Skocz do zawartości

Wzmacniacz -> 8.000+ do małego salonu


Hokan

Recommended Posts

9 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Rozumowanie per analogiam ma to do siebie, ze nie wystaczy wyjac A i wlozyc dowolne B, by wnioskowanie bylo wartosciowe.

W ogólności nie, ale akurat ta analogia powinna Ci dać do myślenia. Powinieneś się częściej zastanawiać, co jest celem pomiarów. Nie wystarczy dokładnie zmierzyć. Wartość mierzona powinna mieć jeszcze jakiś związek z tym, co dla nas naprawdę ważne. W przeciwnym razie nawet najdokładniejszy pomiar jest nieprzydatny.

Tak, wyrównanie głośności pomoże ocenić czy dwa urządzenia różnią się brzmieniem i na ile. Niestety, nie powie nam nic o tym, które z nich bardziej nam odpowiada. Ba, może nawet utrudnić ocenę tego ostatniego. A to dlatego, że wyrównywanie ma sens tylko przy krótkotrwałych odsłuchach. A celem jest jest maksymalizacja komfortu w dłuższej perspektywie. To klasyczny przykład, gdzie źle dobrany model czyni wyniki bezwartościowymi mimo poprawnej dalszej części procesu. Mariusz - mniej mierzenia, a więcej myślenia. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Adi777 napisał:

No tak, ale to nie jest to, o czym pisał Kraft. Chodziło o sprawdzenie, czy autor tematu usłyszy różnicę między wzmacniaczem stereo a amplitunerem. 

Adrian zacytowałeś raptem jedno zdanie z mojego postu, a drugie mówi o tym co wyżej napisałeś.

Powtórzę jeszcze raz, jedni potrzebują telefonu do sprawdzenia różnic w brzmieniu, a inni wolą sprzętu posłuchać.

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Rafał S napisał:

W ogólności nie, ale akurat ta analogia powinna Ci dać do myślenia. Powinieneś się częściej zastanawiać, co jest celem pomiarów. Nie wystarczy dokładnie zmierzyć. Wartość mierzona powinna mieć jeszcze jakiś związek z tym, co dla nas naprawdę ważne. W przeciwnym razie nawet najdokładniejszy pomiar jest nieprzydatny.

Tak, wyrównanie głośności pomoże ocenić czy dwa urządzenia różnią się brzmieniem i na ile. Niestety, nie powie nam nic o tym, które z nich bardziej nam odpowiada. Ba, może nawet utrudnić ocenę tego ostatniego. A to dlatego, że wyrównywanie ma sens tylko przy krótkotrwałych odsłuchach. A celem jest jest maksymalizacja komfortu w dłuższej perspektywie. To klasyczny przykład, gdzie źle dobrany model czyni wyniki bezwartościowymi mimo poprawnej dalszej części procesu. Mariusz - mniej mierzenia, a więcej myślenia. :)

Owszem, dala do myslenia. Efektem byla uwaga o analogiach, powiedzmy ze niezrecznie dobranych.

Nie gustuje w pomiarach bezcelowych.

Ocena przydatnosci przez waznosc ujmowana personalnie jedynie znamionuje dosc egoistyczne podejscie. Nie mam tu takowego.

Ktos twierdzi, ze samo wyrownanie glosnosci dostarcza informacji o preferencji? Argumentowanie przeciw stawianym przez siebie chocholom moze i wyglada efektownie, ale efektywne nie jest. 

Czemu wyrownywanie poziomu mialoby miec "sens tylko przy krótkotrwałych odsłuchach"? Doprawdy nie wiem.

 

 

"Tak, wyrównanie głośności pomoże ocenić czy dwa urządzenia różnią się brzmieniem i na ile.'

I dokladnie temu ma to posluzyc. Mniej gadania, wiecej myslenia.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

Tak, wyrównanie głośności pomoże ocenić czy dwa urządzenia różnią się brzmieniem i na ile.'

I dokladnie temu ma to posluzyc. Mniej gadania, wiecej myslenia.

Pewno i pomoże,  wyrównanie głośności dwóch różnych wzmakow to jedno.

