Skocz do zawartości

Obiecana recenzja KEF R3 (z porównaniem do r300 i Gato fm-8)


mateolo2

Recommended Posts

1 godzinę temu, Asia napisał:

Ja może napiszę tak - twoje audio miłości trwają tak krótko, że peany które piejesz na ich temat wydają się pisane na takiej dopaminie, że należy czytać je jak romans, a nie przedmiot głębokich rozważań 😜.

Hehe, ja po prostu ciagle testuje nowe sprzety - ot takie hobby. Jedna są lepsze, a drugie gorsze. Nie jara mnie złożenie jednego zestawu i życie z nim nawet rok - zanudziłbym się. Raz na kilka miesięcy najpóźniej coś w systemie nowego musi być na testy i jak jest dobre to zostaje, a jak zle to wypada. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie ma tu chyba drugiej osoby, która swoimi chwilowymi zajawkami tak nakręca forumową brać. Wystarczy szczery entuzjazm.

Jak to szło?

Każda miłość jest pierwsza
Najgorętsza, najszczersza
Wszystko w nowy przystraja blask
I już serce odkrywa Że to ta jest prawdziwa
Że przeżywa ją pierwszy raz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LeonidK napisał:

Super, bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź. W takim razie z Gato daję sobie spokój. Widziałem, że kilka osób na Reddicie było zadowolonych z R3 w ustawieniu biurkowym, ale ja przez tydzień testowałem tak Comete i nawet ich wygląd wskazywał na to, że mogłyby nagłośnić duży salon, a nie męczyć się na biurku w 12m2 pokoju (porównywałem w salonie z LS50 Meta, sala lekko 30m2, i pracownik zapytał, czy subwoofer jest podłączony, bo Comete grały tak dużym i ekspansywnym dźwiękiem). Niestety, trzeba je było bardzo głośno odkręcić (grały z SMSL A300), żeby uzyskać pełniejsze pasmo, a też miałem wrażenie tak jak Ty, że basu praktycznie nie ma. Miałes może kiedyś okazję porównać bezpośrednio LS50 z Meta? W cenie nowych Met mogę kupić używane LS50 + suba, tylko czy warto się jeszcze pakować w starszy model? Niestety nie mam go gdzie posłuchac, znam tylko Metę.

A tak w dalekiej przyszłości to marzy mi się jeszcze kiedyś Genese Trio albo Signature Theta, jak będę miał je gdzie postawić :) Triangle potrafią czarować dźwiękiem i energią.

Gratuluję pięknych doświadczeń i zazdroszczę poznawczej podróży w meandrach kolumn :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, StarLord napisał:

Gratuluję pięknych doświadczeń i zazdroszczę poznawczej podróży w meandrach kolumn :)

Na razie jeszcze mało słyszałem, 2 razy na odsłuchu byłem ze swoim wzmacniaczem (SMSL A300) i żałuję, że zbagatelizowałem temat aplifikacji (budżet jednak mocno napięty). Mając doświadczenia w torach słuchawkowych stwierdzilem, że to nie jest tak istotny element, by płacić za niego tyle samo czy więcej, co za element grający, ale najwyraźniej w stereo działa to trochę inaczej, i tak np. odsłuch Elac Carina BS243.4 mogę uznać za nieodbyty, ponieważ było słychać, że z tym chińskim pudełkiem kolumny nie grają nawet na połowę swoich możliwości. Jutro, jak się uda, wybiorę się na odsłuch Polk R200. Coś mi mówi, że może być ciekawiej niż z LS50 Meta :)

https://www.spinorama.org/speakers/Polk Audio Reserve R200/Misc/index_misc-napilopez.html

Edytowano przez LeonidK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, LeonidK napisał:

odsłuch Elac Carina BS243.4 mogę uznać za nieodbyty, ponieważ było słychać, że z tym chińskim pudełkiem kolumny nie grają nawet na połowę swoich możliwości.

