Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

9 minut temu, Kubakk napisał:

@Kraft myślisz ,że to ta sama osoba pisze tam ? Wg mnie niekoniecznie. Niekiedy tworzy się fanatyczna społeczność "wyznawców" danego czegoś , i pod wpływem lekkiego zmanipulowania , czy też bycia "ziomalem" reklamuje się zawsze , wszędzie

 

Nie chodzi mi o treść, ale o formę. Wypowiedzi mają identyczną lub zbliżoną strukturę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Też to zauważyłem , praktycznie każdy wpis to jakbym czytał o swoim sprzęcie ,ale nie mam antenek :( 

No ta ja też się zapisuje do klubu , wczoraj odebrałem przedwzmacniacz i tuner z serwisu , po dwóch tygodniach słuchania na KD. Dźwięk rewelacyjny , aż strach pomyśleć co by było gdybym jeszcze zamontował te antenki :) A, propos , ktoś wie czy ściągają UKF , bo muszę zamontować w sypialni antenę zewnętrzną, a z tym byłoby prościej niż skrabać się na dach.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Nie chodzi mi o treść, ale o formę. Wypowiedzi mają identyczną lub zbliżoną strukturę.

Byli na tych samych wykładach co ja :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Wilson audio też stoją na kółkach 😮😮😥😬😬

A to i tak moje marzenie.

Piotr

Przypomniałeś mi koncert Jarre na Wilsonach. Wrzucam więc zabawny fragment rozmowy z Jarre w którym zapytano go jakich używa głośników u siebie.  Pierwszy film to fragment z koncertu. 

   Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze o przewodach. Taśmy przesyłające sygnały audio do sekcji lamp (!) w przedwzmacniaczach McIntosha. Skoro taśmy są wystarczająco dobre, by stosować je w sprzęcie za 30 000 zł, to czy warto szarpać się na zakup audiofilskich kabli do sprzętu kilka razy tańszego?

Na zdjęciach: McIntosh C2600, C2500 i C2300

C2600 Angle Right USB.jpg

1991699537_images(3).jpg.59615d0060816c9ab199304f2cc61a48.jpg

 

9102552870_9818e7114c_b.jpg

390563-mcintosh_c2300_preamp.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odsłona "afery taśmowej. Taśmy znajdziemy nie tylko we wzmacniaczach i odtwarzaczach, ale także w kolumnach, np. w uznanej kolumnie Audio Physic Virgo. Wprawdzie w tym przypadku zastosowano nie zwyczajną taśmę komputerową, a firmowany logo Wireworlda kabel Horizon, to nie zmienia to faktu, że jest to przewodnik z najzwyklejszej miedzi, bez wyrafinowanej geometrii i izolacji, najtańszy w ofercie firmy, kosztujący ok. 20 zł za metr. Same Virgo kosztują pod 25 000 zł, trzeba więc stwierdzić, że producent tej ekskluzywnej kolumny z kablami nie zaszalał.

17805-max_audio_physics_virgo__.thumb.jpg.847d1e461326e4008d8734fd939b7e55.jpg

 

Z ciekawości sprawdziłem, jakich kabli głośnikowych używają posiadacze Virgo. Czy adekwatnymi cenowo do tych, które zastosował wewnątrz kolumn producent. Coś mi mówiło, że niekoniecznie. Kilka przykładów. Naim NAC A5 (200 zł/mb), Telos Audio Black Reference (2 750 zł za 2,5 m z konfekcją), Albedo Monolith (3 700 zł za 2,5 m z konfekcją), XLO Signature (10 000 zł za 2,5 m z konfekcją), FIM Gold (kilkanaście tysięcy za 2,5 m z konfekcją). Jakby nie patrzeć 10-, 100-, a nawet 500-krotnie droższych.

