Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

2 godziny temu, Adi777 napisał:

Niektórzy specjalnie aplikuja "krzywą Harmana" by zbliżyć sie do takiej charakterystyki przenoszenia, a Ty masz to juz na starcie bez kombinowania. Zapowiada się dobrze. Gratulacje 🎉

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Wiele razy było o tym, kolumny mogą być "liniowe", ale zapominamy często, że kolumny korelują bardzo mocno z pomieszczeniem i to od tego pomieszczenia będzie zależeć,  jak nam zagrają.

Często realia pokazują, że te wykresy to można sobie wsadzić na półeczkę z bajkami, dlaczego? Właśnie dlatego: Akustyka panie-AKUSTYKA!

To prawda. Ale prawdą tez jest to że kolumny z "takim" pasmem z pewnoscia sa lepsze (pod tym wzgledem), niż inne z "poszarpaną" charakterystyką wstawione w tę samą akustykę.

Czyt. Łatwiej będzie z ewentualną poprawą akustyki.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To prawda. Ale prawdą tez jest to że kolumny z "takim" pasmem z pewnoscia sa lepsze (pod tym wzgledem), niż inne z "poszarpaną" charakterystyką wstawione w tę samą akustykę.

Oczywiście, że tak jest.

Dlatego napisalem wcześniej, że nie wszyscy producenci...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DiBatonio napisał:

nie wiemy w jakich warunkach były te pomiary robione

to też napisałem, czytałeś?

16 minut temu, DiBatonio napisał:

Wiele razy było o tym, kolumny mogą być "liniowe", ale zapominamy często, że kolumny korelują bardzo mocno z pomieszczeniem i to od tego pomieszczenia będzie zależeć,  jak nam zagrają.

też wszyscy zapominają o podstawie t.j. mocy nagłośnienia danego pomieszczenia🤭.

Żadna kolumna również pomieszczenie nie spełni warunków akustycznych gdy przekroczymy granicę nagłośnienia. O tej zasadzie większość zapomina i szuka wad, modów itd. pozostaje pogoń za ogonkiem🤗

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karol64208 napisał:

Żadna kolumna również pomieszczenie nie spełni warunków akustycznych gdy przekroczymy granicę nagłośnienia. O tej zasadzie większość zapomina i szuka wad, modów itd. pozostaje pogoń za ogonkiem🤗

Ja jesli juz to raczej "cierpię" na niedobór wydajności zasilania, gdy najdzie ochota "dołożyć do pieca" ;)

No ale w sumie staram sie nie wymagać niewiadomo czego po niezbyt mocarnym wzmacniaczu, plus "strat mocy" wprowadzanych przez kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karol64208 napisał:

to też napisałem, czytałeś?

też wszyscy zapominają o podstawie t.j. mocy nagłośnienia danego pomieszczenia🤭.

Żadna kolumna również pomieszczenie nie spełni warunków akustycznych gdy przekroczymy granicę nagłośnienia. O tej zasadzie większość zapomina i szuka wad, modów itd. pozostaje pogoń za ogonkiem🤗

W jakich jednostkach mierzymy " moc nagłosnienia danego pomieszczenia" ? W dB, dżulach?

Modów raczej nie trzeba szukać, bo wiadomo, ze są.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja jesli juz to raczej "cierpię" na niedobór wydajności zasilania, gdy najdzie ochota "dołożyć do pieca" ;)

No ale w sumie staram sie nie wymagać niewiadomo czego po niezbyt mocarnym wzmacniaczu, plus "strat mocy" wprowadzanych przez kolumny.

Jeśli Ci się uda znaleźć to wypróbuj kolumny o skuteczności powyżej 100dB. Wystarczy kilka lub kilkanascie wat i nagłośnienie będzie odpowiednie nawet przy dużej powierzchni pomieszczenia. 

Dołozenie do pieca, z zachowaniem jakości nie sprawia wtedy żadnych problemów, no chyba że w grę wchodzi lampa o duzych zniekształceniach, bo wraz ze wzrostem skuteczności wzrasta też wyłapywanie wszystkich zakłóceń i niedoskonałości. Np w postaci brumu. 