Ale nie można sugerować,  że to zazwyczaj wystarczy, by już nie odróżnić brzmienia dwóch różnych wzmaków.

Głośniej = lepiej i O.K.

Ale jak jeden wznacniacz gra ciepło i miękko z gładką górą, to czy będzie to 80dB, czy 70dB nadal tak będzie grać,.

Zaś inny może grać twarrszym basem, twardszą jaśniejszą górą i analogicznie do poprzedniego, zagra tak samo twardo przy 70dB, jak i przy 80dB.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

Zrobisz przeciez jak zechcesz, dwa telewizory tez mozesz porownywac z zupelnie odmiennymi ustawionymi poziomami jasnosci. Wnioski z pewnoscia beda reprezentatywne.

Nie, ustawiam te telewizory tak by znaleźć obraz który mi odpowiada, na jednym to potrafię osiągnąć a na innym nie ( mimo, że np wg konkretnych testów ten, którego obraz mi się nie podoba jest uważany za lepszy) I czym mam się kierować w takiej sytuacji, tym obrazem, który mi się podoba czy tym, że drugi telewizor jest w stanie wyświetlić pewne kolory lepiej ( co w dla mnie osobiście może nie być tym czego szukam)? Rozumiem, że jestem glupi i biorę taki dźwięk jaki mi odpowiada i taki obraz jaki mi odpowiada, nawet jeżeli nie jestem w stanie ustawić go do takich parametrów jak w innym sprzęcie. I tak mam właśnie z dźwiękiem, ok robiłem kiedyś u przyjaciela takie porównanie z mikrofonami programami itp ( nie znam się on tą aparaturę obsługiwał nie ja ) efekt był taki, że na papierze lepszy sprzęt w moim odczuciu wypadł po prostu gorzej, druga sprawa, że nie ustawiam laboratoryjne glosnosci danego odsluchu, ustawiam go o zgrozo pod moje aktualne zachcianki więc sprzęt testuje w taki sposób w jaki potem będę go używać:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

 

"Tak, wyrównanie głośności pomoże ocenić czy dwa urządzenia różnią się brzmieniem i na ile.'

I dokladnie temu ma to posluzyc. Mniej gadania, wiecej myslenia.

 

5 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Wiedzą bezużyteczna pozostanie wiedzą bezużyteczną 🙃

 

2 godziny temu, KrólKiczu napisał:

A jaka jest wiedza użyteczna? 

 

45 minut temu, marcinmarcin napisał:

 

Chyba nie muszę  Ci tłumaczyć? 🙃

Nadmierne teoretyzowanie np. bez efektów w praktyce, zakwalifikujemy jako bezużyteczna 

Czy z tego ciągu według @marcinmarcin wynika, że tu tylko teoretyzujemy? Przecież wielokrotnie tu piszą użytkownicy o teorii (wyrownaniu poziomów) oraz o jej praktyce np. @Kraft w swoich testach (nawet były wrzucone zdjecia z zaznaczonymi pozycjami na potencjometrze dla różnych kolumn o różnej skuteczności). Dlatego nie zgodzę sie z twierdzeniem, że to wiedza bezużyteczna. Są i teoria jak i praktyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dlatego nie zgodzę sie z twierdzeniem, że to wiedza bezużyteczna

Moim zdaniem wzmacniacz powinien grać dobrze w całym zakresie głośności. I tak też testuję każdy kolejny nabytek czy wypożyczenie. 

Nie wyobrażam sobie przepięcia całości kabli, nagrzania wzmacniacza przynajmniej te 5-10 minut, po czym posłuchania fragmenciku utworu po wcześniejszym wyrównaniu głośności... 

Ma grać dobrze od samego początku do samego końca skali, na całym moim repertuarze, czy to jazz, czy klasyka czy heavy metal, albo inszy trance

I nie wydam oceny po kilku sekundach w 75dB

Rozumiesz absurd takich testów teraz? 