708633966_naim_nac_a5200z.thumb.jpg.233d6c80fb6542c7e064780a3f61405e.jpg

1116428223_Telos_Audio_Black_Reference_Speaker_Cables_12750.jpg.e5158a5f81942ea1d728a18f9e5472e5.jpg761433380_AlbedoMonolith3700.jpg.bac926c96d87fbf9aaaed14d2d55a283.jpg1320847924_XLOsignature-310000.jpg.82e7443948f7c52150f915d8ef70316e.jpg1383165655_FIMGold.jpg.fc3e56e7d24f09a4b2e1eb9c89472901.jpg

Podobną dysproporcję cen można zaobserwować w przypadku elektroniki. Wróćmy do przykładu z wcześniejszego postu. Źródła i wzmacniacza Lector spiętych kosztującym 2900 zł interkonektem Oyaide AZ910. Czemu takie ważne jest doprowadzenie sygnału do sprzętu wyrafinowanym audiofilskim kablem, skoro za chwilę i tak popłynie on kosztującą grosze taśmą komputerową lub niewiele droższym przewodem głośnikowym? Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

s-l300.png.e103b181401c384e1a5948b11d26123f.png

 

Dostrzegłem w tym wszystkim pewne prawo. O ile w przypadku przewodów zasilających decydujący jest tzw. ostatni metr - nieważne są kilometry zwykłych przewodów w ścianach, liczy się za to audiofilski kabel od gniazdka do sprzętu, to w przypadku kabli sygnałowych zasada jest odwrotna - tu znaczenie ma metr pierwszy. To że w sprzęcie przewody są już zwyczajne, to nic.  IC i kable głośnikowe i tak rządzą.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przewody połączeniowe wewnątrz sprzętu są bardzo krótkie. Gdy sprzęt łączymy również bardzo krótkimi kablami ich wpływ na brzmienie jest niewielki. Gdy jednak kable mają modelować brzmienie, trzeba się zaopatrzyć w kable o odpowiedniej długości. Pewien producent kolumn głośnikowych twierdzi że lepsze są zawsze krótsze kable. Producenci kabli zwykle przekonują, że kabel musi mieć odpowiednią długość, aby miał dobroczynny wpływ na brzmienie :) . 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MobyDick napisał:

przewody połączeniowe wewnątrz sprzętu są bardzo krótkie

no ta... ale zawieszone w obszarze okrutnych zmiennych pól , wystawione na działanie pasożytniczych drgań, brak podstawek i specjalnych osłon... W tak zanieczyszczonym środowisku ???? To wręcz krytyczne 10 a czasem nawet 30cm !!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.03.2019 o 21:18, Kraft napisał:

Skoro taśmy są wystarczająco dobre, by stosować je w sprzęcie za 30 000 zł, to czy warto szarpać się na zakup audiofilskich kabli do sprzętu kilka razy tańszego?

To, że przewód jest płaski wcale nie oznacza iz jest to zwykła taśma komputerowa link link

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MariuszZ napisał:

To, że przewód jest płaski wcale nie oznacza iz jest to zwykła taśma komputerowa link link

To prawda. Nie każdy płaski przewód jest taśmą komputerową. Na zdjęciach widać jednak, że w przytoczonych przykładach zastosowano taśmę komputerowa (poza Virgo, o czym pisałem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Dostrzegłem w tym wszystkim pewne prawo. O ile w przypadku przewodów zasilających decydujący jest tzw. ostatni metr - nieważne są kilometry zwykłych przewodów w ścianach, liczy się za to audiofilski kabel od gniazdka do sprzętu, to w przypadku kabli sygnałowych zasada jest odwrotna - tu znaczenie ma metr pierwszy. To że w sprzęcie przewody są już zwyczajne, to nic.  IC i kable głośnikowe i tak rządzą.

 

"Czego oczy nie widzą , tego sercu nie szkoda" ;)  a poważniej to tydzień temu powróciłem do zwykłego kabla głośnikowego za 5zł i sprawdza się z lampą lepiej niż ~5x droższa melodika , która to daje lepszy odbiór na tranzystorze (kino domowe).

Nie wiem z czego to wynika , parę miesięcy starałem sobie tłumaczyć iż melodika jako droższa powinna dawać lepsze brzmienie , niestety ten kabel (jak dla mnie) ograniczył sporo niuansów (góry).

W samym dotyku tańszy kabel ma wiele twardszych (grubszych) nici miedzianych , melodika ma 1 gruby i sporo cienkich niczym włosy , być może z tego wynika prezentacja brzmienia.

