Skocz do zawartości
Kraft

Audio Physic Classic 5 - Kraftest

Recommended Posts

2 godziny temu, Wojtek M napisał:

Pozwoliłem sobie podliczyć punkty. W związku z tym matematyczny ranking kolumn biorących udział w Kraftestach wygląda na razie tak:

Impuls Audio Lagune: 72/80
Audio Physic Classic 5: 69/80
Opera Grand Mezza 2012: 68/80
KEF Q750: 66/80
Bowers & Wilkins 603: 64/80
Fyne Audio F501: 62/80

Dzięki Wojtek za Twój trud. Tylko, czy punkty za wygląd tyle samo ważą, co punkty np. za jakość basu? Daleko idących wniosków z tego sumowania proponuję nie wyciągać;)

Edytowano przez Kraft

Tak, oczywiście mam tego pełną świadomość 😀. Dlatego napisałem: "matematyczny" ranking. Wypisałem to bardziej jako ciekawostka. Większość osób lubi jakieś zestawienia, rankingi podobne jak w sporcie. Nawet jak dotyczą trudnych do porównania ze sobą przedmiotów lub dzieł artystycznych.

2 godziny temu, Wojtek M napisał:

Pozwoliłem sobie podliczyć punkty. W związku z tym matematyczny ranking kolumn biorących udział w Kraftestach wygląda na razie tak:

Impuls Audio Lagune: 72/80
Audio Physic Classic 5: 69/80
Opera Grand Mezza 2012: 68/80
KEF Q750: 66/80
Bowers & Wilkins 603: 64/80
Fyne Audio F501: 62/80

Brakuje Bowers & Wilkins 706 S2, które Kraft również testował.

7 minut temu, Kubakk napisał:

Wygląd kolumn ma znaczenie w tym jak odbieramy , tak samo patrzenie na gołe kolumny oraz takie z maskownicami.

I kto to mówi??? Czy w ten sposób nie przyznajesz, że ślepe testy mają jednak sens? 

Edytowano przez Kraft

57 minut temu, Marek Muszyński napisał:

Brakuje Bowers & Wilkins 706 S2, które Kraft również testował.

B&W 706 S2 nie miały oceny punktowej.

Edytowano przez Wojtek M

54 minuty temu, Kraft napisał:

I kto to mówi??? Czy w ten sposób nie przyznajesz, że ślepe testy mają jednak sens? 

Jedząc zgnite jabłko z robakiem masz tak samo dobre doznania jak eleganckie bez robaka ? :D
No właśnie nie mają, bo nie widząc super kolumienek nie mam całości doznań , zjedz coś zatykając nos - będziesz mieć "ślepy" test nie wiedząc co zjadłeś :P  

Przed chwilą, Kubakk napisał:

Jedząc zgnite jabłko z robakiem masz tak samo dobre doznania jak eleganckie bez robaka ? :D
No właśnie nie mają, bo nie widząc super kolumienek nie mam całości doznań , zjedz coś zatykając nos - będziesz mieć "ślepy" test nie wiedząc co zjadłeś :P  

Chyba chciałeś powiedzieć, zjedz coś zakrywając oczy. Wtedy też masz ślepy test. Twoja analogia to jak przykrycie kolumn kocem (który czasem można ściągnąć jedynie za pomocą innych komponentów systemu :P )

A mi brakuje Pylon Audio Diamond 25 wśród powyższych. Tym bardziej, że gospodarz wątku, jak sądzę, mógłby „machnąć” taki test bez odsłuchów i „z biegu”.

Bardzo duża grupa melomanów / audiofilów bądź słuchała Diamondów, bądź je posiada lub posiadała. Niejeden pewnie też rozważa ich zakup. Słowem - Diamondy są dla wielu tym czym dla ludzkości wzorzec metra czy kilograma. Warto zbadać jak wygląda jego relacja z innymi obiektami ;)

Ciekawy jestem czy w pewnych aspektach PA Diamond 25 mogłyby powalczyć z dotychczas ocenianymi.