Wiesz do czego używam wyrównanego poziomu głośności? Do sprawdzenia poprawności grania np nowej wersji maliny. Instaluje na 2 karcie, wszystko zostawiam włączone, wyłączam malinę, przekładam kartę, startuje system i sprawdzam czy gra ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michał Gałązka napisał:

Nie, ustawiam te telewizory tak by znaleźć obraz który mi odpowiada, na jednym to potrafię osiągnąć a na innym nie ( mimo, że np wg konkretnych testów ten, którego obraz mi się nie podoba jest uważany za lepszy) I czym mam się kierować w takiej sytuacji, tym obrazem, który mi się podoba czy tym, że drugi telewizor jest w stanie wyświetlić pewne kolory lepiej ( co w dla mnie osobiście może nie być tym czego szukam)? Rozumiem, że jestem glupi i biorę taki dźwięk jaki mi odpowiada i taki obraz jaki mi odpowiada, nawet jeżeli nie jestem w stanie ustawić go do takich parametrów jak w innym sprzęcie. I tak mam właśnie z dźwiękiem, ok robiłem kiedyś u przyjaciela takie porównanie z mikrofonami programami itp ( nie znam się on tą aparaturę obsługiwał nie ja ) efekt był taki, że na papierze lepszy sprzęt w moim odczuciu wypadł po prostu gorzej, druga sprawa, że nie ustawiam laboratoryjne glosnosci danego odsluchu, ustawiam go o zgrozo pod moje aktualne zachcianki więc sprzęt testuje w taki sposób w jaki potem będę go używać:)

Wiesz... kiedyś na początku drogi audio nie słuchałem w trybie "flat" lubiłem gdy soprany i basy były podkrecone. Dla mnie było ok. Jednak z czasem zauważyłem że poprawniejsze oddanie dźwięku to te bez dodawania "ulepszaczy". Zmuszałem sie więc do słuchania w trybie flat chociaż dzwiek mi sie nie podobał. Czas jednak sprawił że sie przyzwyczaiłem i teraz uruchomienie "ulepszaczy" wprowadza "nieprawdziwość" w odsłuchu.

Z tv jest podobnie. Byłem kiedyś na kawce u ziomeczka ktory kupił sobie nowy tv. Tak dowalił kontrast i kolory że nie moglem patrzeć, a dla niego było to normalne. 

 

5 minut temu, marcinmarcin napisał:

Moim zdaniem wzmacniacz powinien grać dobrze w całym zakresie głośności. I tak też testuję każdy kolejny nabytek czy wypożyczenie. 

Można sobie poza 75dB dodatkowo ustawić inna wartość, pod warunkiem że ta sama wartość np.65dB badz jeszcze inna, bedzie rowniez ustawiona również na drugim porównywanym.

W końcu jak pisałeś "wzmacniacz powinien grać dobrze w całym zakresie" 😉😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym mówisz, też taki etap przechodziłem i wszędzie mam teraz ustawiony tryb Direct ale głównie z tego powodu, że regulacja ograniczona do sopranu i basu dla mnie mocno skrzywia odbiór muzyki, ale nawet taki prosty korektor w wiim mini, dzie mogę podbić pewne konkretne częstotliwości powoduje, że część nagrań (zwłaszcza z dawnych lat) można troszkę podkręcić dopasować pod swoje upodobania (czasem coś dodać czasem coś odjąć) tak czy inaczej porównując dwa wzmacniacze lubię ich słuchać na swojej muzyce oraz na swoich preferowanych głośnościach. Czy pomylę się o decybel czy dwa ? Oczywiście ale sprawdzając na kilku poziomach glosnosci( takich które mi odpowiadają natężeniem dźwięku bo jak mówiłem w pierwszym poście ucho mam jakie mam, słyszałem sprzęty dużo wyższej klasy niż moje w dużo lepiej dopasowanych pomieszczeniach niż moje, czy miałem ochotę je kupić? Szczerze przy kolumnach miałem taką rozkmine co zrobić i wybrałem te, które w ogólnym rozrachunku wydawały mi wie być lepsze .czy obiektywnie drugi zestaw brzmiał bliżej oryginałowi? Tak ale  gust ma każdy człowiek swój i dzięki temu, możemy tu wszyscy siedzieć i sprzeczać nad tym co jest najlepsze zamiast iść do sklepu po jedyny wlasciwy sprzęt;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, marcinmarcin napisał:

Wiesz do czego używam wyrównanego poziomu głośności? Do sprawdzenia poprawności grania np nowej wersji maliny.

