Skocz do zawartości

Wiim mini - nowy streamer na rynku, który mocno namieszał.


mateolo2

Recommended Posts

Jesienią dostałe od kolegi @klavikortDACa R2R do testów i do porównania go z moim tradycyjnym sigma-delta, takim jak praktycznie wszyscy tu mają niezależnie od marki. Gdy słuchałem urządzeń niezależnie, raz jedno raz drugie różnice były słyszalne wyraźnie dla mnie, potrafiłem je zauważyć, zdefiniować i opisać. Potem wymyśliłem coś "lepszego". Nakładka DigiOne ma dwa wyjścia coaxial i bnc grające jednocześnie. Z jednego wyjścia podłączyłem do jednego DACa a z drugiego wyjścia do drugiego DACa i dalej z DAC-ów do dwóch wejść wzmacniacza. W trakcie utworu przełączałem pilotem wzmacniacza wejścia Aux1 i Aux2. I w tym momencie poddałem się, na tym samym utworze kilka razy w locie przełączałem między DACami i nie byłem w stanie zauważyć różnic. Podczas gdy wcześniej jeden DAC grał ciut ostrzej a drugi bardziej miękko wręcz z lekkim kocykiem. Co by nie przegadać, dla mnie lepsze jest testowanie z przełączeniem urządzeń. Dziwne trochę ale tak stwierdziłem. 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Może dlatego, że ich nie ma. Nikt nie bierze tej ewentualności pod uwagę? Być może podczas porównywania z odstępem czasu różnice się pojawiają, bo pamięć słuchowa płata nam figle. Szybkie przełączenie wydaje się optymalnym sposobem porównywania. Skoro wtedy nie słychać, to może po prostu różnice są niesłyszalne.

Ja biorę jak najbardziej. Jednak jak w ślepym teście z przełączaniem w locie a/b nie slysze różnic, tak w przypadku przełączania i słuchania całego utworu za każdym razem rozróżniam, wiec różnice są. Pamietam jak podłączyłem pierwszy raz malinke po optyku do swoje systemu który znam „na pamiec”. Nie grało mi to po prostu i poprosiłem bliska osobę o pomoc w ślepym teście i faktycznie była słyszalna różnica ze starym streamerem, który byłem w stanie wyłapać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, mateolo2 napisał:

Jednak jak w ślepym teście z przełączaniem w locie a/b nie slysze różnic, tak w przypadku przełączania i słuchania całego utworu za każdym razem rozróżniam, wiec różnice są

No tego właśnie nie rozumiem. Mamy dwa eksperymenty. W jednym słychać. W drugim nie słychać. Na jakiej podstawie jeden eksperyment uważamy za prawidłowy, a drugi za błędny? Może prawidłowy jest ten, w którym nie słychać? Chodzi mi tylko o logikę rozumowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kraft napisał:

No tego właśnie nie rozumiem. Mamy dwa eksperymenty. W jednym słychać. W drugim nie słychać. Na jakiej podstawie jeden eksperyment uważamy za prawidłowy, a drugi za błędny? Może prawidłowy jest ten, w którym nie słychać? Chodzi mi tylko o logikę rozumowania.

Fajnie kombinujesz :) Wiesz co mi o tę logikę rozumowania też chodzi - jeśli w locie a/b nie slysze różnic. A potem mam ślepy test z 10 próbami, w którym nie wiem co gra i wyraźnie za każdym razem to odróżniam mogąc jakoś tam nazwać co się zmienia. A następnie zapraszam osoby postronne, niewkrecone w temat i one tez przy takich 10 próbach wskazują poprawnie (czasami z rzędu dla zmyłki puszczam kilka razy pod rząd to samo źródło), ze urządzenia się różnią (nie poruszam tu kwestii co lepiej gra bo to inna sprawa). I tu tez nie chodzi o to, ze „slysze jakaś różnice” tylko ciagle trafianie i określanie to jest urządzenie A, a to urządzenie B. Dlatego kierując się logiką i czystymi wnioskami jasno widzę, ze różnice są - to jest pierwszy wniosek. A drugi z niego wynikający jest taki, ze w takim razie test w locie nie jest miarodajny. Przynajmniej w moim przypadku. Moze ktoś ma inaczej skonstruowane zmysły i postrzeganie i słyszy bardziej różnice w locie, ale to ciężko mi w to uwierzyc. Gdyby w ślepych testach wyniki były różne, ale jednak przeważało jakieś urzadzenie to uznałbym to za przypadek i wyciągnął wniosek, ze różnic nie ma.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mateolo2 napisał:

A potem mam ślepy test z 10 próbami, w którym nie wiem co gra i wyraźnie za każdym razem to odróżniam mogąc jakoś tam nazwać co się zmienia. A następnie zapraszam osoby postronne, niewkrecone w temat i one tez przy takich 10 próbach wskazują poprawnie (czasami z rzędu dla zmyłki puszczam kilka razy pod rząd to samo źródło), ze urządzenia się różnią (nie poruszam tu kwestii co lepiej gra bo to inna sprawa). I tu tez nie chodzi o to, ze „slysze jakaś różnice” tylko ciagle trafianie i określanie to jest urządzenie A, a to urządzenie B. 

To faktycznie zagwozdka. Nie słyszysz różnic, a mimo to trafnie typujesz na ślepo, co gra? 

Czy Ty faktycznie przeprowadziłeś opisane ślepe testy (i jeszcze, czy prawidłowo), czy rozmawiamy teoretycznie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

To faktycznie zagwozdka. Nie słyszysz różnic, a mimo to trafnie typujesz na ślepo, co gra? 

Czy Ty faktycznie przeprowadziłeś opisane ślepe testy (i jeszcze, czy prawidłowo), czy rozmawiamy teoretycznie?

Zle mnie zrozumiałeś - slysze różnice i to bardzo wyraźnie. Nie No w życiu bym nie teoretyzował bo to strata naszego testu. Tak jak pisałem - zrobiłem ten test jak kupiłem nowy streamer i mi nie grał. Zaprosiłem kilku znajomych i im tez zrobiłem ślepy test, zeby sobie to potwierdzić, nie mówiąc tak na prawdę co testujemy itd. Zamykamy temat :) Jeden słyszy inny, nie wracamy do wiim. Jeśli chciałbyś o tym więcej popisać @Kraft to pisz na priv 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie nowości czekają wiim

Updates to be
released by 3/31
New Features:

New music service: Calm Radio

New music service: Sound Machine

Bit-depth and sample rate information added to app UI

Custom URL so users can create their own station

Two-way Bluetooth communication

User can select 5G band only for WiFi and other WiFi band and info added

Performance Improvements:

Audio quality improvements for both analog and digital audio output when using digital volume control

Playback smoothness for Spotify Connect and other music services

Improved In-App feedback support

Updates to be
released by 4/15
New Features:

Universal Search - Search across multiple music services 

Favorites section - User's favorite tracks, playlist, stations, podcast, and recently played are listed in the favorites section of app

Preset function - Double-click play/pause on WiiM Mini device to play preset music services, playlists, radio stations without using the app.

Users can select streaming quality in the "Now Play" app UI

Performance Improvements:

OOBE experience improved by separating network connection status update from device discovery

Improved current play queue operation

Updates to be
released by 4/30
New Features:

Amazon Ultra HD support

TIDAL Master support (bypass MQA)

48kHz/24 bit supported on AirPlay 2

Future updates
New Features:

EQ to set bass, mid-range, and treble

Audio balance left and right channels

Support SMB for music sharing

New music services such as SoundCloud, Pandora, SiriusXM, Radio Paradise, Nugs.net,etc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to (szczena mi opadła)

Napisalem do nich, ze fajnie by było gdyby w apce była informacja o danym bitrate jaki jest odtwarzany i żeby w chwili gdy włączamy fixed volume guziczki dotykowe plus minus zamiast służyć do niczego działały jako kolejny/poprzedni utwór. 
 

A oni odpisali, ze w ogóle super i to wprowadzą 😳😂 Wow - Customer service - level 100

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pograłem trochę .Aux - no raczej nie , za ciemno. Optyk - bardziej mi się podoba, szczegółówo , dynamicznie. Z tym że NUC po USB zagrał bardziej wypełnionym dźwiękiem. A , testowałem "w locie " :P Apka przyjemna , jak wprowadzą universal search to jeszcze lepiej będzie. 