1 minutę temu, kukocz napisał:

Chyba chciałeś powiedzieć, zjedz coś zakrywając oczy. Wtedy też masz ślepy test. Twoja analogia to jak przykrycie kolumn kocem (który czasem można ściągnąć jedynie za pomocą innych komponentów systemu :P )

Dobrze napisałem , zatykając nos nie poczujesz smaku :P 

W sumie tak o tym wspomniałem bo podejrzewam Krafta o wirusa , ostatnio sporo na forum "majaczy" :( 

@Kubakk to nie jest najlepsze porownanie bo akurat nos i jezyk wspolpracuja podczas posiłku a wzrok nie jest potrzebny do odbioru muzyki. No chyba ze zmysl dotyku jeszcze moze cos tam powiedzieć siedzac na kanapie odbierajac wibracje ciałem

16 minut temu, Kubakk napisał:

No właśnie nie mają, bo nie widząc super kolumienek nie mam całości doznań

No właśnie. Jak wiesz/widzisz, że podłączyłeś super kabelek, to "słyszysz", że gra lepiej. Dzięki, że to przyznałeś. To jedno z możliwych podejść. Nie krytykuję go. Drugie jest takie, że staramy się ocenić tylko i wyłącznie sam dźwięk, bez nadbudowy. I tu w sukurs przychodzą ślepe testy.

PS a przykład ze zgniłym jabłkiem nietrafiony. Z zatkanym nosem zresztą też;)

13 minut temu, sonique napisał:

A mi brakuje Pylon Audio Diamond 25 wśród powyższych.

Ciekawy jestem czy w pewnych aspektach PA Diamond 25 mogłyby powalczyć z dotychczas ocenianymi.

Oczywiście, że mogą powalczyć i powalczyły. Jak nie będę miał już co testować, to przygotuję ocenę Diamondów. A nawet dwie: jedną normalną, a drugą z korekcją DSP.

Edytowano przez Kraft

@Kraft mam rozsądne kable , nawet nie tak "audiofilskie" jak TY , także chyba mnie mylisz :D A z kabelków często się śmiałem chociażby w temacie Bogusława

Niestety musiałem założyć maskownice bo pojawiło się zainteresowanie głośnikami , także teraz słucham na 50% :/

Przed chwilą, Kubakk napisał:

@Kraft mam rozsądne kable , nawet nie tak "audiofilskie" jak TY , także chyba mnie mylisz

W miejsce "kabelków" z mojej wypowiedzi można wstawić dowolny inny element audio. Chodzi o to, że jak mamy do tego elementu (np. kolumn z Twojego posta) jakikolwiek emocjonalny stosunek, to on już wpływa na nasz odbiór dźwięku. Ślepy test ten stosunek eliminuje.

I fotka pamiątkowa.

193850309_APC518.png.ea3ee06b0228528dd3d74d02cefea084.png

Pomieszczenie 25 m2. Z tyłu spora sofa, a ponad metr za nią dyfuzor 2D, pułapki basowe (mizerne), półki z książkami i komody. Na lewej ścianie dwa absorbery. Po prawej stół z krzesłami. Na zdjęciu wygląda trochę łyso, ale zmierzony czas pogłosu jest OK - nie ma echa.

5 minut temu, Kraft napisał:

I fotka pamiątkowa.

193850309_APC518.png.ea3ee06b0228528dd3d74d02cefea084.png

Pomieszczenie 25 m2. Z tyłu spora sofa, a ponad metr za nią dyfuzor 2D, pułapki basowe (mizerne), półki z książkami i komody. Na lewej ścianie dwa absorbery. Po prawej stół z krzesłami. Na zdjęciu wygląda trochę łyso, ale zmierzony czas pogłosu jest OK - nie ma echa.

Oj ładnie siedzą w Twoim pomieszczeniu, trzeba przyznać. Lekko kontrastują z resztą, ale spójność bardzo ładnie zachowana.