Super 👍

10 minut temu, Michał Gałązka napisał:

mogę podbić pewne konkretne częstotliwości powoduje, że część nagrań (zwłaszcza z dawnych lat) można troszkę podkręcić dopasować pod swoje upodobania (czasem coś dodać czasem coś odjąć)

Czasami również robię wyjatek w "metalu" dodając trochę basu. Wiec rozumiem. Jednak 90% innych albumów slucham na "flat". Może w przyszłości gdy zmienię system audio, to nie będę musiał nic gmerać nawet przy w/w gatunku.

Ale to pewnie wina efektu jaki daje koncert (z głośników na scenie) metalowy. Tam jest dużo basu, a że wzorce czerpię z "live" to i w tym gatunku prawdziwszy dzwiek wydaje mi sie po podkreceniu lekko basu w domu.

Dobrze że takie "skrzywienie" mam raczej w tego typu gatunku muzycznym 😜

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał Gałązka napisał:

Nie, ustawiam te telewizory tak by znaleźć obraz który mi odpowiada, na jednym to potrafię osiągnąć a na innym nie ( mimo, że np wg konkretnych testów ten, którego obraz mi się nie podoba jest uważany za lepszy) I czym mam się kierować w takiej sytuacji, tym obrazem, który mi się podoba czy tym, że drugi telewizor jest w stanie wyświetlić pewne kolory lepiej ( co w dla mnie osobiście może nie być tym czego szukam)? Rozumiem, że jestem glupi i biorę taki dźwięk jaki mi odpowiada i taki obraz jaki mi odpowiada, nawet jeżeli nie jestem w stanie ustawić go do takich parametrów jak w innym sprzęcie. I tak mam właśnie z dźwiękiem, ok robiłem kiedyś u przyjaciela takie porównanie z mikrofonami programami itp ( nie znam się on tą aparaturę obsługiwał nie ja ) efekt był taki, że na papierze lepszy sprzęt w moim odczuciu wypadł po prostu gorzej, druga sprawa, że nie ustawiam laboratoryjne glosnosci danego odsluchu, ustawiam go o zgrozo pod moje aktualne zachcianki więc sprzęt testuje w taki sposób w jaki potem będę go używać:)

Ta historia jest na swoj sposob wzruszajaca, ale to nie o de gustibus mowa, gdy non est disputandum. Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście @Kraft, nie ma sensu. 

18 minut temu, Michał Gałązka napisał:

No nie o tym, tylko o tym by nie robić ze słuchania muzyki fizyki kwantowej ;)

Kto tak robi? 

 

16 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

ale to nie o de gustibus mowa,

 

Dlaczego ludzie tego nie kapują? Ewentualnie kapują, ale piszą tak specjalnie, innej możliwości nie widzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2023 o 13:12, Kubakk napisał:

https://www.q21.pl/arcam-sa10.html
https://www.q21.pl/arcam-avr11.html
Tutaj taki amplituner co prawda KD gra jak w/w średni wzmacniacz , co nie dziwi wielu producentów tworzy ampli w oparciu o swe wzmacniacze. Różnica w cenie wynika z liczby końcówek , Arcam nie oszczędzał i jak pamiętam wszystkie 7 są jak w SA10 , dzięki czemu brzmienie jest mocno przyjemne. Parę dodatków w tym DL i stąd tak wysoka cena.
Natomiast w 8000zł jest spory wybór sprzętu gdybym szukał to bym przetestował w Q21

https://www.q21.pl/naim-nait-5si.html
https://www.q21.pl/denon-pma-1700ne-czarny.html
https://www.q21.pl/arcam-sa20.html

 

Nait 5si polecam unikać.

Mega bułowaty wzmacniacz.

Dnia 29.06.2023 o 14:15, lysy napisał:

Model SA20 i ma być dociążenie oraz łagodnie w górze z B&W?

Tak

 

@Hokan jak sytuacja z wyborem wzmaka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...