Skocz do zawartości

Hegel H190


lpomis

Recommended Posts

@DiBatonio - a jak Moon 250i wypada w stosunku do Heńka? Co konkretnie nie leżało Ci w H190? Czy 250i to podobna szkoła grania co Ace/240i? Jak w Twoim Moonie wygląda sprawa z dynamiką, zrywem, uderzeniem na wyższym basie, konturem w całym paśmie? Jak wypada góra pasma? Na forach i opiniach (nawet na takim Ceneo) pojawia się sporo zarzutów co do wysokich tonów - że są dziwne, jakby grały tylko "średnie wysokie" i nic poza tym. Tylko proszę szczerze i konkretnie :)

Na OLX jest ładna używka co trochę kusi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J4Z napisał:

A z czym i jak? Bo myślę czy teraz kolumny wymienić czy wzmak 😄

A co TY tam w końcu teraz masz, bo nie nadążam. 

Napiszę to, co mi tam....

Wiesz, że u mnie to każde urządzenie ma odpowiedni zasilający i bezpiecznik również,  zatem i Hegle u  mnie były tak potraktowane. Czy to się komuś podoba, czy nie, mam na to wywalone co myślą inni dla mnie dobre zasilanie i akustyka to podstawa koniec kropka.

Kable IC i SP mam takie, że sprawdzają się z każdym sprzętem jaki u mnie gościł.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lpomis napisał:

@DiBatonio - a jak Moon 250i wypada w stosunku do Heńka? Co konkretnie nie leżało Ci w H190? Czy 250i to podobna szkoła grania co Ace/240i? Jak w Twoim Moonie wygląda sprawa z dynamiką, zrywem, uderzeniem na wyższym basie, konturem w całym paśmie? Jak wypada góra pasma? Na forach i opiniach (nawet na takim Ceneo) pojawia się sporo zarzutów co do wysokich tonów - że są dziwne, jakby grały tylko "średnie wysokie" i nic poza tym. Tylko proszę szczerze i konkretnie :)

Na OLX jest ładna używka co trochę kusi.

Wiesz co, dziwne te opinie,  ale zapytaj może kolegę Michała(mikelas76) słuchał u mnie , kolega Maciej(kukawka) mógłby coś więcej powiedzieć, ale go już nie ma tutaj. 

Zresztą u Maćka ten  Moon. 250i świetnie napędził YB 3way podłogowe, Maciej wspominał, że miał już tego Moona na stanie i tak nie grał jak ten przyniesiony przeze mnie, nie wiem.

Trzeba by Maćka zapytać,  może miał niewygrzany, nie wiem. Wtedy jeszcze też wpinał wzmacniacze sznurkami z kartona, zresztą sam się przekonał co się stało z brzmieniem jak  Moona wpięliśmy zwykłym komputerowym zamiast Enerra.

Niestety nie wypowie się już kolega Maciej 🤭

Moja opinia na temat mojego systemu może być odbierana Wiesz jak, każdy swoje chwali itd.

 

Moona z H190 nie porównywałem. 

Mój Moon 250i już jest grzebany, tak mam, że tam gdzie mogę poprawiam fabrykę 😁

Wiesz co, po kolei to zrobiłem taki myk. 

Chciałem Atolla IN300, wziąłem go na jakiś czas, piewrwsze wrażenie to WOW, mówię o szq...a to tak gra hiend (czyt. opinie recenzentów). Wcześniej u mnie grała końcówka Atolla AM100.

Ale poszedłem trochę niświadomie, ale też samo tak przyszło żeby wziąć Hegla H90 i bardzo mi się spodobał, sznyt Hegla znałem na przykładzie DACa.  Neutralny, zdaje się prawdziwy, nie czarował,   nie podbarwiał,  tak jak pisałem wcześniej doceniam neutralne brzmienie,  podobala mi się scena,  mikrodynamika. Dla wielu to suche granie, być może w słabych warunkach akustycznych i bez takiego podejścia jak moje do zasilania urządzeń tak może być, nie wiem.  W sumie  z H90 mógłbym zostać,  odmienny sznyt niż Atoll IN300, ale bardzo pozytywnie go odbieram.

