Skocz do zawartości

Najgorsze sprzęty audio jakie mieliśmy


Recommended Posts

16 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Czy znasz kogoś kto słucha muzyki z pominięciem korektorów barwy? Tzw. Słuchanie na Direct bo w moim przypadku tylko ja doceniam taki dźwięk. Albo jeszcze bardziej ,,ortodoksyjnie,, w trybie direct z użyciem dsp by dodatkowo zniwelowac podbarwienia wywołane rezonansami pomieszczenia? Czyli jeszcze ,,mniej,, basu?

Ja słucham bez DSP bo znalazłem kolumny które nie podbijają moda pomieszczenia na 52Hz. Wszystkie poprzednie korygowałem DSP w tym zakresie (i tylko tym - minus na 52,60 i bodajże 80Hz) 

51 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Bo jak by nie patrzeć w kolumnach bez "portów" raczej bas jest mniej intensywny, chociaż wyzszej jakosci.

Od czasu jak mam OZ, chyba nie ma powrotu do BR.. 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

7 godzin temu, SIpo napisał:

Wiem dokładnie co masz na myśli. Polecam posłuchać głośników szerokopasmowych. Nie mają krystalicznej góry ani niskiego basu ale dźwięk który generują ma to coś, jest spójny, nienachalny i można go słuchać godzinami bez zmęczenia. 

 

Nie potrafię słuchać za długo takich konstrukcji.  Perkusja dla mnie nie brzmi przekonująco. Bas potrafi być za to całkiem niezły 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nie wszystko wiedzący- mam wrażenie, że wiesz wiecej niż udajesz i tylko prowokujesz do rozpoczęcia dyskusji. Wstyd mi, że dałem się nabrać jako jeden z pierwszych. Jak napisał Ci już wcześniej jeden z forumowiczów - będąc na forum od niedawna i zakładając taką ilość tematów to nawet nie będziesz w stanie nie tylko zapamiętać wszystkich odpowiedzi, ale tak miedzy nami, do czego Ci to potrzebne? Tak jesteś spragniony wiedzy o audio? Nigdzie dotychczas niczego nie czytałeś? Sądzisz, ze TU znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje bolączki? A jeszcze kilka przed kilkoma dniami twiedziłeś, że odchodzisz, bo to forum nie dla Ciebie ze wzgledu na to, ze tu same kłótnie. No, może to ja jestem dziwny, ale jesteś jakiś podejrzanie nicniewiedzący a zarazem wszystkowiedzący. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się nie zgodzić, że Nie wszystko wiedzący sporo wie i ma bogate doświadczenia, choć te wątki wyglądały na pierwszy rzut oka jak od nowicjusza. Ale czy ja wiem, szukać na siłę podwójnego dna? Wątki są spoko. A że kłótnie i nawet bany poleciały w weekend to taki już urok każdego forum. Jedni po prostu lubią się kłócić, z innymi gada się jak botem, który nie słucha muzyki tylko wykresów. Co poradzić.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rega napisał:

@Nie wszystko wiedzący- mam wrażenie, że wiesz wiecej niż udajesz i tylko prowokujesz do rozpoczęcia dyskusji. Wstyd mi, że dałem się nabrać jako jeden z pierwszych. Jak napisał Ci już wcześniej jeden z forumowiczów - będąc na forum od niedawna i zakładając taką ilość tematów to nawet nie będziesz w stanie nie tylko zapamiętać wszystkich odpowiedzi, ale tak miedzy nami, do czego Ci to potrzebne? Tak jesteś spragniony wiedzy o audio? Nigdzie dotychczas niczego nie czytałeś? Sądzisz, ze TU znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje bolączki? A jeszcze kilka przed kilkoma dniami twiedziłeś, że odchodzisz, bo to forum nie dla Ciebie ze wzgledu na to, ze tu same kłótnie. No, może to ja jestem dziwny, ale jesteś jakiś podejrzanie nicniewiedzący a zarazem wszystkowiedzący. 

Folder się nazywa ,,Audiofile dyskutują,, tak więc dyskutujemy, wymieniamy poglądy, dzielimy się wiedzą. Nie chce Pan dyskutować to nie musi. Jeżeli zaś Pan chce dyskutować to zapraszam do tematów. 

