Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

Dlatego najlepiej kupować kolumny o mocy niższej od wzmacniacza!!! Wówczas gdy są mniejszej impedancji to wzrasta pobór mocy ze wzmacniacza na tyle że nie wykracza to ponad jego szczytowe możliwości. Ewentualnie może się lekko bardziej grzać przy dłuższym głośniejszym słuchaniu ale mu na pewno nie zaszkodzi. Więc kalkulator w rękę i do dzieła icon_wink.gif))
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi bardziej o bezpieczeństwo wzmacniacza..Niższa impedancja kolumn nie uszkodzi wzmacniacza pod warunkiem, że kolumny są mniejszej mocy od wzmacniacza o te przynajmniej 1/3 mocy a gałą mocy nie będziesz kręcił powyżej godz. 11 tej - bo tak na prawdę po co?. Ewentualnie jeżeli mamy wzmacniacz o dużej i wydajności prądowej / zapasie mocy to można mieć kolumny o tej samej mocy i wówczas wzmacniaczowi nic nie grozi..Więc wszystko zależy od wydajności wzmacniacza!!!!!
Chodzi o to że im niższa impedancja kolumn tym jest większy pobór mocy ze wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiołem kiedyś 7070 pod kef reference 4 Ohm. Myślę, że po 2 dniach bym miał zjarany amplituner.
Jeśli masz w 717 napisane jasno, że 8ohm to trzymałbym się tego.
Niestety producenci kolumn mocno naciągają parametry i nie jestem w stanie Ci powiedzieć, w których modelach nie są naciągane.
W starszych konstrukcjach lata 70 80 było mniej ściemniali i więcej monitorów opisanych jako 4ohm icon_smile.gif
Wzmacniacz nie spali Ci się od razu ale mocno ograniczysz jego żywotność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtych czasach impedancja 8 ohm była normą. Wtedy kolumny o impedancji 8 ohm miały 8 ohm i już , a je jakięś z przymrużeniem oka. Jeśli kolumny mają w jakimś zakresie impedancje niższa niż 6 ohm to nie są 8 ohmowe. Podłączenie kolumn o zbyt niskiej impedancji może grozić dość szybkim uszkodzeniem wzmacniacza. To zawsze owocuje wyższa temperatura pracy. Wtedy zdarzały się kolumny o impedancji 16 ohm. A to że producent zaznaczył że minimalna impedancja jest niższa , właśnie zdejmuje z niego odpowiedzialność za to jaką podał impedancję nominalną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczeni nie należy kierować się producentem , lecz konkretnym modelem kolumn. Kolumny naprawdę 8 ohmowe nalezą obecnie do wielkiej rzadkości. Często takie kolumny nie zasługują na jakąś szczególna uwagę. Z tego co wiem to Tonsil Maestro II maja naprawdę impedancję 8 ohm. Należy się raczej zainteresować kolumnami dość wiekowymi , które będą dobrze współpracowały z tym staruszkiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jasny gwint! icon_rolleyes.gif A ja sobie gram w najlepsze na współczesnych 8 ohm i szczęśliwy szukam lepszych kolumn. icon_rolleyes.gif Czy ktoś z forum może pomóc?
Po za tym to też cenna lekcja dla miłośników Sansui, którzy celowaliby w starszy sprzęt. Jest piękny i gra dobrze ale jest też z nim szereg problemów o których nie można nie wspominać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pboczek.poczytaj testy kolumn w naszym AUDiO -zawsze na końcu są umieszczone rysunki charakterystyk impedancji kolumn w zależności od częstotliwości i w opisach wyraźnie jest napisane jaką impedancję można przyjąć oraz które częstotliwości mogą być niebezpieczne, a które nie będą łatwym obciążeniem.

A tak naprawdę to nie przejmuję się naukowymi wywodami i teoriami, a gram "z głową" i nie przesadzam z głośnością (zresztą i tak nie chcę ogłuchnąć sprawdzając moc sprzętu).

Robiłem różne kombinacje (np. mocne monobloki pod nieduże podstawkowce o duuużo mniejszej mocy czy duże i nominalnie 4omowe podłogówki pod wzmacniacze wymagające min. 8 omów) i przez kilkadziesiąt lat grania nie miałem żadnego problemu.
Ale oczywiście każdy robi jak chce, bo to jego sprzęt icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w pkt wyjścia, a nawet wcześniej, dlatego rozważam wszystko i jestem ciekawy w jakich to gra połączeniach u Was. Ze starymi, nowymi kolumnami i czy w ogóle? icon_smile.gif Zaraz wypinam swoje gabinetowe au 717 z Mercury 7.4 i zapinam pod nie stojące w szafie 517, żeby nie spieprzyć eksponatu i słuchać muzyki. Pozdrawiam i proszę o jeszcze.
Dziękuję RoRo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś czy wzmacniacz na Mercury bardziej sie grzał niż wcześniej? To tez juz dużo mówi o tym czy wzmak dostaje w kość.. Tak jak mówi Roman. Używać z głową i nie piłować a powinno być dobrze. Oczywiście dobrze być przezornym Inna sprawa gdy lubisz głośno słuchać to wtedy nawet nie ma o czym mówić i podłączać tylko ósemki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pboczek
Zapinasz mniejszy wzmacniacz - o mniejszej mocy i tej samej impedancji?
Mercury 7.4 ma przecież 8 Ohm - czy nie?
Ja bym nic nie kombinował, zostawił 717 jak Ci dobrze gra . I słuchał z głową, dla siebie z głośnością a nie dla sąsiada i będzie OK.
I spokojnie sobie szukaj innych, jak chcesz wymienić kolumny.

