako wejście stricte gramofonowe, zero oznaczeń.  Jak ktoś nie czyta IO......

Edytowano przez Montada
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 25.07.2023 o 08:32, Piotr Sonido napisał:

Chyba mało sprawdziłeś. Bo owszem chińskie tańsze wzmacniacze ida w sterylność, czystość, jasność, ale jeszcze jest szereg firmy którę produkują ciepłe "twory"

 

Trochę sprawdzałem, miałem i zgadzam się z Tobą w 100% ......co nie zmienia mojej opinii o Brio.

Edytowano przez Montada
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jako świeżo upieczony właściciel Regi Brio, pozwolę sobie napisać kilka słów o tym wzmacniaczu. Zgadzam się z większością komentarzy, że w swoim przedziale cenowym, ten wzmacniacz to naprawdę ciekawe urządzenie. Miałem kilka innych wzmacniaczy w podobnej i nieco wyższej cenie i żaden nie przypadł mi do gustu tak jak ten maluch. 

Nie spotkałem się natomiast u siebie z wadami, o których pisał @lpomis. Może poza delikatnym szumem, wydobywającym się z kopułek. Jednak szum ten jest tak niewielki, że trzeba dosłownie przyłożyć ucho do tweetera, żeby go usłyszeć. To samo zjawisko miałem swego czasu grając na cyrusie one. Wg mnie,  powodem są wysokie zniekształcenia, które generują oba wzmacniacze. 

Nie jest to jednak, moim zdanie, wzmacniacz uniwersalny. Jako że gra on nieco ocieplonym dźwiękiem, z delikatną górą pasma i - jak mawiają audiofile - nasyconą średnicą, dużo bardziej podoba mi się jego połączenie z PMC 25.21 (i to jest powód, dla którego go kupiłem) niż z ATC, które wolę grające z marantzem. 

Nie zgadzam się z Jarkiem, że tego typu wzmacniacze należy skreślać. Może Wojtek @lpomis trafił na partię, w której alpsy grały wyjątkowo nierówno? Zresztą z tego co pamiętam, różnica 3 dB pomiędzy kolumnami przy Alpsie, jest dopuszczalna. Jak wspomniał Kaczadupa, nawet marantze 😉 nie są wolne od tych problemów.

Podsumowując. Od dość dawna marzył mi się wzmacniacz lampowy, bo pamiętam, że Tomka WBC bardzo fajnie zagrały z PMC na jednym z forumowych spotkan. Niestety, lampy to skomplikowana rzecz a i cenowo też nie mój target. Podobno naim gra dobrze z PMC, ale tutaj cena też do najniższych nie należy. Rega, chociaż bardzo tania, nie wstydzi się towarzystwa sporo droższych PMC. I dzięki temu piecykowi wreszcie te piękne, angielskie monitory, wróciły z strychu i mam nadzieję, że szybko to połączenie mi się nie znudzi. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, KrólKiczu napisał:

dużo bardziej podoba mi się jego połączenie z PMC 25.21

Ja nie wątpię. Pod wieloma względami świetne masz te PMC. Bardzo analityczne, ale nie ostre granie. Mistrzostwo (jak i moje 🙂) w krewaniu przesyrzeni. Mnie nie pasował w nich tylko chudziutki bas. Czy w tym zakresie słyszysz jakąś różnicę pomiędzy Marantzem a Regą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Wspomniał, nie słuchają Marantza, na podstawie swojej interpretacji fotografii z internetu! Wysoki Sądzie wnoszę o nie branie tego dowodu pod uwagę i usunięcie go z protokołu. 

Jarek, ja mam marantza 😝. I akurat u mnie alps na najniższych poziomach gra nierówno. Co akurat mi nie przeszkadza, bo na poziach, na których słucham, wszystko jest ok. 

 

14 minut temu, Grzesiek202 napisał:

🙂  Czy w tym zakresie słyszysz jakąś różnicę pomiędzy Marantzem a Regą?

Tak szczerze to jakoś nigdy nie odczułem niedostatku basu w PMC. Zresztą ATC też mają go mało, może nawet mniej niż PMC. Może brak niedostatku wynika to z tego, że mam mniejszy pokój, kolumny dość blisko ścian, głowę zresztą też. A może po prostu przyzwyczaiłem się do takiego basu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrólKiczu napisał:

Wg mnie,  powodem są wysokie zniekształcenia, które generują oba wzmacniacze.

Zniekształceń nie słychać jak muzyka nie gra. Zniekształcenia dotyczą sygnału audio i są efektem nieliniowości wzmacniacza, intermodulacji lub przesteru. To co słyszysz jak mniemam w momentach ciszy między dźwiękami czy utworami to zakłócenia. Najprawdopodobniej słabo filtruje zasilacz śmieci z sieci energetycznej lub ma wysoką pulsację co też może być słyszalne jako szum, brum lub coś w ten deseń. 

Jak Ci pasuje ten wzmak pokombinuj z zasilaniem i spróbuj wyeliminować to coś co wyłazi z tweeterów. 

U mnie pomogło banalne obrócenie wtyczki przewodu zasilającego przy wzmacniaczu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Jak Ci pasuje ten wzmak pokombinuj z zasilaniem i spróbuj wyeliminować to coś co wyłazi z tweeterów. 

To coś, co wyłazi z tweeterów, słychać tylko gdy przyłoży się do niego ucho. Gdybym nie wiedział, że takie zjawisko ma miejsce, pewnie w życiu bym sam na to nie wpadł. Także dzięki za podpowiedź, ale snu z powiek mi to nie spędza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę. Ja bym spać nie mógł 😉

Miałem lekki brum z głośników przy słuchaniu z lampowego SETa. Też z uchem przy głośniku. Przeniosłem ostatnio wzmacniacz do innego pomieszczenia. W głośnikach podczas ciszy jest totalną cisza. Nie wnikam czemu jest lepiej. W końcu słucham muzyki bez podświadomych niepokojów czy jakość jest odpowiednio wysoka oraz czy te drobne niuanse dźwiękowe, wybrzmienia i tzw. ciche przeszkadzajki muzyczne nie są w jakiś sposób maskowane zakłóceniami.

To już lekkie "zboczenie" jest ale tak to w moim przypadku działa, że dopiero teraz słuchanie muzyki jest bezstresowe i przyjemne. 

Oczywiście w praktyce cichy szum po włączeniu muzyki jest całkowicie maskowany i nie powinien być problemem ale niepokój ukryty gdzieś z tyłu głowy już jest. To kwestia psychoakustyki lub psychologii raczej. Mnie to dotyka niestety. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeszcze raz w kwestii wad Regi Brio. Jakiś czas temu zadzwoniłem do jednego z salonów, który w swojej ofercie ma ten wzmacniacz (i w swoich filmikach na YouTube łączy go np z ATC SCM7 😉), z pytaniem jak to jest z tymi problemami rzeczonego wzmacniacza. Otóż wg Pana z tego salonu, rzeczywiście jedna partia miała wspomniane problemy, ale pozostałe egzemplarze są wolne od opisywanych w wątku wad. Ile w tym prawdy, nie wiem. Ale biorąc pod uwagę fakt, że mój sprzęt gra ok, możliwe, że coś w tym jest.

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...