Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

A ja zaczynam powolną i nierówną walkę z akustyką w swojej pracowni. Na pierwszy ogień poszły dwa spore (0,8x1,5m) absorbery DIY z wełny mineralnej. Oba są odsunięte od tylnej ściany o 15cm.

Pomiędzy absorberami wejdzie jeszcze jakiś dyfuzor. Tylko tutaj zastanawiam się czy jest sens iść w styrodur, czy strugać coś samodzielnie z drewna 🤔

IMG_20220202_105457.jpg

IMG_20220202_105457.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Pomiędzy absorberami wejdzie jeszcze jakiś dyfuzor. Tylko tutaj zastanawiam się czy jest sens iść w styrodur, czy strugać coś samodzielnie z drewna 🤔

Ponieważ dyfuzor między kolumnami głównie wygląda, więc to z czego jest zbudowany nie ma (akustycznego) znaczenia.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Kraft napisał:

Ponieważ dyfuzor między kolumnami głównie wygląda,

"Głównie" to słowo klucz. Oczywiście lepiej jest dać na tylną ścianę, ale to nie oznacza, że na przedniej nie będą one w ogóle działać.

Niestety za miejscem odsłuchowym nie ma opcji na postawienie dyfuzorów. Natomiast jakieś na 100% wpadną między absorbery oraz na boki w miejsca pierwszych odbić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Audio Autonomy napisał:

oraz na boki w miejsca pierwszych odbić. 

Sprawdź kąty tych pierwszych odbić. Dyfuzory QRD działają najlepiej przy falach padających na nie prostopadle. Jeśli u Ciebie fale będą padać dość płasko, to lepiej zastosuj absorbery (lub dyfuzory geometryczne). 

7 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Oczywiście lepiej jest dać na tylną ścianę, ale to nie oznacza, że na przedniej nie będą one w ogóle działać.

"w ogóle" to słowo klucz, jak się bierze pod uwagę relację koszt/efekt.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, za sprzętem najlepiej postawić dyfuzory działające na średnie i niższe częstotliwości. Które? Nie wiem, sam musisz zdecydować. Żaden styrodur. Proponuję sklejka lub drewno ALE uwaga nie surowe. Najlepiej lakierowane.

I jeśli zależy Ci na tym żeby zachować energię dźwięku to dyfuzory. Jeśli masz jeszcze zbyt "żywe" pomieszczenie to mogą być absorbery.

I jeśli zależy Ci na tym żeby zachować energię dźwięku to dyfuzory. Jeśli masz jeszcze zbyt "żywe" pomieszczenie to mogą być absorbery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

zastosuj absorbery (lub dyfuzory geometryczne). 

Geometryczne? Co to za ustrojstwa? :)

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Żaden styrodur. Proponuję sklejka lub drewno ALE uwaga nie surowe. Najlepiej lakierowane.

Właśnie tak się zastanawiam jaka będzie różnica między tymi materiałami. Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że drewno będzie lepsze, ale nie wiem jak duża będzie ta różnica. Obawiam się jednak, że będzie tak jak Ty piszesz :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2022 o 21:06, audiowit napisał:

Mission DAD7000 .

Philips cdm-1

2x TDA1540

1984r

Mało znany w PL klasyk o pięknym dźwięku.

20220131_205119.jpg

Posiada 2 poważne audiofilskie, wady dyskwalifikujące. Ma zintegrowane kable sygnałowe i zasilający: )))

Można przerobić i dołożyć gniazda. :))))

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audiowit napisał:

Profanacja.

Zależy. Jak rarytas i rzadki okaz to faktycznie szkoda. Ja w moim Marantzu od razu wyrzuciłem ten lampkowy kabelek, który widać na zdjęciu i wsadziłem gniazdko z filtrem RFI. W takich przypadkach nie ma co się zastanawiać. Chociaż kabel nie sieje zakłóceniami za sprzętem teraz ;) 

Edit. Teraz doczytałem. RCA tamten egzemplarz ma na stałe? To inna sprawa. Bez gniazdek jest korzystniej ;) 

gniazdo.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2022 o 21:24, Rafał S napisał:

Koniecznie podziel się wynikami dalszych odsłuchów. Jak może pamiętasz, byłem tym bardzo zainteresowany. :)Czy z takim ustawieniem jest ogólnie lepiej na większości płyt? Nie ma jakichś niepożądanych skutków ubocznych tej poprawy? Odczuwalnych zniekształceń jakiejś części pasma, itd.?

takie ustawienie już u mnie pozostało,  wyraźnie jest więcej wysokich, jakby zdjęty lekki kocyk, ale w dalszym ciągu nie kłuje w uszy jak np. w focalach podczas pierwszego zlotu...

specjalnie zacząłem od psychocandy i lennego, bo pamiętam, że przy canto two nie dało się tego słuchać, reszta płyt jest obecnie bardzo ok!

gato w instrukcji napisało, że regulacje poleca gdy w naszych warunkach czegoś nam brakuje, najwyraźniej w moim pomieszczenia brakowało wysokich (ciekawe czy to był wpływ grubszego dywanu jaki ostatnio wstawiłem?)

swoją drogą akustyka to bardzo szerokie zagadnienie do ogarnięcia, ciekawe jak by sprawdziły się takie ustroje?

272098709_665132024518359_8297300125507147418_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich oto mój  pierwszy zestaw stereo magnat ma900 z lampami psvane glosniki IQ4180AT na przetwornikach vifa jest to kolumna która , posiada glosnik niskotonowy w obudowie zamkniętej oraz drugi w linii transmisyjna dobry glosnik średnio tonowy we własnej obudowie oraz glosnik wysokotony glosniki pochodzą z lat 1990r  wkrótce wpadnie nowy dac ten w magnat nie jest za dobry kolumny zostały przerobione wizualnie jak i wygluszenie za odtwarzacz CD używam playstion 1 model 1002 pozdrawiam

20220206_122400.jpg

IMG-20220108-WA0002.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2022 o 10:01, MarcKrawczyk napisał:

takie ustawienie już u mnie pozostało,  wyraźnie jest więcej wysokich, jakby zdjęty lekki kocyk, ale w dalszym ciągu nie kłuje w uszy jak np. w focalach podczas pierwszego zlotu...

specjalnie zacząłem od psychocandy i lennego, bo pamiętam, że przy canto two nie dało się tego słuchać, reszta płyt jest obecnie bardzo ok!

Dzięki z odpowiedź. :) A jak oceniasz stereofonię? Pewnie zyskała na większej ilości wysokich tonów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...