Skocz do zawartości

PMC Twenty5.21 - Kraftest (mini)


Kraft

Recommended Posts

Zgadzam się z tym co pisze Jarek, z tym że ja nie potrafię rozbierać dźwięku na czynniki pierwsze i punktować każdego pasma. Wiem jedno - jeśli ktoś nie jest fanem takiego grania, te kolumny mogą okazać się dla niego zbyt męczące na dłuższą metę. Być może Naim, z którym podobno duża część użytkowników PMC je łączy, zmieniłby nieco ich odbiór ale jeśli tak, to zepsułby u mnie też to co marantz daje z ATC. Dlatego też nie zamierzam niczego zmieniać, a PMC trzymam jako kolumny rezerwowe, które podpinam, kiedy chcę zaszaleć... albo kiedy przychodzi mój dobry kolega, który jest wielkim fanem takiego dźwięku. I tutaj ciekawostka. Kiedy kupiłem ATC od razu się w nich "zakochałem". Zaprosiłem tegoż właśnie kolegę, żeby utwierdził mnie w przekonaniu, że powinienem zostawić ATC a PMC pogonić w cholerę. No i niestety. Posłuchał scm7 i stwierdził że... fajnie plumkają. Ale juz kiedy podpiąłem PMC, zamknął oczy, otworzył paszczę i stwierdził, że to jest to. I gdzie jest jakaś "prawda" w audio 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego takie kolumny są idealne dla doświadczonego audiofila.

Trochę jak z socjalizmem. Stwórzmy sobie problem który będziemy zacięcie rozwiązywać :D

Ileż to wyzwań !!!

Dobrać wzmacniacz to raz

Potem dobrać kable (ileż cudownych postów z jakimiś kablomasterami !!! - choć wiadomo że u każdego grają inaczej!)

potem jakieś fikuśne "ftyczki" i kabelki zasilające ,absorbery itd itp.

Odkryłeś Kraft kolumnę idealną ;)

6 minut temu, seba3002 napisał:

Ale juz kiedy podpiąłem PMC, zamknął oczy, otworzył paszczę i stwierdził, że to jest to. I gdzie jest jakaś "prawda" w audio 😝

prawda jest tylk nasza i dla nas

I ważne że cieszą

Równie przecież prawdopodobne, że u ciebie i u krafta grają "zupełnie inaczej" 

a jak dodamy do tego oczekiwania... :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Fafniak napisał:

A pisałeś (chyba ty..) że nowa seria bowersów jest inna od 6xx

Z mojego porównania i wymiany 606 na 706- nie warto kupować 606.

48 minut temu, Kraft napisał:

Ja znam tylko nowe serie. Słuchałem 603, 706 i 707 (lepiej zbalansowene od 706 - bezproblemowe jeśli chodzi o komfort odsłuchu).

Zgadzam się, że są lepiej zbalansowane. Ale model 706 można okiełznać wzmacniaczem.

Tak jak piszecie w postach powyżej, i Bowersy i PMC (nie słuchałem) są jakie są. Ale przecież my ciągle nie mówimy o jakimś krwawieniu z uszu. Może jestem po drugiej stronie, ale jak ostatnio wszedłem do jednego salonu i gość przyniósł sobie MF M3SI i sparował to z jakimiś podłogowymi KEFami i gramofonem na którym puszczał jakieś "tłuste bity", to ja wymieniłem z obsługą tylko porozumiewawcze spojrzenia 😏.  Czegoś bardziej kluchowatego nigdy wcześniej ani później już nie słyszałem. A pan był w swoim żywiole...

 

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No właśnie. Jakbym był prawdziwym recenzentem, to napisałabym na koniec testu, że PMC wymagają starannego doboru pozostałej części toru. Że rozważyłbym łączenie ich ze źródłem o aksamitnym brzmieniu, spiętymi ciepłym interkonektem z nasyconym, barwnie grającym wzmacniaczem do którego są podłączone lekko zaokrąglającymi górę przewodami.

