Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

24 minuty temu, MMarek napisał:

no może oprócz tego boomera od Bowersów 😀

Nie zgadzam się na boomera ani że Bowersy to coś o czym nie warto wspominać. 

Do wiadomości Kolegów.

Byłem u Marka wczoraj niejako przy okazji i na spokojnie, bez pośpiechu i zachcianek osób towarzyszących co do repertuaru posłuchałem systemu Marka raz jeszcze. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem jak super to gra w dzień. Wieczorem musi być jeszcze lepiej więc szczerze zazdroszczę. 

Jednym z moich kryteriów oceny jakości są wybrzmienia i fakturowanie "talerzy". Bowersy zjadają na śniadanie w tej materii moje Heresy.

Detal i precyzja to kolejne walory tego systemu. 

Trochę wcześniej narzekałem na bas bo akustyka pomieszczenia jest nieubłagana i o tym jeszcze wspomnę w temacie o akustyce jak znajdę chwilę ale krótko odniosę się do tego co słyszałem. 

Te ubytki w okolicach 50Hz nie są tak bardzo dokuczliwe w kontekście SQ. Basik z tych kolumn nie ma problemów by odzywać się w okolicach 30-40Hz u Marka i to bez żadnej krępacji. Jest go objętościowo mniej ale schodzi pieruńsko nisko i jest bardzo precyzyjny porównując do Heresy co bardzo mi się podoba.

Marku dziękuję za gościnę raz jeszcze 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Artur Brol napisał:

Ale to jak, tweeter na dole?

NIe jest to tak we tweeter powinien byc na wysokosci naszej glowy?

Nie jest to reguła. To zależy od woli konstruktora i tego, jak zaprojektował zwrotnicę. Takie ustawienie może służyć wyrównaniu czasowemu przetworników (odpowiednik pochylenia obudowy).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Artur Brol napisał:

NIe jest to tak we tweeter powinien byc na wysokosci naszej glowy?

Powinien być tam gdzie fala akustyczna z wszystkich przetworników zszyta na częstotliwościach podziału przy uchu nie miała żadnych ubytków w SPL. 

Osiąga się to doborem wartości parametrów RLC zwrotnicy lub kątem pochylenia frontu kolumny lub położeniem przetworników w osi pionowej jak koledzy już wspomnieli.

Warto o tym pisać. Koherencja czasowa przetworników jest bardzo ważna ale nie najważniejsza. 

Warto słuchać bo to jedyne kryterium akceptacji oczekiwanej jakości brzmienia 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas się mierzy Mariusz a teraz studyjne monitory to juz komputery gdzie zwrotnica nie jest ustalona i przeważnie cyfrowa. Mowię juz o profesjonalnych nie domowych studiach. W domowych się nie spotkałem.

4 minuty temu, Rega napisał:

A ja ustawiam sobie teraz organoleptycznie i tak jak pasuje. Oczywiście tylko w tych kolumnach

 

IMG_20240302_192003.jpg

Też ustawiam na sluch, bo nasz kolega Michał juz ma od tego mikrofony, komputery. Producent proponyje mu gotowe sety. Nie pogadasz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Rozumiem, ze wzbudza Ci się bez dsp?

Tak , właśnie skończyłem pomiary DL. Słuchanie jutro. 

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Tak obserwuję jak Koledzy z forum poszli mocno do przodu z głośnikami.

bo każdy ma już pewnie z piątego Graala . No ! Ręka w górę , kto przy poprzednich paczkach mówił , że to już koniec drogi ? :) 

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Chyba jednak pomieszczenia.

Za pa mię tam ! :) 

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

A tu przepiękne wykończenie.

A nie da się jakoś wyprasować tego zawieszenia ? :) Bo chyba w transporcie .... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, audiowit napisał:

U nas się mierzy Mariusz a teraz studyjne monitory to juz komputery gdzie zwrotnica nie jest ustalona i przeważnie cyfrowa

Jak się mierzy to też warto wspomnieć o tym gdzie się mierzy. Kombinując z projektem zwrotnicy mierzyłem pomiędzy tweeterem a midwooferem, na wysokosci tweetera i w różnych pomiędzy. Za każdym razem wyniki niby podobne ale inne były. 

Doszedłem do wniosku, że to nie apteka jest. Będzie grało niemal identycznie bo i tak to co pomierzymy nijak się ma do tego gdzie usiądziemy i na jakiej wysokości ucho bedzie w stosunku do polożenia tweetera. 

Poza tym niby skąd mamy wiedzieć jak konstruktor mierzył by uzyskać doskonałą koherencję czasową? 

Kiedyś zapytałem konstruktora BMN gdzie powinien być tweeter w kontekście standów które sobie strugałem. Dokładnie określił wysokość, a później się dowiedziałem, że kolumny stroi na ucho. Czyli pod swoje oczekiwania, w swoim pomieszczeniu, na swoim sprzęcie bez sprawdzenia pomiarem.