Ja ostatnio słucham kolumn 104 dB i z lampą leciutki ( taki do przyjęcia) brum słychać jedynie przy braku sygnału wejściowego. Lampa niezbyt mocna bo zaledwie ok  2x9W i wyciszona do połowy. Poprzednio z kolumnami 90dB grała na 70% mocy.  Z tranzystorem, wyciszonym do max ( godz 8 - 9) kolumny mogą urwać głowe, a bas ,,klatę masuje,,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 Odpowiedź konstruktora:

The measurement I sent you and shown here https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/20k-for-dream-2-0-or-2-1-rig.50364/page-5#post-1814509

is actually 2 measurements ;-). Above 500hz, mic 1m pointed at tweeter axis, gating for accuracy above 500hz. 1/6th octave resolution, 0, 30 and 60 degrees off axis.

Below 500hz, mic 1/2" from front woofer cone, so "nearfield" measurement. This is a common technique, also used by John Atkinson Stereophile etc.

This thread on ASR explains much of it https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/how-to-make-quasi-anechoic-speaker-measurements-spinoramas-with-rew-and-vituixcad.21860/

@DiBatonio Tak AJ Soundfield to widzi:

Above 500hz (approximately), the speakers response dominates the sound. Below 500hz or so, the room. This is based on PERCEPTUAL research from around the world. The photo attached is from Dr Toole book, which is not "his" word, but what thousands of researchers have found across the earth, using blind listening test. If the poster saying "Acoustics, ACOUSTICS" has blind LISTENING test data to the contrary, then he should be able to provide many links. Don't expect any ;-).

The top woofer is not passive, it is active, with rear "open baffle" to generate out of phase delayed signal, for generating rear cancellation aka cardioid in bass. It is there to generate negative sound pressure, in rear. This paper with FIFTY bass LISTENING studies explains why https://secure.aes.org/forum/pubs/conferences/?elib=17270

If he has better evidence, tell him to provide all the links so I can read.

As I have told you many times, "Room" EQ will most likely be needed in your room, below 500hz. Above 500hz, only EQ would be for bright or dull recordings. This is "music" EQ, not speaker or room.

image.png.2afa41644a61847d1275859c2ef59bbd.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś do konstruktora o tym co tu piszemy? 😆

Pięknie. 

Swoją drogą to świetne rozwiązanie taki głośnik aktywny generujacy ujemne ciśnienie akustyczne poniżej 500Hz.

Pewno jest bardziej uniwersalne niż typowe konstrukcje BR, czy nawet zamknięte, ale nie zmieni to faktu, że odpowiedź pomieszczenia na te głośniki będzie,  jaka to już tylko Ty będziesz wiedział. 

Nam pozostanie uwierzyć w Twój późniejszy opis brzmienia jaki jest super etc. 

Bo kto będzie w stanie to zweryfikować?  chyba że zaprosisz kolegów z forum 🙂

Na koniec, żeby nie było,  wierzę w te kolumny, ale w akustykę i jej wredność  każdego zamkniętego pomieszczenia też ...

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, DiBatonio napisał:

Napisałeś do konstruktora o tym co tu piszemy? 😆

Pięknie. 

Dlaczego nie? Byłem ciekawy jak on to widzi jako konstruktor. To jakieś zamknięte forum? 😄

Po Edkach wszystko będzie dobre 😛

57 minut temu, DiBatonio napisał:

Bo kto będzie w stanie to zweryfikować?  chyba że zaprosisz kolegów z forum 🙂

Hmm, mogę zaprosić kogoś, dlaczego nie, natomiast weryfikacja dźwięku? Przyjdzie ktoś, kto lubi całkiem inny dźwięk niż ja, i co? Napisze później, że było słabo czy że się nie podobało? Jedno i drugie to co innego. 

Co Ci da taka opinia? Nic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Adi777 napisał:

Jeszcze podstawki pod kolumy poszukam. 

 

Zaraz, zaraz. 
Do takich kolumn przydałoby się zacne źródło. Podpowiem bez cienia uśmiechu. Lampizator.