Jesteś świetnym recenzentem. :) Ale byłbyś jeszcze lepszym, gdybyś sprawdził PMC dla odmiany z innym, ciemniejszym wzmacniaczem, który masz w domu. A jeśli nie wiesz, który jest ciemniejszy, to ze wszystkimi pięcioma (zdaje, się, że tyle tego było). Gdyby z żadnym nie zagrały spokojniej, to opinia, że nie są do tego zdolne zyskałaby na wiarygodności.

Masz w domu taki fajny poligon testowy - naprawdę nie kusi Cię, żeby bardziej z niego korzystać? Ja bym nie wytrzymał...

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafał S napisał:

Ale byłbyś jeszcze lepszym, gdybyś sprawdził PMC dla odmiany z innym, ciemniejszym wzmacniaczem, który masz w domu. A jeśli nie wiesz, który jest ciemniejszy, to ze wszystkimi pięcioma (zdaje, się, że tyle tego było). 

Nie wiem czy czytałeś cały wątek, ale gdzieś tam po drodze pisałem, że sluchalem tych kolumn z 4 wzmacniaczami. Każdy z nich coś tam zmieniał, ale nie zauważyłem, żeby nagle z tych kolumn zrobił oazę spokoju. Co więcej, z heglem to było chyba na moje ucho, najmniej udane połączenie. A już na pewno nie uwierzę, że kable tutaj coś zmienią. Nawet jeśli te kabelki wprowadzają jakieś zmiany - to na litość boską - nie będą to jakieś milowe skoki. I pewnie zaraz odezwą się głosy, że trzeba droższą elektronikę, bo to kolumny z potencjałem, tylko ja w takim wypadku poproszę o konkrety a nie jakieś audiofilskie filozofowanie. 

Ps. Zapomniałem, że kiedyś tych kolumn słuchałem jeszcze z cyrusem one. Także, słuchałem ich z pięcioma wzmacniaczami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie mogę sie doszukać cytatu z ktorego wynika że @Kraft coś pisze na ten temat 🤔

Pomożesz?

Jeśli szukasz cytatu w tym wątku, to nie pomogę. Natomiast w innych wątkach Kraft pisze konsekwentnie, że kolumny są jedynym elementem toru wpływającym na brzmienie. Ergo, jeśli tak grają w danym pomieszczeniu, to znaczy, że nie zagrają w nim inaczej. Wykluczając wpływ pozostałych elementów toru dochodzimy do takiego wniosku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, seba3002 napisał:

Nie wiem czy czytałeś cały wątek, ale gdzieś tam po drodze pisałem, że sluchalem tych kolumn z 4 wzmacniaczami. Każdy z nich coś tam zmieniał, ale nie zauważyłem, żeby nagle z tych kolumn zrobił oazę spokoju. Co więcej, z heglem to było chyba na moje ucho, najmniej udane połączenie. A już na pewno nie uwierzę, że kable tutaj coś zmienią. Nawet jeśli te kabelki wprowadzają jakieś zmiany - to na litość boską - nie będą to jakieś milowe skoki. (...)

Ps. Zapomniałem, że kiedyś tych kolumn słuchałem jeszcze z cyrusem one. Także, słuchałem ich z pięcioma wzmacniaczami.

I to jest opinia, która mnie bardziej przekonuje - dzięki. :)

Z Heglem były chyba bez szans, bo on uchodzi za jasny - tak piszą inni i tak wnioskuję z tego, że zgrywał się nieźle z ciemnymi Gato, które są na drugim biegunie w stosunku do tych PMC.

Z mojego doświadczenia: wpływ kabli w różnych systemach jest b. różny. Poza tym każdy jest wrażliwy na inne aspekty. Ja np. zmiany jasno-ciemno słyszę lepiej niż różnice w stereofonii. Kable nie sprawią, że słaby system zagra dobrze, ale mogą skorygować pewne problemy z balansem tonalnym. Na pewno dałoby się nimi trochę uspokoić górę. A czy byłoby wtedy lepiej? Może tak, a może wcale nie, może to co zostałoby po jej ułagodzeniu w ogóle nie nadawałoby się do słuchania, bo zrobiłoby się nijakie.

