Skocz do zawartości

Tidal vs CD


Tomai

Recommended Posts

7 godzin temu, Tomai napisał:

Mój streamer tak, 650 zł , ale on podaje do DACA ktory kosztował 1300 zł jak był nowy.

Wiem że to wciąż niska półka. ale takiego WIMA się chwali w podobnej cenie. 

W torze do streamingu dosłownie  wszystko jest w stanie zepsuć dźwięk.

Jednym z najlepszych upgrade jakie miałem to było dodanie oddzielnego switcha do audio wraz z zasilaniem liniowym. 

Zmniejszenie częstotliwości pracy procesora w streamerze czasem skutkuje tak zaskakującą poprawą jakosci dźwięku że można się zdziwić...

Dla mnie istotne było  zastanowienie się czemu często te same zera i jedynki grają zupełnie inaczej skoro nie powinny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marcinmarcin napisał:

W torze do streamingu dosłownie  wszystko jest w stanie zepsuć dźwięk.

Jednym z najlepszych upgrade jakie miałem to było dodanie oddzielnego switcha do audio wraz z zasilaniem liniowym. 

Zmniejszenie częstotliwości pracy procesora w streamerze czasem skutkuje tak zaskakującą poprawą jakosci dźwięku że można się zdziwić...

Dla mnie istotne było  zastanowienie się czemu często te same zera i jedynki grają zupełnie inaczej skoro nie powinny...

Zasilacz liniowy dla Daca w moim przypadku zauważalnie polepszył dźwięk, także został.

Dla streamera dźwięk pogorszył, także wyleciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tak to możemy w nieskończoność.

Jeżeli temat rozciągniemy na nieskończoną ilość wątków.

Wracając jednak do tematu. CD jak i strumienie są psute od bardzo dawna i nie jest to wiedza tajemna. Stąd twierdzenie, że przecież CD ma wyższą dynamikę niż płyta winylowa jest czysto akademickim rozważaniem. Tu zajmujemy się rzeczywistością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po łebkach, ale przeczytałem cały wątek. 
Czy różnica w brzmieniu między tymi samymi stream ver CD utworami jest duża? W skali 1 do 10. Od nie ma różnicy, do mega różnica. 
 

Odświeżam salon, nakładam nową warstwę latexu na ściany. Wyniosłem trochę rzeczy o pogłos podskoczył o około 400ms w prawie całym paśmie. Różnica w brzmieniu bardzo duża. Ocena 8. Nie podoba mi się. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tomai napisał:

skoro obydwoje słuchamy rapu, m.in,  nie mam powodu żeby mu nie wierzyć .

Mi akurat nie zależy na tym, abym kogoś przekonywał, sam doświadczyłem tego efektu i mi to w zupełności wystarczy. Od początku rozmowy podkreślałem, że "dla mnie" grało to inaczej, jakby było zadowalająco to już bym dawno zaprzestał zakupu płyt, które zajmują trochę miejsca, a streaming jakby nie patrzeć jest mega wygodny. Mnie nie interesują wykresiki czy uszczypliwe dogadywanie
@DiBatoniowystarczy, ze pojechałem, oraz posłuchałem różnorodnych konfiguracji w różnych salonach( pewnie nie było tam znawcy, który potrafiłby podłączyć i tutaj pies pogrzebany, no ale cóż...)Jak rozmawiałem z ludzikami ze sporym bagażem doświadczenia to trochę nie pokrywało się to z niektórymi teoriami. ogólnie ewidentnie szkoda było wydać na to jakieś pieniędzy tym bardziej, że moja druga połówka ma gorszy i archaiczny sprzęt i gra on o wiele przyjemniej od tego co mogłem usłyszeć we współczesnych streamerach, jak trafię na taki, który da mi magię to biorę.Jeśli ktoś ma u siebie zbudowany tor, który daje mu przyjemność i mega frajdę ze słuchania streamu to super, pozazdrościć, nie dość, że zaoszczędzi to jeszcze ma lux wygodę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

A co z błędami odczytu podczas odtwarzania płyt CD? A idą one w dziesiątki tysięcy.

Te błędy poprawia korekcja programowa napędu. Wbudowana jest w każdy odtwarzacz CD DVD BD.

Polega to na tym że napęd czyta ponownie i ponownie błędny "kawałek" aż odczyta go prawidłowo, a jeśli się nie da wtedy odtwarzacz pomija uszkodzony sektor.

Ilośc poprawek odczytania błędu jest wpisana w bios odtwarzacza przez producenta, który to bios dal zwykłych zjadaczy chleba jest niedostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gienas napisał:

Polega to na tym że napęd czyta ponownie i ponownie błędny "kawałek" aż odczyta go prawidłowo

Przy ripowaniu płyty to lepiej lub gorzej działa, ale przy odczycie CD-audio na żywo, już się tak nie da.

10 minut temu, gienas napisał:

a jeśli się nie da wtedy odtwarzacz pomija uszkodzony sektor.

I w tym rzecz. To czego słuchamy z odtwarzacza CD nie jest tym, co było na nagraniu-matce.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Przy ripowaniu płyty to lepiej lub gorzej działa, ale przy odczycie CD-audio na żywo, już się tak nie da.

Ripowanie czy przegrywanie odbywa się jeden do jednego i błędy powodują niemożnośc ripu czy skopiowania.

Natomiast odczyt powoduje, zależnie od ilosci błędów, krótkie przerwy - niesłyszalne lub dłuższe przerrwy słyszalne jako przeskok dźwięku - podobnie w winylu kiedy igła przeskoczy w następny rowek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gienas napisał:

Natomiast odczyt powoduje, zależnie od ilosci błędów, krótkie przerwy - niesłyszalne lub dłuższe przerrwy słyszalne jako przeskok dźwięku

Różnie z tym bywa. Czasem korekcja błędów wstawia w miejsce niemożliwych do skorygowania błędów niesłyszalne mikrocisze, czasem interpoluje sąsiednie dane. Tak, czy siak, z CD słuchamy nie tego, co mieliśmy w oryginale;).