Wziąłem zatem jeszcze Roque Audio Spinx 3, pierwsze wrażenie bardzo negatywne, mówię Manta z biedronki 😁, ale że to hybryda, więc plumkał sobie trochę, a po jakiejś godzince może 1,5 zaczęły się czary, brzmienie mnie wciągnęło, powiem nawet, że gdybym wtedy nie miał tego spieprzonego sławetnego stolika co poprawia obraz w TV 😂 może i by ten Sphinx został. Ale wzmaczek był bardzo głęboki i jego terminale kolidowaly z nogami tyłu stolika, bo nogi z tyłu stolika mialy węższy rozstaw jak te z przodu. Sphinx 3 wystawał mi kilka cm z frontu stolika.

Zatem oddałem i wziąłem wtedy właśnie Hegla H190, dla mnie góra była za ostra, troszkę drażniącą,  wzmak mocny, czuć było rezerwę z moimi i  tak niewymagającymi ProAcami. Coś mnie w tym brzmieniu jednak drażniło, wtedy z tych dwóch Hegli H190/H90 wybrałbym H90.

No i na koniec znów wrócił Atoll IN300, ale już na tle wymienionych wcześniej wzmacniaczy takiego WOW nie było tym razem. Taka metodologia w wyborze bardzo mi pomogła i uratowała od wydania niemalej kasy na IN300.

Ale kiedy już TopHifi obok jeszcze Simaudio wprowadziło do oferty Hegla,  za namową kolegi z Topów pożyczyłem 250i (a później H90), surowy niewygrzany Moon nie zrobił na mnie wrażenia, zwalisty potężny bas, zatem pierwsze wrażenie, nie to co lubię. 

Zrobiłem coś, co zazwyczaj robię z nowymi sprzętami, włączyłem i poszedłem do pracy, grało to ponad 8h, wróciłem zarzuciłem pierwsze utwory, które mnie wcześniej gniotły basem, a tu nic z tych rzeczy.  Dało do myślenia,  został ze mną dobry tydzień i tak sobie grał, a ja do pracy - nie ma mowy z oswajaniem słuchu, nie było mnie przy większości pracy tego wzmacniacza, takie jaja widzisz.

No i padła jeszcze idea porównania Hegla H90, kóry dość mocno utkwił mi w głowie, chodził ten wzmak za mną cholera, a co mi tam wziąlem ten mając jeszcze  Moona i to była ostateczna walka, wtedy miało być decydujące starcie, co zostanie.

No i został Moon, bardziej wyrafinowana i doświetlona fajnie góra pasma, więcej planktonu, bas był inny niż w Heglu, ale ogólnie ten charakter stereofonia i blask bardziej do mnie przemówił niż to co oferował Hegel H90. To były dwa wzmaki, które porównałem bezpośrednio, niestety z H190 Moona nie porównywałem łeb w łeb.

H190 już nie brałem pod uwagę, może dlatego, że to H90 bardziej mi przypadł do gustu.

Rozpisałem sie jak nigdy i trochę może chaotycznie, sorry, tak mam 😉

P.S.

Skądinąd wiem, że branża wypowiadała się iż 250i gra lepiej niż np 240i, a nawet barwowo lepiej od 340i, ale tego nie oceniam, bo nie miałem 240i , ani 340i.

Natomiast jak spojrzysz na układ zasilania w 250i vs 240i, to ten pierwszy lepszy jak dla mnie, patrz trafo, oddzielna płytka zasilacza ...

Aaa, no i każdy z tych wzmakow zasilany był Enerrem Holograph Hybrid, a obok gniazda IEC siedział bezpiecznik Verictum x2. 😛

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło, no prawie, prawie były konkrety. Dzięki @DiBatonio :)

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

miał już tego Moona na stanie i tak nie grał jak ten przyniesiony przeze mnie, nie wiem.