Jak odróżnić przy pojedynczym odsłuchu, że to akurat wzmacniacz zawiódł, a nie kolumny czy akustyka???

I jeszcze ta połowa;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kraft napisał:

Jak odróżnić przy pojedynczym odsłuchu, że to akurat wzmacniacz zawiódł, a nie kolumny czy akustyka???

I jeszcze ta połowa;)

Może zbyt swobodnie się wyraziłem z tą połową, proszę tego nie traktować zbyt dosłownie :) nie zainteresowały mnie te Elaki na tyle, żeby dawać im drugą szansę, ale było słychać, że brzmią bez życia, mdło i szaro, ze słabą dynamiką. Tak samo jak planary podpięte do dziurki z komputera. Potem słuchałem na tym wzmacniaczu BW 707 S3, po czym poprosiłem o podpięcie Rotel A11 (szkoda, że nie coś lepszego) i zdecydowanie brzmienie się ożywiło i nabrało barw. Tylko przy Comete EZ nie odniosłem wrażenia, żeby A300 je jakoś mocno ograniczał, ale pewnie bas także stałby się bardziej precyzyjny na lepszym wzmacniaczu, bo głównie to mnie raziło.

@Kraftnie masz może ochoty kiedyś przetestować tych Polków?

Edytowano przez LeonidK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mateolo2 napisał:

To z Gato też będzie za dużo pod kątem symfoniki. One są świetne w muzyce akustycznej, ale jak się zaczyna dziać dużo na raz to czuć, że się lekko gubią, ale oczywiście jest to nadal ładne granie.

Ale wiesz, że w tym aspekcie  można czytelność poprawić zarówno okablowaniem jak i poprawą akustyki, przekreslasz jakieś głośniki całkiem spoko Gato, ale należałoby napisać z czym oraz czym u Ciebie były spięte i jak ma się akustyka pokoju i w jakim  ustawieniu głośników etc.

Później na podstawie takich opowieści padają takie oto decyzje...

 

6 godzin temu, LeonidK napisał:

Super, bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź. W takim razie z Gato daję sobie spokój.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonionapisałem tak, ponieważ mój budżet zakładał kolumny raczej do 3 tys., więc Gato byłyby tutaj wciśnięte naprawdę na siłę, mając 2, w porywach 3 tys. na używany wzmacniacz + kable mam nieduże pole manewru, jeśli to są faktycznie tak wymagające kolumny, jak się często pisze. Kefy LS50 (zakładając, że są tak czyste jak Meta) kupujesz za 2200zł na olx, podłączasz do chińskiego pudełka wielkości Merci i gra to tak rozdzielczo, jak naprawdę dobre słuchawki. Obawiam się, że najlepsze co mógłbym zapewnić Gato w moim budżecie to Sabaj A30a/Rega Brio/Cyrus ONE. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, LeonidK napisał:

Kefy LS50 (zakładając, że są tak czyste jak Meta) kupujesz za 2200zł na olx, podłączasz do chińskiego pudełka wielkości Merci i gra to tak rozdzielczo, jak naprawdę dobre słuchawki.

Skoro tak mówisz to pewno tak jest 🫢

20 minut temu, LeonidK napisał:

Obawiam się, że najlepsze co mógłbym zapewnić Gato w moim budżecie to Sabaj A30a/Rega Brio/Cyrus ONE. 

Nie znam tych wzmaków i raczej nie poznam, ale Adam coś tam o  nich wie, a pewno i monitory Gato czochrał 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Później na podstawie takich opowieści padają takie oto decyzje...

 

 

NIe widzę w tym nic złego. Zostałem zapytany o moje zdanie i je wyraziłem. Po to właśnie kolega @LeonidK zadał to pytanie. A co zrobi, gdzie zasięgnie jeszcze języka, podjedzie gdzieś posłuchać itd to już jego sprawa. Ja chcę pomóc w wyborze i nic więcej.

