Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

Jarek. Widocznie są wzmacniacze poprawnie i niepoprawnie skonstruowane. A na serio - nie mam pojęcia, ale zauważyłem to też u siebie testując kilka różnych. Drgania membran potrafiły się znacząco różnić w zależności od zastosowanego wzmocnienia przy podobnych poziomach głośności.

magic.gif.1f8544bec215d207d9abdea85398a6d6.gif

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć, jakim cudem głośniki grające ten sam utwór z tą samą głośnością wychylają się z różną amplitudą w zależności od podłączonego wzmacniacze (lampa tranzystor)? Tak od strony elektryczno-akystycznej.  

Ty nie wiesz?

Nie może być 😁

Może chodzi o sygnał na wyjściu, dopasowanie impedancji, wydajności prądowej wzmacniacza itp.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą mnie zawsze zaskakiwały takie nagrania. Nigdy nie widziałem przy normalnej muzyce takiego efektu u siebie. Max to było może 2-3mm wychylenia przy bardzo głośnym graniu, niezależnie od kolumn. Choć lata temu bassotronic czy coś takiego dawało podobny efekt na chyba BW 601 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

Swoją drogą mnie zawsze zaskakiwały takie nagrania. Nigdy nie widziałem przy normalnej muzyce takiego efektu u siebie. Max to było może 2-3mm wychylenia przy bardzo głośnym graniu, niezależnie od kolumn. Choć lata temu bassotronic czy coś takiego dawało podobny efekt na chyba BW 601 

 Marcin na filmie Wojtka to 10Hz w muzyce trudno o taką częstotliwość. 

Ale są płyty z samplerami pasma i z takiej płyty 10Hz też odtworzysz w sensie, zobaczysz po membranie😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Rega napisał:

...,,chcecie to wierzcie, chcecie, nie wierzcie,,  Opisuję to co zaobserwowałem. Kwestię wiary pozostawiam sumieniom. 

Wojtek też opisał,  ja wierzę. 

Pytanie jakie parametry wzmacniacza mają na to wpływ, wydajność, gain, nap. wyj., impedancja.

W specyfikacji mojego znalazłem kilka rzeczy, które można by o to podejrzewać, ale nie mam pewności.

Nawet je zaznaczylem😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Marcin na filmie Wojtka to 10Hz w muzyce trudno o taką częstotliwość.

Teraz zauważyłem że mowa o 10hz! Bravo. Ktoś tu chce szybko zmienić kolumny. Warto wiedzieć ze mimo iz ruszaja sie w tym zakresie membrany widowiskowo, to jednak są one mocno przeciążane wzmacniaczem, a pasmo ponizej strojenia br sprawia że zachowują się jak w "pudle z dużą dziurą" czyt. Bez obudowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - bo głośnik przetwarza tą  częstotliwość z tak niską skutecznością, że już tego nie słychać. Ale jednak ją przetwarza (co widać gołym okiem). 

Niestety takie domowe testy nie są najbezpieczniejsze dla naszych głośników.

https://diyaudio.pl/articles/archiwum-audiomanii/638998-obudowa-bass-reflex-vented

 

IMG_20230627_062640.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć, jakim cudem głośniki grające ten sam utwór z tą samą głośnością wychylają się z różną amplitudą w zależności od podłączonego wzmacniacze (lampa tranzystor)? Tak od strony elektryczno-akystycznej.  

Damping Factor

10 godzin temu, Kraft napisał:

A może słaby DF lampy powoduje, że membrana zaczyna bezwładnie trzepotać?

Ale aż takich słanbych to nie ma. To iel by musiala ta wartość wynosić? 3?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...