Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

8 minut temu, Kraft napisał:

I te wcale nie są drogie, pod warunkiem, że nie słuchamy z absurdalnymi poziomami głośności

Takich rodzynek jest więcej. Jednak porównywanie zniekształceń kolumn i wzmacniaczy nie ma większego sensu. Przetworniki głośników ze względu na specyficzną nieliniowosc wnoszą głównie THD niskich rzędów. Wzmacniacze produkują mniejsze amplitudy harmonicznych zniekształceń ale często wyższych rzędów. Patrząc jak mocno dźwięk nam nie będzie odpowiadał ważne jest nie tylko jaka amplituda jest tych harmonicznych ale również jaki jest ich rozkład. Upraszczając to wzmacniacze mimo, że ich totalny THD jest mniejszy będą słyszane jako bardziej nieprzyjemne.

Oczywiście żeby to analizować trzeba mieć wgląd w całe spektrum zniekształceń, a jak wiesz THD+N w funkcji częstotliwości i mocy pokazywany jest we wzmacniaczach dopiero od kilku lat i tych pomierzonych dokładnie jest jeszcze niewiele więc i analiz porównujących te kwestie też mało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

 Wzmacniacze produkują mniejsze amplitudy harmonicznych zniekształceń ale często wyższych rzędów. 

Nie wydaje mi się. Wzmacniacze generują najwyższe zniakształcenia też niskich rzędów. Znasz wzmacniacz, który miałby 4. czy 5. harmoniaczną wyższą niż 2. czy 3.?

12 minut temu, MariuszZ napisał:

Upraszczając to wzmacniacze mimo, że ich totalny THD jest mniejszy będą słyszane jako bardziej nieprzyjemne.

Nie sądzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się? że patrzysz ciągle tylko przez pryzmat THD mierzonego sygnałem testowym 1kHz.

Popatrz na wzmacniacz Rega IO. Piąta harmoniczna dla sygnału testowego 1kHz prawie taka jak 2 czy 3-cia.

Popatrz na test sygnałem większym niż 1kHz. THD+N dla 5kHz na podobnym poziomie, a dla 10kHz powyżej poziomów dla 1kHz. Spróbuj znaleźć rozkład harmonicznych dobrych przetworników, w których 5-ta harmoniczna będzie na poziomie 2- giej czy 3-ciej.

Może znajdziesz ale warto jeszcze uwzględnić zniekształcenia TIM i IMD, gdzie w kolumnach trudno ich szukać. Ogólnie chcę napisać, że kolumny mogą ale nie muszą maskować zniekształcenia wzmacniacza i upraszczanie, że jest to regułą bo mają większe THD jest wg mojej oceny niesprawiedliwe 😉 

Screenshot_20221225_140316.jpg

Screenshot_20221225_140030.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Filmik z dedykacją dla wszystkich "500-watowców".

Muzyczka sobie gra, a wskazówki do ilu W dochodzą?

W A10 tak samo

W obu przypadkach nie przekraczają 0.1 W!

PS wiem, że wskazanie dla 8 omów

 

Pytanie, ile dB jest w miejscu odsłuchu?

 

2 godziny temu, terracan1929 napisał:

:) wystarczy rzucić okiem na fotkę w moim avatarze. 

Fotka zrobiona przy normalnym, codziennym natężeniu dźwięku :) 

image.thumb.png.a17c54b45ae7bced8361f4bbd2ae8553.png

U mnie, żeby się tak dobrze słuchało 75-80 dB, to wskazówki pionowo muszą być.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek "O nas" i problemy kolegów ze słuchem postanowiłem domowym sposobem sprawdzić czy słyszę 20kHz. Żeby się nie kompromitować na razie pominę ile kHz słyszę ;) Niejako przy okazji wyszła ciekawa sprawa, którą opiszę bo może ktoś będzie chciał podobny eksperyment zrobić w domu.

Potrzebujemy Tidala lub Spotifaja i płyty "Audio Line-up test". Telefon z andkiem i apkę "Spectroid".

Co sprawdzamy? Co chcemy. Ja sprawdziłem czy moje kolumny dobrze odtwarzają dwuton 19kHz i 20kHz (Im test 19-20kHz - 6dB).

Pomiar z miejsca odsłuchu telefonem (screeny). Jak widać kolumny odtwarzają te wysokie tony i widać je w postaci prążków na spektrogramie Spectroida. Przy okazji sprawdziłem jak sobie ze zniekształceniami radzą moje wzmacniacze. Tu mam sprawę ułatwioną do porównań ze względu, że mam podłączone dwa poprzez switcher i mogę je przełączać w czasie rzeczywistym.

Dwuton odtwarzany przez Hypexa nCore nie produkuje słyszalnych zniekształceń intermodulacyjnych. Mimo, że widać te dwa tony na spektrogramie czyli mikrofon telefonu je słyszy ja nic nie słyszę. Mój próg to ok. 15kHz. Nie widać również różnicy tonów na spektrogramie, Pewnie jest poniżej progu szumu.

