Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

A czy ma jakieś kolumny głośnikowe  home audio?

A czy REL ma jakieś kolumny głośnikowe home audio?

4 godziny temu, Adi777 napisał:

Nie może być tak, że jakiś przetwornik 15 calowy ma duży wychył membrany, ale niskie zniekształcenia, niższe, niż tej samej wielkości woofer, przy mniejszym wychyleniu, z innej firmy?

 

Adi wyprostujmy coś. To że głośnik ma duże wychylenie nie znaczy że pracuje tak ciągle. Przy pewnych poziomach mocy wyglada jakby wogóle sie nie ruszał. Jednak gdy przyjdzie zapotrzenowanie na brutalne uderzenie w b.niskich rejestrach i natychmiastowe wyciszenie dzwieku (czyt. kontrola) ma spory zapas na tego typu działanie i to moim zdaniem jest piękne.

Pozatym jesli 12 z duzym wychyleniem w małym subie, potrafi to samo co przecietna 15 w wiekszym subwooferze, to znajda sie tacy którzy wolą to samo w kompaktowym wydaniu.

Wybiorą 12 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie wielkości głośnika niskotonowego - widzieliście kiedyś mały instrument muzyczny, który potrafi wydobyć z siebie niskie częstotliwości w sposób wyraźnie słyszalny? Ja takich nie kojarzę. Im niżej schodzimy, tym mamy większe gabarytowo instrumenty. Fizyki nie oszukamy.

Żeby nie było - nie chodzi mi o to, że z głośnika o małej średnicy nie da się wyciągnąć np. 30-35 Hz. Pewnie, że się da (co było widać na wklejonych tu wykresach). Tylko jakiej jakości to będzie dźwięk? :) Najprawdopodobniej będzie mocno "podkolorowany" przez wysoką wartość odpowiedzi impulsowej (czyt. zamulony, buczący i powolny). Jest oczywiście sporo średniej wielkości przetworników, które sobie świetnie radzą z dołem pasma, ale... No właśnie, zawsze jest jakieś "ale" i uzyskujemy to coś kosztem czegoś innego:)

P.S. Średnica głośnika to nie jedyny parametr na jaki trzeba zwracać uwagę. Temat jest (jak to w życiu bywa) bardziej złożony. Na przykład jest sporo głośników estradowych 15", które nie zejdą z basem do piekieł, bo zostały zaprojektowane do pracy w innym zakresie. Wszystko zależy też od tego z jaką efektywnością mają grać takie kolumny. Na dole pasma walka o efektywność jest niestety dosyć trudna i kosztowna. To już jednak są zagadnienia dotyczące bardziej samej budowy kolumn, niż ich słuchania i nie wiem czy kogokolwiek to interesuje :) 

63422mgyd6a4cmc4i8fco13uy15pvbh.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Twoim zdaniem jest w ogóle sens rozróżniać przetworniki do home audio, a te z rynku pro, czy też car audio?

 

Zauważyłem ze każdy ma inny punkt widzenia. Monitory z rynku pro (np. Aps, Genelec, Adam/Eve audio), czy subwoofery z car-audio (np. Perun użytkownika @HQ150) w domowym zaciszu sie zdarzają. Dlaczego by nie korzystać z rozwiązań pro czy car w domu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zauważyłem ze każdy ma inny punkt widzenia.

Tak, wiem. Też właśnie pomyślałem o monitorach studyjnych w tym kontekście.

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dlaczego by nie korzystać z rozwiązań pro czy car w domu?

Jeśli chodzi przynajmniej o subwoofery, to zdaniem DIYowców liczą się głównie SPL/zniekształcenia.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kaczadupa napisał:

rock/metal -  ATC scm 7 i Rega Elicit mk5 lub jak ma mocniej uderzać ale troszkę luzować to Naim Nait XS3

pop - ATC scm 7 i Supernait 3

elektronika - ATC scm7 i Cyrus 8.2 DAC plus psxr2

Mały pokój. 

