Skocz do zawartości

Czego słuchasz??


karp

Recommended Posts

Tomasz Stańko - Wooden Music I

@Adi777 - oraz ktokolwiek, kogo to interesuje... przesłuchałem w całości i bardzo uważnie nową płytę Stańko już trzy razy (oraz kilka razy we fragmentach) i potwierdzam większość z Twoich spostrzeżeń, jak również odczucia tzw. rynku muzycznego: "Wooden Music I" to płyta wielka. uważam, że absolutnie bez żadnego zawstydzenia mogąca stawać w szranki i konkury z najlepszymi płytami artysty nagranymi w tamtym okresie. Od siebie dodam, że nowe nagranie jest odrobinę bardziej spójne (na mały plus) i przez to odrobinę bardziej przewidywalne (na mały minus) od np. takiej "TWET" czy "Music for K". Ale to ten sam wysoki poziom muzycznego zadowolenia mierzonego szerokością "banana" na twarzy słuchacza...;)

A co to za muzyka? Myślę, że najlepiej będzie jak zacytuję fragment recenzji niniejszej płyty zamieszczonej na łamach Jazz Forum: 

"Bronisław Suchanek, ostatni żyjący członek kwintetu wspomina: „Muzyka drewniana jest totalną improwizacją. Przyjeżdżaliśmy na koncert, zaczynaliśmy grać i nie wiedzieliśmy, dokąd pojedziemy. Jedyne co nas prowadziło to wspólna i psychiczna zgodność, zrozumienie, przyjaźń i respekt w tej podróży muzycznej. Muzyka była pierwszym i najważniejszym elementem, któremu należało się przyporządkować – to był free jazz najczystszej wody. Jeśli są tam momenty, które wydają się zaaranżowane, to wynikają z tego, że graliśmy razem przez kilka lat, wieczór po wieczorze, jeżdżąc z klubu do klubu. Znaliśmy się lepiej niż znali nas nasi rodzice, mieliśmy do siebie totalne zaufanie – dzięki temu ta muzyka zaistniała w taki sposób.""

Aż strach pomyśleć jak niewiele brakowało aby to nagranie z 1972r nigdy nie ujrzało światła dziennego! Gdyby ktoś dociekliwy nie wyszperał materiału z czeluści archiwum Radia Bremen po po 50-ciu latach, nie byłoby obecnego święta! Ba! Święta z poprawinami, bowiem znalezionego materiału jest tak dużo, że nie zmieścił się na jednym krążku i w pierwszej połowie 2023r pojawi się na rynku "Wooden Music II". A więc radość dubeltowa...:)

Moim zdaniem najciekawsza recenzja niniejszej płyty (autorstwa Filipa Kalinowskiego) znajduje się na tej niepozornej stronie: https://radiomeister.pl/recenzja-tomasz-stanko-quintet-2/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dorsz napisał:

Mark to jest jeden z geniuszy gitary.

 

Ja też tam sobie kiedyś brzdąkałem, no ale sorry, albo masz słuch absolutny albo nie.

No to jest coś ;)
A znasz ALCHEMY ?
Wyjątkowy album, jeden z moich ulubionych...

od połowy utworu dzieją się cuda ;) Słuchać koniecznie z odpowiednią głośnością ;)

15 godzin temu, Rega napisał:

A tu dwaj geniusze jednocześnie. Proszę zwrócić uwagę ile radości daje IM (a przy okazji słuchającym) gitara😄

 

Wspaniałe! brak słów.

Edytowano przez LML
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rega napisał:

@LML - posłuchaj wszystkiego - warto. Nie tylko Alchemia. Tego slucham bardzo często. Jeśli wklejałem już to zdjęcie to przepraszam.

IMG_20221102_135944.jpg

Ja też słucham bardzo często. No coś pięknego ;) moje ulubione to MAKING MOVIES I ALCHEMY ale i LOVE OVER GOLD wspaniała.
Mamy chyba podobny gust ... (choć ja mniejszą kolekcję). Wgl to uważam, że te albumy na CD (mimo, że to remaster) są świetnie zrealizowane. 3 wyżej wymienione przeze mnie są wspaniale zrealizowane. Ale na przykład BROTHER IN ARMS mimo, że też bardzo dobrze zrealizowana, to moim skromnym zdaniem już nie to samo...

PS:
Czy ktoś może mi powiedzieć czemu ja nie mogę wysyłać zdjęć...? Zrobiłem fotę ze swoją kolekcją DS, podjarany, że mamy wspólny temat, a tu nie mogę notorycznie żadnego zdjęcia dodać. Próbowałem z dwóch różnych komputerów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając zasoby Internet Archive, w Unlooked Recordings, trafiłem na album Joan Baez - Baptism https://archive.org/details/lp_baptism_joan-baez . Piękny, to wiedziałem, ale nie wiedziałem, iż wypadł z ochrony.

Po oczyszczeniu, odszumieniu itp. słychać ten piękny lekko drżący głos niezapomnianej Joan.

Technicznie, DR=20. Uczcie się panowie od miksowania. Muzyka ma nie męczyć stałym waleniem po najwyższych głośnościach, ma być dla ucha, a nie dla kieszeni i to raczej nie naszej.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...