Pamiętaj, to, że kiedyś były bardziej prawdziwe wartości podawane, to nie znaczy, że wszystkie.
Nie ma co wpadać ze skrajności w skrajność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I każdy ma rację. To nie jest tak, że spalisz wzmacniacz od razu. Szkoda kond bo szybciej wyschną. Cała elektronika będzie dostawała w dupę.
Monitory sansui są bardzo łatwo napędzalne ale mają specyficzne brzmienie. Pozatym ich ceny w kraju są mocno przesadzone.
Proponuję niemieckie cantony, telefunkeny, heco. Trzeba tylko wymienić terminale bo przewaznie są din. A ich cena rozsądna.
Możesz szukać wśród pionieerow serii hpm.

I jeszcze jedno. Trudno o kolumny 8ohm. Zwykle 8ohm to uśredniona wartość z kilku przetworników(przez producenta). Któryś może mieć np 4ohm, a kolumny mogą schodzić chwilowo do 2ohm:)
Jak się zgra kolumna z wzmacniaczem to wedlug mnie mocno indywidualna sprawa wzmacniacz+monitor.
Przykład. 4-16ohm alfa607 grzała się przy kef. 8ohm naim jest z nimi chłodny i grają razem do tej pory.
Ta sama alfa z sansui spx9000 jest zdecydowanie chłodniejsza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impedancja kolumn to wartość zwykle uśredniona do wartości typowych 4 , 6 ,8 , 16 ohm i w całym paśmie nie powinna być niższa niż 20 %. . Oznacza to że kolumny aby były 8 ohmowe nie mogą mieć w żadnej części pasma impedancji niższej niż 6,4 ohma. Jeśli impedancja jest nizsza w jakijś części to impedancja kolumn jest niższa. Często sekcja basowa ma 4 ohmy a w reszcie pasma kolumny spełniają warunki dla kolumn 8 ohmowych. To jednak sprawia że takie kolumny są 4 ohmowe. Wielu producentów bardzo luźno podchodzi do tej kwestii. Kiedyś normą było to że w kolumnach np. 3 drożnych w których były 3 głośniki , wszystkie 3 głośniki były 8 ohmowe. Jeśli łaczono po 2 głośniki równolegle , to musiały mieć one 2 razy wyższa impedancję , aby po ich połączeniu uzyskać właściwa impedancje. Jednak dla KEFa normą od dawna bylo np. to że jeśli budują 2 drożne monitorki to oba głośniki użyte są nominalnie 4 ohmowe a kolumna z nich zrobiona nazywa się 8 ohmowa icon_smile.gif . Zwykle w środku pasma na skutek działania zwrotnicy ich impedancja była znacznie wyższa niż 8 ohm. Jednak naprawdę były to nadal kolumny 4 ohmowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację jestem bogatszy w wiedzę i szukam dalej. 717 nie grzeje się bardzo ale teraz będę to bardziej kontrolował. Jestem też prawdziwie ciekawy ile takich starych wzmacniaczy gra wśród forumowiczów i z czym. Na razie nie ma zbyt wielkiego odzewu. icon_smile.gif Bardzo dziękuję i oczywiście proszę o więcej. A może powinienem poszukać kolumn 12 ohm? Są jeszcze takie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jestem też prawdziwie też prawdziwie ciekawy ile takich starych wzmacniaczy gra wśród forumowiczów i z czym. Na razie nie ma zbyt wielkiego odzewu. icon_smile.gif

Na razie masz momentami zalew teorii ... icon_eek.gif
Bo oprócz linku do strony o głośnikach od PioOssa masz jeszcze pare innych wypowiedzi


U mnie najstarszy wzmacniacz/amplituner (JVC) ma 30 lat i gra zarówno z podstawowymi kolumnami regałowymi JVC (bo jak na dzisiejsze podłogówki to takie trochę niewysokie) z tego okresu, jak i z nowszymi (a nawet całkiem nowymi - podstawkowymi Chario)
Jak już wcześniej wspomniałem - totalnie lekceważę kwestie czy są to 4 czy 8 omowe (a te JVC z założenia wymagają minimum 8 omów).

Natomiast AU-X911DG jest minimalnie młodszy (i co najmniej 2 razy mocniejszy) i też gra ze wszystkim co popadnie (choć z szacunku dla firmy i zamierzonych efektów) dostaje zazwyczaj kolumny "ciut" wyższych lotów niż te regałówki JVC).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...