Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
31 minut temu, Jakub_Kam napisał:

Tuż przed końcem 2021 r. zacząłem się zastanawiać - jak się ma Q5 Pro względem tradycyjnych wzmacniaczy?

Większość jest już conajmniej w "stanie wskazujacym", więc odpowiedzi na pytanie możesz "nie doświadczyć" ;)

Pozdrawiam i Szczesliwego Nowego Roku 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Dodałem "conajmniej" ;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jakub_Kam napisał:

Tuż przed końcem 2021 r. zacząłem się zastanawiać - jak się ma Q5 Pro względem tradycyjnych wzmacniaczy? Czy taki Magnat mr780 dźwiękowo dystansuje SMSL czy to podobny poziom, jednak z większą funkcjonalnością?

W tym problem, że dość trudno ten wzmacniacz porównywać z wzmacniaczami w klasie AB. W przypadku słuchania muzyki z normalnymi poziomami w warunkach domowych z wejść cyfrowych wypada bardzo dobrze. Może wypaść lepiej od wielu konwencjonalnych wzmacniaczy  nowych ) za kilak tyś. Jednak przy ekstremalnie wysokich poziomach głośności ( dostępnych dla niego ) nie wypadnie już tak bardzo dobrze. Funkcjonalność też ma swoje ograniczenia. Z jednej strony ma regulacje barwy i działają one bardzo dobrze gdy używa się ich z umiarem. Z drugiej strony gdy będzie ktoś tu chciał przeginać to łatwo o zniekształcenia. Wejście analogowe działa w nim ok, ale nie traktował bym go jako istotne. Jest ale bez wielkiej rewelacji. Próby podłączania do niego zewnętrznych DAC-ów mijają się z celem, bo sygnał z tego wejścia trafia do przetwornika A/C. Ilość wejść cyfrowych jest dość skromna. Często brakuje w praktyce większej ilości wejść optycznych i wtedy trzeba do niego dokupić zewnętrzny selektor optyczny. To zawsze dodatkowy pilot. No chyba ze mamy pilota którego można nauczyć funkcji kilku pozostałych. Jego moc jest wystarczająca dla ludzi który chcą posłuchać muzyki w domu. Dla tych którzy chcą aby słuchali tego co oni w okolicy okaże się często zbyt słaby :) . Co nie znaczy że nie posłuchamy na nim na tyle głośno że nie będzie to przeszkadzało sąsiadowi z za ściany lub sąsiedniego piętra. Jednak nie do tego jest ten wzmacniacz przeznaczony. Ma wyjście na subwoofer ( bez setupu ) co bywa użyteczne z niewielkimi kolumnami o ograniczonym zakresie basu. Jest wzmacniaczem który idealnie sprawdzi się do postawienia przy nowoczesnym TV pi podłączy się do niego dobre niezbyt duże kolumny. Jest sens podłączać takie zupełnie poważne za kilka tyś. zł. Zajmuje tyle miejsca co przeciętny DAC i właściwie nim jest, tyle że z wyjściem od razu na głośniki. Sporą jego zaletą jest to  że ( gdy korzystamy z wejść cyfrowych ) gdy ma panować cisza z głośników, to mimo odkręcenia głośności na max nie usłyszymy żadnego szumu, nawet przykładając ucho do głośnika wysokotonowego. No chyba że w nagraniu jest szum. W przypadku wzmacniaczy analogowych AB i impulsowych tego nie doświadczymy.

Sporą zaletą tego małego wzmacniacza jest to że jest bardzo neutralny. Nie wyostrza brzmienia, nie łagodzi go również. Jest dość dynamiczny i dość dobrze buduje trójwymiarową scenę. Da się znaleźć wzmacniacze w klasie AB lepsze w jednym z tych aspektów, ale w obu już trudno w sensownej cenie. W przypadku wzmacniaczy w zbliżonej cenie oba te aspekty z zasady wypadają znacznie gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2021 o 22:47, Jakub_Kam napisał:

Czy taki Magnat mr780 dźwiękowo dystansuje SMSL czy to podobny poziom, jednak z większą funkcjonalnością?

17 godzin temu, MobyDick napisał:

W tym problem, że dość trudno ten wzmacniacz porównywać z wzmacniaczami w klasie AB. W przypadku słuchania muzyki z normalnymi poziomami w warunkach domowych z wejść cyfrowych wypada bardzo dobrze. Może wypaść lepiej od wielu konwencjonalnych wzmacniaczy  nowych ) za kilak tyś.