Bardzo przyjemne jako całość ale wygląd na nie ;)

Drogi, wybitny audiofilu. Rozumiem, że te wszystkie rewelacje piszesz na podstawie odsłuchu w swojej świetnie zaadaptowanej akustycznie świątyni audio, której broń boże nie "tkniesz" żadnym umikiem czy innym narzedziem służącym do pomiarów, bo przecież Twoje ucho potrafi samo ocenić czy masz jakieś mody albo pogłos. A może wreszcie zdradzisz co jest u Ciebie źródłem? Czy też należy przyjąć, że nie ma ono żadnego znaczenia dla odbioru dźwięku, podobnie jak akustyka 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz na temat a nie ponownie bez najmniejszego powodu szukasz zaczepki. Nie wystarczy ci, że ponownie zacząłeś na każdym forum o tematyce audio latać za mną ubliżając mi swoimi wpisami? Myślisz, że ktoś z forumowiczów pochwala twoje niezdrowe podniety moją osobą czy komuś takim zachowaniem zaimponujesz...? 

Jak masz problem z moimi! wrażeniami w dziale Nasze Testy, które każdy zdrowo myślący forumowicz  traktuje jako zabawę  (i rozumie, że piszę o tym co słyszę u siebie)  to zgłoś do moderacji wniosek o ich usunięcie. No w czym problem.

Daj się ludziom bawić audio jak sam nie potrafisz. 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

widzieliście kiedyś mały instrument muzyczny, który potrafi wydobyć z siebie niskie częstotliwości w sposób wyraźnie słyszalny? J

Zastanawia mnie kontrafagot. Wydawało mi się, że ma "litraż" mniejszy od tuby, czy helikonu / suzafonu. A jednak niesamowite zejście...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.06.2023 o 19:29, soberowy napisał:

W tym przypadku moje doświadczenie jest odwrotne. Na Atollu in200 membrany moich kolumn miały bardzo mały skok, te same kolumny pod końcówką mocy Audio GD "latały jak opętane" i jeśli chodzi o sam bas w drugim przypadku był dla mnie zdecydowanie lepszy. 

U Seby w jego kolumnach ATC SCM7 nawet przy niezbyt głośnym odsłuchu membrana ma spory skok a bas brzmi świetnie. 

Ale ja jeszcze mało słyszałem więc nie sugerujcie się moją opinią. :)

Rozumiem, a ja podobnie miałem kiedyś i wcale mi się to nie podobało, choć skala ruchu membrany z różnymi wzmacniaczami wyglądała inaczej.

Wzorzec basu dla każdego z Nas wygląda pewnie zupełnie inaczej i tutaj decydują indywidualne preferencje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lysy napisał:

Wzorzec basu dla każdego z Nas wygląda pewnie zupełnie inaczej i tutaj decydują indywidualne preferencje.

To na pewno, ale jak się słyszało swoje nagrania obcykane na co dzień na systemie, gdzie woofery mają z 30cm lub więcej, do tego w dopracowanej akustyce, to nie ma zmiłuj się. I powtarzam nie chodzi tylko o zejście, ale o jakość tego basu.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2023 o 18:08, Highlander_now napisał:

Audio w samochodzie jest skazane na dużą niepoprawność. Ma zbyt wiele fizycznych ograniczeń. Może co najwyżej dostarczyć dużo "dobrego basu".

Fajne podsumowanie.

23 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Na pewno jeszcze wszystkiego nie słyszałeś,

No jasne że wszystkiego nie słyszałem, a Car Audio to zupełnie inny temat ze względu na akustykę, niż domowy system.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kaczadupa napisał:

Daj się ludziom bawić audio jak sam nie potrafisz. 

Wyjasnij o mistrzu, na czym ta zabawa ma polegać? Jeśli za zabawę uważasz ciągle przerzucanie wzmacniaczy - super. Nie wiem czy poza tobą są tutaj ludzie zmieniający co 2-3 miesiące wzmacniacze. A może na opowiadaniu ludziom, że jak nie kupią "klamota" za 20k to nic nie usłyszą? Nie pamiętasz Adasiu, ileż to razy mówiłeś mi, że muszę kupić to czy tamto, bo inaczej moje "głośniki" będą grały jak radyjo kuchenne? Coś się zmieniło od tamtego czasu? 

