Skocz do zawartości

Offtopic


Recommended Posts

2 godziny temu, Fafniak napisał:

To jest (...) świetny środek

No jest świetny i ma całkiem przyjemny zapach.

1 godzinę temu, gienas napisał:

alkohol izopropylowy

Spróbuję reanimować nim pada do Xboxa 🙄, ale w  przypadku obudowy chyba nie zrobiłby roboty. Mój płyn trochę musiał podziałać na powierzchnię i rozpuścić tą wierzchnią warstwę.

 

1 godzinę temu, Rega napisał:

podobnych przypadkach uzywam tego

Ale to z importu, inna strefa walutowa 😁.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r.:

"Zgodnie z badaniem 61 proc. osób, które ograniczyły koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Z kolei 52 proc. oszczędza też na zakupach ubrań, obuwia i akcesoriów. W odstawkę często idą też wydatki na wyposażenie domu (RTV/AGD, meble) – 48 proc., kulturę i rozrywkę (książki, kino, koncerty) – 46 proc. oraz podróże – 45 proc."

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-zaciskaja-pasa-Ponad-polowa-ogranicza-koszty-zycia-8470815.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sonique napisał:

"Zgodnie z badaniem 61 proc. osób, które ograniczyły koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni.

W ostatnią niedzielę , przeszedłem się z żoną i znajomymi po tzw. " mieście ". Po kilku godzinach spaceru chcieliśmy gdzieś przycupnąć na obiad. Dopiero w szóstej knajpie udało nam się znaleźć jakiś stolik i to tylko dlatego , że rezerwacja była na późniejszą godzinę. W niedzielę zwykle jemy obiad w knajpie , mamy swoją ulubioną przy trasie wyjazdowej na A2. Jemy tam od kilku lat i jak były tłumy ,tak są . Jest to knajpa do której na obiad trzeba specjalnie pojechać , a nie w stylu tych " przechodziłem i zajrzałem ". Przechodziło i przychodzi masa rodzin z dziećmi. Nie zauważyłem jakoś tego spadku o 61% ,co umówmy się mały nie jest i powinien być widoczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przytoczonym cytacie nie stwierdza się, że ilość odwiedzających restauracje zmniejszyła się. Mowa o tym, że ci, którzy włączyli tryb oszczędzania pojawią się tam o 61% rzadziej, a ci stanowią „tylko” 60% całości. Może reszta chodzi nawet częściej.

Restauracje, drogie hobby, koncerty - przecież mniej zamożni i tak z tego korzystają rzadziej niż ci lepiej sytuowani. Badanie jednak ukazuje pewne trendy.

Kupowałem ostatnio odtwarzacz CD. Dostałem cenę dużo niższą niż się spodziewałem. Nawet o nią nie prosiłem. I było to przed świętami, a co dopiero teraz jak pieniądz z kieszeni konsumentów już odpłynął…

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Żeby nie zaśmiecać ważniejszych tematów typu wasze systemy tu napiszę moje wypociny 

Czy dobrze rozkminiam sytuację cen sprzętu z lat 90 gdy przeniesiemy je do roku 2022?

Przykładowo flagowy F870es za 2200 Marek

W tamtych czasach 1 marka to 2zl 

Odniose się do roku 1997 w którym mniej więcej średnia zarobków wynosiła 1k zł (dane z strony ZUSu) 

Wychodzi 4400zl dla tamtego roku za nowy F870es

W 2022r średnia zarobków około 6300zl co daje 4400zl x 6.3 = 27 720zl 

Z solidnych tanich klocków model 570es  700x2 czyli 1400zl x 6.3 = 8820zl

Może takie przeliczenia mają jakieś odniesienie? 

Wiadomo inne czasy ale ciekawe jak ciężko było przed 2000r nabyć jakiś droższy sprzęt a co dopiero nowy 

post-22905-0-14798300-1365612945.jpg.2f47c9edb7b37286484d0e1c384b4b13.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 te wszystkie przeliczniki mają się nijak do sytuacji w Polsce. Porównywanie średniej zarobków w Polsce do cen w markach to , wybacz, ale bezsensowne.  SIŁA NABYWCZA marki niemieckiej była zupełnie inna w Polsce a zupełnie inna np w RFN. Wiem coś na ten temat bo od poczatku lat 90 zarabiałem te marki. Każdy starał się kupować jak najmniej w Niemczech. Jedynie rzeczy konieczne. Nawet sprzęt , który można było kupić w Pewexie był relatywnie tańszy niż na zachodzie. Byłem świadkiem sytuacji, kiedy obcokrajowcy kupowali w Baltonie za marki, twierdząc, że u nich jest duzo drożej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...