Kompletnie nie widziałbym tutaj na dłuższą metę nic 'niedrewnianego' typu czarny albo biały hg.

Na zdjęciu nie widać najważniejszego z ustrojów akustycznych czyli zasłon. Zasłony w pralni ?

Niedługo będę na Twoim miejscu i będę się borykał z pytaniem , które kolumny wybrać.

Wymieniał będę F501, w pierwszej kolejności testować będę AF Classic 8  na inne jak narazie pomysłu brak, może Cariny od Elaca.

Własnie brakuje mi oceny tutaj Diamonda 25. Tak aby można było porównać. Chodź to jest ciężkie do uzyskania obiektywnie tutaj.

Nowe kolumny Kraft musi oceniać przez pryzmat ich zakupu. Pylony już ma.

ELAC Carina 247.4 bardzo je lubie. Także polecam sprawdzić.

Piotr

10 godzin temu, Wito76 napisał:

Z innej beczki, cofając się kilka postów wstecz - kiedy ocenisz Diamond 25?

Powiem tak. Kiedyś będzie;)

9 godzin temu, ormats napisał:

Wymieniał będę F501, w pierwszej kolejności testować będę AF Classic 8  na inne jak na razie pomysłu brak, może Cariny od Elaca.

Nie wiem, czy to nie za mały przeskok cenowy. Niestety, żeby uzyskać znaczącą poprawę, trzeba też znacząco dołożyć finansowo. Widzisz, jak trudno mi wybrać następców kosztujących 6000 zł Diamondów. Próbowałem w tych pieniądzach, ale z mizernym skutkiem. Coś zyskujesz, coś tracisz, coś jest inaczej, ale całościowego skoku na poziom wyżej nie ma. Dopiero kolumny za 12 000 zł okazały się na tyle lepsze, że wymieniłbym Diamondy bez wahania.

No chyba, że te Classic 8 kupisz używane, to wtedy finansowo się kalkuluje. Bo tak, wydawać 8500 zł za nie taką dużą poprawę w stosunku do F501, to nie wiem (no chyba, że na sprzedaży 501 dużo nie stracisz, to wtedy znowu tak).

Edytowano przez Kraft

Napisano (edytowany)
Dnia 7.11.2020 o 23:49, kukocz napisał:

Obejrzałem ten film i w oczy rzucił mi się fragment pokazujący złącza głośnikowe.

image.thumb.jpeg.d2af7814363e6ac2d5a11873538de46c.jpeg

@Kraft możesz potwierdzić czy trzpień i  tuleje po wkręceniu wyglądają jak na poniższym zdjęciu?

image.thumb.png.e3898754f5c81f1e86fa8a8761081463.png

Jeśli tak, to owe złącza są dostępne za ok 2zł/szt w detalu na Ali (to a propo kwestii oszczędzania na materiałach, np. zastosowanie koszy stalowych zamiast odlewanych). 

Zauważyłem, że takie złącza stosuje też ATC. Nawet w kolumnach powyżej 20 000 zł za parę. Wychodzi na to, że w Classicach producent nie tylko nie oszczędzał, a wręcz zastosował terminale z kolumn wyższej półki;)

atc_scm11_rear.thumb.jpg.19870e8f36e3d50dd789f8edebee9042.jpg

Edytowano przez Kraft

Napisano (edytowany)

Dzień dobry . Czy warto Audio physic classic 5 podpiąć pod Yamahę nr 803 d? Przymierzałem się do kupna pod te kolumny marantza pm7000n ale może i ta yamaha da radę napędzić odpowiednio te głośniki do słuchania ulubionego przeze mnie bluesa 

Pozdrawiam 

Edytowano przez jagger

Napisano (edytowany)

Dzień dobry. Ja mam podpięte pod ten amplituner większe Audio Physic Classic 8 i w mojej opinii Yamaha spokojnie jest w stanie je napędzić.

Edytowano przez Wojtek M