O widzisz, czyżby kolejny przykład na: 

https://forum.audio.com.pl/topic/86999-wpływ-powtarzalności-produkcji-na-brzmienie-w-sprzęcie-audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to jeszcze Cię pomęczę jednak. Niskie tony Panie. Jak to z nimi jest w Moonie? Jaki jest ich charakter? Jest zryw, dynamika, uderzenie? Czy raczej kierunek to spokój?

Poważnie myślę o tym 250i, ale po tym co słyszałem z Ace/240i boję się, że to będzie mocno bezpłciowe granie bez dynamiki.

Co do drutów i bezpieczników - ja się tam na tym w ogóle nie znam, ale jak kupowałem Hegla to w Topie mi powtarzali, że kablami z kurczaka wołowiny się nie zrobi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu jak poszukiwałem nowego zestawiku byłem na odsłuchu u jednego z moich jak się później okazało zawodowych klientów.

Słuchałem :

Moon P-5 + W-5

Klyne 7 LX/B 3.5.3 + Bryston 14 B ST

Klyne 7 LX/B 3.5.3 + Mark Levinson No.532H

z tych trzech składów bas ,który mi najbardziej odpowiadał miał właśnie Moon. Za to najbardziej agresywnie zagrał Bryston.

Kolumny to duże Thiele ,ale symbolu nie pamiętam.

Wojtek , nie pokusiłbyś się o dzielonkę ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Poważnie myślę o tym 250i, ale po tym co słyszałem z Ace/240i boję się, że to będzie mocno bezpłciowe granie bez dynamiki.

Z tego co wiem to 250i nie gra bezpłciowo,  nie wiem w jakiej muzyce się poruszasz, ale ja jestem na tyle zadowolony, że o zmianach nie myślę od kilku lat. Szkoda mi czasu na przerzucanie wzmacniaczami.

 Brak dynamiki w 250i ?  😁

Nie sądzę.

Jak ma jeb....ć to jebnie i tak, że hej czy to w muzyce symfonicznej, czy jakiejkolwiek innej. Nie jest to bas Hegla, jest inny, ale spowolnienia nie ma, tu akustyką można namieszać. AIe nie kazdy ją traktuje poważnie podobnie jak inne rzeczy, stąd być może takie opinie.

Z drugiej strony rozumiem, że nie każdemu takie brzmienie jakie prezentuje Moon 250i może odpowiadać, widzisz H190 mi nie podszedł, wolałbym H90. Moon to też inny sznyt niż Hegle, mnie właśnie wzięła m.in góra w 250i, a Ty wyczytałeś, że ludziom jej brakuje hmmm....

Może zapytać branży jak to jest z tymi Moonami, @Q21 chyba ma w ofercie, Topy już nie.

 

 

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Co do drutów i bezpieczników - ja się tam na tym w ogóle nie znam, ale jak kupowałem Hegla to w Topie mi powtarzali, że kablami z kurczaka wołowiny się nie zrobi

Pewno, że się nie zrobi,  ale wspomniany Maciek  też był sceptyczny, a jak zamieniliśmy na zwykły z kartonu było wszystko jasne.

Ja tak mam, że każde urządzenie traktuję tak jak pisałem z zasilaniem, również każde z nich stoi na różnych pierdach antywibracyjnych, DAC  Moona na IsoAcoustic Orea Bronze, wzmak Moona na Finite Elemente Cera One, to wszystko ma przełożenie na brzmienie, czy to się komuś podoba, czy nie. 

Moon akurat na wlasnych nóżkach gra ciekawie, ale można lepiej 😜

Napisz do @Mikelas76

Ja nie będę obiektywny, a może się dowiesz, czego mnie nie chciał powiedzieć, żeby nie urazić 😊

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Ja nie będę obiektywny, a może się dowiesz, czego mnie nie chciał powiedzieć, żeby nie urazić 😊

Ależ proszę bardzo Jacku,  teraz mi się bardzo podoba,  choc nie wiem jak to gralo bez tych wszystkich podkladek.  Na ta chwilę nic bym już nie zmieniał w Twoim ukladzie,  chyba że Ciebie swędzi portfel 😉

Wróć! 

Nie podoba mi się ta szafka/komoda,  która mówiłem Tobie zebys wypier.....  i tam zawiesił dyfuzor.  😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo treściwie,  czytasz i od razu wiesz, że Koledzy bardzo się lubią i... to niestety wszystko. 