Ktoś bardziej obeznany w temacie musiałby wytłumaczyć dlaczego dany kabel z lampą , tranzystorem lepiej się paruje , ja na logikę rozumuje iż melodika mogła grubszym środkiem podbijać niskie tony i stąd słabiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

@MariuszZ - ale obejrzyj trochę wcześniejszych obrazków też ;)

Widzę :) dziś rozebrałem mojego Audiolaba żeby dobrać się do trafo i coś dać na te brumienie ale okazało się, że tam już pod nim 3 gumowe izolatory są i jeszcze wyklejony jest jakąś masą gumową od spodu. Dałem pod śrubę mocującą dodatkową gumową podkładkę ale nic nie pomogło. Przy okazji obejrzałem okablowanie. Jest nieźle. Jedna taśma od DACa do płyty, a reszta to porządne grube kable miedziane :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ogólnie znana ich charakterystyka. Zapominasz że w reklamach producenta z reguły pisze się w samych superlatywach jaki przewód jest wspaniały. Prawda jest z reguły zupełnie inna. Kable dobiera się do posiadanego sprzętu, a nie zakładając że im będą droższe, tym będą lepsze i że kable są lepsze i gorsze. Nawet bardzo drogimi kablami, które są źle dobrane można dźwięk pogorszyć. Co do parametrów technicznych kabli jest wiele teorii, które czasem się potwierdzają a czasem nie. Ja nie jestem w tej dziedzinie specjalistą aby się wypowiadać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MariuszZ napisał:

Przy okazji obejrzałem okablowanie. Jest nieźle. Jedna taśma od DACa do płyty, a reszta to porządne grube kable miedziane :) 

Nie wiem, czy zostałem dobrze zrozumiany. Nie zarzucam McIntoshowi, Lectorowi i innym, że robią nas w konia instalując w swoich urządzeniach - nietanich przecież - groszowe komputerowe taśmy. Nic z tych rzeczy. Chcę tylko pokazać, że nawet najtańszy przewód może być tym "porządnym" i lepszego nam być może nie trzeba. I nie jest to moje zdanie, tylko zdanie konstruktorów przywołanych urządzeń. Tak przynajmniej odczytuję to, co widać na zdjęciach, które zamieściłem.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Chcę tylko pokazać, że nawet najtańszy przewód może być tym "porządnym" i lepszego nam być może nie trzeba. 

Ja tego nie neguję. Chociaż wolę jak coś jest zbudowane solidnie, w tym na solidnych kablach. Te taśmy może i są wystarczające do przesyłania sygnałów elektrycznych ale mam złe doświadczenia z taśmami. W laptopie samoczynnie taśma się wypięła prawdopodobnie od wibracji i długo szukałem przyczyny niedziałającego pada, aż rozszyłem lapka i odkryłem wypięta taśmę. Upraszczając to dla mnie nie wygląda wizualnie dobrze takie przesyłanie sygnałów we wzmacniaczu. Co do samych kabli to jestem sceptycznie nastawiony na teorie, że kable "grają", mimo to już trzy razy zmieniałem kable głośnikowe dając szansę na zmianę brzmienia. Dziś właśnie zakończyłem ostatni projekt wg pomysłu Piotrka. Zbudowałem kabel w oplocie miedzianym z licy 0,07mm. Jutro podłącze do wzmaka, na spokojnie posłucham i zdam relację. Może zamieszczę krótki opis jak zbudować taki kabel w dziale DIY. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie tak od czasu do czasu na boku dopisuję nową treść do tutoriala o robieniu kabli :) Już praktycznie mam opisaną całą "część nośną" (chwilowo tyle zrobiłem w nowych interkonektach i nie mam zdjęć do pozostałej części). Jeszcze przejrzę i może dzisiaj wrzucę. A odnośnie Twojego projektu Mariusz, to myślałem, że robisz interkonekty najpierw, a Ty porwałeś się od razu na głośnikowe - więcej zachodu ze względu na długość i chyba mimo wszystko mniejszy efekt w dźwięku. No ale zobaczymy. Jeżeli te usłyszysz, to spokojnie możesz przystąpić do robienia pozostałych ;)

A jeżeli chodzi o połączenia za pomocą taśm w sprzęcie audio, to trzeba też zwrócić uwagę co jest nimi łączone. Na takich ogólnych fotografiach nie sposób tego dojrzeć. A może być np tak jak w moim wzmacniaczu (CA Azur 840Av2): taśmami łączone jest jedynie sterowanie, natomiast do wszelkich połączeń w torze sygnału są użyte tylko przewody odpowiednie do tego celu - wszystkie ekranowane.

Azur840A.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...