Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Link do ciekawego felietonu Macieja Stryjeckiego "Gadka szmatka". Trochę o audio bajerowaniu, a trochę o audio abrakadabrze.

https://hi-fi.com.pl/artykuły/inne/felietony/6003-gadka-szmatka.html

Na zachętę parę (wyrwanych z kontekstu;) cytatów

"Ale i tak najlepszą częścią pozostają życiorysy założycieli firm, którzy urastają do pozycji laureata nagrody Nobla albo człowieka o wrażliwości tak głębokiej, że strach mu powiedzieć: „dzień dobry”."

"Tymczasem ta wiedza jest powszechnie dostępna. Podręczniki są przeważnie ciekawe i – co najbardziej istotne – poznawanie reguł nie tylko nie miesza w głowie, ale układa wiedzę w logiczną całość."

"I będą przez to wiedzieć o Czajkowskim więcej od Waldorffa, bo maję lepsze kopułki w kolumnach i „więcej słyszą”."

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że wszystko nie, to pewne, ale nie można sprowadzać jakości do gustu, to jest bezsens. Dlaczego w video jest inaczej, nawet, jeśli tam można wszystko zmierzyć? Przykładowo - ktoś lubi bardzo mocne, nasycone kolory, które nie będą mieć zbyt wiele wspólnego z obrazem po kalibracji profesjonalnym sprzętem. Czy to będzie jakość? Czy obraz pod gust? Moim zdaniem to drugie. Oczywiście to nie oznacza, że jakieś parametry nie mogą być dobre w tym TV czy projektorze.

O scenie dźwiękowej są fajne dyskusje na ASR, także dotyczące słuchawek.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie Adi o co Ci chodzi, ale to nie takie proste. Jakie jest według Ciebie idealne brzmienie według pomiaru to najwyższej jakości? Czemu mamy u jednego producenta kolumny różnych serii? Dążą do najwyższej jakości brzmienia swoich kolumn, ale czy do tego by mierzyły się idealnie? Czy to jest wyznacznik jakości? 

Audiofil no kupuje SF minuetto poznaje rys brzmieniowy SF słucha zadowolony po czym kupuje SF Amatorki czy Extream bo chce uzyskać najwyższą jakość brzmienia które trafią w jego gust. 

Chyba z tego magia wyszła znowu i się rozjedziemy jak zwykle. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xD

33 minuty temu, Wing0 napisał:

Jakie jest według Ciebie idealne brzmienie

Jest w ogóle takie? 😉

Na pewno będzie to zależne od pomieszczenia.

Dobre brzmienie - dla mnie? Neutralne, bez żadnych dziwnych anomalii, dynamiczne, z możliwością mocnego "volume w prawo" - nie tracąc przy tym na jakości dźwięku. 

Do takiego będę dążył. Mały kroczek już poczyniłem :)

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

Jakość

System jest dobrej jakości jak ma dobrą separacje instrumentów. Które pomiary mi to pokażą?

Niektóre systemy mają płaską scenę, inne potrafią pokazać niektóre źródła daleko za linią kolumn, inne źródła na linii lub nawet wypchnąć przed linię. Dobry system ma fajną scenę,  trójwymiarową. 

Niektóre systemy mają płaskie źródła, inne trójwymiarowe, namacalne, naturalne. 

Kwestią gustu jest płaska scena z płaskimi źródłami? No chyba nie. Są pomiary które mi tylko wszystko powiedzą? No chyba nie. 

 

Widziałem pewne "krzywe" widziane przez ucho dzieki ktorym różnicujemy położenie obiektów w przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J4Z napisał:

Niektóre systemy mają płaskie źródła, inne trójwymiarowe, namacalne, naturalne. 

Kwestią gustu jest płaska scena z płaskimi źródłami? No chyba nie. Są pomiary które mi tylko wszystko powiedzą? No chyba nie. 

Są za to wykresy które maja zwiazek z postrzeganiem lokalizacji przez narząd słuchu. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rega napisał:

Nie chcę krakać, ale rzadko kiedy kolumny studyjne sprawdzają się w warunkach domowych. Obym się mylił. Kilka sprwadziłem i ...... bez komentarza.

Są tak duże, wręcz ogromne różnice między sprzetem studyjnym, że nie ma co uogólniać (mówię o charakterze dźwięku). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...