Co mi się nie podoba : jakość wejścia optycznego , to jakaś żenada , kabelek sam wypada jak się na niego patrzy. 

Czego brakuje : roon end pointa , qobuz connect , sterowania z pc po IP .

W sumie , za 180 pln jak najbardziej na plus :D Nie jest to może pozion hi endu , ale chromecasty , ieasty , bs czy inne tego typu streamary mają się czego bać. Z tym że raczej to zagra lepiej jako transport do zewnętrznego daca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety mam spory problem bo wiim ma spora wadę w kontekście pracy z moim daciem i jak się okazuje nie tylko moim. Za każdym razem naciskając play/stop, zmieniając utwór, przesuwając czas utworu zrzuca na chwile sygnał z daca. Zanim tego nie naprawia to jest do dla mnie urządzenie nie do użytku. Ale z tego co słyszałem jak już gra - to brzmiało to bardzo dobrze. 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, T Z6 napisał:

Fabryczny kabelek optyczny faktycznie luzno sie trzyma.Klapka mi sie wylamala😂.Zmienilem na porzadniejszy przewod i teraz trzyma sie dobrze.

U mnie trzyma się dobrze, ale fabrycznych kabelków nie wyciągałem nawet z pudełka. 

9 godzin temu, mateolo2 napisał:

Ja niestety mam spory problem bo wiim ma spora wadę w kontekście pracy z moim daciem i jak się okazuje nie tylko moim. Za każdym razem naciskając play/stop, zmieniając utwór, przesuwając czas utworu zrzuca na chwile sygnał z daca. Zanim tego nie naprawia to jest do dla mnie urządzenie nie do użytku. Ale z tego co słyszałem jak już gra - to brzmiało to bardzo dobrze. 
 

 

No dobra, to jest niesamowite jak oni szybko działają. Problem będzie rozwiązany na początku przyszłego tygodnia wow!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mateolo2 napisał:

A drugi z niego wynikający jest taki, ze w takim razie test w locie nie jest miarodajny. Przynajmniej w moim przypadku. Moze ktoś ma inaczej skonstruowane zmysły i postrzeganie i słyszy bardziej różnice w locie, ale to ciężko mi w to uwierzyc. Gdyby w ślepych testach wyniki były różne, ale jednak przeważało jakieś urzadzenie to uznałbym to za przypadek i wyciągnął wniosek, ze różnic nie ma.

Kupujac rower poprosiłem o przejechanie sie na nim. Super sie sprawował. Poprosilem o drugi i ten od razu był lepszy dla mnie. Wiec prawie zdecydowany byłem. Jednak poprosilem spowrotem o poprzedni i po dłuższym dopasowaniu nie bylem juz taki pewien wyzszosci nad drugim. Konkluzja taka że im dłużej obcujemę z danym akcesorium tym bardziej fałszuje sie mi wiarygodne postrzeganie.  Tak jest w moim przypadku. Szybkie zmiany dają mi najwiarygodniejsze opinie w danym aspekcie. Jak dotąd sprawdza sie w kazdej dziedzinie zycia, nie tylko w audio co zreszta widac na powyzszym przykładzie. Pozdr

Nie musze chyba dodawać ze ten drugi "lepszy" był naprawdę "lepszy" ale chciałem to zweryfikować na wlasnej skórze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kupujac rower poprosiłem o przejechanie sie na nim. Super sie sprawował. Poprosilem o drugi i ten od razu był lepszy dla mnie. Wiec prawie zdecydowany byłem. Jednak poprosilem spowrotem o poprzedni i po dłuższym dopasowaniu nie bylem juz taki pewien wyzszosci nad drugim. Konkluzja taka że im dłużej obcujemę z danym akcesorium tym bardziej fałszuje sie mi wiarygodne postrzeganie.  Tak jest w moim przypadku. Szybkie zmiany dają mi najwiarygodniejsze opinie w danym aspekcie. Jak dotąd sprawdza sie w kazdej dziedzinie zycia, nie tylko w audio co zreszta widac na powyzszym przykładzie. Pozdr

Nie musze chyba dodawać ze ten drugi "lepszy" był naprawdę "lepszy" ale chciałem to zweryfikować na wlasnej skórze.

