Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

20 minut temu, muzofan napisał:

Ja słucham głównie głośno @elektron6i pod własne preferencje budowałem system i pomieszczenie

Kiedyś zauważyłem taka powtarzalność w pomieszczeniach robionych przez akustyków. Oczywiście to jest tylko moje wrazenie, ale robione pokoje są dla mnie ciut przegluszone. Wysokie jakby za bardzo obcięte. W zamian dają sporo dyfuzorow dających przestrzen, powietrze i budujących scene. W takich zrobionych pokojach można słuchać głośniej, bo wysokie tony są ciszej. Ale to moja hipoteza i nic ponadto. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, muzofan napisał:

To posłuchaj np. perkusji cicho i głośno i sam oceń, która wersja bardziej przypomina prawdziwą 😉

Oczywiscie ze przy mniejszej ilosci mocy instrumenty beda mniej wyrazne/slyszalne ale wciaz calosc moze dobrze brzmiec.

Jesli to jest na dobrym sprzecie odtwazane. Ktos sie zgodzi z ta teza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Jestem jednak po kilku porownaniach niestety sceptycznie nastawiony do LEPSZE jesli chodzi o sprzęt i wyniki zabawy z akcesoriami i pomiarami.

Ja po swoich zabawach z akustyka, pomiarami itd, wierzę że przyzwoite pomieszczenie akustyczne jest ważniejsze niż super hiper sprzęt. Co z tego że mam zabawki za 100 tysi jak mam gówniany akustycznie pokoj, gdzie nakładające się mody i gole sciany nie pozwolą temu zagrać tak jak powinno. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mikelas76 napisał:

Kiedyś zauważyłem taka powtarzalność w pomieszczeniach robionych przez akustyków. Oczywiście to jest tylko moje wrazenie, ale robione pokoje są dla mnie ciut przegluszone. Wysokie jakby za bardzo obcięte. W zamian dają sporo dyfuzorow dających przestrzen, powietrze i budujących scene. W takich zrobionych pokojach można słuchać głośniej, bo wysokie tony są ciszej. Ale to moja hipoteza i nic ponadto. 

Nie umiem się do tego odnieść rzeczowo. Ja raczej ze swojego doświadczenia odczułem że wszędzie gdzie byłem był zbyt duży pogłos. Efekt tego był taki że w miarę cicho wydawało się że dźwięki są żywe. Po zrobieniu głośniej robi się jazgot i bałagan. Tak trochę upraszczam i przerysowałem efekt ale tak to wyglądało. Ja chętnie bym sobie całą chałupę ecophonem zrobił. Fenomenalnie się funkcjonuje w takim pomieszczeniu. Pomiar mam równy w całym paśmie więc nie odczuwam braku góry przy cichym słuchaniu. Raczej, dla mnie oczywiscie, jest to właściwa proporcja. Wszystko kwestia porównania na tych samych utworach aby mieć obraz co lepiej dla nas brzmi, to co mamy u siebie czy to co jest u kogoś innego😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mikelas76 napisał:

No to jeszcze musisz uwierzyć, że gdy zrobisz choc troche tej akustyki w swoim pokoju, to zaczniesz slyszec więcej roznicy przy zmianach sprzętów itp. Tak to dziala.

Roznica przy zmianie sprzętów jak najbardziej byla ale tylko przy testowaniu wzmacniaczy i juz wspomnianego testu MA Gold vs Pylon Diamond 25 i to bez extra adaptacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

W takich zrobionych pokojach można słuchać głośniej, bo wysokie tony są ciszej

Zgadza się, może też dlatego że wiekszosc sprzętów wraz ze wzrostem głośności akcentuje wysokie. Ja z tym zawsze walczyłem i jak kolumny czy wzmacniacz szły dla mnie nieliniowo, od razu były skreślone. 

Ale też jest coś takiego faktycznie że znajomi którzy mają "zrobiona" akustykę (zazwyczaj nawalone pianek wełny itp ) słuchają jak dla mnie ekstremalnie głośno. Może dlatego że faktycznie się da 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Absolutnie sie z tym nie zgadzam. Od czegoś trzeba zacząć. Zrozumienie pomiarów przyjdzie z czasem, ale bez nich nie da się zrozumieć niczego

Tak jakoś byłem w 200% pewien, że odniesiesz się do tego co napisałem.