@MobyDick Świetna recenzja. A spodobała mi się tak, bo sam mam coś podobnego a dokładnie FOSI AUDIO T20 LINK DO ALIEXPRESS. Nie chcę mącić, czy wkładać kija w mrowisko, ale gdyby ktoś mnie poprosił o recenzję FosiAudio to wyciąłbym tylko z Twojej recenzji akapity o DAC i resztę bym zrobił kopiuj-wklej (mój nie ma DACa na pokładzie). Widzę, że ten mój chińczyk cholernie zdrożał, w czerwcu w promocji, może inny kurs dolara, jakiś kupon Ali na 12zł miałem - w końcu za 255zł jakoś go dorwałem bez dodatkowych opłat. I mam podobne wrażenia jak MobyDick wobec SMSL Q5. Ten mój ma przedwzmacniacz na lampach, od razu je zmieniłem bo posiadam kompatybilne od swojego dużego wzmacniacza. Sprawdzałem, Fosi i SMSL mają inne kości mocy. Ale jestem cholernie pozytywnie zaskoczony brzmieniem tego "pudełka po fajkach" Jest kilka podobnych na Ali, np Douk, Aiyima, mam wrażenie że to klony. Kupiłem ten mini-wzmacniacz synkowi do komputera. Mam takie fajne, bardzo dynamiczne trójdrożne monitory Sanyo (nawet za 2 stówy na olx widziałem), do tego chromecast i młody za 6 stów ma mega fajnie grający zestaw. Wczoraj zaniosłem ten jego sprzęt na sylwestrową domówkę do salonu, do tego dac SMSL by podłączyć chromecast po optyku i dekoder sat po coaxialu i naprawdę dyskoteka aż miło. Duży dźwięk, basy bardzo twarde, konturowe, dobrze kontrolowane , średnica wyraźna, nie ma mowy o zamuleniu, góra też ok. No naprawdę każdy był w szoku, że mały ale wariat. Ten mój Fosi nie ma DACa na pokładzie stąd przede wszystkim jego niższa cena niż Q5 Pro. Trochę mi brakuje DACa gdy tak jak w sylwestra chciało się kilka urządzeń podłączyć, ale podstawowa funkcja w moim przypadku to nagłośnić komputer synka do gier, jutubów, e-lekcji, tidala, a chromecasta po prostu przez trójnik równolegle kabelkiem RCA mam podłączony. Myślę o jakimś jednak zewnętrznym DACu bo komputer grający kabelkiem jack-rca z karty muzycznej a kabelkiem USB przez zewnętrznego DACa to jednak brzmieniowo dzień do nocy, sprawdzałem to.

Jakub_Kam, miałem Magnata rok czasu i sorry, ale bez kompleksów te  mini wzmacniacze konkurują. Wydać blisko 3k za taki 43cm "rasowy" wzmacniacz a 5-6 razy mniej? - temat do rozważenia. Ten mój Fosi świetnie napędza 6ohmowe monitory naprawdę gra super, ale gdy podłączyłem 8ohmowe podłogówki Monitor Audio trochę jednak brakowało mi czegoś, drajwu, pazura, no sam nie wiem. Może też charakter kolumn i wzmacniacza nie za bardzo do siebie pasowały. Wady takiego mini sprzętu - przede wszystkim trochę niepoważnie wygląda, mieści się na dłoni, wygląda jak CB radio. Granie mimo, że to klasa D nie jest jakoś obarczone cyfrowym nalotem czy analityką. Może akurat mój ma lampy na pokładzie i to też trochę robi robotę. Wiem, że nie pomogłem a namieszałem tylko. Ale te mini wzmacniacze to naprawdę mistrzostwo świata za niewielką kasę. Stosunek jakości do ceny wybitny.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko że Q5 pro nie posiada wbudowanego DAC-a. Jego układ wzmacniacza przyjmuje sygnał w postaci cyfrowej z wbudowanego układu DSP, a do niego trafiają sygnały cyfrowe z układów wejściowych, które przyjmują standard SPDiF z wejść coaxial i optycznego , oraz z innego układu który przyjmuje sygnał cyfrowy z wejścia USB. I ten właśnie układ posiada wbudowany konwerter A/C. Dzięki temu może przyjąć sygnał analogowy który jest w nim konwertowany do postaci cyfrowej. Za regulacje barwy i EQ odpowiedzialny jest DSP który robi to w postaci cyfrowej. Na tym polega jego odmienność. Oba te wzmacniacze są oparte o dość podobną technologię konwersji impulsowej do zasilanie głośników. TPA3116D2 z T20 posiada wbudowaną przetwornicę zamieniającą sygnał analogowy na postać impulsów w końcówce mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wito76 napisał:

Jakub_Kam, miałem Magnata rok czasu i sorry, ale bez kompleksów te  mini wzmacniacze konkurują. Wydać blisko 3k za taki 43cm "rasowy" wzmacniacz a 5-6 razy mniej? - temat do rozważenia. Ten mój Fosi świetnie napędza 6ohmowe monitory naprawdę gra super, ale gdy podłączyłem 8ohmowe podłogówki Monitor Audio trochę jednak brakowało mi czegoś, drajwu, pazura, no sam nie wiem. Może też charakter kolumn i wzmacniacza nie za bardzo do siebie pasowały. Wady takiego mini sprzętu - przede wszystkim trochę niepoważnie wygląda, mieści się na dłoni, wygląda jak CB radio. Granie mimo, że to klasa D nie jest jakoś obarczone cyfrowym nalotem czy analityką. Może akurat mój ma lampy na pokładzie i to też trochę robi robotę. Wiem, że nie pomogłem a namieszałem tylko. Ale te mini wzmacniacze to naprawdę mistrzostwo świata za niewielką kasę. Stosunek jakości do ceny wybitny.