Ale to przeskakiwałeś z jednego roweru na drugi w locie, żeby mieć pewność? 😂 Taki żarcik oczywiście! Dzieki za komentarz, swój punkt widzenia, ale ten wątek zamknęliśmy bo tu raczej o wiim rozmawiamy. Jak chcesz o tym podyskutować to pisz na priv. 

16 godzin temu, Mar Ka napisał:

Oczywiście,masz prawo do własnego zdania.Tak jak każdy z nas tutaj.Kiepski ze mnie instruktor testowania sprzętu, chociaż trochę go przeszło przez moje ręce jak i uszy.

W chwili obecnej jestem już przyzwyczajony do rodzaju przekazu jakim mój zestaw dysponuje.

Malina wraz Sygnaturą jest ze mną od 3 lat.Wiem dokładnie czego można się spodziewać po moim torze i mi to odpowiada.

Były próby wyparcia obecnego źródła przez inne.Mniej lub bardziej polecane.Niestety,albo stety żadne inne nie wzbudza takich emocji muzycznych, szczegółowośći,budowania sceny  i wielu innych aspektów obcowania z muzyką czy to ciszej czy to głośniej.W zależności od nastroju.

Na chwilę obecną mój zestaw jest dla mnie doskonały, dlatego też wiem czym się kierować w swoich odsłuchach i porównaniach.

Wiim mini będzie tylko kolejnym moim testem.

Myślę,że wkrótce zdam swoją własną relacje co z tego wyszło.

Pozdrawiam

 

Czyli, ja dobrze zrozumiałem, ze w ślepych testach na razie nie odróżniasz maliny z wiim?! 😳😳😳

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością przeglądam ten wątek. Co do słyszenia różnic: moim zdaniem nie da się tego stwierdzić tak od razu w przypadku cyfrowych źródeł. W muzykę trzeba się wsłuchać, dać jej i sobie szansę a nie czekać na natychmiastowe tąpnięcie. Posłuchajcie z godzinę, dwie, później po jakimś czasie zmieńcie źródła i przekonacie się które bardziej cieszy, mniej męczy, mocniej przywiązuje do kanapy przed kolumnami. 

Za to jedno jest zdumiewające - niesamowita wszechstronność tego urządzenia jeśli idzie o funkcję i współpracę z serwisami muzycznymi. Wiele streamerów kilkadziesiąt razy droższych nawet nie może się tu porównywać. No i wspomniana przez @mateolo2 reakcja obsługi technicznej na Jego uwagę. Nie do pomyślenia u obłożonych tłuszczem i pełnych lekceważenia dla klientów gigantów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, FromBorg napisał:

Z ciekawością przeglądam ten wątek. Co do słyszenia różnic: moim zdaniem nie da się tego stwierdzić tak od razu w przypadku cyfrowych źródeł. W muzykę trzeba się wsłuchać, dać jej i sobie szansę a nie czekać na natychmiastowe tąpnięcie. Posłuchajcie z godzinę, dwie, później po jakimś czasie zmieńcie źródła i przekonacie się które bardziej cieszy, mniej męczy, mocniej przywiązuje do kanapy przed kolumnami. 

Za to jedno jest zdumiewające - niesamowita wszechstronność tego urządzenia jeśli idzie o funkcję i współpracę z serwisami muzycznymi. Wiele streamerów kilkadziesiąt razy droższych nawet nie może się tu porównywać. No i wspomniana przez @mateolo2 reakcja obsługi technicznej na Jego uwagę. Nie do pomyślenia u obłożonych tłuszczem i pełnych lekceważenia dla klientów gigantów. 

Tak jest to niesamowite, ze dostajemy tak dużo za tak niewiele. 

2 minuty temu, mateolo2 napisał:

Tak jest to niesamowite, ze dostajemy tak dużo za tak niewiele. 

