Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do 19m2 - budżet 10-15tys


Marcelotek

Recommended Posts

Jakie małe podłogówki warto posłuchać w zakładanym budżecie, maksymalnie do 15 tys za parę.

Na pewno rozważam Focala Aria 926, ale może jest coś mniej lub równie popularnego na co warto zwrócić uwagę?

Kolumny muszą być w miarę uniwersalne, słucham różnej muzyki zależnie od nastroju i repertuar jest raczej szeroki, może poza ciężkim metalem z krzyczącym wokalem. Chce je również wykorzystać do oglądania filmów.

Chciałbym żeby nie brakowało im zejścia i wykopu w muzyce rockowej, ale żeby też dało się uzyskać taki efekt na niskim poziomie głośności. Pokój znajduje się w bloku więc nie chce mieć problemów z sąsiadami. Dobrze jakby sprawdziły się również w innych gatunkach jak hip hop, muzyka elektroniczna, filmowa, czasem coś klasycznego.

Wzmacniacz będę dobierał po wybraniu kolumn.

Dzięki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

2 godziny temu, Marcelotek napisał:

małe podłogówki

 

2 godziny temu, Marcelotek napisał:

Chciałbym żeby nie brakowało im zejścia

Widzę tutaj spore „napięcie”.

2 godziny temu, Marcelotek napisał:

ale żeby też dało się uzyskać taki efekt na niskim poziomie głośności

U mnie niski poziom to spl około 55 dB z 3 metrów. U Ciebie?

Przy takim poziomie nie słyszę wszystkiego w niskich rejestrach 20-60Hz. 
 

2 godziny temu, Marcelotek napisał:

Dobrze jakby sprawdziły się również w innych gatunkach jak hip hop, muzyka elektroniczna, filmowa, czasem coś klasycznego.

Moim zdaniem repertuar nie odgrywa i nie powinien odgrywać jakiekolwiek roli. O ile już to „jakość masteringu”

Jakie jest Twoje „doświadczenie” w „świecie audio”?

Pozdrawiam

Adam

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko nowe wchodzą w grę?  Za 10-15 tys z używanych dostaniesz dużo lepszy dźwięk a chyba o to w tej zabawie chodzi. Używane w bardzo dobrym stanie, rozumiem że nie zniszczone, każdy też na to patrzy i nie mogą kłuć w oczy. Ja w swoim życiu kupiłem tylko raz nowe kolumny z salonu a było to bardzo dawno temu. Od tamtej pory przewinęło się u mnie w domu dziesiątki kolumn i wszystkie były używane. Nigdy nie miałem z tym problemu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie nowe w cenie używanych jak te: https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/vela-fs407-orzech-polysk.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIoZzy0sCiggMVmBeiAx344AyHEAQYASABEgIn3PD_BwE

 

Nawet przy odsprzedaży ewentualnej niewiele stracisz. Kolumienki nieduże z postury, a z przyjemnym, lekko podkreślonym basem, co powinno sprzyjać cichym odsłuchom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, misiekx napisał:

Czy tylko nowe wchodzą w grę?  Za 10-15 tys z używanych dostaniesz dużo lepszy dźwięk a chyba o to w tej zabawie chodzi. Używane w bardzo dobrym stanie, rozumiem że nie zniszczone, każdy też na to patrzy i nie mogą kłuć w oczy. Ja w swoim życiu kupiłem tylko raz nowe kolumny z salonu a było to bardzo dawno temu. Od tamtej pory przewinęło się u mnie w domu dziesiątki kolumn i wszystkie były używane. Nigdy nie miałem z tym problemu. 

Niektórzy wybierają sprzęt nowy, ze względu na możliwość zakupu na nieoprocentowane raty. Inni po prostu "brzydzą" się uzywkami, gdyż wg nich każdy taki sprzęt musiał być katowany i zajechany przez poprzednich właścicieli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 926, lepszym wyjściem będą Elac Vela 407 ,lub wersja podstawkowa 404 ale z większym głośnikiem basowym. Obu tym kolumnom basu nie brakuje.

Przy tym to są kolumny dużo lepiej wyglądające od 926 , a to też chyba jest ważne.

Moje pomieszczenie jest nie wiele większe 21,5m2 i też zastanawiałem się nad niedużymi podłogówkami i wybierałem pomiędzy Vela 407 a Canton Reference 8k.Wybór nie na podstawie odsłuchów bo obie mi pasują.Pracuję obecnie w Niemczech i czekałem na odpowiedni moment i kupno gdy będą w dużej promocji.