Tylko zaraz,  ja z Wojtkiem też się lubimy a nie mamy oporów,  żeby napisać,  gdzie i z jakich powodów nie leży mi granie Wojtkowego Hegla a Wojtkowi granie Regi kaczejdupy...

Główny i w sumie jedyny zarzut branży i osób,  które miały  "małe Moony tj.  ACE,  250 i 240"  u siebie jest zawsze ten sam.  Za spokojne,  wręcz nudne, bez pazura,  bez zrywu,  bez dynamiki granie. 

Nie ma systemów idealnych,  zawsze może być lepiej Panowie, zawsze są jakieś kompromisy, tylko trzeba się przemóc i napisać,  że np.  Moon fajnie,  płynnie gra do snu albo,  że dynamika taka że sąsiadowi jajka podskakują. 

No chyba,  że Moon 250 jest tak wyjątkowo udany i uniwersalny ale trafiał do niedoświadczonych audiofilów i branżystów. 

 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kaczadupa napisał:

Śmiech to zdrowie więc :) Komu kibicujesz Panie. Usyk czy AJ?  Trzymam kciuki  za młodość czyli Antoś. 

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to jednak Ukrainiec ma większe szanse. Trenuję boks u gościa, który zna Usyka i on też twierdzi, że Joshua ma w tej walce małe szanse.

A tak na marginesie - gdzie  obejrzeć tę walkę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

Nie ma systemów idealnych,  zawsze może być lepiej Panowie, zawsze są jakieś kompromisy, tylko trzeba się przemóc i napisać,  że np.  Moon fajnie,  płynnie gra do snu albo,  że dynamika taka że sąsiadowi jajka podskakują. 

No chyba,  że Moon 250 jest tak wyjątkowo udany i uniwersalny ale trafiał do niedoświadczonych audiofilów i branżystów. 

Dobrze wiesz z opisów Maćka jak gra u mnie, zatem  bredzisz chłopie nabijając się z tego wzmacniacza.

Mnie bawią za to opisy kogoś, kto lekceważy akustyke, zasilanie, wibroakustyke i inne aspekty(np.kable), które maja wpływ na brzmienie. Za to wyrokują tylko na podstawie tego, że jakiś Janusz nie ma pojęcia jak zestawić system, żeby grało dobrze.

Mam dynamikę, mam rozdzielczość, gra calkiem dobrze jak gra cicho i jak głośno, są smaczki, selektywność i oddanie Akustyki realizacji nagrania. Jak jest klub, to słychać, że to w klubie, jak scena i koncert, rownież to słychać.

Jak @MariuszZzarzucił nagranie gdzie m.in. "gadają" ze sobą dwa instrumenty sztabkowe, to słychać w którym momencie i gdzie gra ten na sztabkach drewnianych, a gdzie na sztabkach metalowych. To całkiem trudne nagranie.

Też tak masz?

Bo ja tak.

Czyli co, brak dynamiki i to tylko plumkanie do snu,?

Czy jednak to dynamika i rozdzielczość powiązana z separacją i selektywnością instrumentów jak realizator stworzył nagranie? 

Nie wiem jak ten  Moon zagrał by na bele półce z Ikei,  z bele drutem zasilającym i innym okablowaniem.

Wiem za to jak gra ten wzmacniacz z DAC Moon 380D DSD wpięty do kondycjonera Enerrem Holograph Hybrid,  bezpiecznikiem verictum z okablowaniem Albedo Monolith wpiety do ProAc Response D2 postawiony na konkretnym stoliku audio i cylinderkach Finite Elemente w zaadoptowanym akustycznie pokoju.

Zatem twoje opisy Moona 250i mają się tak do tego jak gra u mnie ten wzmacniacz, jak piernik do wiatraka.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

Główny i w sumie jedyny zarzut branży i osób,  które miały  "małe Moony tj.  ACE,  250 i 240"  u siebie jest zawsze ten sam.  Za spokojne,  wręcz nudne, bez pazura,  bez zrywu,  bez dynamiki granie

Nie do końca się z tym zgodzę. Nauczony własnym doswiadczeniem związanym z zabawa akustyka,  stwierdzam z całą pewnością że BARDZO dużo zależy od.... 