A wiesz, że to "zruzumienie przyjdzie z czasem" może w wielu przypadkach w ogóle nie nadejść, co często widać w wątkach o amatorskich  pomiarach akustyki.

Przypomnę tylko, że to nie ja jestem autorem tekstu, tylko Bartek Chojnacki, ja tylko do tego się odniosłem na własnym przykładzie i znajomościach tych, którzy mają pojęcie i tych którzy myślą,  że mają pojęcie. 

Skąd ja to wiedziałem, że po tym co napisałem zlecą się "mikrofonowcy" 😁

16 godzin temu, marcinmarcin napisał:

wstawianie ustrojów na przysłowią pałę to jak gra w totolotka.

Niekoniecznie.

Wiesz, że można,  sam kiedyś to przyznałeś.

Słuchałem zresztą też tu i ówdzie gdzie niby są pomiary i zabawy UMIKiEM, gdzie nie było pomiarów, gdzie tylko trochę jest adaptacji, bo na resztę nie ma zgody.

No i zgadzam się z tym co napisał Bartek Chojnacki I oczym mówi mi kolega fizyk.

 

12 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Ja po swoich zabawach z akustyka, pomiarami itd, wierzę że przyzwoite pomieszczenie akustyczne jest ważniejsze niż super hiper sprzęt. Co z tego że mam zabawki za 100 tysi jak mam gówniany akustycznie pokoj, gdzie nakładające się mody i gole sciany nie pozwolą temu zagrać tak jak powinno. 

To prawda.

Nie z każdego pomieszczenia da się też wycisnąć ostatnie soki, inne znowu są przyjaźniejsze akustycznie, zagracone, albo nie wymagają zgody na adaptację każdej ściany i sufitu na przykład. 🙂

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę godzin zabawy w słuchanie muzyki na poprawionym EQ APO dzięki Koledze z Audio Stereo który wykonał presety które są odpowiedzią na moje pomiary Umikiem.

Po 3-4h odsłuchu muszę powiedzieć że od kiedy mam te kolumny podłogowe u siebie nigdy nie miałem tak równej, neutralnej i moim zdaniem naturalnej barwy, całkiem niedawno sam się żaliłem Kolegom że mam zamiar pozbyć się str V5 i myślałem też o innych kolumnach, bo podłogowe nie mają prawa "zmieścić się basem" wystarczy że miałem tyle ochoty że podłubać przy pomiarach i miałem tyle farta że trafił mi się dobry jakościowo UMIK 2 oraz spec "xajas" od poprawy akustyki i programów by to naprawić.

Sorki że tak pogrubiłem ważniejszą treść

Odpowiedź w EQ APO na takie problemy z pasmem jak na grafice niżej są bardzo zadowalające

rrrr.jpg.308566c2655520bee17f6ed3d9bbe667.jpg

 

Znacznie lepiej brzmi gitara elektryczna która wcześniej była tak sztucznie podgrzana w średnicy że miałem ochotę pozbyć się ocieplonego toru i szukać coś maksymalnie neutralnego, momentami masakrycznie brzmiał u mnie TOOL, nie tego oczekiwałem po nieodbiegającym zbytnio wzmacniaczy i DACu mając neutralne kolumny a tu zonk akustyka musiała dodać swoje.

W dużym stopniu ciepła średnica oraz wychudzony wysoki bas został wyrównany, do tego u każdego kolumna lewa zagra nieco inaczej od prawej, może nawet grać wyraźnie inaczej ale my tego nie słyszymy gdy obie razem grają.

Na grafice wyżej ą dosyć wyraźne różnice w graniu lewej i prawej kolumny u mnie, dopiero przy 600-700hz się wyrównują

Pod względem samej barwy trochę bliżej mi do tego co słyszałem u Pawła, może to nudne ale uważam tamten zestaw z akustyka jako punkt odniesienia co można jeszcze poprawić w sprawie barwy, ogółem dźwięku.