Cantony zdarzały się w niej częściej i może dlatego je kupiłem. Choć nie dawno i Vele zaczeły się pojawiać w dużych promocjach, bo podobno Elac ma w swoich kolumnach zmienić wstęgowy głośnik wysokotonowy. Normalnie można je obecnie dostać po 1344 euro za sztukę,ale była już promocja za 1078 euro za sztukę.Ja zaswoje kantony dałem nie całe 2360euro za parę.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

wersja podstawkowa 404 ale z większym głośnikiem basowym. Obu tym kolumnom basu nie brakuje.

Tydzień temu słuchałem tych 404 w sopockim Topie. Potwierdzam, że to dobre, dość uniwersalne monitory ze sporym basem. Natomiast ten bas jest lekko poluzowany, szczególnie na samym dole, co może, ale nie musi się podobać. No i ta ich uniwersalność oznacza, że w pewnych aspektach można lepiej w podobnej cenie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KrólKiczu napisał:

Rafał, a możesz podać jakieś przykłady? 

Nic czego byś pewnie nie znał, ale rozwinę, o co mi chodziło.

Zacznijmy od ceny. model Elac Vela BS 404 był początkowo oficjalnie wystawiany w Topie za 15-16k za parę (zależnie od koloru). Potem zrobiono promocję i teraz to 10k (+ dopłata 600 zł za orzech). Na podstawie odsłuchu w Topie uważam, że w tej nowej cenie jest to b. dobry wybór, szczególnie jeśli chce się nagłośnić salon 20-25m^2, słucha się szerokiego repertuaru muzycznego i ma się budżet około 20k na cały system (ze standami, wzmacniaczem, kablami i ewentualnie oddzielnym źródłem). Nie wiem na ile ostateczna jest ta promocyjna cena - pamiętam, że w takich przypadkach trudniej się negocjuje w Topie dalsze rabaty.

Do trochę mniejszego pokoju (15-20m^2) wolałbym MA Gold 100, które - moim zdaniem - mają ciekawszą średnicę, przekładającą się na przyjemniejsze wokale.

Teraz wróćmy do ceny. Uważam, że ta pierwotna była mocno przestrzelona. Za około 12.5k po rabacie można kupić Dynaudio Special Forty czy Xaviany Ambra. Żadne z nich nie będą w pełni uniwersalne (chociaż S40 mało tu brakuje), ale jeśli zawęzić obszar muzyczny, to oba ww. modele w łagodniejszej muzyce wygrają z Velami barwniejszymi wokalami i instrumentami akustycznymi. S40 doda do tego lepszą rytmikę - bas porównywalny rozmiarem z 404, ale bardziej motoryczny. Z kolei Ambra to też kawał basu i do tego bajeczne wykonanie. Prywatnie wolałbym każdy z tych dwu modeli od Veli 404, bo w mojej muzyce wypadają one wdzięczniej. Kusiłoby mnie też posłuchanie Spendora Classic 2/3 (trafiają się super okazje!), chociaż po doświadczeniach z Classic 2/3 obstawiam, że to dla mnie zbyt ciemne granie.

Jeśli chcemy pozostać w Topie i możemy zwiększyć budżet (strzelam w 15-16k po rabacie), to pojawia się np. Proac Response D Two R, którego słuchałem w tym samym torze i pokoju tuż po Velach. Owszem, to woofer 16.5cm czyli trochę mniejszy wolumen basu i ogólnie - dźwięku. Ale cała reszta jest już co najmniej o klasę lepsza. Realizm wokali, wiarygodność i sprężystość instrumentów basowych - dla mnie rewelacyjne. Nawet do tych 20-25m^2 wolałbym Proaca i słuchałbym go po prostu głośniej. ;)

Żałuję, że nie znam Kefów R3 / R3 Meta. Na pewno sprawdziłbym je przed zakupem Veli, bo mogłoby się okazać, że da się osiągnąć równie dobry (choć stylistycznie inny) efekt mniejszym kosztem. Znów - zależnie od gustu, muzyki, elektroniki itd...

Podsumowując - powtórzę, że Vele 404 są atrakcyjne, ale moim zdaniem tylko w obecnej cenie. (Dobrze, że zrobiono ten ruch - podobno teraz schodzą, jak ciepłe bułeczki.). Osobiście słuchałem ich z przyjemnością, praktycznie wszystko mi się podobało, ale nic mnie nie zachwyciło aż tak, żebym pomyślał choć przez moment o postawieniu ich u siebie. A z Xavianami, Dynaudio czy (idąc trochę wyżej) z Proacami miałem takie przebłyski.

Sorry za offtop podstawkowy w temacie o podłogówkach. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w Niemczech kosztują taniej ,czarne poniżej 900 euro za sztukę,białe 950 euro a lśniący orzech 979 euro. Co w przeliczeniu za czarne wyjdzie około 8 tys zł za parę ,a najdroższe orzechowe wyjdą poniżej 9 tys zł.