W swoim czasie pracowałem nad wydobyciem kablami jak najciekawszej barwy z moich MA Silver 100. Górę uspokoiłem bez problemu. Ale nijak nie mogłem sprawić, żeby średnica zabrzmiała ciekawiej, bo tego w nich zwyczajnie nie było. Długo próbowałem, zanim się poddałem i kupiłem swoje obecne monitory. Poskromienie góry naprawdę jest osiągalne, ale skutek może być taki jak z uspokojeniem kogoś prochami - wiele przy okazji tracimy.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Rafał S napisał:

Z Heglem były chyba bez szans, bo on uchodzi za jasny - tak piszą inni i tak wnioskuję z tego, że zgrywał się nieźle z ciemnymi Gato, które są na drugim biegunie w stosunku do tych PMC.

Z tym że wg mnie, nie da się z gato, dynaudio czy innych buchardtów zrobić PMC. I na odwrót. Można coś tam korygować, ale ich charakteru się nie zmieni. Trzeba po prostu lubić takie a nie inne granie. Zresztą z tego co się orientuję, nasz forumowy kolega @audiowit ma też system, który gra dość rozdzielczo 🙂 i chyba lubi takie granie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Rafał S napisał:

Odpowiedź: wystarczyłby ciemniejszy wzmacniacz, albo kable głośnikowe. A może nawet głupi interkonekt. Dużo tracisz obstając przy swoim i nigdy nie dowiesz się jak te kolumienki mogłyby zagrać, gdybyś dał im szansę i wpiął je w ciut inny tor. A przecież masz tego trochę w domu do wyboru...

Dokładnie. One wcale nie są wybitnie jasne, tylko tu odsłuchiwane z wybitnie niedopasowanym do nich wzmacniaczem. I w połączeniu czy to z Marantzem czy to z Heglem tak a nie inaczej będą grały. Również dobrze można powiedzieć, że to wzmacniacze są...

Jako wieloletni użytkownik PMC Twenty5 nie mogę się z tym bezkrytycznie zgodzić..

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

I pewnie zaraz odezwą się głosy, że trzeba droższą elektronikę, bo to kolumny z potencjałem, tylko ja w takim wypadku poproszę o konkrety a nie jakieś audiofilskie filozofowanie

No to wystarczy zapytać ;)

 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Na Temat Audio napisał:

Naim NAP200DR + Naim Atom HE + PMC Twenty5.23 w pomieszczeniu około 20mkw.

I to już jest konkret. Pewnie można też spróbować z tańszym naimem, tylko pytanie czy podłączając tego samego naima do ATC nie zrobi się na średnicy troszkę zbyt gęsto i duszno? 

No i druga rzecz, z całym szacunkiem i sympatią do Pana, Panie Michale, to jednak brzmienie ATC, ich piękna średnica bardziej mi odpowiada, i nawet połączenie z tym niezbyt wyszukanym marantzem w zupełności mi wystarcza. I teraz pytanie do Pana - czy w połączeniu z naimem ta średnica w pmc jest równie bogata i nasycona czy jednak tego efektu nie da się osiągnąć? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Na Temat Audio napisał:

One wcale nie są wybitnie jasne, tylko tu odsłuchiwane z wybitnie niedopasowanym do nich wzmacniaczem.

No przepraszam Cię Michał. Nie znam wykresu pasma dla modelu 25.21, ale z wykresów innych modeli tej serii widać, że wysokie tony mają jednak charakterystycznie wyeksponowane. I to bardzo. Od 3 kHz zaczyna się 7-10 dB wspinaczka pod górę. Nie powiesz mi chyba, że tych pomiarów dokonywano na Marantzu;)

1120pmc_lab1.jpg.769d372d589fdc8d80b4a6230ab72fa6.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seba3002 napisał:

I to już jest konkret. Pewnie można też spróbować z tańszym naimem, tylko pytanie czy podłączając tego samego naima do ATC nie zrobi się na średnicy troszkę zbyt gęsto i duszno? 