A mówiąc o ubliżaniu. Nie wydaje Ci sie lekką hipokryzją pisanie takich rzeczy, kiedy jeszcze jakiś czas temu w prywatnych i nie tylko prywatnych rozmowach nie szczędziłeś miłych słów wielu użytkownikom tego forum? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba, tak cię jakieś trzy lata temu skrzywdziłem w rozmowie przez telefon, że potem kilka razy chciałeś mi wysłać swoje PMC, żebym ich posłuchał. Tak zachowuje się zgwałcona słownie przez telefon ofiara... I jeszcze szukałem ci zasad reklamacji twoich ATC, żeby jeszcze bardziej cię wtedy przez telefon skrzywdzić. Szacun....

To jeszcze przeczytaj wszystkie obraźliwe wpisy pod moim adresem jakie popełniłeś od tamtej rozmowy na publicznych forach, te ostatnie też... , gdy już się wydawało, że dorosłeś. 

Kompletnie nie rozumiem takiego zachowania, z jednej strony pytasz się przez inne osoby czy chcę posłuchać twoich PMC lub sam mi je na forum oferujesz a gdy ja daję ci grzecznie do zrozumienia, że po tych wszystkich wyzwiskach nie chcę mieć z tobą nic wspólnego nagle przypominasz sobie tę rozmowę sprzed trzech lat i musisz na mojej osobie ponownie odreagować.... I tak bez końca. Szkoda życia chłopie na takie pierdoły. I wstyd, że inni muszą te bzdety czytać. 

Z mojej strony tyle bo nie sądzę byś przemyślał swoje zachowanie. 

@RoRo proszę o usunięcie MOICH wpisów nie na temat w tym wątku. Dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Tobie Adam  @kaczadupa nie szkoda życia na żonglowanie wzmacniaczami i co jakiś  czas wracanie do tych samych piecy?

Bo ciągle coś nie tak, a może czas zmienić ATC, zadbać o inne elementy toru i trochę akustykę, wtedy nie trzeba szukać dziury w całym. 

Doświadczony audiofil potrafi sobie złożyć system i z nim pozostać na bardzo długo, tylko nie trzeba wypierać ze łba pewnych rzeczy, bo nie działają lub mają marginalne znaczenie.

System audio to nie tylko wzmacniacz i głośniki. 

Nie znam drugiego takiego przypadku, by ktoś składał propozycje, że do rocka taki wzmacniacz plus ATC,  do jazzu inny wzmacniacz, ale znów ATC, a do popu, czy innej muzyki kolejny wzmacniacz, ale znów z ATC.

Kto trzyma 3 wzmacniacze i zmienia je wraz ze zmianą repertuaru muzycznego na jaki ma ochotę danego dnia?

To jest co najmniej niepoważne mówiąc grzecznie. Wiem, że  być może to był z Twojej strony sarkazm i prowokujący wpis, ale nie zmienia to faktu, że to jest niepoważne chłopie.

Nie traktuj tego wpisu czasem, jak atak personalny, żeby nie było. 

Pozdrawiam

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DiBatonio napisał:

Nie traktuj tego wpisu czasem, jak atak personalny, żeby nie było. 

Pozdrawiam

Doceniam rolę mecenasa i formę tego życzliwego wpisu.... Doceniam też błyskotliwość. Mam nadzieję, że i Ty Jacku kiedyś docenisz, że ja w przeciwieństwie do Ciebie w taki sam jak Ty sposób nie komentuję Twojego doświadczenia z kablami, podstawkami pod kable, gniazdami, 400 godzinnym wygrzewaniu przewodów itp. 

Ps. Będę miał Moona 250iV2, mam nadzieję, że zajrzysz do właściwego wątku, gdy już się pojawi. A może nawet pogadamy ale już bez tej mowy nienawiści. Pozdrawiam. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kaczadupa napisał:

Seba, tak cię jakieś trzy lata temu skrzywdziłem w rozmowie przez telefon, że potem kilka razy chciałeś mi wysłać swoje PMC, żebym ich posłuchał. Tak zachowuje się zgwałcona słownie przez telefon ofiara... I jeszcze szukałem ci zasad reklamacji twoich ATC, żeby jeszcze bardziej cię wtedy przez telefon skrzywdzić. Szacun....