@LeonidK Ja tak jak czytam Twoje wypowiedzi o warunkach w jakich słuchasz nie szedłbym w Gato, a w Kefy LS50 w wersji podstawowej (to na prawdę cenione kolumny w swiecie audioo, ktore nie bez powodu zdobyły swoją popularność). Ja słuchając ich w sporej salce odsłuchowej na pewno nie wybrałbym ich do większego (powiedzmy, powyżej 15-16m2) pomieszczenia. Jednak na bliski odsłuch, czyli na biurko zdecydowanie tak! Zobacz ile znany youtuberów audio jak robią swoje "tour" po własnym systemie audio w głównym systemie ma jakieś wypasione, drogie zabawki, a na biurku właśnie ls50 - bo sprawdzają się w tym wyśmienicie! Jak będzie Ci brakowało basu to zainwestujesz w sub'a, ale nie jest to od razu powiedziane, że będziesz go w ogóle w sytuacji biurkowej potrzebował.

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak - kupił używane ls50 na olx w dobrym stanie, w dobrej cenie. Do ten jakiś fajny wzmacniacz (Cyrusa do ls 50 odradzam) typu Rega Brio (też można znaleźć za 1500 używkę, a to na prawdę zacny wzmacniacz), bądź w podobnym budżecie, rzadziej spotykany, ale warty wyczekania na rynku wtórnym wzmacniacz Quad Vena, który ma dobrego wbudowanego daca. Tutaj może na pewno wypowiedzieć się jego były posiadacz, fan i prywatnie mój dobry znajomy @StarLord (którego serdecznie witamy na forum!). Oba są nieduże i na biurko będą pasować. I dopiero jak to złożysz to zobaczysz czy Ci tego basu brakuje. Jeśli tak to kup sobie subwoofer o konstrukcji zamkniętej (koniecznie) typu malutki Rel, albo SvS (też dorwiesz w okolicach 1200-1500 zł). I w ten sposób będziesz miał w niedużej kasie na prawdę świetnie brzmiący zestaw na biurko i będziesz mógł przeżywać muzykę w sposób w pełni "audiofilski" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LeonidK

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-rega-brio-r-CID99-IDT7XJR.html

https://www.olx.pl/d/oferta/kef-ls50-szary-metaliczny-CID99-IDSQD2K.html

Długo bym się na Twoim miejscu nie zastanawial :) bo cena za kolumny i wzmaka na prawdę okazyjna. Ale nie namawiam, żeby potem nie było na mnie 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mateolo2 napisał:

Długo bym się na Twoim miejscu nie zastanawial :) bo cena za kolumny i wzmaka na prawdę okazyjna. Ale nie namawiam, żeby potem nie było na mnie 

A bierzesz odpowiedzialność na siebie, kiedy koledze zestaw się  nie spodoba?

Doświadczony audiofil, czy sprzętowy onanista nigdy nikomu nie poleci w ciemno żadnego zestawu, co najwyżej poleci odsłuch tychże zanim zainteresowany  podejmie decyzję  na wydanie odkładanych pieniędzy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DiBatonio napisał:

Doświadczony audiofil, czy sprzętowy onanista nigdy nikomu nie poleci w ciemno żadnego zestawu

Hę? Ale to nie ma nic wspólnego ze sobą. Tu polecają w ciemno zarówno Ci "doświadczeni" audiofile jak i głusi jak pień teoretycy. Myślę że o formie polecania konkretnych sprzętów decydują bardziej przyziemnie powody niż stopień zaawansowania audio.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Butler napisał:

Tu polecają w ciemno zarówno Ci "doświadczeni" audiofile jak i głusi jak pień teoretycy

Podasz przykłady? 

8 minut temu, Butler napisał:

Myślę że o formie polecania konkretnych sprzętów decydują bardziej przyziemnie powody niż stopień zaawansowania audio.

Jakie to przyziemne powody?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Podasz przykłady? 