Na ten moment nie wrócił bym w życiu do słuchania bez żadnych "wspomagaczy" w moich warunkach, kompletnie nie ta barwa, po moich amatorskich zabawach w suwaki w Foobarze uzyskałem może 20-30% tego co można usłyszeć przez EQ APO mając pomoc u kogoś kto ogarnia takie rzeczy.

Jest jeden malutki minus używania EQ APO, gdy słuchamy muzy na Foobarze, Tidalu w najwyższej jakości po Wasapi exclusive lub samym exclusive nie można wtedy korzystać z żadnego zewnętrznego EQ, więc delikatna degradacja nastąpi ale to mały minus biorąc pod uwagę gdy ktoś ma takie brzydkie pasmo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Wing0 napisał:

Tak tak Witolda, pożyczył dobry człowiek szaraczkowi deko lepsze kolumny :). YB audio Illuminati. Chyba pierwsza para jaka powstała o ile się nie mylę. 

Z resztą te obecnie grające też w spadku po Witku nabyte drogą kupna. ;)

 

Michał, nie nabijaj się za mnie ;).

Sprostowania. Yb audio Iluminatus. Od dawna u mnie już nie grają i poprosiłem Michała żeby je rozruszał, za co dziękuję. To ostatni egzemplarz jaki zrobili. Z BR z przodu. Były też z BR od spodu kolumny. O ile wiem nie powstał już żaden później. Zrobienie tego typu obudowy nie jest opłacalne. Jest czasochłonne, materiałochłonne itd.

http://yb-audio.pl/realizacje/cm201/

"W spadku" Ess Amt, które jak się okazuje ciężko pokonać. Mało u nas popularne ale tylko ze względu na to, że duże przetworniki AMT są malo znane w PL. Michal tylko wie ile juz kolumn przerzucił, a Ess jak staly, tak stoją :)

Sprzęt u Michała nie należy do mainstreamowego za co chylę czoła. Michał nie idzie z głównym nurtem tylko kupuję to co u niego gra.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

Nie z każdego pomieszczenia da się też wycisnąć ostatnie soki, inne znowu są przyjaźniejsze akustycznie, zagracone, albo nie wymagają zgody na adaptację każdej ściany i sufitu na przykład

Wszystko prawda.

3 godziny temu, Arko55 napisał:

Odpowiedź w EQ APO na takie problemy z pasmem jak na grafice niżej są bardzo zadowalające

Myślę że gdybyś pomęczył jeszcze temat z przesuwaniem kolumn i miejsca odsluchowego, dałoby się to jeszcze poprawić. Trochę dziura za duża między 200-400hz. Może coś Ci tu umykać.  Basik wydaje się nie najgorszy u Ciebie. Z tego co wiem i slysze, tak najfajnieszy zakres to 80-180hz a u Ciebie jest rowny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Wing0 napisał:

Tak tak Witolda, pożyczył dobry człowiek szaraczkowi deko lepsze kolumny :). YB audio Illuminati. Chyba pierwsza para jaka powstała o ile się nie mylę. 

Z resztą te obecnie grające też w spadku po Witku nabyte drogą kupna. ;)

 

Michał, zechciałbyś w stosownym dla siebie „czasie” opowiedzieć nam trochę, jak odbierasz brzmienie z Witold-owych kolumn? U siebie w salonie.

@audiowit Witek, czy masz może gdzieś wykres przebiegu impedancji tych Illuminatus?

 

U mnie wygląda to następująco.

Kolumny znamionowo 6 ohmowe.

 


 

 

B83C0103-49DB-4707-966D-6FFCFCF62FA3.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz tutaj. Konkretnie moich egzemplarzy nie mam. W stosunku do wersji standard zmiany są w impedancji takie że u mnie jest 8ohm vs 6ohm standard.

1422910393ILR12-1.pdf

Muszę Cię zmartwić. Pomimo łagodnej charakterystyki, te kolumny raczej nie są do lamp. Swoim charakterem pasują raczej do wzmacniaczy tranzystorowych, choć nie powiem, z Lorelei grały świetnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...