To jeszcze przeczytaj wszystkie obraźliwe wpisy pod moim adresem jakie popełniłeś od tamtej rozmowy na publicznych forach, te ostatnie też... , gdy już się wydawało, że dorosłeś. 

Kompletnie nie rozumiem takiego zachowania, z jednej strony pytasz się przez inne osoby czy chcę posłuchać twoich PMC lub sam mi je na forum oferujesz a gdy ja daję ci grzecznie do zrozumienia, że po tych wszystkich wyzwiskach nie chcę mieć z tobą nic wspólnego nagle przypominasz sobie tę rozmowę sprzed trzech lat i musisz na mojej osobie ponownie odreagować.... I tak bez końca. Szkoda życia chłopie na takie pierdoły. I wstyd, że inni muszą te bzdety czytać. 

Z mojej strony tyle bo nie sądzę byś przemyślał swoje zachowanie. 

@RoRo

Dużo wysiłku kosztowało Cię znalezienie tych zasad reklamacji 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kaczadupa napisał:

. Będę miał Moona 250iV2, mam nadzieję, że zajrzysz do właściwego wątku, gdy już się pojawi. A może nawet pogadamy ale już bez tej mowy nienawiści. Pozdrawiam. 

Ty naprawdę z każdego wpisu nie po Twojej myśli zrobisz mowę nienawiści? 

Moon nie jest dla Ciebie, jak weźmiesz nowy to 14dni nie starczy, żebyś mógł ocenić jego walory brzmieniowe, zwłaszcza u Ciebie.

 

14 minut temu, kaczadupa napisał:

Mam nadzieję, że i Ty Jacku kiedyś docenisz, że ja w przeciwieństwie do Ciebie w taki sam jak Ty sposób nie komentuję Twojego doświadczenia z kablami, podstawkami pod kable, gniazdami, 400 godzinnym wygrzewaniu przewodów itp. 

Komentujesz, właśnie to zrobiłeś,  zresztą na AS bardzo często to robiłeś. 

Z nas dwojga ja temat audio już zamknąłem,  nie szukam, być może dzięki poprawiaczom, kablom, bezpiecznikom i akustyce.

Ty zaś, bardzo często krytykujesz recenzje, recenzentów. Tylko, że oni w przeciwieństwie do Ciebie konkretne głośniki spinają z konkretnym wzmacniaczem, okablowaniem, często opisują jakie komponenty były użyte i w jakim pomieszczeniu. A to daje ogląd i jak ugryźć temat, by zagrało tak jak opisuje recenzja.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Dużo wysiłku kosztowało Cię znalezienie tych zasad reklamacji 🤣

A ty wtedy  bardzo skrzywdzony  płakałeś do słuchawki bo wcześniej powiedziałem ci jaki piec dociąży SCMy.... I co ci się to traumatyczne przeżycie teraz przypomni to musisz odreagować i mi naubliżać.

Proponuję wyciągnąć wirtualną grabę na zgodę, "tu i teraz", jak mawia W.P. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrólKiczu napisał:

Nie wiem czy poza tobą są tutaj ludzie zmieniający co 2-3 miesiące wzmacniacze.

Adam chyba nie zmienia ich częściej niż co pół roku. A bywało i 9 miesięcy, jeśli dobrze pamiętam. Czy ktoś tutaj może się pochwalić podobnymi wynikami? Pomyślmy... CXA81 - niecałe pół roku (mój pierwszy wzmacniacz), Haiku SOL II - 9 m-cy, Haiku SOL Indigo - znów tylko pół roku. Hej - już jestem tuż za Adamem! Dajcie mi jeszcze parę lat, a będę pierwszy! A jeśli doliczyć kolumny, to Adam jest za mną o jakieś 2 okrążenia. Seba - więcej wiary w ludzi - sam widzisz, że inni też potrafią, a Ty ciągle tylko Adaś to, Adaś tamto... Osobiście czuję się dyskryminowany. ;)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...