Doszedłem do wniosku, że to drobnostki są, że to nie apteka po tym jak skonstruowałem zwrotnicę do moich BMN wg ogólnie dostępnych wytycznych. W pomiarach koherencja wychodzi super teraz ale czy poprawiło się tak bardzo brzmienie by ochać z zachwytu? Nie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

nie da się jakoś wyprasować tego zawieszenia ? :) Bo chyba w transporcie .... :) 

Maskownice ktoś odwrotnie założył, zdarza się. Trzeba rozegrać i wrócą do pierwotnego kształtu. A dam minkę bo jeszcze kto... :)

 

Od razu przypominają mi się opisy stanu paczek Dynaudio z OLX i na końcu stwierdzenie, tweetery czasem się marszczą i jest to zjawisko normalne. Sądząc po tym jak często się je widuje to chyba faktycznie tak jest  :)

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MMarek napisał:

no może oprócz tego boomera od Bowersów 😀

Marek , no nie mów , ze ten " flagowy Bowers ' miło nie połechtał :) 

44 minuty temu, MariuszZ napisał:

Jestem pod ogromnym wrażeniem jak super to gra w dzień.

A mówiłem Markowi , by dopłacił te 3,50 zł do wersji całodobowej ! :) 

41 minut temu, audiowit napisał:

gdzie zwrotnica nie jest ustalona i przeważnie cyfrowa.

Do moich byłych Alteców zalecano zewnętrzną zwrotnicę.

https://musiccenter.pl/sklep/naglosnienie/systemy-antysprzezeniowe/dbx-driverack-pa2/

ponoć czyni cuda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Jak się mierzy to też warto wspomnieć o tym gdzie się mierzy. Kombinując z projektem zwrotnicy mierzyłem pomiędzy tweeterem a midwooferem, na wysokosci tweetera i w różnych pomiędzy. Za każdym razem wyniki niby podobne ale inne były. 

Doszedłem do wniosku, że to nie apteka jest. Będzie grało niemal identycznie bo i tak to co pomierzymy nijak się ma do tego gdzie usiądziemy i na jakiej wysokości ucho bedzie w stosunku do polożenia tweetera. 

Poza tym niby skąd mamy wiedzieć jak konstruktor mierzył by uzyskać doskonałą koherencję czasową? 

Kiedyś zapytałem konstruktora BMN gdzie powinien być tweeter w kontekście standów które sobie strugałem. Dokładnie określił wysokość, a później się dowiedziałem, że kolumny stroi na ucho. Czyli pod swoje oczekiwania, w swoim pomieszczeniu, na swoim sprzęcie bez sprawdzenia pomiarem.

Doszedłem do wniosku, że to drobnostki są, że to nie apteka po tym jak skonstruowałem zwrotnicę do moich BMN wg ogólnie dostępnych wytycznych. W pomiarach koherencja wychodzi super teraz ale czy poprawiło się tak bardzo brzmienie by ochać z zachwytu? Nie 😉

Nie wiem, nie znam się niemniej tak juz to wyglada. Pewnie w produkcji konsekwencje nieprawidłowego ustawienia sprzetu są inne niz w systemie domowym ;).

Jestem sceptycznie nastawiony do pomiarow ale czasem lepszy pomiar i korekta niż dudniacy bas. U mnie efekt odwrotny do zamierzonego. Zmiana niewielka i raczej na niekorzyść.

Myslę też, że w pomiarach i ustawieniach o ktorych wspominałem koherencja czasowa jest tylko malym procentem ustawień.

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Marek , no nie mów , ze ten " flagowy Bowers ' miło nie połechtał :) 

A mówiłem Markowi , by dopłacił te 3,50 zł do wersji całodobowej ! :) 

Do moich byłych Alteców zalecano zewnętrzną zwrotnicę.

https://musiccenter.pl/sklep/naglosnienie/systemy-antysprzezeniowe/dbx-driverack-pa2/

ponoć czyni cuda.

Tak, coś takiego. Linn uzywa takich trochę bardziej amatorskich. Widziałem tez bardziej zaawansowane. Przynajmniej tak wygladały.

Tomek, myślę, ze dsp zalatwi sprawę z basem. A może jakieś obrazy przodkow czy inne przeszkadzajki zdałyby się na scianach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

 

Za pa mię tam ! :) 

 

Moze sie powinienem wytlumaczyc. 😊

To nie jest krytyka sprzetu, ukryta pomiedzy wierszami.

Sprzet masz przedni.

Chodzi o to ze raczej mi sie nie uda kupic domu z takim pokojem by taki sprzet mozna bylo postawic.

Wiec w pierwszej kolejnosci zazdroszcze metrazu. Sprzetu tez, ale sprzet , gdybym mial metraz jakos bym z czasem sobie kupil.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

Ilość metrów szczęścia nie daje.

Tak mówią tylko Ci, którym ich nie brakuje. :)

4 godziny temu, MMarek napisał:

oprócz tego boomera od Bowersów 😀

Proszę o dopisanie do klubu boomersów. (Choćby dlatego, że u mnie potrafi zadudnić na niższym basie: boom, boom, boom niczym u Johna Lee Hookera. ;) ) Ile wynosi składka roczna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafał S napisał:

Tak mówią tylko Ci, którym ich nie brakuje. :)

Czyli mają porównanie i wiedzą co mówią. 

10 godzin temu, audiowit napisał:

Masz jeszcze Romek te Chario?

Co znaczy miałem?

Nie, nie mam. Odkupił je ode mnie Kolega Halik.

Ja kupiłem je z zamiarem używania z lampą, a z lampą zagrały srednio. Do tranzystora ok. I stały nieużywane , zbierając kurz. U mnie do tranzystora były inne, moim zdaniem, pełniejsze brzmieniowo i bardeziej wpisujące się w charakterystykę pomieszczenia.

Póżniej Kolega Halik stwierdził, ze brzmieniowo zmiażdżyły jego, kilkakrotnie droższe, SF.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...