Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Trend budowania kolumn w których jest więcej niż jeden głośnik przetwarzający zakres poza basem tego samego typu jest dość mało popularny. Wiąże się z tym więcej problemów niż korzyści. Yamaha w swoich soudbarach chciała uzyskać dzięki podziałowi na niezależne zasilanie głośników możliwość uzyskiwania kontrolowanego rozchodzenia się fal dźwiękowych w celu uzyskanie dźwięku przestrzennego w pomieszczeniu z jednego miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Ale IRS V są wielogłośnikowe. Bety i RS IB równierz - choć tu jest ich o wiele mniej.

Ogólnie - zestawienie napędzające Bety wg mnie było słabe - przepraszem Piotra, jeśli to przeczyta (Tact Millenium i chyba transport Vivaldi+przetwornik - nie pamiętam dokładnie). Okablowanie, też przypadkowe. Pomieszczenie, czy ustawienie takie sobie.

Do tego korektor akustyki, który chyba robił robotę, bo to wystarczyło, aby przy chórach popłyneła łezka piękna i radości. 

Problemem jest takie zestrojenie, zespolenie całości, aby wielogłośnikowe grały niczym... współosiowe, a zasięg mają dużo większy,. Obejmujący całość muzyki.

Temat następny. Kazdy (przy wielogłośnikowych) przetwornik jest odpowiedzialny za swoje pasmo. Każdy więc może/jest "specjalistą" w wąskiej dziedzinie, zakresie. Zaś wielki głośnik, odtwarza całe pasmo... W przypadku wielu głośników  jest problem z zestrojeniem, zszyciem pasma. A znowu jeden głośnik  - nie będzie grał wybitnie wszystkich podzakresów. Owszem - są i próby umieszczania wysokotonowca w centrum, wewnątrz głośnika szrokopasmowego. Tak sobie wypadają - moim zdaniem. Tak jak to widzę. Lecz, jak kto woli i uważa....

Fakt (że słyszymy niecałe spektrum) słychać dopiero przy Betach (16 Hz +- 2 dB - niby bez sensu). Choć, już R90 pokazują tu, że muzyka (np. z Toccaty i Fugi Bacha) potrafi być niezwykle fasynująca, a przy okazji zejść do piwnicy i trząść ścianami (choć gra po cichutku).

 

Beta prawy.jpg

Beta1.jpg

Ja+ Beta.jpg

Edytowano przez zukzukzuk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Tego typu dyskusje i spostrzeżenia mnie rozbijają. Jak mam po czymś takim traktować poważnie inne audiofilskie stwierdzenia? Jak ktoś opowiada głupoty na jeden temat, to skąd mam wiedzieć, że podobnie nie błądzi w przypadku innych zagadnień. No i już człowiek musi być sceptyczny wobec wszystkiego, co przeczyta, a to wcale takie fajne nie jest :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No i już człowiek musi być sceptyczny wobec wszystkiego, co przeczyta, a to wcale takie fajne nie jest :(

Wystarczy filtrować treści i się nie przejmować za bardzo zawartymi tamże prawdami. 

Jakie to proste jest. Po co kolumn lepiej brzmiących szukać jak łatwiej wtyki w coaxialu wymienić i mieć poprawę jakości odtwarzanej muzyki o kilka klas po taniości ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Hej 🙂 słyszał ktoś o tych monitorach? HEDD Type 20. Są co prawda studyjne ale po tym filmie mam wielką ochotę je kiedyś usłyszeć. Może byłyby świetne jako mini zestaw np. z moim RME DAC jako pre (lub z czymkolwiek). Wyglądają bardzo rasowo i solidnie jak dla mnie. Tylko ich cena spora, ale w używki można by pójść. Ciekawe jak rzeczywiście spisują się  w domowych - pokojowych warunkach.

Jak myślicie, czy studyjne klocki przyjmują się czasem również w domu? Pytanie nawet pasuje do tytułu wątku "krytyka rynku audio". 

 

Kto nie widział filmu, proszę:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JohnDoe napisał:

 

Jak myślicie, czy studyjne klocki przyjmują się czasem również w domu? Pytanie nawet pasuje do tytułu wątku "krytyka rynku audio". 

 

 

 

Moim zdaniem jest to przyszlosc w audio. Niekoniecznie studyjne, raczej mam na mysli aktywne zespoły.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny aktywne są na rynku od bardzo dawna i nie zrobiły dużej kariery w domowym audio. Ich amplifikacja z użyciem wzmacniaczy i zasilaczy impulsowych powinna temu pomagać. Jednak powodem braku sukcesu w powszechnym audio jest chociażby to że przeciętny przedwzmacniacz zwykle jest droższy niż wzmacniacz z końcówkami mocy. Do tego produkcja kolumn aktywnych jest przeciętnie droższa niż podobnych pasywnych.

Brak możliwości kombinowania z różnymi wzmacniaczami sprawie również nie pomaga. Kolejny problem,jest jeszcze taki że firmy które wyprodukowały w przeszłości dobre kolumny aktywne, jak się okazało zamknęły sobie trochę rynku. Ludzie którzy je kupili , jak się okazuje zwykle przestali zmieniać sprzęt.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio pro jest takie cudownie proste. Zobaczcie na te standy. Czy takie patyki przeszłyby u audiofila? A tabelka na tyle kolumny z zakresami regulacji? Dla nas już sama myśl o użyciu pokrętła barwy wymusza pokutę (a co dopiero czyn). Najgorsze, że nie widać opamiętania. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. U nas coraz więcej wydumanych mitów, a coraz mniej praktycznie użytecznej wiedzy. A w audio pro cały czas do przodu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już systemy aktywne bez kabli i wprawdzie znajdują one wielbicieli, ale spoza grona audiofilskiego. Własnie brak kabelków jest tu gównie problemem, no i to ze nie można zmienić wzmacniacza i jeszcze jak do tego dojedzie coś takiego, że ma w sobie zawarte źródło dźwięku ..... , ..... to prawdziwy dramat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki kabelkami, jak ktoś lubi nimi żonglować to jego sprawa, mnie akurat to nie zajmuje.  Standy, antywibracje pod takie studyjne monitory można przecież sobie dobrać wedle upodobań. Całą resztę, akustykę też. 