O Proszę o wskazanie gdzie jest napisane jaką maksymalnie ilość tematów mogę założyć bo może coś nie doczytałem. Doczytam i się ustosunkuję.

To, że są kłótnie to nie wina tematu a ludzi, którzy się kłócą. Nie jest moją winą, że w procesie edukacji cześć ludzi opuściła lekcie z komunikacji a z zachowania byli naganni. Ja wyrażam się w sposób grzeczny, nienarzucający nikomu swojego widzi mi się na świat audio jednocześnie szanując drugą stronę dyskusji oraz jej podejście do tematów związanych na forum. Nawet jeżeli wątek przeczy mojej wiedzy i upodobanią. 

Jeżeli zaś czepia się Pan mojej osoby to proszę zapytać samego siebie co Panu przeszkadza bo ja nie mam zamiaru się spowiadać obcym z moich decyzji jednocześnie nie za bardzo mnie interesuje co Pan ma do powiedzenia w swoim narzucającym tonie na tematy audio ale może kogoś innego interesuje i potrafię to uszanować.

Co do mojej wiedzy czy nie wiedzy jeżeli Potrzebuje Pan pomocy to proszę napisać stosowny temat w odpowiednim folderze, opisać go a ja w miarę możliwości pomogę gdyż prywatne dywagacje potrafię odciąć bo liczy się efekt i by forum spełniało swoje rolę. 

5 minut temu, Wito76 napisał:

Trudno się nie zgodzić, że Nie wszystko wiedzący sporo wie i ma bogate doświadczenia, choć te wątki wyglądały na pierwszy rzut oka jak od nowicjusza. Ale czy ja wiem, szukać na siłę podwójnego dna? Wątki są spoko. A że kłótnie i nawet bany poleciały w weekend to taki już urok każdego forum. Jedni po prostu lubią się kłócić, z innymi gada się jak botem, który nie słucha muzyki tylko wykresów. Co poradzić.

To że bany poleciały to bardzo dobrze. Nawet można by więcej podyskutować na takie tematy by pobanować ludzi, którzy nie potrafią się zachować. Moje tematy pozwoliły odsiać ludzi, którzy nie szanują innych i wprowadzają zamieszanie. 

Bardzo się cieszę, że Panu się podobają moje tematy i zapraszam do dyskusji.

6 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Ja tam popieram ożywcze ruchy ✌️🙃

Cieszę się i zapraszam do dyskusji.

Mam w zanadrzu kilka fajnych tematów. Publikuję je dawkowo. Wymagają one troche większej wiedzy na wstępnie do wejścia ale potencjał do dyskusji jest spory.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Ja słucham bez DSP bo znalazłem kolumny które nie podbijają moda pomieszczenia na 52Hz. Wszystkie poprzednie korygowałem DSP w tym zakresie (i tylko tym - minus na 52,60 i bodajże 80Hz) 

Od czasu jak mam OZ, chyba nie ma powrotu do BR.. 

Słuchałem konstrukcji OZ. Zdecydowanie jest więcej lepiej grających OZ niż BR choćby z samej statystyki produkcyjnej wiec rozumiem Pana kierunek zelaszcza w takim pomieszczeniu jak Pan ma i to z takimi a nie innymi rezonamsami.. Chce też napisać, że rozmawiamy o dobrze skonstruowanych konstrukcjach i dla mnie BR to taki kompromis między wadami i zaletami kolumny tubowej a OZ gdyż z falowodami narazie mogę sobie pozwolić tylko w średnicy i wysokich tonach z racji gabarytów. Słuchałem również konstrukcji labiryntowych, bandpas różnych rzędów jak i konstrukcji łączonych.

Dlatego uważam, że przy zachowaniu podstawowych wartości fizycznych, wielkościowych przetworników to aplikacja, konstrukcja, wykonanie oraz wiedza konstruktora zapewnka sukces. Nie decyduje o tym rodzaj konstrukcji obudowy.