Dla ciekawych. Średnia ilość dopuszczalnych w standardzie CD błędów C1 to 220 na sekundę. Przy 45-minutowym albumie daje to 594 000 błędów (fakt, że w większości możliwych do skorygowania). Ale są jeszcze błędy C2, które koryguje się trudniej?

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Różnie z tym bywa. Czasem korekcja błędów wstawia w miejsce niemożliwych do skorygowania błędów niesłyszalne mikrocisze, czasem interpoluje sąsiednie dane. Tak, czy siak, z CD słuchamy nie tego, co mieliśmy w oryginale;).

 

poza tym, jeżeli czegoś  nie pokręciłem, to zapis studyjny zrealizowany jest w 24/48

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Czasem korekcja błędów wstawia w miejsce niemożliwych do skorygowania błędów niesłyszalne mikrocisze

Korekcja blędów cyfrowych w napędach tak nie działa. Tu musisz uwierzyć mi na słowo. Ale poczytaj o napędach komputerowych nagrywarek - bo są to konstukcje identyczne jak w napędach CD.

Co do wiernosci to jednak jest zachowana względem oryginału. To że słychać przerwy, dziury w dźwieku, to nie powoduje gorszej jakości a tylko braki w ciągłości dźwięku

 Dla mnie to nie jest niezgodność z oryginałem jakości ;) to takie małe/większe antrakty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

Korekcja blędów cyfrowych w napędach tak nie działa.

Tak dziala. W przypadku nienaprawialnych bledow C2 naped moze zgadywac, moze interpolowac a moze tez zwracac zera. Moze tez informowac o zdarzeniu kontrolujace orpogramowanie umozliwiajac decyzje o probach ponownych odczytow, z dokladnoscia do stalych offsetow jesli sa, albo bez gwarancji odczytu dokladnie tego samego miejsca, jesli offset jest zmienny.

20 godzin temu, gienas napisał:

Są dwie możliwości próbkowania ;) constant i variable.

Czerwone linie to jedynki, ich brak między liniami to zera.

 

Ciekawostki. To tak serio to powyzej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AudioTube napisał:

Odświeżam salon, nakładam nową warstwę latexu na ściany. Wyniosłem trochę rzeczy o pogłos podskoczył o około 400ms w prawie całym paśmie. Różnica w brzmieniu bardzo duża. Ocena 8. Nie podoba mi się. 

 

Moje geste ciezkie zaslony z salonu poszly do czyszczenia. Zle sie slucha. Pierwsze 15-30 minut bylo jasniej przejrzysciej. Pewnie poglos podskoczyl w gore. Po godzinie juz mi nie pasuje. Szybko zalozylem inne zaslony tymczasowo.

4 minuty temu, ProjectPi napisał:

Ja mam zielone skarpetki

Meczacy jestes, a niepytany glupcem zwany, panie Kopacki. 

Wroc do sluchania muzyki i nie przeszkadzaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę CD. Większość nie widzę na Qobuz. Tchesky i TRPTK tylko na płytkach lub hiresach wydają.
A z tych, które są, nie mam pewności, czy to kropka w kropkę to samo. 
Ale się w sobie zawezmę, tak wewnętrznie sprężę i jeszcze raz dla dobra „nauki” spróbuję porównać. 
 

Michał @Mikelas76 a może nasze łepetyny tak dały się zaadoptować, że słyszymy takie różnice na między innymi zasłonach. To takie nieaudiofilskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Tak, czy siak, z CD słuchamy nie tego, co mieliśmy w oryginale

😁

 

Cyt.

"Płyty CD są prawie wierną kopią CD-MASTERA stworzonego w studiu masteringowym. w uproszczeniu to "jedynki" i "zera" zapisane na specjalnej lustrzanej warstwie, naniesionej na tworzywo sztuczne. W przypadku płyty winylowej jest to proces o zupełnie innym charakterze."

https://www.infoaudio.pl/artykul/404,produkcja-plyt-winylowych-cz-i-material-muzyczny

Oczywiście za chwile pojawią się teksty, że "prawie" robi dużą różnicę 🤭

2 godziny temu, Highlander_now napisał:

Proponuję się zapoznać z materiałem jaki przygotował p. Krzysztof Bilewicz na swoim kanale. Pozwoli to rozwiać mity i wątpliwości dotyczące zapisu na płytach CD, który to zapis jest zapisem nadmiarowym.

Noooo, jak RS to na pewno wszystkie mity obalone, masteringowcy i najlepsi realizatorzy dźwięku klękajcie nadchodzi reduktor szumu 🤦

My tu o jakości brzmienia i rozpiętości dynamiki płyty CD, a nie o zerach i jedynkach .

Jak zwykle wszystko sprowadzone do technikaliów i książkowej teorii, a nic o muzyce.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AudioTube napisał:

słyszymy takie różnice na między innymi zasłonach. To takie nieaudiofilskie

Nie wiem czy audiofilskie czy inne ale grube zasłony, dywan czy inne takie ustroje zawsze robiły różnicę. Od m/w 10 lat jestem na tym forum i zawsze o tym wspominali ludzie baaaardzo osłuchani i doświadczeni w audio,(audiofile) których w większości już tu niestety nie ma. Sam o tym dobrze wiesz. Jedni słyszą te zmiany lepiej inni gorzej ale chyba nikt tego nie neguje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...