A K U S T Y K I. 

Moim zdaniem odpowiednia akustyka, gdzie nie mamy tylko tlumienia ale mamy sporo dyfuzorow potrafi wyciągnąć z pomieszczenia i sprzętu MAX tego co jest ukryte.  Większość ludzi myśli że jak wstawi kilka paneli na wełnie i piankach czy wstawi nawet basstrapy to już mają zrobiona akustyke. Niestety nie. 

Dyfuzory dodaja odczucia przestrzeni i energii,  pojawia się czystosc dźwięku, paradoksalnie nie działają na niskie tony,  ale poprzez wyczyszczenie góry i po części srednicy poprawia się odbiór basu.  Nagle slychac go więcej ale nie w pojęciu ilości ale różnorodności. 

Przykład Jacka jest wzorcowy.  Poprzez kilka ruchow i roszad doszło tyle energii i czystości na wysokich i średnicy że nikt się tego nie spodziewał.  Jak pisalem kiedys, po kilku podpowiedziach moich i nieobecnego Macka jest u Jacka to, czego brakowało.  

Oczywiscie akustyka nie zrobi z Volkswagena jakiegoś Ferrari,  ale odpowiednio dobrana nie pozwoli mu być tylko  maluchem. Taka analogia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikelas76  Michał nie dasz rady wytłumaczyć. 😉

Faktem, jest, ze wczesnjejsze brzmienie z modyfikowanymi piramidkami było gładkie, ciepłe, niemal lampowe, ale przyznasz, że rozdzielcze.

Jednak teraz wiemy, że można kilkoma ruchami dodać więcej życia do muzyki, jeszcze przestrzeni i kilku innych aspektów nie ruszając elektroniki i kolumn z miejsca. No dobra kolumny 3 cm były ruszone

 Za to pozbywając się gąbek, a wstawiając panele PT80 sztuk całe dwa.

Adrian widział nowe ustawienia u mnie, też wie o co kaman.😉

Doświadczyliśmy też, że to co sprawdziło się z dyfuzorami u mnie, niekoniecznie sprawdziło się u Ciebie, a to oznacza, że każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i nie zawsze książkowe przykłady adaptacji siesprawdzają się tam, gdzie niby powinny się sprawdzić. 

Ostatnią rzeczą jest to, że ten system jest usypiający i brak mu dynamiki. Z Moona nie da się zrobić  Hegla i na odwrót, chyba przyznasz?

Ta uwaga powyżej do kolegi @lpomis

P.S.

Mam wrażenie, że za chwilę przykleją nam etykietkę kolesiostwa i klepania się po plecach,  nie masz takiego wrażenia  Michal?

Tak dalej pójdzie, to nas ożenią. 😆

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DiBatonio napisał:

Tak dalej pójdzie, to nas ożenią. 😆

NIE NIE,  ja tam wolę jednak babę 🤣

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Doświadczyliśmy też, że to co sprawdziło się z dyfuzorami u mnie, niekoniecznie sprawdziło się u Ciebie, a to oznacza, że każde pomieszczenie ma swoją specyfikę

Dokladnie tak, teraz to jeszcze trzeba by to wszystko pomierzyć Umikiem.   A potem tylko szlifować ustawienie kolumn, choc u Ciebie wydaje się już to dobrze ustawione. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moon to bardzo ciekawe urządzenia i ciężko powiedzieć czy mają jakiś określony charakter brzmienia, ponieważ każde urządzenie jest inne. 
Najbardziej muzykalne brzmienie, takie analogowe uzyskamy na modelu 240i. Moon 340i jest bardziej techniczny i lepiej kontroluje bas. Moon 250i brzmieniowo był pomiędzy 240i a 340i. Góry jest na pewno więcej niż w 240i i ma lepszą barwę względem 340i.  W tej chwili najbliżej brzmienia 250i jest model Moon Ace. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...