Skocz do zawartości

Dlaczego wzmacniacze lampowe wracają do łask?


Recommended Posts

12 minut temu, kaczadupa napisał:

Może komuś pomoże.

Mnie na pewno. Już jutro w robocie. Ale w przypiekaniu lampek, to raczej nie. Tak sobie teraz szukam informacji na temat materiałów i widzę, że to raczej mocno stopowe rzeczy. Jakiś wolfram, nikiel. Czy kiedy taka lampka - mam tu na myśli jakieś małe sterujące, odmawia działania, to slczy to znaczy, że się po prostu przepaliła?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

A ja uważam, że lepiej kupić uzywane, pomierzone i choć z gubsza dobrane niż ,,teoretycznie,, NOS. Poza tym nie ma reguły , ze nowe pograją dłużej niż używane. 

Warto chyba jeszcze zwracać uwagę na grubość warstwy gettera, zajechane mają już mniej tej warstwy, jak dobrze pamiętam. 

Czyli wizualnie na sam przód, nóżki, ich jakość, czy są utlenione mocno, czy powykrzywiane, no i wspomnianą warstwę gettera, później tylko wierzyć w pomiary i ich wartości 😉

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

Ciekawostka - Polska produkcja Dolam- produkcja z lat 50 tych to produkcja na maszynach i technologi Philips.

Chyba do dzisiaj w Polsce są produkowane lampy elektronowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

Daj znać jaki efekt.

Efekt jest zadowalający. Na 4 dwie przestały skwierczeć. Grają normalnie czyli rewelacyjnie. Jedna tak jakby ciszej i z inną częstotliwością, skwierczenie rzadsze jest. Jedna bez zmian. 

Było 180st przez 50 minut. Nic się nie przypaliło, nie skruszało. Trochę lekki zapach czegoś przypalonego było czuć na początku. Może jakieś paproszki były na szkle czy między szkłem, a ebonitem. Lampy z lat 60-tych.

Te dwie jutro poprawie w 200st. Dam znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w czasach PRL próbował tej metody, przez kilka godzin pracy było ok.

Pomogło podniesienie napięcia żarzenia, ale skraca żywot lampy.

 

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Czyli wizualnie na sam przód, nóżki, ich jakość, czy są utlenione mocno, czy powykrzywiane

istotne jest czy nie są zapieczone, wtedy mienią się różnymi barwami.

Utlenione mają jednolitą barwę, srebrno-szarą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem je właśnie z sąsiedniego forum mierzone o bardzo zbliżonych parametrach. Ale one są z 60tych lat więc nic dziwnego. Miałem jedną więcej ale tą z kolei moja córka uszkodziła i dźwięk którego długo szukałem trafił szlag. To jest największy minus wzmacniaczy lampowych. Mam 4x ECC81 i teraz nie znajdę takiej sztuki a nawet pewnie i pary. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECC81 ta lampa niestety w audio jest kłopotliwa. Nie ma takiej drugiej która potrafi szumieć, piszczeć ...generalnie odradzam konstrukcje na tej lampie szczególnie jeśli lampa pracuje z dużym wzmocnieniem np preamp gramofonowy. Warto zmienić punkty pracy i zastosować ecc83 (duży wybór lamp, lampa mało problematyczna).

Zakup NOS ECC81 bez wspomnianych defektów to prawdziwy wyczyn..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaryjność lamp jest naprawdę niska. Trzeba tylko wiedzieć które konstrukcje są obarczone większym ryzykiem, które typu lamp są problematyczne, drogie, trudne do zdobycia. Jest tutaj trochę zabawy, ryzyka i poniesionych kosztów. 
Osobiście dobrze się w tym czuję. Tranzystor jest zbyt nudny:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...