Tego już koledzy nie wytrzymają.  A ja poproszę, byś ogarnął jakoś wygłuszenie pokoju i opisywać brzmienia nie potrzebujesz. Ja już je sobie wyobrażam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2024 o 17:47, Dedal napisał:

Trzymam ciśnienie i mocz 🤭 więc , do boju 😉

Ja też, bo AudioTube ma dziwne wyobrażenie o piszących tutaj i zdaje mu się, że wszyscy tu zazdrościmy Adiemu.

A chodzi li tylko o korelację głośników z akustyką pokoju w którym staną, nic ponad to.

🤦🏻

 

Dnia 13.04.2024 o 14:24, Adi777 napisał:

Hmm, mogę zaprosić kogoś, dlaczego nie, natomiast weryfikacja dźwięku? Przyjdzie ktoś, kto lubi całkiem inny dźwięk niż ja, i co? Napisze później, że było słabo czy że się nie podobało? Jedno i drugie to co innego. 

Co Ci da taka opinia? Nic.

To możesz napisać każdemu z forumowych „testerów” kolumn i wzmacniaczyków, pretendujących do miana recenzentów i speców od składania audiosystemów tzw. „Pewniaków”, a nie do mnie.

A jakby iść dalej, to skąd pewność, że konstruktor tych kolumn trafił w twój gust, na odległość i na podstawie e-maili? 
 

Nie o to mi chodziło, a jeśli ktoś ma chociaż średnie wyobrażenie jak co powinno brzmieć bez problemu sobie poradzi z oceną.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak co powinno brzmieć , ale jeśli bym odsluchiwał ten system i nie zagrał by według  mojego wyobrażenia , bez krępacji bym pocisnął.- że nie moje granie .A nie pisał jak to super było , a w kuluarach jaka lipa 😉 

Ale za daleko więc bez obaw Adi 😂 

A poważnie gratulacje i mam nadzieję że się wszystko ułoży jak trzeba 👍 choć jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jak to zagra .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, DiBatonio napisał:

A jakby iść dalej, to skąd pewność, że konstruktor tych kolumn trafił w twój gust, na odległość i na podstawie e-maili? 

Mój gust jest nieskomplikowany. Nie jestem audiofilem. Ważnych było dla mnie kilka czynników nie mających wspólnego z kwiecistymi opisami przez niektórych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kraft napisał:

Wszystkie bardzo dobre kolumny powinny grać... tak samo.

Czyli jak ? 

W sumie śmieszne stwierdzenie a w Twoich ustach tym bardziej .

Więcej niż jedną parę masz pewnie dla kolorytu i   żeby pokazywać odwiedzającym jakie są złe i uczulać by błędów nie powielali .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2024 o 17:31, Adi777 napisał:

Akurat przy tych kolumnach akustyka ma mniejszy wpływ

Hmm, ciekawa teoria 🤔

23 godziny temu, DiBatonio napisał:

Wiele razy było o tym, kolumny mogą być "liniowe", ale zapominamy często, że kolumny korelują bardzo mocno z pomieszczeniem i to od tego pomieszczenia będzie zależeć,  jak nam zagrają

I dlatego najlepiej gdy kolumny sa liniowe, zmniejsza to problemy zwiazane z pomieszczeniem, a kazde pomieszczenie genereuje problemy. Oboje przerobilismy ten temat 😉

23 godziny temu, DiBatonio napisał:

Akustyka panie-AKUSTYKA!

60-70% sukcesu 👍

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wszystkie bardzo dobre kolumny powinny grać... tak samo

Kolejna ciekawa teoria, majac na uwadze ze nic we wszechswiecie nie jest takie same, a juz szczegolnie rozne konstrukcje, na czesto skrajnie odmiennych komponentach.

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

zdaje mu się, że wszyscy tu zazdrościmy Adiemu.

Uogólniasz. Życzę Adiemu jak najlepszego grania i ..... wcale Mu nie zazdroszcze bo On jest dopiero na początku drogi. Kolumny zmieni jeszcze wiele razy. Pogadamy za 40 , o przepraszam już nie ze mną, lat😒.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...