No i druga rzecz, z całym szacunkiem i sympatią do Pana, Panie Michale, to jednak brzmienie ATC, ich piękna średnica bardziej mi odpowiada, i nawet połączenie z tym niezbyt wyszukanym marantzem w zupełności mi wystarcza. I teraz pytanie do Pana - czy w połączeniu z naimem ta średnica w pmc jest równie bogata i nasycona czy jednak tego efektu nie da się osiągnąć? 

To są już indywidualne odczucia. Jeśli komuś podoba się bardziej ATC to żadną elektroniką z PMC nie zrobi ATC. I na odwrót. Ja mając do wyboru SCM40 i Twenty5.23 za podobne pieniądze wybrałem PMC i z perspektywy czasu wyboru bym nie zmienił. I szacunek czy sympatia do kogokolwiek nie ma tu nic do rzeczy.

Pozdrawiam,

Michał

1 minutę temu, Kraft napisał:

No przepraszam Cię Michał. Nie znam wykresu pasma dla modelu 25.21, ale z wykresów innych modeli tej serii widać, że wysokie tony mają jednak wyeksponowaną. I to bardzo. Od 3 kHz zaczyna się 7-10 dB wspinaczka pod górę. Nie powiesz mi chyba, że tych pomiarów dokonywano na Marantzu;)

I właśnie widząc taki wykres łączenie ich z Marantzem czy Heglem jest kompletnie bez sensu i daje taki a nie inny obraz jak powyżej.  Wierz mi, że znam dużo kolumn, które sypią górą zdecydowanie bardziej niż PMC.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Na Temat Audio napisał:

Naim NAP200DR + Naim Atom HE + PMC Twenty5.23 w pomieszczeniu około 20mkw.

Znalazłem wykres pasma dla twoich 25.23. Wspomniana wspinaczka też w nich występuje, ale jednak poziom niskiego środka i dołu jest znacznie lepiej dopasowany. Myślę, że one faktycznie nie grają jasno. I do tego bardzo nisko schodzą (31 Hz przy -6 dB i 35 przy -3 dB).

PMC10.png.033195acf008e142c84eb30ec14cb7c7.png

PS wygląda na to, że nie masz czego tymi Naimami tonować;)

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, seba3002 napisał:

Z tym że wg mnie, nie da się z gato, dynaudio czy innych buchardtów zrobić PMC. I na odwrót. Można coś tam korygować, ale ich charakteru się nie zmieni. Trzeba po prostu lubić takie a nie inne granie. Zresztą z tego co się orientuję, nasz forumowy kolega @audiowit ma też system, który gra dość rozdzielczo 🙂 i chyba lubi takie granie. 

Pytanie co kto rozumie przez rozdzielczość. Kiedyś już tłumaczyłem na forum co to oznacza. I bynajmniej, nie jest to jasność.

Jakiś czas temu był u mnie kolega Ciszyn11. Jego pytajcie, ja obiektywny nie jestem, to mój system.

Lubię granie spójne. Niekoniecznie musi być rozdzielcze.

51 minut temu, Na Temat Audio napisał:

Dokładnie. One wcale nie są wybitnie jasne, tylko tu odsłuchiwane z wybitnie niedopasowanym do nich wzmacniaczem. I w połączeniu czy to z Marantzem czy to z Heglem tak a nie inaczej będą grały. Również dobrze można powiedzieć, że to wzmacniacze są...

Jako wieloletni użytkownik PMC Twenty5 nie mogę się z tym bezkrytycznie zgodzić..

Pozdrawiam,

Michał

Otóż to. 

Pmc w odróżnieniu od wspomnianych atc czy menuetow może są prawdziwsze?...

Żeby nie było. Posłuchajcie wyższej serii atc classic. Usłyszycie czy tam są jeszcze dogrzane średnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kraft napisał:

Znalazłem wykres pasma dla twoich 25.23. Wspomniana wspinaczka też w nich występuje, ale jednak poziom niskiego środka i dołu jest znacznie lepiej dopasowany. Myślę, że one faktycznie nie grają jasno. I do tego bardzo nisko schodzą (31 Hz przy -6 dB i 35 przy -3 dB).

PMC10.png.033195acf008e142c84eb30ec14cb7c7.png

 

Coś pokręciłem. W poście podałem charakterystykę modelu 24, a nie 23. Przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...