Ten sam dwuton odtwarzany w tych samych warunkach przez wzmacniacz lampowy SET niestety mimo, że te dwa tony dobrze wzmacnia to przy okazji zniekształceń intermodulacyjnych tworzy ich różnicę, którą widać na spektrogramie w postaci prążka 1kHz i dodatkowych prążków przy 19 i 20k. Niestety ten 1kHz jest słyszalny mimo, że ma ok. -75dB. Dla ciekawych załączam nagranie z telefonu. 

Publikuję to dla chętnych do eksperymentów jak ich wzmaki radzą sobie z testem na zniekształcenia IMD. Zachęcam do zabawy ;) 

ncore hypex (Large).jpg

set sinusaudio (Large).jpg

audio line up (Large).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Ten sam dwuton odtwarzany w tych samych warunkach przez wzmacniacz lampowy SET niestety mimo, że te dwa tony dobrze wzmacnia to przy okazji zniekształceń intermodulacyjnych tworzy ich różnicę, którą widać na spektrogramie w postaci prążka 1kHz i dodatkowych prążków przy 19 i 20k. Niestety ten 1kHz jest słyszalny mimo, że ma ok. -75dB.

Próbowałeś może "rozsunąć" te dwa tony "szerzej" np. 18 i 20khz i zobaczyć czy różnica to 2khz? Wpadły mi w "łapki" kiedyś info. Że ta różnica w nieslyszalnym paśmie (1khz) spowodowany jest budową aparatu słuchu, jednak u Ciebie jest wyrazny w pomiarze🤔 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft Nie martwią mnie tak bardzo zniekształcenia tylko bardziej zakłócenia. Zniekształcenia w moim systemie są pod kontrolą co znaczy, że takich z lampy oczekuję w określonych repertuarach. 

Granie z hypexa bez zniekształceń jest fajne i cieszy ale tak nie wciąga jak z to lampy 😉

@Kubakk nie próbowałem. To co widać i słychać w eksperymencie, w normalnym graniu nie ma miejsca. To tylko eksperyment i daje on jakiś pogląd na jakość systemu. Nie ma co tego brać zbyt poważnie. Nie słuchamy produktów intermodulacji tylko muzyki. To co się tam w tle produkuje jest tylko kontrastem mniej lub jeszcze mniej tworzącym aurę w nagraniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Ja coraz bardziej dochodzę do wniosku że "audiofile" potrzebują idiotyzmów. Jeżeli ich zabraknie wytworzą je sami.

Obserwuję(na fejsie) kanał "Ton składowy". Cuda z sieci wyciąga :)

Ostatnio zamieścił fragment gdzie "guru" stwierdza że na zmianę odtwarzania wpływa "rodzaj klawiatury" (w sensie jaki układ włączamy)

No cudne

Dnia 25.12.2022 o 20:31, MariuszZ napisał:

Mimo, że widać te dwa tony na spektrogramie czyli mikrofon telefonu je słyszy ja nic nie słyszę. Mój próg to ok. 15kHz

Jesteś dopiero drugą osobą która pisze wyraźnie o swoich ograniczeniach z zakresu słyszenia.

Przypadek? Nie sądzę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Dużo osób o tym pisze. Moje ograniczenie to również 14-15k, ale często filtry dla wysokich częstotliwości (powyżej 20) zmieniają mocno mój odbiór 

Trzeba się przyjrzeć filtrom. Jak one są szerokie. To po pierwsze.

Logicznie biorąc powinieneś słyszeć różnicę pomiędzy płytą winylową, a tym samym materiałem tylko przygotowanym na płytę CD.

Piszę oczywiście o dobrej wkładce, przenoszącej daleko poza 20kHz i płycie winylowej, która ma odpowiedni materiał. Materiał z CD będzie dla Ciebie wyraźnie obcięty od góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Highlander_now napisał:

Trzeba się przyjrzeć filtrom. Jak one są szerokie. To po pierwsze.

Logicznie biorąc powinieneś słyszeć różnicę pomiędzy płytą winylową, a tym samym materiałem tylko przygotowanym na płytę CD.

Piszę oczywiście o dobrej wkładce, przenoszącej daleko poza 20kHz i płycie winylowej, która ma odpowiedni materiał. Materiał z CD będzie dla Ciebie wyraźnie obcięty od góry.

Jakim instrumentem mozna "uslyszec" wyrazne obciecie pasma powyzej 20 kHz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Highlander_now napisał:

Logicznie biorąc powinieneś słyszeć różnicę pomiędzy płytą winylową, a tym samym materiałem tylko przygotowanym na płytę CD.

Piszę oczywiście o dobrej wkładce, przenoszącej daleko poza 20kHz i płycie winylowej, która ma odpowiedni materiał. Materiał z CD będzie dla Ciebie wyraźnie obcięty od góry.

Może pokusiłbyś się o stworzenie tematu o wyższości winylu nad CD, plikami i streamingiem? Jeśli takie jest Twoje zdanie. Oczywiście, jeśli znajdziesz czas i chęci ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...