Taki przykład. Jeden z lepszych zestawów jaki słuchałem a trochę ich słyszałem w życiu. Może nie tyle co najbardziej doświadczeni użytkownicy forum ale jednak sporo to konstrukcja do której wykonawca podszedł w sposób jak to nazwałem od drugiej strony. Ja później trochę zapiłem bo mi się spodobało 😀 

Kolumna dwudrożna na dużym 15 calowym głośniku sredniotonowym oraz głośnik kompresyjny z dużym falowodem by wchodził szeroko w zakresie sredniotonowym. Sama kolumna to projekt DIY. KONSTUKTOR w pełni świadomy ograniczeń jakie wynikają z braku możliwości pomiarów w komorze zastosował najprostrszą zwrotnice BTW pierwszego rzędu, która zachowuje idealne zgranie fazowe z wszystkimi jej wadmai. Ma tylko odciąć odpowiednio głośniki nie wnosząc żadnych przesunięć. Do poprawy reszty Parametrów zastosował w torze DSP jednocześnie dostosowując, strojąc nim kolumny pod tylko i wyłącznie to konkretne  pomieszczenie. Od samego dołu 40hz i niżej zastosował 2x aktywne subwofery o średnicy 18 cali również strojąc w Całość  przy uzyciu DSP. Kolumny zasilił  wzmacniaczami na o mocy 300 watów na kanał nie licząc aktywnych subwooferów. 

Czyli konstuktor świadomy ograniczeń jakie posiada w kwestii konstrukcji   wykonania jak i funduszy chcąc posiadać zestaw na miarę swoich marzeń podszedł do tematu od strony ,,dostosuje sprzęt tylko i wyłącznie pod moje pomieszczenie,, 

Dlatego ,,audiofile dyskutują,  gdyż najlepsze jest to, że sposobów na audio jest mnóstwo i zawsze można się czegoś fajnego dowiedzieć. 

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Ja wyrażam się w sposób grzeczny, nienarzucający nikomu swojego widzi mi się na świat audio jednocześnie szanując drugą stronę dyskusji oraz jej podejście do tematów związanych na forum.

Cudnie! Tylko przyklasnąć. Tylko jak to się ma do tego typu postów?

Dnia 6.07.2023 o 15:23, Nie wszystko wiedzący napisał:

A jak komuś się moje wypowiedzi nie podobają to zlewam takich delikwentów ciepłym moczem i nawet nie odpisuje.

Górnolotne frazesy czy zwracanie się do wszystkich na Pan a rzeczywista kultura wypowiedzi niekoniecznie chadzają ze sobą w parze.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Słuchałem konstrukcji OZ. Zdecydowanie jest więcej lepiej grających OZ niż BR choćby z samej statystyki produkcyjnej wiec rozumiem Pana kierunek zelaszcza w takim pomieszczeniu jak Pan ma i to z takimi a nie innymi rezonamsami.. Chce też napisać, że rozmawiamy o dobrze skonstruowanych konstrukcjach i dla mnie BR to taki kompromis między wadami i zaletami kolumny tubowej a OZ gdyż z falowodami narazie mogę sobie pozwolić tylko w średnicy i wysokich tonach z racji gabarytów. Słuchałem również konstrukcji labiryntowych, bandpas różnych rzędów jak i konstrukcji łączonych.

Dlatego uważam, że przy zachowaniu podstawowych wartości fizycznych, wielkościowych przetworników to aplikacja, konstrukcja, wykonanie oraz wiedza konstruktora zapewnka sukces. Nie decyduje o tym rodzaj konstrukcji obudowy.

Taki przykład. Jeden z lepszych zestawów jaki słuchałem a trochę ich słyszałem w życiu. Może nie tyle co najbardziej doświadczeni użytkownicy forum ale jednak sporo to konstrukcja do której wykonawca podszedł w sposób jak to nazwałem od drugiej strony. Ja później trochę zapiłem bo mi się spodobało 😀 

Kolumna dwudrożna na dużym 15 calowym głośniku sredniotonowym oraz głośnik kompresyjny z dużym falowodem by wchodził szeroko w zakresie sredniotonowym. Sama kolumna to projekt DIY. KONSTUKTOR w pełni świadomy ograniczeń jakie wynikają z braku możliwości pomiarów w komorze zastosował najprostrszą zwrotnice BTW pierwszego rzędu, która zachowuje idealne zgranie fazowe z wszystkimi jej wadmai. Ma tylko odciąć odpowiednio głośniki nie wnosząc żadnych przesunięć. Do poprawy reszty Parametrów zastosował w torze DSP jednocześnie dostosowując, strojąc nim kolumny pod tylko i wyłącznie to konkretne  pomieszczenie. Od samego dołu 40hz i niżej zastosował 2x aktywne subwofery o średnicy 18 cali również strojąc w Całość  przy uzyciu DSP. Kolumny zasilił  wzmacniaczami na o mocy 300 watów na kanał nie licząc aktywnych subwooferów. 