Sęk w tym, że od września mam Q5 Pro i grając z Magnatami 723 tworzy duet, który każdorazowo przyprawia mnie o opad szczęki, serio. Chromecast Audio po optyku grający Tidala HiFi czy Onkyo C-7030 podpięty coaxialem daje niesamowitą frajdę z odsłuchu. Rzekłbym, że moje uszy więcej nie potrzebują (a trochę już tego w życiu słuchałem). Jednak mam problem z graniem z winyla - analogowe wejście, jak zresztą napisał @MobyDick, działa ok - niestety, słychać ogromną różnicę względem wejść cyfrowych (chyba, że mój analogowy setup nie wyrabia? Technics Q3 z wkładką Technica 270C + Dj Art Pre ii). Stąd moje rozważania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak już pisałem przetwornik analogowo-cyfrowy stanowiący część interfejsu USB jest tu tylko dodatkiem i nie jest zbyt wyrafinowany. Myślę ze do grania z winyla warto zaopatrzyć się w wzmacniacz impulsowy, ale z wbudowaną przetwornicą. Niekoniecznie z stopniami analogowymi opartymi o lampy i jeśli regulacja barwy nie jest potrzebna to bez niej, bo tylko będzie psuła dźwięk. Polecałbym na początek eksperyment nawet z czymś takim: https://pl.aliexpress.com/item/1005002426790142.html . Można to zasilić zasilaczem od Q5 pro. Był kiedyś taki SMSL SA50 i ten wzmacniacz wydaje się być do niego podobny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MobyDick napisał:

Bo jak już pisałem przetwornik analogowo-cyfrowy stanowiący część interfejsu USB jest tu tylko dodatkiem i nie jest zbyt wyrafinowany. Myślę ze do grania z winyla warto zaopatrzyć się w wzmacniacz impulsowy, ale z wbudowaną przetwornicą. Niekoniecznie z stopniami analogowymi opartymi o lampy i jeśli regulacja barwy nie jest potrzebna to bez niej, bo tylko będzie psuła dźwięk. Polecałbym na początek eksperyment nawet z czymś takim: https://pl.aliexpress.com/item/1005002426790142.html . Można to zasilić zasilaczem od Q5 pro. Był kiedyś taki SMSL SA50 i ten wzmacniacz wydaje się być do niego podobny.

A coś jednego? 😀 W sensie jedno urządzenie, które i po cyfrze, i po analogu da mi jakość dźwięku z Q5 Pro? Tylko SMSL A8?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Moim zdaniem na jakości dźwięku zdecydowanie stracisz w obu przypadkach, szczególnie gdy chodzi o źródła dźwięku cyfrowe. Q5 pro to jednak nienajlepszy pomysł gdy chcemy do niego podłączyć gramofon i ma on być istotnym źródłem dźwięku. 

Właśnie dlatego zastanawiam się nad zmianą,ze wzgledu na gramofon. Czyli oba te wzmacniacze grają gorzej od Q5Pro?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zdecydowanie gorzej budują scenę i oba będą grały mniej dynamicznie. Nie wiem jak wypadnie porównanie ich  wejść gramofonowych. Pewnie sporo będzie zależało od preampu gramofonowego który podłączy się do Q5 pro. Być moze dobry preamp tego typu zrównoważy dość przeciętne wejście analogowe, bo oba wzmacniacze analogowe w tej dziedzinie również nie są rewelacyjne. Ja bym budował osobny system pod gramofon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co polecacie kupić aby napędziło moje podłogówki stereo, i łączyło się przez bluetoote ze smartfonem ?

Nie chce dodatkowych gratów, wszystko niech będzie w jednym pudełku. Pilot. 

dotychczas cieszyłem się dźwiękiem z całkiem solidnego  wzmaka exposure i potężnego CD sony, to jednak przyszedł czas na zmianę płyt CD na coś bardziej na czasie... 

Dziękuję za pomoc. 

Edytowano przez pepe15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejść analogowych będziesz miał w 720AE kilka, a w tym jedno gramofonowe. Stracisz wejścia cyfrowe. Będzie potrzebny do tego DAC. Mimo że to dobry wzmacniacz analogowy w swojej cenie, to dla mnie gorzej brzmi niż Q5pro. Mimo większej mocy, gra mniej dynamicznie i mniej rozdzielczo. To 2 zupełnie inne wzmacniacze, działające zupełnie inaczej. Pewną zaletą 720ae jest fakt posiadania wyjścia na końcówkę mocy. Może jeśli do wyjścia pre-out podłączysz lepszy wzmacniacz, to sprawi że zagra lepiej. Gorzej jeśli jego przedwzmacniacz degraduje dźwięk. W nowej wersji 800ae jest wbudowany DAC. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...