Mnie raczej chodzi o to, czy z takich studyjnych monitorów "pro" można mieć przyjemność słuchania W domu, nie siedząc z głową sztywno w "near field" ale w całym pomieszczeniu (powiedzmy do 20m^)?  W podanym przeze mnie filmie, Darko mówi o  dokładności i wręcz namacalności dźwięku z tych monitorów. Czy ta dokładność nie zabije przyjemności słuchania dla samej muzyki jako całości a nie poszczególnych dźwięków? A może to raczej kwestia gustu, preferencji dźwiękowych i jednemu będzie pasować a komuś innemu nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłuchałem heddy, adamy, krk, yamahy, focale, evo i jeszcze parę innych. Dźwięk z monitorów aktywnych jest wyrazisty, wypełniony, twardszy od brzmienia mojego zestawu vintage. Jak dla mnie jest mniej przyjemny do odsłuchu i może zmęczyć. W większości był również mniej muzykalny, melodyjny.  Ostatnio miałem okazje słuchać genelec i wrażenia miałem pozytywne ale bez zachwytów. Wybrałbym ponownie swój zestaw vintage tym bardziej, że jest wiele tańszy. 

 

p.s.  Przy okazji zapraszam tych co nie zauważyli jeszcze do nowo otwartego wątku "Audiofile pomagają" w dziale romowy {nie}kontrolowane i dołączenia do zamieszczonej tam zbiórki. Zarówno kablarzy i antykablarzy. Wątek jest dla wszystkich forumowiczów którzy pasjonują się audio. Nazewnictwo i te głupie podziały nie mają tam znaczenia.

Pozdrawiam

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fortepiano napisał:

Przesłuchałem heddy, adamy, krk, yamahy, focale, evo i jeszcze parę innych. Dźwięk z monitorów aktywnych jest wyrazisty, wypełniony, twardszy od brzmienia mojego zestawu vintage. Jak dla mnie jest mniej przyjemny do odsłuchu i może zmęczyć. W większości był również mniej muzykalny, melodyjny.  Ostatnio miałem okazje słuchać genelec i wrażenia miałem pozytywne ale bez zachwytów. Wybrałbym ponownie swój zestaw vintage tym bardziej, że jest wiele tańszy. 

 

Myślę ze takie "bezduszne" granie z monitorow studyjnych mogło by ciekawie sie połączyć z pre na lampach. I to niekoniecznie z gornej półki. Moze byc nawet jakies DIY. Sam sie zastanawiam nad takim testem u siebie

3 godziny temu, MobyDick napisał:

 Kolejny problem,jest jeszcze taki że firmy które wyprodukowały w przeszłości dobre kolumny aktywne, jak się okazało zamknęły sobie trochę rynku. Ludzie którzy je kupili , jak się okazuje zwykle przestali zmieniać sprzęt.

Moim zdaniem tu jest strzal w 10! Pasywne zestawy sa na rynku popularne poniewaz musi sie rynek krecic. Jesli sprzet na lata to "activ". Np. Qadral Titanium w wersji activ, albo wilson audio sasha activ.... mniam :)

Pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet i lepiej zwłaszcza jesli zna sie przypadki z firma NAD. Tam to potrafi byc rozbierznosc na potku miedzy kanałami. Moze by tak cos zmajstrowac tu na forum jakis uklad tego typu hmmm.

Pozdr

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w takich artykułach nawijają makaron

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/4367-10-sposobow-na-poprawe-brzmienia-systemu-stereo-za-0-zl

 

Przy czym zgrabnie się zabezpieczają :D

"....Tak przynajmniej twierdzą producenci tego typu akcesoriów...."

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy creative directorzy działający na rzecz branży audio są skończonymi kretynami (creatin director?)? Taka myśl powraca prawie za każdym razem, gdy zobaczę zdjęcia reklamowe nowych kolumn. Ustawienia głośników są na nich zawsze bardzo creative (dodatkowo wszystkie głośniki są wireless, ale o to już mniejsza). 

Druga opcja, że to nas mają za kretynów.

10SposobowNaPopraweBrzmieniaZa0Zl-02.thumb.jpg.61e1fe269dde8919d5ecf78da6105fde.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ze w tym pomieszczeniu kolumny pełnią wyłącznie funkcję ozdobną :D . Ilekroć oglądam zdjęcia z folderów reklamowych sprzętu audio widzę ze robił je fotograf, dla którego ważna jest jedynie kompozycja zdjęcia i prawdopodobnie nie orientuje się on do czego to coś służy :) . Najgorzej że potem ludzie którzy kupują ten sprzęt sadzą ze tak należy to ustawić. Po tym trudno jest komuś uzmysłowić ze wzmacniacz ustawia się na górze wierzy i są na ten temat informacje w instrukcji ( której nikt nie czyta. No ale na zdjęciu było inaczej ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...