Czyli konstuktor świadomy ograniczeń jakie posiada w kwestii konstrukcji   wykonania jak i funduszy chcąc posiadać zestaw na miarę swoich marzeń podszedł do tematu od strony ,,dostosuje sprzęt tylko i wyłącznie pod moje pomieszczenie,, 

Dlatego ,,audiofile dyskutują,  gdyż najlepsze jest to, że sposobów na audio jest mnóstwo i zawsze można się czegoś fajnego dowiedzieć. 

Średnio mi się podoba rozwiązanie w stylu

 

"Kolumna dwudrożna na dużym 15 calowym głośniku sredniotonowym oraz głośnik kompresyjny z dużym falowodem by wchodził szeroko w zakresie sredniotonowym. Sama kolumna to projekt DIY. KONSTUKTOR w pełni świadomy ograniczeń jakie wynikają z braku możliwości pomiarów w komorze zastosował najprostrszą zwrotnice BTW pierwszego rzędu, która zachowuje idealne zgranie fazowe z wszystkimi jej wadmai. Ma tylko odciąć odpowiednio głośniki nie wnosząc żadnych przesunięć. Do poprawy reszty Parametrów zastosował w torze DSP jednocześnie dostosowując, strojąc nim kolumny pod tylko i wyłącznie to konkretne  pomieszczenie. Od samego dołu 40hz i niżej zastosował 2x aktywne subwofery o średnicy 18 cali również strojąc w Całość  przy uzyciu DSP. Kolumny zasilił  wzmacniaczami na o mocy 300 watów na kanał nie licząc aktywnych subwooferów. 

 

Rozwiązanie zaprzeczające konstrukcji open baffle do tego przekombinowane. Mamy 15" głośnik w docelowej konstrukcji plus DSP plus 2 x aktywny sub i wzmacniacz stereo 2x 300W....pytanie to co to za open baffle ? Jeśli jest sub to czemu w open baffle nie wstawić na dole głośnika 8" aby zmniejszyć szerokość odgród?

Odgroda to odgroda niech zagra jak trzeba na docelowym przetworniku 15 lub 18" i pokaże swoje walory "niskiego i czystego basu". Do tego skuteczność takich przetworników jest rzędu 94dB lub więcej zatem po co piecyki po 300W na kanał?

Przepraszam nie jest sztuką zrobić "x" kolumnę na sterydach w postaci wspomagania tego subem,. Sztuką jest zrobić 2 lub 3 drożną kolumnę gdzie wszystkie pasma są optymalnie dostrojone i niczego nie brakuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie da się zrobić na 8" przetworniku w odgrodzie ale jeśli do odgrody wstawiamy przetwornik 15 lub 18" calowy to raczej za założeniem, iż to zagra dołem dosyć dobrze. Jeśli dokładamy do zestawu suby czyli tworzymy "zestaw na sterydach" to pytanie moje jest takie po co w odgrodzie montować tak dyży głośnik jak można wstawić i 8" + sterydy :)

Generalnie jeśli daną kolumnę podciąga się "sterydami" to znaczy że taka kolumna jest nie wiele warta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.07.2023 o 15:13, Nie wszystko wiedzący napisał:

Bazując na doświadczeniu to uważam, że to nie rodzaj zastosowanej obudowy gra tu kluczową rolę bo można zbudować świetne br jak i obudowy zamknięte czy tam inne bardziej egzotyczne obudowy. Kolumnę trzeba rozpatrywać przez gotową konstukcje.

Poszedłbym bardziej w kierunku trendów. Basem można najłatwiej zaimponować ,,zwykłemu,, słuchaczowi a takich jest przeważająca większość. Skoro to się sprzedaje to tak się tworzy budżetowe kolumny. Trend się nasila to coraz więcej takich konstrukcji powstaje. 

Czy znasz kogoś kto słucha muzyki z pominięciem korektorów barwy? Tzw. Słuchanie na Direct bo w moim przypadku tylko ja doceniam taki dźwięk. Albo jeszcze bardziej ,,ortodoksyjnie,, w trybie direct z użyciem dsp by dodatkowo zniwelowac podbarwienia wywołane rezonansami pomieszczenia? Czyli jeszcze ,,mniej,, basu?