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/202313740_-vela-bs-404-schwarz-elac.html

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/202313739_-vela-bs-404-nussbaum-elac.html

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/202313725_-vela-bs-404-white-elac.html

 

Ale można kupić taniej ,ustawiamy sobie budzik cenowy jaki nam pasuje i jak dana cena będzie dostępna ,przesyłają nam maila,jeśli szybko zareagujemy to można kupić kolumny czy inny sprzęt w super cenie. Ja tak kupiłem swoje Cantony,a widziałem 407 za 1078 euro za sztukę.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na pewno znajdzie się trochę ciekawych opcji :) Napisz jednak ile chciałbyś wydać na wzmacniacz. Niektóre kolumny spokojnie dadzą sobie radę z tańszymi wzmacniaczami, a inne wolą towarzystwo droższych sprzętów. W tym metrażu na spokojnie możesz też rozważać kolumny podstawkowe. 

Na pewno wspomniane przez Ciebie Arie są ciekawą opcją, raczej jaśniejszą, ale z dobrym zejściem. Rozważyłbym też na pewno Pylony Diamond 28 MKII, w dolnej granicy budżetu, ale bardzo przyjemne granie i moim zdaniem warto dopłacić względem poprzedniej serii. Świetną opcją mogą też być Audiovectory QR5, szybkie granie ze świetną sceną. Na pewno nie może też tu zabraknąć kilku innych opcji, ale je omawiamy w naszych filmach poniżej :) Zachęcam do obejrzenia i do kontaktu z salonem. Możemy zorganizować niezobowiązujące, bezpłatne odsłuchy, gdzie sprawdzisz, co Ci się podoba :) Po wszystkim przygotujemy fajną wycenę. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć, na pewno znajdzie się trochę ciekawych opcji :) Napisz jednak ile chciałbyś wydać na wzmacniacz. Niektóre kolumny spokojnie dadzą sobie radę z tańszymi wzmacniaczami, a inne wolą towarzystwo droższych sprzętów. W tym metrażu na spokojnie możesz też rozważać kolumny podstawkowe. 

Na pewno wspomniane przez Ciebie Arie są ciekawą opcją, raczej jaśniejszą, ale z dobrym zejściem. Rozważyłbym też na pewno Pylony Diamond 28 MKII, w dolnej granicy budżetu, ale bardzo przyjemne granie i moim zdaniem warto dopłacić względem poprzedniej serii. Świetną opcją mogą też być Audiovectory QR5, szybkie granie ze świetną sceną. Na pewno nie może też tu zabraknąć kilku innych opcji, ale je omawiamy w naszych filmach poniżej :) Zachęcam do obejrzenia i do kontaktu z salonem. Możemy zorganizować niezobowiązujące, bezpłatne odsłuchy, gdzie sprawdzisz, co Ci się podoba :) Po wszystkim przygotujemy fajną wycenę. 

 

Czy aby nie przesadzacie ,28 czy QR5 do niecałych 19m2? Jeśli już z tych firm to może 25 i QR3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rafał S napisał:

Kusiłoby mnie też posłuchanie Spendora Classic 2/3 (trafiają się super okazje!), chociaż po doświadczeniach z Classic 2/3 obstawiam, że to dla mnie zbyt ciemne granie.

Mój błąd edycyjny - oczywiście miałem na myśli Spendora Classic 1/3. Bo 2/3 znam już bardzo dobrze. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.11.2023 o 12:37, Tomasz Kluczynski napisał:

 

Moje pomieszczenie jest nie wiele większe 21,5m2 i też zastanawiałem się nad niedużymi podłogówkami i wybierałem pomiędzy Vela 407 a Canton Reference 8k.

Dziś słuchałem w Top Hifi Elaców Vela 407 vs 403. Pomieszczenie na oko 25-30m2. Głośniki na moje ucho grają bardzo podobnie, co w sumie jakoś nie dziwi. To bardzo dobry, przejrzysty, dynamiczny i szczegółowy dźwięk i nasyconą barwą i mocno zaznaczonym basem. Przy czym bas był jednak potężniejszy w 407-mkach. Generalnie w ich promocyjnej cenie to świetna propozycja. Niestety, już jakieś pojedyncze sztuki tylko zostały. W każdym razie ja wyszedłem ze sklepu z Velą 403 w pięknym orzechu. Będą grały na zmianę z Harbethami P3ESR XD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, majkel74 napisał:

ja wyszedłem ze sklepu z Velą 403 w pięknym orzechu. Będą grały na zmianę z Harbethami P3ESR XD.

Gratuluję kolumn. 
Czy zechciałbyś za jakiś czas, w stosownej dla Ciebie chwili opisać jakie różnice w brzmieniu między tymi Elac a Harbeth?

Czy pudełka stoją na standach czy półka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...