Serio? :D Przychodzą mi do głowy w pierwszej linii ataku kable, ale nie... Może zakończmy ten wątek :D

10 minut temu, DiBatonio napisał:

Jakie to przyziemne powody?

Charakter, usposobienie. Szczególnie podatność do samouwielbienia. Mało tu takich? Sam się na tym czasem łapię 🤭

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Doświadczony audiofil, czy sprzętowy onanista nigdy nikomu nie poleci w ciemno żadnego zestawu

Zgadza się / nie dotyczy Dali Grand w pom. 40-60m2/ :) 

55 minut temu, Butler napisał:

Myślę że o formie polecania konkretnych sprzętów decydują bardziej przyziemnie powody niż stopień zaawansowania audio.

Zgadza się / nie dotyczy Dali Grand w pom. 40-60m2/ 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może i ja zbiorę głos w sprawie Gato. Jako użytkownik FM15 muszę powiedzieć, że to bardzo przyjemne i obszerne granie, a nawet w bliskim polu jak pracuję przy biurku się sprawdzają, ale…one potrzebują dużo prądu i wcale się nie dziwię, że większość konfiguracji jest z elektroniką Gato. U mnie najpierw grały z leciwym luxmanem L 210 i było za gorąco i lepko. Teraz z Audio Analogue jest super, choć pewnie mogłoby być z większym wykopem. Na złocie w Łodzi słuchaliśmy je z lampą Tomka, ale to nie jest kolumna do lampy, marantzem i haiku bright i raczej nikogo nie porwało, ewentualnie z heglem było całkiem ok!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MarcKrawczyk napisał:

No cóż, może i ja zbiorę głos w sprawie Gato. Jako użytkownik FM15 muszę powiedzieć, że to bardzo przyjemne i obszerne granie, a nawet w bliskim polu jak pracuję przy biurku się sprawdzają, ale…one potrzebują dużo prądu i wcale się nie dziwię, że większość konfiguracji jest z elektroniką Gato.

Ja ze swojej strony mogę potwierdzić, że np. Gato Amp 150 jest dość szybkim i ładnie separującym piecem. Ich wzmacniacze w klasie D podobno jeszcze lepiej separują (choć tam już odbywa się to kosztem barwy). Czyli powinno się to zgrywać z kolumnami tej samej firmy. Salony raczej polecają do paczek Gato te D-klasówki, zamiast AMP 150.

Nigdy nie miałem w domu Gato, ale słuchałem trochę kolumn w tym stylu (tzn. dość gęstych i nasyconych) i znów potwierdzam to, co napisał Marcin - rzeczywiście stawiają one większe wymagania przed towarzyszącą im elektroniką.

Osobna kwestia, o której wcześniej pisaliście (Wojtek i chyba też Tomek) to że FM-8 są szybsze i bardziej energetyczne, a FM-15 - cieplejsze i bardziej dojrzałe.

Z tego co napisał @mateolo2 wynika, że KEF R3 nie są zbyt kapryśne, co do wyboru partnera. Jeśli tak, to faktycznie jest to ich zaleta, która ułatwia zestawienie systemu w rozsądnych pieniądzach. Być może o to tu naprawdę chodzi.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Asia napisał:

Oj, jak będziesz tak pisał to nigdy ich nie sprzedasz 😉.

Z tym, że to w ogóle nie jest dobre porównanie bo FM 15 i FM 8 to zupełnie inne kolumny.

Nikt na razie do sprzedaży mnie nie zmusi…

13 minut temu, Rafał S napisał:

Osobna kwestia, o której wcześniej pisaliście (Wojtek i chyba też Tomek) to że FM-8 są szybsze i bardziej energetyczne, a FM-15 - cieplejsze i bardziej dojrzałe.

O to to…

ale cały czas pamiętajmy, że w Gato można wyjąć zworki i robią się tak nieprzyjemnie rozdzielcze jak b&w, przepraszam właścicieli bowersów, ale znana jest moja niechęć do tej firmy…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...