Moi znajomi w większości podkręcają bas nawet i 8db. Kolumny na 0 już ,,przebasowione,  a tu jeszcze korekcja, mało tego czasami to i subwoofer wchodzi w grę.

To są trendy takie.

Można powiedzieć, że ja podchodzę ortodoksyjnie do audio. Też uważam wyższość oz od br.

Nie zgadzam się tylko odnośnie dsp. Uważam, że więcej daje pasywna adaptacja i odpowiedni dobór elektroniki niż aktywna korekcją w tym dsp. Sprawdzone w domowych warunkach i w profesjonalnych. Podkreślam, że to moja opinia własnouszna.

A żeby nie odbiegać od wątku, to na studiach miałem miniwieżę Technics. Stoi jeszcze u moich rodziców, bo czasem odbierają z niej radio. Tragedia, nie mieści się to w żadnych audiofilskich widełkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 1 month later...
Dnia 16.07.2023 o 08:12, Nie wszystko wiedzący napisał:

Mam wrażenie,  że większość nowych ,,budżetowych,, kolumn ma wspólną cechę. Są ,,przebasowione,, z tym, że instrumenty np. Kontrabas nie brzmi jak instrument tylko ,,mruczy,, w ten specyficzny sposób jak z taniego subwoofera. Myślę,  że obeznani wiedzą co mam na myśli. Podobnie bas brzmi z focali aria 948. Totalny brak rytmu.

Nie jest to kwestią akustyki czy jakiś innych podbarwień po prostu tak brzmią. 

Chyba to jest teraz taki trend projektowy.

Niewprawionemu słuchaczowi rzeczywiście taki przekaz może się bardziej podobać sam się z tym spotkałem wielokrotnie.

Mi się to podoba, bo mogę w takiej sytuacji zatkać otwór i robi się często znakomicie.

Co do najgorszych sprzętów to nie wiem. Moim zdaniem większość współczesnego sprzętu (a dawnych sprzed 20-25 lat nie pamiętam) gra co najmniej dobrze. A że różnie? Kwestia gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy wzmacniacz jaki pamiętam to UNITRA pw9010, placek o beznadziejnym brzmieniu, minimalnie "lepszy" był Radmor 5412. A kolumny to stareńkie Kendo bx-11, były okropne, wcześniej miałem młodsze kendo czyli klony Jamo, i te były bardzo przyjemne. No i Altusy 140... Brrr... Straszliwie przesterowana tuba, uszy krwawiły, zamieniłem te tuby na kopułki gdwk 9/80 i było o niebo lepiej. I jeszcze magnetofon unitry za sterowaniem soft twoich i ledami, któremu falowała prędkość przesuwu taśmy. Doprowadzał mnie do szewskiej pasji. Nigdy więcej!!! Dlatego nie mam sentymentu do prl-owskiego audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2024 o 14:04, michaudio napisał:

Dlatego nie mam sentymentu do prl-owskiego audio. 

A miałeś wtedy alternatywę ?

Grało jak grało, ale grało.

I tak za sprzętami stało się w zajebistych kolejkach i człowiek był szczęściarzem, gdy po 12 godzinach stania wyszed ze sklepu z jakimś sprzętem.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem decki z mechanicznym sterowaniem, z mini wieży, i szeroki. A ten ze sterowaniem typu soft-touch, miał problem z pływaniem prędkości przesuwu taśmy. Jeśli odtwarzałem oryginalne kasety, to problem był połowiczny. Bo dźwięk nagrany z równą prędkością, a odtworzony z dużą nierównością, to połowa problemu. A teraz dźwięk nagrany z dużą nierównością przesuwu taśmą przy nagrywaniu + dźwięk odtworzony z tą samą dużą nierównomiernością podczas odtwarzania, ale w innych miejscach to koszmar. Tak działał ten deck unitry. Był denerwujący, i bezużyteczny, pomimo dwukrotnej wymiany obydwu silników napędu. Wtedy nikt nie wpadł na to, że padła stabilizacja pracy owych silników. Dlatego następnym deckiem, wiele lat później był trzygłowicowy Sony tc-k715s. Ten był zajefajny, i w końcu stabilny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...