Swoją droga, jeśli macie jakieś pomysły co by ro tego urzadzonka można by było jeszcze dodać to jak widać - piszcie do nic a oni to po prostu zrobią Haha 😂 niesamowita sprawa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście coś wyjątkowego, że nie olewają. Wyobraźmy sobie, że piszesz do jakiejś znanej audio firmy, nawet odpowiedzi by człowiek nie dostał. Te upgrade firmware na najbliższy okres zapowiadają się bardzo ciekawie. Zastanawia mnie ten dwukierunkowy bluetooth, czyżby był tam też wbudowany nadajnik? No i ciekawe czy ręczna regulacja bass/treble będzie jakoś sensownie działać bez degradacji jak przy tych wbudowanych presetach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wito76 napisał:

Rzeczywiście coś wyjątkowego, że nie olewają. Wyobraźmy sobie, że piszesz do jakiejś znanej audio firmy, nawet odpowiedzi by człowiek nie dostał. Te upgrade firmware na najbliższy okres zapowiadają się bardzo ciekawie. Zastanawia mnie ten dwukierunkowy bluetooth, czyżby był tam też wbudowany nadajnik? No i ciekawe czy ręczna regulacja bass/treble będzie jakoś sensownie działać bez degradacji jak przy tych wbudowanych presetach. 

Wiesz, są nowi na rynku, nie są wielka firma wiec musza nadrabiać innych rzeczami i dla mnie to jest super! W życiu nie napisałem do jakiegoś producenta, żeby dodał jakaś funkcje, a tym bardziej dostałem odpowiedzi po 5 minutach, ze to zajebisty pomysł i wprowadza 😂

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2022 o 09:49, Rafał S napisał:

Jestem zaskoczony. Z mojego skromnego doświadczenia, dźwięk po optyku jest dużo słabszy niż po koaksjalu. Słyszałem wyraźnie różnicę już na budżetowym zestawie CXA81 + MA Silver 100. Puszczanie okrojonego sygnału do markowego Qutesta? I co ten Qutest ma zrobić - machnąć różdżką i magicznie dosztukować braki, które były na wejściu? Nie rozumiem.

Chce sprawdzić Wiim nie DACa, więc sprawdzę na urządzeniu które dobrze znam. Moe sprawdzić na Aracmie rDAC albo Cambridge DAC 100.

Jestem podobnego zdania w Qutest akurat optyk nie jest najlepszy.

Dnia 18.03.2022 o 12:30, mateolo2 napisał:

Super!!! Wielkie dzięki! Wybierz na olx ogłoszenie z przesyłka inpost i tyle. Jest ich dużo ;)

Ogarnąłem, coś z tego będzie :)

 

 

5 godzin temu, mateolo2 napisał:

Ja niestety mam spory problem bo wiim ma spora wadę w kontekście pracy z moim daciem i jak się okazuje nie tylko moim. Za każdym razem naciskając play/stop, zmieniając utwór, przesuwając czas utworu zrzuca na chwile sygnał z daca. Zanim tego nie naprawia to jest do dla mnie urządzenie nie do użytku. Ale z tego co słyszałem jak już gra - to brzmiało to bardzo dobrze. 
 

 

No to jest bardzo ciekawe spostrzeżenie.

 

Pytanie do tych co już mają i używają.

Rzekomo tam jest Bit Perfect?

Czy jego się włącza? Czy działa domyślnie kiedy dajesz EQ na OFF?

No bo kiedy EQ działa to nie ma Bit Perfect tak. No i co z tym przełączaniem utworów? Ktoś ma podobnie?

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, S4Home napisał:

Rzekomo tam jest Bit Perfect?

Czy jego się włącza?

 

A to nie chodzi o to że nie robi upsamplingu do 48 kHz niezależnie od tego co ma na wejściu?

To było ze starszym firmwarem. Tak to przynajmniej John Darko explikował.

W Wiim ustawiasz maksymalną częstotliwość w aplikacji i urządzenie wykonuje test (puszcza muzyczkę) jak nie słyszysz to zdaje się chodzi o to że Twój Dac nie obsługuje. U mnie faktycznie 192kHz nie przechodzi ale zdaje się takie ograniczenie ma rDac.

Powoli kończę porównywanienie z wxc-50. Yamaha zostaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...